Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

Μερικές ερωτήσεις.

Το βρήκα 410€ αλλά είναι παραεισαγωγή.Μου είπαν ότι έχουν βάλει ελληνικά.

Για το πληκτρολόγιο ισχύει το ίδιο;

Υπάρχει πρόβλημα με μη αναγνωρίσιμους ελληνικούς χαρακτήρες ("κινέζικα");

Αναβάθμιση μόνο μέσω ΟΤΑ; Μέσω Ovi τα σβήνει;

Πρόβλημα με το επίσημο service λόγω παραεισαγωγής;

Η συσκευασία περιέχει microSD;

Αν ναι πόσο μεγάλη;

Αν αγοράσω microSD θα πρέπει να προσέξω και την ταχύτητα (πρόβλημα σε ταινίες 720ρ);

Έχω περί τις 1500 επαφές και 3000 calendar events σε Νοκια Ν95 8GB που τα συγχρονίζω με το OUTLLOK, θα έχω πρόβλημα με την μεταφόρτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Να είστε όλοι καλά!

 

δες απο που ειχει εισαχθει. να ειναι απο ευρωπη για να ισχυει η εγγυηση. οχι απο κινα η ΗΠΑ.

ναι αναβαθμιση απο ΟΤΑ δεν εχεις προβλημα κανενα δεν θα χαθει η ελληνικη γλωσσα.

το πληκτρολογιο θα εχει ελληνικα κανονικα.

εχει 16Gb εσωτερικη μνημη το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε gsa1967,

Έχει εγκατεστημένους χάρτες ή κατεβάζω ovi maps;

Η ταχύτητα της κάρτας παίζει ρόλο;

Το migration των επαφών είναι ΟΚ;

Ο ΟΤΑ είναι μονόδρομος ή υπάρχει διαδικασία για να το κάνει και "κανονικά" με ασφάλεια;

Σε ευχαριστώ και συγνώμη για τον "βομβαρδισμό".

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gsa1967,

Έχει εγκατεστημένους χάρτες ή κατεβάζω ovi maps;

Η ταχύτητα της κάρτας παίζει ρόλο;

Το migration των επαφών είναι ΟΚ;

Ο ΟΤΑ είναι μονόδρομος ή υπάρχει διαδικασία για να το κάνει και "κανονικά" με ασφάλεια;

Σε ευχαριστώ και συγνώμη για τον "βομβαρδισμό".

 

ειχε μεσα χαρτες αλλα κατεβασα την τελευταια εκδοση της εφαρμογης και των χαρτων απο το ovi.

δεν εχω καρτα μεσα, αλλα νομιζω class 4 θελει.

για επαφες δεν ξερω.

εκτος απο ΟΤΑ μπορεις με το phoenix να περασεις ξανα γλωσσα (δεν ξερω αν μπορεις να αλλαξεις product code) κλπ.

δες εδω για περισσοτερα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276111

Link to comment
Share on other sites

@pit_sar Η ταχύτητα της κάρτας παίζει ρόλο κυρίως στην μεταφορά αρχείων από και προς.Στην συσκευή δεν θα δεις καμία διαφορά.Καλό βέβαια είναι να πας από class 4 και πάνω,έτσι και αλλιώς οι διαφορές στις τιμές δεν είναι μεγάλες.

Με τον συγχρονισμό λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Μονόδρομος είναι αν δεν θέλεις να χάσεις τα Ελληνικά.Ανάλογα με τον τρόπο που έχουν περαστεί δεν είναι σίγουρο αν μετά από αναβάθμιση μέσω υπολογιστή θα παραμείνουν.Και OTA "κανονική" διαδικασία είναι,δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.Εκτός εάν απευθυνθείς σε nokia care για "κανονική εισαγωγή" των Ελληνικών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gsa1967,

Έχει εγκατεστημένους χάρτες ή κατεβάζω ovi maps;

Η ταχύτητα της κάρτας παίζει ρόλο;

Το migration των επαφών είναι ΟΚ;

Ο ΟΤΑ είναι μονόδρομος ή υπάρχει διαδικασία για να το κάνει και "κανονικά" με ασφάλεια;

Σε ευχαριστώ και συγνώμη για τον "βομβαρδισμό".

 

επειδη εχεις πολλες αποριες και ειναι λογικο καλο θα ηταν να πατησεις *#0000# για να σου βγαλει το product code και με αυτο θα δεις απο που εχει ερθει.συνηθως γαλλικα και ουγγαρεζικα αλλα και λιγα γερμανικα παιζουν. καρτα mcrosd δεν εχει αλλα αν παρεις παρε τουλαχιστον class4 (του εχω βαλει εγω μια τετοια 16 gb και την τρεχει πολυ γρηγορα. προβλημα με χαρκτηρες δεν εχεις και καλο θα ηταν τις αναβαμισεις να τις καινεις ΟΤΑ. υπαρχει βεβαια και η λυση να δωσεις 16 Ε και να στα περασουν τα ελληνικα σε μαγαζι νοκια. κανε οτι αναβαθμισεις λογισμικου σου ζητησει και οτιδηποτε στους χαρτες και στο ovistore. οτι αλλο χριεαστεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να το αγοράσω κανένα ιδιαίτερο θέμα;

Ποια ακριβώς αναβάθμιση πρέπει να προσέχω από το Ovi;

Υπάρχει τρόπος να ελένξω ότι μου περάσαν τα ελληνικά "κανονικά" από εκεί που θα το πάρω;

Να 'στε όλοι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να το αγοράσω κανένα ιδιαίτερο θέμα;

Ποια ακριβώς αναβάθμιση πρέπει να προσέχω από το Ovi;

Υπάρχει τρόπος να ελένξω ότι μου περάσαν τα ελληνικά "κανονικά" από εκεί που θα το πάρω;

Να 'στε όλοι καλά.

 

κανονικα τα περναει μονο η νοκια. κατα τα αλλα οταν το παρεις θα του κανεις οτι αναβαθμισεις θα βρεις. δεν χρειαζεται να προσεχεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι και η παρα-εισαγωγή του έχει "φορέσει" ελληνικά. Τι παραπάνω κάνει η NOKIA στο να παιρνάει ελληνικά;

Αν κατάλαβα καλά όλες οι ενημερώσεις μέσω ΟΤΑ είναι ακίνδυνες ενώ μέσω Ovi δεν πρέπει να κάνω τι; (αναφέρομαι στον κίνδυνο να βγάλει τα ελληνικά)

Τελικά έχει microSD η συσκευασία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι και η παρα-εισαγωγή του έχει "φορέσει" ελληνικά. Τι παραπάνω κάνει η NOKIA στο να παιρνάει ελληνικά;

Αν κατάλαβα καλά όλες οι ενημερώσεις μέσω ΟΤΑ είναι ακίνδυνες ενώ μέσω Ovi δεν πρέπει να κάνω τι; (αναφέρομαι στον κίνδυνο να βγάλει τα ελληνικά)

Τελικά έχει microSD η συσκευασία;

Ευχαριστώ

 

όχι, κάρτα δεν έχει... πρέπει να αγοράσεις αν τα 16GB δεν είναι αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι και η παρα-εισαγωγή του έχει "φορέσει" ελληνικά. Τι παραπάνω κάνει η NOKIA στο να παιρνάει ελληνικά;

Αν κατάλαβα καλά όλες οι ενημερώσεις μέσω ΟΤΑ είναι ακίνδυνες ενώ μέσω Ovi δεν πρέπει να κάνω τι; (αναφέρομαι στον κίνδυνο να βγάλει τα ελληνικά)

 

Για να χαθούν τα ελληνικά κάνεις απλά την αναβάθμιση μέσω ovi. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν σας έδωσα να καταλάβετε. Εννοώ με OVI update σε υπολογιστή δεν πρέπει να κάνω γενικά αναβαθμίσεις (πχ χάρτες) αν θέλω να μην χάσω τα ελληνικά ή μόνο πρέπει να αποφύγω αυτές του symbian^3.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να αποφύγεις είναι μόνο οι αναβαθμίσεις λογισμικού μέσω υπολογιστή.Ότι άλλο εμφανίζεται στο ovi suite ως αναβάθμιση έχει να κάνει με επιμέρους αναβαθμίσεις προγραμμάτων-υπηρεσιών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να δώσω μια ακόμα ευκαιρία στο Ν8 κ αγόρασα 1 μεταχειρισμένο ελληνικό σήμερα σε αριστη κατάσταση..αφού συγχρονισα επαφές και αρχεία pim γενικώς με το navigator 6710 που εχω μπήκα στο net όπως κ κατέβασα χάρτες με WiFi όλα καλά...αλλά,εχω ένα θέμα με το ovi στο οποίο δυστυχώς δε μπαίνει με τίποτα!ούτε απ τη συντόμευση όπου με βγάζει σε πρασινιζον οθόνη με το λογότυπο ovi κ μετά με πετάει έξω ούτε απ το browser,έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει,μήπως σήμερα δε δουλεύει το ovi stores η παίζει κανένα ρόλο που το εχω κάνει format(υπόψην ακόμα δεν το εχω σύνδεση στο PC)

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να δώσω μια ακόμα ευκαιρία στο Ν8 κ αγόρασα 1 μεταχειρισμένο ελληνικό σήμερα σε αριστη κατάσταση..αφού συγχρονισα επαφές και αρχεία pim γενικώς με το navigator 6710 που εχω μπήκα στο net όπως κ κατέβασα χάρτες με WiFi όλα καλά...αλλά,εχω ένα θέμα με το ovi στο οποίο δυστυχώς δε μπαίνει με τίποτα!ούτε απ τη συντόμευση όπου με βγάζει σε πρασινιζον οθόνη με το λογότυπο ovi κ μετά με πετάει έξω ούτε απ το browser,έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει,μήπως σήμερα δε δουλεύει το ovi stores η παίζει κανένα ρόλο που το εχω κάνει format(υπόψην ακόμα δεν το εχω σύνδεση στο PC)

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..:)

 

Από wi-fi ή από 3g? Μήπως έχεις cosmote? Αν ναι τότε κάποιος εδώ είχε βρει τη λύση. ΑΝ έκανες Hard reset πάλι κάτι παίζει και πρέπει να το περάσεις manual. Ψάξτο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

η παίζει κανένα ρόλο που το εχω κάνει format(υπόψην ακόμα δεν το εχω σύνδεση στο PC)

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..:)

 

μηπως δεν εχεις τα qtlibraries? δοκιμασε να τα βρεις και να τα περασεις :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εχεις τα qtlibraries? δοκιμασε να τα βρεις και να τα περασεις :)

 

Μα τον ρώτησα πριν το πάρω τον ευλογημένο και μου λέει δεν έχει πρόβλημα με τη καμία τώρα με τα qt κ ότι λύθηκε!

Γιατί εχω χάσει επεισόδια και άντε να αρχίσω να ψάχνω τώρα!

Βασικα που πρέπει να κοιτάξω στο κινητό να δω αν υπάρχουν αλλιώς από που θα τα βρω να τα περάσω??

 

@Moralas

με WiFi όλη η διαδικασία..

 

Στις εγκατεστημένες εφαρμογές μου δείχνει ότι υπάρχουν τα ovi store έκδοση 2.06.00042 και τα ovi store instaler έκδοση 2.06(42) εγκατεστημένες κ οι 2!

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μα τον ρώτησα πριν το πάρω τον ευλογημένο και μου λέει δεν έχει πρόβλημα με τη καμία τώρα με τα qt κ ότι λύθηκε!

Γιατί εχω χάσει επεισόδια και άντε να αρχίσω να ψάχνω τώρα!

Βασικα που πρέπει να κοιτάξω στο κινητό να δω αν υπάρχουν αλλιώς από που θα τα βρω να τα περάσω??

 

@Moralas

με WiFi όλη η διαδικασία..

 

Στις εγκατεστημένες εφαρμογές μου δείχνει ότι υπάρχουν τα ovi store έκδοση 2.06.00042 και τα ovi store instaler έκδοση 2.06(42) εγκατεστημένες κ οι 2!

 

Kαλημερα τα τελευταια qt ειναι αυτα Qt 4.7.2 + Qt Mobility 1.1.1 ψαχτο θα τα βρεις.:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Μα τον ρώτησα πριν το πάρω τον ευλογημένο και μου λέει δεν έχει πρόβλημα με τη καμία τώρα με τα qt κ ότι λύθηκε!

Γιατί εχω χάσει επεισόδια και άντε να αρχίσω να ψάχνω τώρα!

Βασικα που πρέπει να κοιτάξω στο κινητό να δω αν υπάρχουν αλλιώς από που θα τα βρω να τα περάσω??

 

@Moralas

με WiFi όλη η διαδικασία..

 

Στις εγκατεστημένες εφαρμογές μου δείχνει ότι υπάρχουν τα ovi store έκδοση 2.06.00042 και τα ovi store instaler έκδοση 2.06(42) εγκατεστημένες κ οι 2!

 

υπολογισε οτι πολλες φορες το Οvi κολλαει και ειναι δυσκολο να μπεις. γενικα αν και εχει ωραια πραγματα δεν ειναι και οτι πιο λειτουργικο γιατι με το που τρωει λιγο υπερφορτωση κολλαει. ασε που δεν ελεγχουν τι βαζουν π.χ. ενω εχουν βγει 2 πολυ ωραιες εφαρμογες μαλλον απο ελληνες - shoppingassistan greek recipies & foodland οταν πας να τις εγκαταστησεις πεφτουν η μια πανω στην αλλη και τελικα εχεις μονο την 1 απο τις 3

 

και ο νεος browser σε 14λεπτο βιντεο

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν:)

το θέμα είναι ότι είχα να ανοίξω το μεγάλο pc αρκετό καιρό και χθες βράδυ έκανα update και εγκατάσταση το ovi suite και τα άθλια vista λαλισαν οπότε τα παράτησα και πηγα για ύπνο!

Σήμερα το βραδάκι μετά κάτι δουλειές που εχω θα προσπαθήσω να τα δω όλα συν τυχόν νέες προτάσεις στο laptop μου που έχει xp(πολύ καλύτερα απ τα σvista)!

 

Πάντως το κινητάκι είναι surer αν το δεις στη σωστή του βάση και όχι σε ανόιτες αντιπαραθέσεις με αλλά λειτουργικα που στο τέλος τέλος δεν είναι και πρακτικές!;):D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν:)

το θέμα είναι ότι είχα να ανοίξω το μεγάλο pc αρκετό καιρό και χθες βράδυ έκανα update και εγκατάσταση το ovi suite και τα άθλια vista λαλισαν οπότε τα παράτησα και πηγα για ύπνο!

Σήμερα το βραδάκι μετά κάτι δουλειές που εχω θα προσπαθήσω να τα δω όλα συν τυχόν νέες προτάσεις στο laptop μου που έχει xp(πολύ καλύτερα απ τα σvista)!

 

Πάντως το κινητάκι είναι surer αν το δεις στη σωστή του βάση και όχι σε ανόιτες αντιπαραθέσεις με αλλά λειτουργικα που στο τέλος τέλος δεν είναι και πρακτικές!;):D

 

αν εχεις προσεξει οι αντιπαραθεσεις προερχονται απο οπαδους των αλλων λειτουργικων με μονιμο θεμα οτι το ν8 ειναι μονο hardware και βασικο σημειο που το χτυπανε το browser. γενικα νομιζω οτι το κινητο ειναι πολυ καλο και επιδεχεται βελτιωσης η οποια ερχεται με αναβαθμισεις. ουτως η αλλως δεν θα το κρατησουμε και 10 χρονια:)

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις προσεξει οι αντιπαραθεσεις προερχονται απο οπαδους των αλλων λειτουργικων με μονιμο θεμα οτι το ν8 ειναι μονο hardware και βασικο σημειο που το χτυπανε το browser. γενικα νομιζω οτι το κινητο ειναι πολυ καλο και επιδεχεται βελτιωσης η οποια ερχεται με αναβαθμισεις. ουτως η αλλως δεν θα το κρατησουμε και 10 χρονια:)

 

Λίγο άκυρο τη παρούσα στιγμή αλλά όντας κάτοχος του πολυμορφικου HD2 android desire HD αλλά κ άλλων κατά καιρούς θέλω να πω ότι ουσιαστικά για καθημερινή χρήση το Ν8 ΔΕΝ ύστερη αντιθέτως έχει πολλά υπέρ του γιαυτό άλλωστε το Ξαναπήρά αλλά δυστυχώς περίμενα να έχει λυθεί αυτό με τη qt librarys...τεσπα παω για κάποιες δουλειές τώρα κ επανέρχομαι με νεότερα το βράδυ!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άκυρο τη παρούσα στιγμή αλλά όντας κάτοχος του πολυμορφικου HD2 android desire HD αλλά κ άλλων κατά καιρούς θέλω να πω ότι ουσιαστικά για καθημερινή χρήση το Ν8 ΔΕΝ ύστερη αντιθέτως έχει πολλά υπέρ του γιαυτό άλλωστε το Ξαναπήρά αλλά δυστυχώς περίμενα να έχει λυθεί αυτό με τη qt librarys...τεσπα παω για κάποιες δουλειές τώρα κ επανέρχομαι με νεότερα το βράδυ!:)

 

Φιλε μου από μαρτυρίες καποιων φίλων εδώ εχουν επιβεβαιώσει οτι με το update PR1.1 λύνεται το πρόβλημα του hard reset. Παρόλα αυτά υπάρχουν προβλήματα με κάποιες εφαρμογές beta π.χ nokia bubles που εγκαθιστούν beta libraries και υπάρχει ασυμβατότητα με το ovi store. αυτό που θα σου πρότεινα είναι ή να ξαναπεράσεις το firmware(άν έχεις ελληνικό με ovi an oxi phoenix) η να κάνεις update σε 1.1 αν δεν την έχεις. εγώ θα έκανα το πρώτο για να ξέρω οτι δεν έχει μεινει τιποτα απο "εγκατεστημενες εφαρμογές" του προηγούμενου.

οτι θες εδώ ειμαστε....:)

 

EDIT:

Οσον αφορά τα άλλα λειτουργηκά και τους φανατικούς τους αυτό που λένε συνεχώς για τις φοβερές ελείψεις τηλεφώνου χωρίς επιχειρήματα είναι οτι η τεχνολογια προχωράει.. το 3g είναι ξεπερασμένο.. έχω και ψηφιακή μικρού μεγέθους.. γιατι να χρειάζομαι να στείλω κατι(βλέπε κλειδομένο bluetooth) κλπ και στην ουσία κάποιοι περιμένουν τα βασικά του 2001 (βιντεοκλήση, bluetooth) το 2011 για προτοπορεία.... εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο την συσκευή χωρίς ελείψεις και φοβερή συνδεσιμότητα και ασφάλεια backup ευκολης αποθήκευσης και άπειρα άλλα... φιλικά καταθετω την άποψή μου!

Edited by john_15
κατι ξεχασα
Symbian dead and i like it!!!
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα τα τελευταια qt ειναι αυτα Qt 4.7.2 + Qt Mobility 1.1.1 ψαχτο θα τα βρεις.:)

 

Υπαρχει μηπως καποιο λινκ για τις 4.7.2 ? Ειναι απο την Νοκια?

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχουμε εγκατεστημένη την PR1.1, το θέμα με το hard reset δεν υφίσταται πια; Αν κάνω hard reset και μετά εγκαταστήσω τα Qt 4.7.2 + Qt Mobility 1.1.1, δε θα έχω πρόβλημα με τις Qt libraries; Το OVI Store και οι υπόλοιπες εφαρμογές που είχαν πρόβλημα, εγκαθίστανται κανονικά;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...