Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Α) πάτα στην αρχική οθόνη Επιλογές -> θέση widget εκτός σύνδεσης.

Β) Μενού -> ρυθμίσεις -> συνδεσιμότητα -> ρυθμίσεις -> Αλλαγή σε WLAN: Μόνο γνωστά WLAN, Χρ. δεδομ. σε χώρα προέλ.: αυτόματα ή ερώτηση πάντα, Χρ. δεδομ. σε χώρα προέλ.:Ερώτηση πάντα.

Γ) Άνοιξε το email και άτα Επιλογές -> ρυθμίσεις -> πάτα στον λογαριασμό σου -> Αυτόματη ανάκτηση -> Ημέρες ανάκτησης: βάλε τις μέρες που θες, Πρόγραμμα ανάκτησης: βάλε όποια ώρα θες διάκειας ενός λεπτού πχ 13.00-13.01, Συχνότητα ανάκτησης: Κάθε μέρα.

Δ) Δες αν έχεις ανοιχτές εφαρμογές που μχρησιμοποιούν σύνδεση στο ίντερνετ.

 

Πιστέυω ότι μετά από αυτά θα είσαι μια χαρά.

 

τα εκανα και φαινεται να εχει στρωσει, θα δουμε στην επομενη φορα που θα συνχρονισει!!το θεμα ειναι οτι δεν αποσυνδεεται μονο του μετα!! thanxxxxxxx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα εκανα και φαινεται να εχει στρωσει, θα δουμε στην επομενη φορα που θα συνχρονισει!!το θεμα ειναι οτι δεν αποσυνδεεται μονο του μετα!! thanxxxxxxx

 

Δοκίμασε και αυτό. Συνδεσιμότητα ->Ρυθμίσεις διαχείρισης ->Πακέτα δεδομένων -> Συνδ. πακέτων δεδομ.: όταν απαιτείται.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι στα ξαφνικά απο εχτές ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Ανοίγω το Maps, όλα τέλεια....

20 λεπτά μετά, ενώ μου κάνει την πλοήγηση, βγάζει ένα υπέροχο μήνυμα...

"Εισάγετε κάρτα SIM"... 10 δευτερόλεπτα μετά... "΅Επανεκκίνηση τηλεφώνου".

Ευχαριστώ λέω και πάλι καλά που μπόρεσα να σταματήσω με alarm.

Όντως κάνει επαννεκίνηση, ανοίγει χωρίς να ζητήσει pin, ξανανοίγω το maps στα καπάκια και με έφτασε στον προορισμό μου μετά από 30 λεπτά.

Εμενα ετσι στο ασχετο το απογευμα μου κλεινει. Προσπαθω και το ενεργοποιω με τα χιλια ζορια αλλα οταν ανοιγει δεν εχει σημα και μου βγαζει ενα μηνυμα για την σιμ. Το ξανακλεινω βγαζω και ξαναβαζω την σιμ και το ξανανοιγω και ολα οκ μετα. Ειναι προβλημα της σιμ?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ετσι στο ασχετο το απογευμα μου κλεινει. Προσπαθω και το ενεργοποιω με τα χιλια ζορια αλλα οταν ανοιγει δεν εχει σημα και μου βγαζει ενα μηνυμα για την σιμ. Το ξανακλεινω βγαζω και ξαναβαζω την σιμ και το ξανανοιγω και ολα οκ μετα. Ειναι προβλημα της σιμ?

 

Κι εγώ είχα 2 φορές πρόβλημα με την σιμ. Την πρώτη φορά την έκαψε μάλλον και όσο την είχα μέσα δεν άνοιγε καθόλου η συσκευή και πριν λίγες μέρες για 2-3 ώρες ενώ την έβλεπε κανονικά δεν είχα σήμα με τίποτα.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία πως σας πάει η Αννούλα

Χθες που την πέρασα και έπαιξα λίγο μαζί της λίγο gps, λίγο wifi κλπ μου κατέβηκε σε 6 ώρες περίπου στο μισό

Τώρα το έχω φορτώσει το κινητό και περιμένω να δω συμπεριφορά στις επόμενες μέρες με κανονική χρήση

Υπόψιν ότι wifi, δίκτυα, 3g κλπ τα έχω όλα κλειστά

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κατεβάσει κάποια θέματα από το ovi και θέλω να τα διαγράψω , αλλά δεν μπορώ .Μπορείτε να με βοηθήσετε ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κατεβάσει κάποια θέματα από το ovi και θέλω να τα διαγράψω , αλλά δεν μπορώ .Μπορείτε να με βοηθήσετε ?

Καλημέρα.

Θες να τα αφαιρέσεις μέσα από την συσκευή? Αν ναι τότε πήγαινε στην διαχείριση των εφαρμογών η οποία βρίσκεται μέσα στις ρυθμίσεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!! Θα ήθελα λίγο τη βοηθειά σας!

Εχω το Νοκια Ν8 και ξαφνικά άρχισε να μην δουλεύει η οθόνη αφής...

Τι έπαθε??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ετσι στο ασχετο το απογευμα μου κλεινει. Προσπαθω και το ενεργοποιω με τα χιλια ζορια αλλα οταν ανοιγει δεν εχει σημα και μου βγαζει ενα μηνυμα για την σιμ. Το ξανακλεινω βγαζω και ξαναβαζω την σιμ και το ξανανοιγω και ολα οκ μετα. Ειναι προβλημα της σιμ?

Παλι μου το εκανε σημερα. δεν ειχε σημα και παλι εβγαλα και εβαλα την σιμ. Στην σιμ ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Παλι μου το εκανε σημερα. δεν ειχε σημα και παλι εβγαλα και εβαλα την σιμ. Στην σιμ ειναι το προβλημα?

 

δοκιμασε αντι να βαζεις και να βγαζεις την σιμ να κανεις απλα επιλογη "εκτος συνδεσης" απο τα προφιλ και καπακι μετα "εντος συνδεσης" .

Εγω αυτο κανω. Ειναι προβλημα του Ν8 μας αυτο, η των φορεων κινητης γενικοτερα?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

στον Mail client της αννας, εχω το εξης προβλημα. Παλια, στο symbian^3 ειχα την επιλογη "συγχρονισμος" οσο ημουν μεσα στον client και εβλεπα τα εισερομενα μου. Με αυτο τον τροπο εκανα ανανεωση οσο συχνα ηθελα (δηλαδη πιο συχνα απο τα "ανα 5 λεπτα" που μου προσφερει) . Πλεον στην αννα, αυτη η επιλογη λειπει. Ειναι καπου αλλου και δεν την βρισκω, η εχει βγει? Γνωριζει κανεις αν ειναι bug η αν βγηκε υστερα απο απαιτηση δικη μας?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω παρατηρήσει ότι μετά την εγκατάσταση της Αννούλας η διάρκεια της μπαταρίας έχει πέσει δραματικά και χτές μετά από πλήρη φόρτιση μέχρι τις 13.00 και με ελάχιστη χρήση (10 λεπτά κλήσης, ανάγνωση mail, 30 λεπτά παιχνίδι μνήμης από τη κόρη μου) σήμερα στις 7 σηκώθηκα και το βρήκα σβηστό. Να σημειώσω στην αρχική οθόνη έχω ένα widget με mail Client και ρυθμό ανανέωσης 5 λεπτά. Πιστεύετε ότι συντρέχει λόγος ελέγχου μπαταρίας;

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Παλι μου το εκανε σημερα. δεν ειχε σημα και παλι εβγαλα και εβαλα την σιμ. Στην σιμ ειναι το προβλημα?

 

Το δικό μου δεν το έχει κάνει ποτέ. Μήπως η sim είναι παλιά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Καταρχήν να απαντήσω σε ένα δυο φίλους παραπάνω ότι στη δική μου περίπτωση παρατήρησα ελαφρά βελτίωση της μπαταρίας με την ΑΝΝΑ. Ωστόσο, η μπαταρία μου εμένα μου κρατούσε με νορμαλ χρήση με πολύ ζόρι 2 μέρες (και εκτός σύνδεσης το βράδυ). Τώρα φτάνω πιο χαλαρά στις 2 μέρες. Αυτή είναι η διαφορά.

 

Το άλλο όμως που παρατήρησα αφότου έβαλα το battery monitor 2 είναι ότι στο 24ωρο το pop up clock μου καταναλώνει συνολικά ένα 10-15% της μπαταρίας; Είναι το ίδιο και σε εσάς; Γιατί μου φαίνεται υπερβολικό και μάλλον δεν αξίζει να το έχω σε αντάλλαγμα 15% παραπάνω μπαταρίας!

Αναμένω τις απαντήσεις σας πριν αρχίσω τα τεστ (απενεργοποίησής του κλπ)!!!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι κι εγώ με την Belle/Anna είδα διαφορά μπαταρίας προς το καλύτερο. Στο ζόρισμα η Anna τα πάει καλύτερα (ίσως παίζει καλύτερα με τη CPU/GPU).

Το ρολόι ίσως καίει πολύ περισσότερο απ'ό,τι πίστευε η ΝΟΚΙΑ. Αλλά όπως και να το κάνουμε,βολεύει guys... Ακόμα και 15% να τρώει είναι σωτήριο. Έχω καταργήσει ρολόγια υπολογιστή, τοίχου, χεριού,τα πάντα. Μόνο το κινητό έχω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο όμως που παρατήρησα αφότου έβαλα το battery monitor 2 είναι ότι στο 24ωρο το pop up clock μου καταναλώνει συνολικά ένα 10-15% της μπαταρίας; Είναι το ίδιο και σε εσάς; Γιατί μου φαίνεται υπερβολικό και μάλλον δεν αξίζει να το έχω σε αντάλλαγμα 15% παραπάνω μπαταρίας!

Αναμένω τις απαντήσεις σας πριν αρχίσω τα τεστ (απενεργοποίησής του κλπ)!!!

Όταν σου βγάζει ότι το pop up clock καταναλώνει 15% δεν σημαίνει ότι τα καταναλώνει όλα αυτό. Απλά τόση είναι η συνολική κατανάλωση της συσκευής όταν είναι αυτό στο foreground. Μην ξεχνάς ότι στο background τρέχουν κι άλλα πράγματα (ακόμη και χωρίς καμία άλλη εφαρμογή ανοιχτή, τρέχει τουλάχιστον το OS και οι λειτουργίες επικοινωνιών - γι' αυτό και στις μετρήσεις που έκανα και παραθέτω παρακάτω το είχα σε offline mode). Στην κατανάλωση που σου δείχνει τα υπολογίζει και αυτά. Η κατανάλωση των screensavers (είτε πρόκειται για το μεγάλο ρολόι είτε για το Sleeping Screen) είναι ελάχιστη. Δείτε τις αναλυτικές μετρήσεις που έκανα με το Energy Profiler.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά μία βοήθεια, χτες πέρασα την anna στον ούγγρο μου ( Ν8) μέσω ovi και φυσικά έχασα τα Ελληνικα, όλα καλά δούλευε μία χαρά και σήμερα έιπα να βάλω ελληνικά μέσω της γνωστής διαδικασίας, μετά λοιπόν από κόπο έβαλα την 059F053 και το τηλ είναι οκ από ελληνικά , όμως δεν μπορω΄να συνδεθώ με τίποτα στο internet είτε από free είτε από κλειδωμένο wlan (βάζωντας φυσικά τον κωδικό σωστά ), τι μπορεί να παίζει? Σημειώνω δε ότι με την anna χτες και μέχρι σήμερα που την είχα χωρίς ελληνικά όλα δούλευαν ρολόι !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά μία βοήθεια, χτες πέρασα την anna στον ούγγρο μου ( Ν8) μέσω ovi και φυσικά έχασα τα Ελληνικα, όλα καλά δούλευε μία χαρά και σήμερα έιπα να βάλω ελληνικά μέσω της γνωστής διαδικασίας, μετά λοιπόν από κόπο έβαλα την 059F053 και το τηλ είναι οκ από ελληνικά , όμως δεν μπορω΄να συνδεθώ με τίποτα στο internet είτε από free είτε από κλειδωμένο wlan (βάζωντας φυσικά τον κωδικό σωστά ), τι μπορεί να παίζει? Σημειώνω δε ότι με την anna χτες και μέχρι σήμερα που την είχα χωρίς ελληνικά όλα δούλευαν ρολόι !

 

Έβαλες τα 2 updates που βγάζει στο ovisuit μετά την εγατάσταση της Άννας; Βέβαια δεν ξέρω αν θα ξαναχάσεις τα ελληνικα. δες μήπως τα έχει και ΟΤΑ.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες τα 2 updates που βγάζει στο ovisuit μετά την εγατάσταση της Άννας; Βέβαια δεν ξέρω αν θα ξαναχάσεις τα ελληνικα. δες μήπως τα έχει και ΟΤΑ.

 

άμα δε πιάσει ούτε αυτό κάνε hard reset.

Κάτι που δεν έχει ειπωθεί,τουλάχιστον όσο έψαξα για το hard reset,είναι ότι αν δε κάνεις format τη μεγάλη μνήμη-16GB- γίνεται χαμός μετά. Επομένως φροντίζουμε να φορμάρουμε και αυτή.Τέλος, αν μετά από το hard reset εμφανίσει μηνύματα λάθους όπως πχ "εγκατάσταση widget απέτυχε" πάμε για δεύτερο hard reset (δε ξέρω τι γίνεται και μένουν χαζοαρχεία μέσα!?!) στο οποίο πλέον δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα λάθους.

Στη Belle τουλάχιστον hard reset δε μου χρειάστηκε να κάνω ούτε μια φορά μετά την παραπάνω διαδικασία. Και η ΑΝΝΑ βλέπω τα πάει περίφημα (ακολούθησα την ίδια πολιτική στην εγκατάσταση).

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

άμα δε πιάσει ούτε αυτό κάνε hard reset.

Κάτι που δεν έχει ειπωθεί,τουλάχιστον όσο έψαξα για το hard reset,είναι ότι αν δε κάνεις format τη μεγάλη μνήμη-16GB- γίνεται χαμός μετά. Επομένως φροντίζουμε να φορμάρουμε και αυτή.Τέλος, αν μετά από το hard reset εμφανίσει μηνύματα λάθους όπως πχ "εγκατάσταση widget απέτυχε" πάμε για δεύτερο hard reset (δε ξέρω τι γίνεται και μένουν χαζοαρχεία μέσα!?!) στο οποίο πλέον δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα λάθους.

Στη Belle τουλάχιστον hard reset δε μου χρειάστηκε να κάνω ούτε μια φορά μετά την παραπάνω διαδικασία. Και η ΑΝΝΑ βλέπω τα πάει περίφημα (ακολούθησα την ίδια πολιτική στην εγκατάσταση).

 

ναι τα έβαλα αλλά πάλι δεν έγινε τίποτα, το ίδιο μηνυμα μου βγάζει, οπότε πάω για hard reset αλλά θυμησε μου, μέσω του μενού του τηλ ή με το *#730# ( δεν το θυμάμε ακριβώς αλλά θα βρω ποιο είναι ) και χάνω τα Ελληνικά φυσικά οπότε πάλι φοίνικας

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ναι τα έβαλα αλλά πάλι δεν έγινε τίποτα, το ίδιο μηνυμα μου βγάζει, οπότε πάω για hard reset αλλά θυμησε μου, μέσω του μενού του τηλ ή με το *#730# ( δεν το θυμάμε ακριβώς αλλά θα βρω ποιο είναι ) και χάνω τα Ελληνικά φυσικά οπότε πάλι φοίνικας

 

Για hard με κληση - και πατας *#7370#. Οσο για τους φιλους με την sim αν ειναι παλια δοκιμαστε και τον καθαρισμο της πλακετιτσας με μια γομολαστιχα παλιο κολπακι και ισως βοηθησει...

Edited by bikos68
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν έχει ειπωθεί,τουλάχιστον όσο έψαξα για το hard reset,είναι ότι αν δε κάνεις format τη μεγάλη μνήμη-16GB- γίνεται χαμός μετά. Επομένως φροντίζουμε να φορμάρουμε και αυτή.

Μα ούτως η άλλως δεν διαγράφονται τα αρχεία της "E:" (16GB) ? Σ΄εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε και στα δύο hard reset που έχω κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως η άλλως δεν διαγράφονται τα αρχεία της "E:" (16GB) ? Σ΄εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε και στα δύο hard reset που έχω κάνει!

 

Ναι τα παντα γι αυτο αν θελεις κατι να κρατηθει back up πρωτα γιατι μετα το ρεσετ χαιρετε ολα...:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...