Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παιδιά, εχω άλλο πρόβλημα..περνάω ταινίες στο κινητό, αλλά μερικές δεν τις παίζει; παρόλο που όλες έχουν την ίδια κατάληξη (.avì).. Επίσης, ενώ τους υπότιτλους, στον υπολογιστή τους δείχνει μια χαρά, στο κινητό τους βγάζει εντελώς άκυρα..ξέρει κανένας Τι να κάνω?

 

για τις ταινίες το χουμε πει ξανά, επειδή αυτές που κυκλοφορούν από τα torrent κ.λ.π δέχονται ένα σωρό κωδικοποιήσεις, ξεφεύγουν από τα αυστηρά στανταρ αυτών των συσκευών. Πάρε για παράδειγμα τον υπολογιστή σου και σκέψου πόσους εξτρά codecs του έχεις περάσει για να σου παίζει όλες τις ταινίες.

 

Για τους υπότιτλους στους βγάζει άκυρα γιατί είναι σε κωδικοποίηση ANSI. Κάνεις δεξί κλικ στον υπότιτλο , του κάνεις open with Notebook, πατάς Save As, εκεί γυρνάς το Ansi σε Unicode και το σώζεις όπως είναι. Στην συνέχεια σβήνεις την κατάληξη txt και αφήνεις μόνο της srt . Και είσαι έτοιμος.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι να διορθώσεις? Πέρασες την αννα και θέλεις να την βγάλεις? :blink:

εννοω τη βλακεια στο μητρωο που δεν δειχνει χρηση data πια...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω ένα πρόβλημα με τις φωτογραφίες που υπάρχουν στην κάρτα μνημης αλλά δεν τις βλέπω στην έκθεση. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ? Εχω περάσει Anna
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω ένα πρόβλημα με τις φωτογραφίες που υπάρχουν στην κάρτα μνημης αλλά δεν τις βλέπω στην έκθεση. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ? Εχω περάσει Anna

 

Τις έχεις στον φάκελο εικόνες; ; Αν όχι βάλτες εκεί.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για τους υπότιτλους στους βγάζει άκυρα γιατί είναι σε κωδικοποίηση ANSI. Κάνεις δεξί κλικ στον υπότιτλο , του κάνεις open with Notebook, πατάς Save As, εκεί γυρνάς το Ansi σε Unicode και το σώζεις όπως είναι. Στην συνέχεια σβήνεις την κατάληξη txt και αφήνεις μόνο της srt . Και είσαι έτοιμος.

 

γιατι να μην κανεις απλα αποθηκευση και να μην χρειαζεσαι μετονομασιες κτλ; :p

Edited by pgetsopoulos

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην κανεις απλα αποθηκευσει και να μην χρειαζεσαι μετονομασιες κτλ; :p

 

ενδεχομένως να χεις και δίκιο :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τις έχεις στον φάκελο εικόνες; ; Αν όχι βάλτες εκεί.

 

Είδα ότι υπάρχουν δύο φακελοι ΕΙΚΟΝΕΣ και αρκετες σκορπιες φωτογραφιες πως θα τα κανω ενα φακελο?

Link to comment
Share on other sites

εννοω τη βλακεια στο μητρωο που δεν δειχνει χρηση data πια...

 

Δεν διορθωνεται αυτο υποθετω!

 

Είδα ότι υπάρχουν δύο φακελοι ΕΙΚΟΝΕΣ και αρκετες σκορπιες φωτογραφιες πως θα τα κανω ενα φακελο?

 

Που βρισκονται οι φακελοι;

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Δεν διορθωνεται αυτο υποθετω!

 

 

 

Που βρισκονται οι φακελοι;

 

Στην καρτα μνημης , τελικα την εβαλα σε ενα card reader και τα εκανα ενα φακελο και τις εμφανισε. thanks !

Link to comment
Share on other sites

εννοω τη βλακεια στο μητρωο που δεν δειχνει χρηση data πια...

 

Δεν διορθωνεται αυτο υποθετω!

 

Καλησπερα. στην anna διορθωνεται. ριξε το παρακατω αρχειο στο rofs3 με το nokia cooker και φλασαρε με φοινικα :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ειδα προχθες οτι στο μητρωο μου δειχνει μονο κλησεις κ μηνυματα τι να επαθε?

 

Έχεις περάσει την αννα ε; Αν ναι μην ανησυχείς, είναι μέρος της αναβάθμισης!

 

Μα αυτο ειναι υποβαθμιση! πως διορθωνεται?

 

Δεν διορθωνεται αυτο υποθετω!

 

Εννοούσα ότι δεν διορθώνεται με "καθαρό" τρόπο :)

 

Επίσημη διόρθωση δεν υπάρχει, αλλά στις εκδόσεις belle που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα και βάλανε και ένα ωραίο widget μετρητή υπολοίπου σε data... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!!! Εκει που ημουν στο opera και παταω σε μια ιστοσελιδα να μου παιξει ενα βιντεακι που ειχε απο youtube ξαφνικα κολλαει το κινητο και δν ανταποκρινοταν με τιποτα!!! κολλησε τοσο ασχημα που ουτε με το power κρατημενο δν ανταποκρινοταν!!! Μετα απο πολυ προσπαθεια το κλεινω, το ανοιγω(εκανε ποση ωρα να ανοιξει) και αφου ανοιγει ελειπα οι μισες και παραπανω εφαρμογες μου (εχουν απεγκατασταθει τελειως :cry:) πειτε μου οτι υπαρχει τροπος να τις επαναφερω απο το να καθομαι και να τις εγκαθιστω ξανα!! ξερετε μηπως τι μπορει να φταιει και κολλησε??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!!! Εκει που ημουν στο opera και παταω σε μια ιστοσελιδα να μου παιξει ενα βιντεακι που ειχε απο youtube ξαφνικα κολλαει το κινητο και δν ανταποκρινοταν με τιποτα!!! κολλησε τοσο ασχημα που ουτε με το power κρατημενο δν ανταποκρινοταν!!! Μετα απο πολυ προσπαθεια το κλεινω, το ανοιγω(εκανε ποση ωρα να ανοιξει) και αφου ανοιγει ελειπα οι μισες και παραπανω εφαρμογες μου (εχουν απεγκατασταθει τελειως :cry:) πειτε μου οτι υπαρχει τροπος να τις επαναφερω απο το να καθομαι και να τις εγκαθιστω ξανα!! ξερετε μηπως τι μπορει να φταιει και κολλησε??

Μήπως έχει πάρα πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες; Μου το έχει κάνει και μένα. Φαίνεται ότι υπάρχει όριο στον αριθμό των εφαρμογών, από ένα σημείο και πάνω κάτι γίνεται corrupted σε κάποιο αρχείο του συστήματος και χάνεις πολλές από αυτές. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος επαναφοράς, εγώ έκανα hard reset. 2 φορές μου συνέβη, στη Belle όμως φαίνεται ότι έχει διορθωθεί, γιατί δεν μου εμφανίστηκε καθόλου παρόλο που το έχω φουλ φορτωμένο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο, μπορω να μειωσω τα home screens απο 6 που εχει σε 1?

 

Η Άννα παίρνει μέχρι και 3 homescreens, ενώ η Belle μέχρι και 6. Έχω το Ν8, με Symbian Anna. Με μία homescreen είμαι. ;)

 

P.S.: Πήρες το Ν8 τελικά, ε; Welcome to the club! :up:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε τρελε τη δευτερα θα το παραγγειλω, ηταν κλειστο το πουλοφωνο σημερα (birdphone) :P
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μιας που είπε ο Johnious13 για hard reset, ας ρωτήσω κι εγώ: Δεν έκανα hard reset, όταν πέρασα την Anna. Χρειάζεται να κάνω, όταν θα βάλω την Belle, ή δεν υπάρχει λόγος; Να αναφέρω ότι το κινητό δεν κολλάει, ούτε έχει κάποιο πρόβλημα. :D Και αν χρειάζεται, πώς πρέπει να πάει η σειρά; Backup ( και σε τι συγκεκριμένα ) --> Hard Reset --> Πέρασμα Belle ή Backup --> Πέρασμα Belle --> Hard reset; :worry:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μιας που είπε ο Johnious13 για hard reset, ας ρωτήσω κι εγώ: Δεν έκανα hard reset, όταν πέρασα την Anna. Χρειάζεται να κάνω, όταν θα βάλω την Belle, ή δεν υπάρχει λόγος; Να αναφέρω ότι το κινητό δεν κολλάει, ούτε έχει κάποιο πρόβλημα. :D Και αν χρειάζεται, πώς πρέπει να πάει η σειρά; Backup ( και σε τι συγκεκριμένα ) --> Hard Reset --> Πέρασμα Belle ή Backup --> Πέρασμα Belle --> Hard reset; :worry:

 

κοίταξε, ύστερα απο έναν χρόνο χρήσης , θεωρώ πως έστω και για ενα 5% καλύτερης απόδοσης θα χρειαζόταν. Απο κει και πέρα καθαρά δική σου επιλογή. 1)Του κάνεις backup ότι θέλεις πέρα απο τις εφαρμογές μέσω nokia suite, 2) σώζεις εικόνες και τραγούδια απο micro sd card , 3) κάνεις φορμάτ την micro sd card 4 ) κάνεις hard reset 5) περνάς το νέο λογισμικό μέσω nokia suite, 6) κάνεις resotre μεσω nokia suite 7) περνάς τραγούδια και εικόνες 8) περνάς εφαρμογές . Έτσι το κάνω εγώ , σαφώς τα βήματα 7 και 8 είναι δική σου επιλογή το τι και πως :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αν τις έχουμε κατεβάσει μέσω ovi store πως γίνονται back-up?

 

αφου στον λογαριασμο του ovi μενουν και ανα πασα στιγμη μπεις σου δειχνει το ιστορικο σου,οποτε γιατι να τις κανεις back up? εγω οταν εκανα hard format τις ειχα πεταξει ολες απο εκει μεσα,κ μαλιστα με το nokia drop κατευθειαν δεξι κλικ στο λινκ της εφαρμογης κ την εστελνε..'η απο το κινητο στο ovi κατευθειαν

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

στο 700 μου φακελος σε φακελο δεν μπαινει. στο ν8 με αννα γίνετε, αρα ακομα η μπελε ( η επισημη ) δεν εχει τετοια επιλογη
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν γίνεται ούτε στο 700, σημαίνει ότι η παρούσα Belle δεν υποστηρίζει υποφακέλους μέσα σε φακέλους. Άρα δεν είναι θέμα beta. Όχι ότι είναι κανένα τρελό μειονέκτημα, αλλά απλά απόρησα. Έχει τόσα πλεονεκτήματα η Belle, που δεν συγκρίνεται με κάτι τέτοια πλημμελήματα. Για μένα είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αναζήτηση να βρεις μια συγκεκριμένη εφαρμογή, ακόμα κι αν τις έχεις χύμα στο μενού. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι; (ρωταω :Ρ)

 

Που ειναι προτιμοτερο να αποθηκευω θεματα προγραμματα κλπ; Σε ποια μνημη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι; (ρωταω :Ρ)

 

Που ειναι προτιμοτερο να αποθηκευω θεματα προγραμματα κλπ; Σε ποια μνημη;

 

Ανάλογα. Το swype πχ το βάζεις στην c. Γενικά προγράμματα που είναι ψιλοσυστήματος εγώ προτιμάω να τα βάζω στην c. Όλα τα υπόλοιπα στην e. Τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω άλλο εγκατεστημένο στην c πέραν του swype και το ενός θέματος που χρησιμοποιώ κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...