Jump to content

Sony PlayStation 2


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση...ειχα διαβασει για τα swap magic disk και η8ελα να το εγκαταστησω στο ps2 του ανιψιου μου για να μην χασει την εγγυηση...τα πηρα σημερα και ακολου8ησα τις οδηγιες και εγκατεστησα ακριβως οπως περιγραφουν τα tools...Μονο που εχω το εξης προβλημα...δεν μου φορτωνει κανενα απο τα δυο swap magic diskd (ειτε cd ειτε dvd) το καπακι το αφηνω ανοιχτο αλλα το δισκακι γυριζει κανονικα και μου δειχνει οτι δεν υπαρχουν δεδομενα στο disc...εβαλα και αυ8εντικο dvd game και το επαιξε κανονικα με ανοιχτο καπακι αρα μαλλον τα εργαλεια εχουν τοπο8ετη8ει σωστα...μηπως ξερετε τι μπορει να φταει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο που θες γινεται με ενα προγραμματακι που λεγεται sms player το καις σαν cd ps1 και το φορτωνει η κονσολα.μετα επιλεγεις την ταινια είτε να την φορτώσει απο το drive ανοιγοντας το καπακι και αλλαζοντας το δισκακι ειτε μεσω usb σκληρου εαν εχεις την λεπτη κονσόλα.Α!και το καλυτερο παιζει εξωτερικους ελληνικοτατους υποτιτλους και mp3

 

Λοιπον εκαψα το "sms pal standalone" αρχειο και το ετρεξα στο ps2. Εβγαλε το μενου sms και ετρεξα εκεινο που με την καταληξη .elf

Μετα εγραψα σε ενα CD-RW 3 αρχεια: 1 wav 1 avi & 1 mpeg

Αλλα μολις το εβαλα μεσα μου ειπε οτι δεν αναγνωριζει τιποτα. Τι κανω για να δω τα αρχεια και να επιλεξω ποιο να παιξω?

Link to comment
Share on other sites

stakar to trexeis sto ps2 kai sto menou den epilegeis to elf

bayeis to cd to divazei kai sou vgazei ta periexomena tou cd.epilegeis to avi kai pezei.

 

τιποτα, εκανα οτι μου ειπες αλλα δεν διαβαζει το cd. Λες να φταιει που ειναι CD-RW ?

Μηπως πρεπει να καψω αλλο αρχειο sms γιατι ειχε 2 ? εγω εκαψα to standalone

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ego pou to exo dei den exo dei kamia diafora, etsi kai alios ta asirmata tilexeiristiria ekei pou sindeonte (kato apo to magicgate) exoun bizma me iperithres.. kai oso gia to Unreal Tournament se diabebeo oti exei bgei kai to exo peksei.. para poli kalo tha elega.. (bebea pistevo oti exei dinatotia na anagnorizei mouse, giati alios pos tha stoxeueis?) (apla to exo peksei den to exo dokimasei me mouse mazi) (alla se sigrisi me ton ipologisti, [opou ekei exo to pexnidi Game of the year.. kati tetio] eine poli kalo.. tha tolmousa na po kai kalitero..) alla ine kapos pio diskolo me to tilexeiristirio tou PS2 na pekseis ena tetio pexnidi (den ine opos sto PC [diladi den ine toso eukolo.. na leme kai tin alitheia..]) an kai anti gia mouse pio leitourgiko tha itan na stoxeveis me to analogiko stick..

pantos exo poles kales entiposeis apo to pexnidi..

 

isterografo:

prin anaferate gia 40GB Disko gia PS2 an exei kikloforisei stin elada akoma.. poso kostizei se euro? kai mporeis na antigrapseis oloklira pexnidia kai na ta pezeis apo ton disko? (san to Final Fantasy XI as poume) ginete na apothikeueis savegames ston disko opos stin memory? episis ginete metafora olokliron pexnidion apo ton 40GB Disko sto PC gia epanengrafi ton pexnidion se DVD-R? mpenei apo piso opos kai to modem? (stin pragmatikotita ine EtherNet Network Adaptor simfona me to periodiko PS2 kai leitourgei mono me DSL grammes kai anw..)

 

Euxaristo :o

Γεια.Σχετικα με τον σκληρο για το playstation υπαρχει και μπορεις να αποθηκευης και παιχνιδια βαζοντας στο play ενα cd του σκληρου και μετα το παιχνιδι που θελεις να περασεις(δεν μπορεις να τα περασεις ολα τα παιχνιδια) δεν ξερω γιατι.saves δεν μπορεις να κανεις.μπορει να υπαρχει καλοδιο για να το συνδεσεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος.DINOS14

I HAVE ONE RED PASSION AND ITS THE NEW YAMAHA CRYPTON-R[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα network adapter για το PS2.

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω και πόσο κάνει?

 

Επίσης θα υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού είναι "πειραγμένο"? :O :confused:

 

PS. Υπάρχει μήπως κάτι σε ασύρματο? (ή πολλά ζητάω?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια Κάρτα γραφικών Radeon X800 All-In-Wonder (Αυτή έχει TV και FM Tuner) η οποία συνδέεται με το Playstation 2. Μαζί με την κάρτα υπήρχε ένα εξαρτηματάκι-connector που βγάζει εισόδους Composite (Οι κλασικές τρυπούλες Κίτρινη-Άσπρη-Κόκκινη) και μια S-Video. Tο συνδέω κ όλα μια χαρά. Όταν παίζω παιχνίδια όμως υπάρχει μια μικρή αλλά σημαντική διαφορά στην απόκριση της κίνησης στην οθόνη, λες κ η οθόνη είναι 25ms (8 είναι κανονικά) ή τα Hz της είναι 50. Έχω ψάξει ρυθμίσεις και στους drivers της, κ μέσα από τα παιχνίδια, αλλά τίποτα.. Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ πολύ προαιρετικά

 

Y.Γ. 1) Έχω μια τηλεόραση TFT παλαιάς θεωρητικά τεχνολογίας και δουλεύει full speed με αυτήν (που σίγουρα θα χει περισσότερα ms)

2) Επισυνάπτω μια φωτό με το εξάρτημα που παρείχε η κάρτα μες το κουτί της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ξέρετε που μπορώ να βρω αυτό το καλώδιο (component AV cable "SCPH-101OOE") για το PS2;

Το έχει κανεις; Ξέρετε κάποιο άλλο τρόπο σύνδεσης για πιο υψηλη ανάληση οθόνης εκτός του απλού ΑV cable;

BARKIZA
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα network adapter για το PS2.

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω και πόσο κάνει?

 

Επίσης θα υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού είναι "πειραγμένο"? :O :confused:

 

PS. Υπάρχει μήπως κάτι σε ασύρματο? (ή πολλά ζητάω?)

 

Βασικά γεια σου φίλε!Για network adapter στο ps2 έχει βγεί μαζί με είσοδο για σκληρό!Μπαίνει ακριβώς απο πίσω απο το μηχάνιμα.(Δεν αναφέρομαι στην slim έκδοση:X ).Αυτός ο adaptorας έχει και έξοδο για ethernet και modem.Εγώ μαζί με το cd με το λογισμικό εγκατάστασης το πήρα 100Ε...και το έχω πειραγμένο...:worry: Πιστευω να σε κάλιψα:D

Link to comment
Share on other sites

network adapter στο ps2....το πήρα 100Ε...Πιστευω να σε κάλιψα:D

 

100 ευρώ?? :X :X Με κάλυψες σίγουρα...

Να είχε 40-50 να το σκεφτόμουν, αλλά αυτό είναι κλέψιμο!!

 

Ένα παιδί από Ολλανδία μουπε ότι τοβρισκε εκεί 15 ευρώ.:blink: Και έτσι είπα μήπως έβαζα και γω να παίζαμε online Pro :O

Οπότε για τώρα μου αρκεί το online στο PC.

Link to comment
Share on other sites

Kalimera paides! Exo to eksis problima me to PS2 mou: Otan bazo ena cd argi

poli na to fortosi kai oso pigene kai to problima megalonai siga siga den epeze kapia cd kai sto telos pali den pezi tipota! Tora ti ginetai mipos exei i ixe kanenas to problima??

MY EVOLUTION ON PHONES

NOKIA 3310 --> MOTOROLA ..SOMETHING --> SONY ERICSSON T610 --> NOKIA 7610 --> NOKIA N70 --> NOKIA N73 --> NOKIA N73 M.E. --> SONY ERICSSON W950 --> NOKIA 6220 --> NOKIA 5800 --> SONY ERICSSON S500 --> SAMSUNG OMNIA 2 --> HTC HD2 --> GALAXY S2 --> SE W580i --> GALAXY S2 --> GALAXY NOTE --> GALAXY NOTE 3

Link to comment
Share on other sites

Kalimera paides! Exo to eksis problima me to PS2 mou: Otan bazo ena cd argi

poli na to fortosi kai oso pigene kai to problima megalonai siga siga den epeze kapia cd kai sto telos pali den pezi tipota! Tora ti ginetai mipos exei i ixe kanenas to problima??

 

Μεγάλε δεν νομίζω πως θα γλιτώσεις μία αλλαγή στην κεφαλή:worry: (αν δεν παίζει ούτε και τα dvd).Αν όμως παίζει τα dvd και όχι τα cd τότε άσχημα τα νέα:cry: ,μπορεί να χρειαστεί να αλλάγεις μία κάρτα "αναγνώρισης" απο το μηχάνημα...Τώρα οι τιμές παίζουν απο περιοχή σε περιοχή....:O

Link to comment
Share on other sites

έχω δύο παιδιά ηλικίας 8 και 10 χρονών.Υπαρχουν παιχνίδια ps2 τα οποία να μην περιέχουν βία και να είναι για τις ηλικίες αυτές και ποια είναι αυτά:
Link to comment
Share on other sites

Ο Spongebob. (Spongebob & Friends Unite, Spongebob: Creature from The Krusty Krab, Spongebob: The Movie). Ο Crash (Crash Bandicoot: Wrath of Cortex).

 

Επίσης (αν είναι αγόρια, ή αν γενικά τους αρέσουν τα αθλήματα) ποδόσφαιρο (Fifa 2007 που είναι και λίγο πιο "εύκολο" στο χειρισμό), μπάσκετ...

 

Αν τους αρέσει κάτι πιο "πολεμικό" αλλά που έχει απίστευτο γέλιο και δεν είναι βίαιο σου προτείνω το Lego Star Wars II: The Original Trilogy.

Επίσης υπάρχουν και πολλά με τους ήρωες του Disney (π.χ. Donald Duck)

 

Υπάρχει επίσης το EyeToy που είναι μια συλλογή από μίνι παιχνίδια που παίζονται με μια κάμερα που περιλαμβάνεται στο πακέτο όταν το πάρεις, και ο χειρισμός γίνεται κουνώντας απλά το χέρι σου στις επιλογές που σου δείχνει στην οθόνη. Υπάρχουν διάφορα EyeToy παιχνίδια όπως SpyToy (παίζουν τον κατάσκοπο), Play (συλλογή για αγωνίσματα-αθλήματα), Kinetic (που είναι γυμναστική)...

 

Σου κάνει κάτι από αυτά;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

kai mena to eixe pathei auto...kai allaxa laser(einai tsiparismeno)...kai mou pire 60?!!!!:mad:

 

Αν άλλαξε μόνο το laser πραγματικά σε έχωσε χέρι...!!!:hypno: Μήπως όμως άλλαξε όλο το drive?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

 

Που τσιπάρονται πλεον τα ps2 (slim) και πόσο στοιχίζει πλέον? Κάνουν δουλειά άμεσα ή πρέπει να κάνεις πατέντες για να παίξεις? Δεν έχει φθηνύνει πλέον το τσιπάρισμα??? Οποιος έχει γνώσεις και συμβουλές , ας στείλει κανα πμ και σε μένα τον καημένο

 

επίσης το swap magic cd κάνει δουλεια αν δε θες να το τσιπάρεις?

:X
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω ...μηπως μπορουν καποιοι να αναφερουν

το τροπο που μπορει καποιος με εξωτερικο σκληρο usb2 να

παιζει με ατσιπαριστο μηχανημα??? Θα παιζει ολα τα παιχνιδια??

Τι αλλο εκτος απο το σκληρο χρειαζεται (προγραμμα κλπ.)

Πως γινεται ολη η διαδικασια??

Αν παλι εχει ξανα αναφερθει στο site παρακαλω πεστε μου που

για να κοιταξω !!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

 

Που τσιπάρονται πλεον τα ps2 (slim) και πόσο στοιχίζει πλέον? Κάνουν δουλειά άμεσα ή πρέπει να κάνεις πατέντες για να παίξεις? Δεν έχει φθηνύνει πλέον το τσιπάρισμα??? Οποιος έχει γνώσεις και συμβουλές , ας στείλει κανα πμ και σε μένα τον καημένο

 

επίσης το swap magic cd κάνει δουλεια αν δε θες να το τσιπάρεις?

 

Γεια σου μεγάλε mplip^...Πρόσεξε.Το slim (απ'οτι έχω ακούσει, άρα όχι σίγουρα) δημιουργεί προβλήματα όταν το τσιπάρεις!π.χ. υπερθερμανση μέχρι να καεί η "motherboard" του....Το τσιπάρισμα έχει λίγο φτινήνει κσι έχει φτάσει στα 70-80Ε (στην Θεσσαλονικι τουλάχιστον.Τέλος αν το πας σε κάποιον που να ξέρει τι κάνει και τον εμπιστεύεσαι το τσιπάκι που θα σου βάλει δεν θα κάνεις καμία πατέντα!!!!ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!.Απο κει και πέρα αν θες περίμενε κανενα μήνα ακόμα μέχρι να μπούνε για τα καλά το ps3 στην αγορά και να φτινίνουν και άλλο για το ps2...Ελπίζω να βοήθησα!!!!!:D

 

Σας παρακαλω ...μηπως μπορουν καποιοι να αναφερουν

το τροπο που μπορει καποιος με εξωτερικο σκληρο usb2 να

παιζει με ατσιπαριστο μηχανημα??? Θα παιζει ολα τα παιχνιδια??

Τι αλλο εκτος απο το σκληρο χρειαζεται (προγραμμα κλπ.)

Πως γινεται ολη η διαδικασια??

Αν παλι εχει ξανα αναφερθει στο site παρακαλω πεστε μου που

για να κοιταξω !!

 

Απ'όσο ξέρω οι θύρες usb που έχουν τα ps2 χρησιμοποιούνται για μερικά παιχνίδια για ποντίκι και πληκτρολόγιο και για άλλα για εντελώς άσχετα πράγματα απο σκληρό.Αν έχει slim ps2 αυτό ΔΕΝ πέρνει σκληρό!Αν έχεις το κανονικό τότε έχει ειδική θύρα απο πίσω για σκληρό όπου κοστίζει περίπου στα 70-100Ε με cd λογισμικού (χωρίς σκληρό)!Αυτά....:happy:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ps2 slim 75004 . Θέλω να του βάλω το swapmagic 3.6 .Ποιος τρόπος είναι καλύτερος αυτος με το καπάκι η με τα 3 σιδεράκια? Δημιουργείται κάποια φθορά στο μηχάνημα με αυτές τις παρεμβάσεις? Επίσης ξέρει κανείς από που είναι πιο φτηνά και σίγουρα για να το παραγείλω?(Είτε από ιντερνετ είτε απο μαγαζί)

Ευχαριστώ

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καποιο firmware hack οπως στο xbox 360 δεν υπαρχει για το ps2 slim?το βρηκα 200ε με οθονη lcd 8inch που κουμπωνει στο πισω μερος και ψηνομαι να το παρω.μονο ομως αν υπαρχει καποιο hack οπως αυτο που αναφερα.τσιπακι στο slim=γεια αξιοπιστια(θα ψηθει)
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...