Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1v (P7100)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να κατεβασεις και να εγκαταστησεις το Kies το προγραμμα συγχρονισμο του tab.Αφου το εγκαταστησεις θα μπορεις να περνας και τα apk. αρχεια κανονικα ,τουλαχιστον με το καλωδιο.Δεν δοκιμασα ποτε με bluetooth,αλλα μαλλον θα γινεται

 

γεια.αυτο το kies δεν εχει επιλογη για το μοντελο P-7100 εχει μονο για το 7500 ζηταει να το βαλω σε (pc studio κατασταση)τετοια επιλογη δεν εχει καπου

 

Καλησπερα παιδια.Εχω παρει ενα Galaxy Tab 10.1v το οποιο ειναι Vodafonized και ειναι αγορασμενο απο το Πλαισιο.

Εχω παρατηρησει οτι οταν παω να στειλω με Bluetooth καποια φωτογραφια στην συσκευη την δεχεται κανονικα.Οταν προσπαθησω να στειλω καποιο .apk αρχειο για εγκατασταση στην συσκευη δεν την δεχεται και λεει οτι δεν υποστηριζεται η αποστολη για τετοιου ειδους αρχεια.

Γνωριζεται αν υπαρχει καποιο κλειδωμα για το bluetooth;

Επισης οταν παω να το συνδεσω στον υπολογιστη με usb καλωδιο κανει αναζητηση για drivers και μετα απο λιγο λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει γιατι δεν βρισκει τους drivers. Γνωριζετε που μπορω να τους βρω;

 

μεχρι να μας πει καποιος τι γινεται με τα kies κανε αυτο αν εχεις xp (δεν ξερω αν αυτη ηταν η αιτια που μετα εμφανιστηκε σαν εξωτερικος σκληρος )απλα εγινε απο την αλλη ισως κ να εγινε λογο εγκαταστασης του Kies (μπορει να ειχε drivers και να μπηκαν με την εγκατασταση)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια.Πως θα μου αναγνωρίσει το Tab σαν εξωτερικο σςκληρό δίσκο ο υπολογιστής;

Κατεβασε τους drivers και δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή αλλά δεν το βλέπει σας εξωτερικο σκληρό.

Ελληνικά στο μενού υπάρχουν σε καμία εκδοση μαμα ή μαγειρεμένη;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδια.Πως θα μου αναγνωρίσει το Tab σαν εξωτερικο σςκληρό δίσκο ο υπολογιστής;

Κατεβασε τους drivers και δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή αλλά δεν το βλέπει σας εξωτερικο σκληρό.

 

Δες αν έχει το Εντοπισμος Σφαλματων στο Ρυθμισεις / Εφαρμογές / Ανάπτυξη. Αν ναι ενεργοποίησε το.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δειτε εδω.τι λετε να γινει?

 

ελπιζω να τελειωσουν ομαλα τα πραγματα για την samsung.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ελπιζω να τελειωσουν ομαλα τα πραγματα για την samsung.

 

Sent from my GT-P1000

 

Απο σημερα

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Tablets-iPAD/Samsung-Galaxy-Tab-10-1-Black-P7500-GT-7500FKDEUR.htm

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα tablet και ειμαι αναμεσα στο ipad στο galaxy 10.1 και στο asus eeepad θα ηθελα μια βοηθεια.

 

εχω ηδη το galaxy S 1 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

αλλα επειδη εχω και την καταστροφικη εμπειρια με το kies και με το μαμα λειτουργικο της samsung που περιμεναμε το froyo κλπ κλπ και επειδη εχω χασει απειρες ωρες να διαβαζω εδω μεσα για να περασω τελικα αλλη εκδοση λειτουργικου και να λειτουργει αξιοπρεπως και γρηγορα το κινητο μου, το ερωτημα μου ειναι το εξης:

 

θα τραβηξω τα ιδια και με το galaxy tab 10.1????

θα πρεπει να διαβασω παλι ολο το forum για να βρω οδηγιες για να περασω αλλο λειτουργικο γιατι το ελληνικο μαμα λειτουργικο ειναι για κλαματα???

 

και πιο συγκεκριμενα:

1)εχει το swype περασμενο επανω του?

2)λειτουργει κανονικα το app store?

3)εχει οποιοδηποτε αλλο προβλημα που θα πρεπει να ξερω και να με προβληματιζει και που δεν μπορω να φανταστω τωρα?

4)θα εχω κανενα προβλημα στο να μεταφερω αρχεια απο το tab στο κινητο και στο laptop? (και δεν εννοω μονο τον δικο μου υπολογιστη αλλα τον οποιονδηποτε χωρις να χρειαζεται να εγκαθιστω kies και αλλες αηδιες)

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα tablet και ειμαι αναμεσα στο ipad στο galaxy 10.1 και στο asus eeepad θα ηθελα μια βοηθεια.

 

εχω ηδη το galaxy S 1 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

αλλα επειδη εχω και την καταστροφικη εμπειρια με το kies και με το μαμα λειτουργικο της samsung που περιμεναμε το froyo κλπ κλπ και επειδη εχω χασει απειρες ωρες να διαβαζω εδω μεσα για να περασω τελικα αλλη εκδοση λειτουργικου και να λειτουργει αξιοπρεπως και γρηγορα το κινητο μου, το ερωτημα μου ειναι το εξης:

 

θα τραβηξω τα ιδια και με το galaxy tab 10.1????

θα πρεπει να διαβασω παλι ολο το forum για να βρω οδηγιες για να περασω αλλο λειτουργικο γιατι το ελληνικο μαμα λειτουργικο ειναι για κλαματα???

 

και πιο συγκεκριμενα:

1)εχει το swype περασμενο επανω του?

2)λειτουργει κανονικα το app store?

3)εχει οποιοδηποτε αλλο προβλημα που θα πρεπει να ξερω και να με προβληματιζει και που δεν μπορω να φανταστω τωρα?

4)θα εχω κανενα προβλημα στο να μεταφερω αρχεια απο το tab στο κινητο και στο laptop? (και δεν εννοω μονο τον δικο μου υπολογιστη αλλα τον οποιονδηποτε χωρις να χρειαζεται να εγκαθιστω kies και αλλες αηδιες)

 

ευχαριστω πολυ!

 

Εγώ έχω πάρει το 10.1v, λόγω της καλύτερης κάμερας.

Στη συνέχεια πέρασα αυτήν την αρκετά "επίπονη" διαδικασία του να βάλω custom rom, αφού πρώτα το ξεκλείδωσα και του έκανα root. Η rom που έχει τώρα, είναι η ίδια με αυτή του 10.1 (προσαρμοσμένη φυσικά λόγω των μικρών διαφορών των 2 tablets).

Οπότε, αγοράζοντας κατευθείαν το 10.1 με την 3.1 Honeycomb, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα από τα παραπάνω.

 

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου:

1)Το swype είναι περασμένο και μάλιστα στην τελευταία έκδοσή του (3.κάτι)

2)Το Market λειτουργεί κανονικά και κάποια μικρά bugs που είχε στην 3.0 είναι διορθωμένα στην 3.1 (μάλιστα σήμερα βγήκε και νέα αναβάθμισή του που το βελτιώνει κι άλλο)

3)Ως μειονέκτημα, θα μπορούσα να πω το ότι είναι κλειδωμένη η δυνατότητα κλήσεων, αν και η συσκευή διαθέτει 3G. Κάποιοι developers προσπαθούν να την ξεκλειδώσουν.

4)Το kies αν και υπάρχει, δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατί πάντα τα βαριέμαι αυτά τα προγράμματα. Με το που συνδέεις τη συσκευή, αυτή αναγνωρίζεται κανονικά ως εξωτερικός δίσκος και μπορείς να μεταφέρεις αρχεία με drag&drop. Αν βαριέσαι τα καλώδια, υπάρχει πρόγραμμα για ασύρματη μεταφορά των αρχείων μέσω LAN.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Bictor,

αυτό ακριβώς λέω, έχει κυκλοφορήσει τρεις μέρες τώρα και δεν έχει γίνει ούτε ένα σχόλιο.

Εκτός αν δεν το έχει ακόμα το πλαίσιο ή κάποιος άλλος και μας κοροιδεύουν.

Edited by geonik21
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους...

 

θα ηθελα μια βοηθεια με το Samsung Galaxy Tab 10.1v. Απο εχθες μου εμφανισε ενα μηνυμα για Low Internal Storage. Φαινονται τα apps να καταλαμβανουν περιπου τα 9 gb χωρις αυτο να ειναι σωστο. Αθροιζοντας τα βγαινουν γυρω στα 500 mb που ειναι λογικο.

Διαβαζοντας σε καποια forum ειδα την λυση του φορμαρισματος της SDcard. Δεν εχω βρει ομως και το πως γινεται αυτο. Δεν υπαρχει αυτη η επιλογη-εντολη.

 

Μηπως ξερετε πως μπορω να προχωρησω?

 

Ευχaριστω,

 

D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους...

 

θα ηθελα μια βοηθεια με το Samsung Galaxy Tab 10.1v. Απο εχθες μου εμφανισε ενα μηνυμα για Low Internal Storage. Φαινονται τα apps να καταλαμβανουν περιπου τα 9 gb χωρις αυτο να ειναι σωστο. Αθροιζοντας τα βγαινουν γυρω στα 500 mb που ειναι λογικο.

Διαβαζοντας σε καποια forum ειδα την λυση του φορμαρισματος της SDcard. Δεν εχω βρει ομως και το πως γινεται αυτο. Δεν υπαρχει αυτη η επιλογη-εντολη.

 

Μηπως ξερετε πως μπορω να προχωρησω?

 

Ευχaριστω,

 

D

 

Το 10.1v δεν έχει SD card, αλλά μόνο εσωτερική μνήμη, οπότε το format δεν είναι τόσο απλό όσο μιας εξωτερικής SD.

 

Επειδή κι εγώ είχα πάθει το ίδιο με τον ελεύθερο χώρο που υπολόγιζα ότι είχα, αλλά τελικά είχα άδικο, θα σου πρότεινα να βάλεις το File Manager HD ( https://market.android.com/details?id=com.rhmsoft.fm.hd ).

 

Όταν τον ανοίξεις, πήγαινε στο μενού που έχει στην πάνω δεξιά γωνία και πάτα το "Storage Analysis". Εκεί θα δεις αναλυτικά τι χώρο πιάνει ο κάθε φάκελος που έχεις και θα σβήσεις ό,τι δεν θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα σε ολο το forum θα ηθελα την βοηθεια σας χθες πηρα και εγω το tab φοραει 3,0 θελω να αναβαθμισω σε 3,1 ομως δεν με συνδεει καθολου στο kies.υπαρχει αλος τροπος για να αναβαθμισω το tab.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει βγει ακόμα η 3.1 για το 10.1v...

Εδώ που φτάσαμε, το πιθανότερο είναι να μη βγει καθόλου.

Σε custom rom, βέβαια, η 3.1 κυκλοφορεί από το καλοκαίρι.

Την έχω βάλει και λειτουργεί τέλεια, όμως για να περαστεί χρειάζεται πρώτα root.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1132

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ φιλε μου να εισαι καλα εχει και ελληνικα? Edited by kosttheos
Link to comment
Share on other sites

Έχει και Ελληνικά. Είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του 10.1 (P7500), τροποποιημένη κατάλληλα για το hardware του 10.1v (π.χ. η κάμερα να βγάζει φωτογραφίες στα 8MP, οι αισθητήρες κίνησης να λειτουργούν σωστά με το βάρος του tablet κ.λ.π.).
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

 

εγώ δηλώνω άσχετος με τη διαδικασία του root και αν και είμαι τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών, δεν τολμάω να κάνω κάτι μόνος μου, καθώς όλες οι οδηγίες που έχω βρει σε διάφορα σάιτς, δεν ήταν κατανοητές από μένα. Κακογραμμένες και προϋποθέτουν γνώσεις που δεν έχω. Πόσο εύκολο σου είναι να μας γράψεις αναλυτικά, βήμα προς βήμα, τη διαδικασία για να κάνουμε το root?

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο spyrsa για το αναλυτικότατο ποστ. Mεταφέρθηκε εδώ.

 

Να σημειώσω εδώ ότι αυτή η μέθοδος ισχύει MONO για το 10.1v μοντέλο, δηλαδή το P7100. Τα άλλα 10.1 tab (τα πιο καινούρια μοντέλα - P7500/7510) έχουν διαφορετική διαδικασία για root.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη ξαναμπαίνει κανονικά όπως και οι custom roms (γίνεται temporary root και όχι permanent).

Για εγκατάσταση μέσω ODIN δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1083517

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη ξαναμπαίνει κανονικά όπως και οι custom roms (γίνεται temporary root και όχι permanent).

Για εγκατάσταση μέσω ODIN δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1083517

Καλησπερα φιλε μου να εισαι καλα για τον τελειο οδηγο που εκανες και καταφερα επιτελους να βαλω την 3.1. Επιτελους αναδειχτηκε η αξια του P7100 με την 3.1.

Link to comment
Share on other sites

'Εχει κολλήσει στην κεντρική οθόνη:

 

samsung galaxy tab 10.1v

 

υπάρχει η κλειδαριά απ΄κάτω αλλά εκεί μένει για ώρες......

 

Τί έκανα λάθος?

 

'Εχει κολλήσει στην κεντρική οθόνη:

 

samsung galaxy tab 10.1v

 

υπάρχει η κλειδαριά απ΄κάτω αλλά εκεί μένει για ώρες......

 

Τί έκανα λάθος?

 

και αφού δεν ανοιξε όλο το βράδυ....έλιωσε και την μπαταρία...

με το oldin.....επανήλθα εκεί που βρισκόμουνα αρχικά......

 

το όλο πράγμα κόλλησε όταν:

μετά την εγκατάστασηη του rom manager, έκανα επιτυχώς το 1ο βήμα - wipe

μετά την επανεκκίνηση έκανα την καινούργια rom αλλά έκανε αμέσως επανεκκίνηση, (ενώ υποψιάζομαι ότι θα έπρεπε να κάνει κάποια ώρα (300 περ MB είναι), και στην συνέχεια είπα μήμπως και δεν λέει τίποτα που έκανε γρήγορα και συνέχισα στο 30 βήμα και έκανα και το update...από εκεί και μετά δεν άνοιξε ποτέ....κόλλησε στο samsunga galaxy tab 10.1v

 

Τώρα μετά το oldin, ανοίγει η συσκευή (έχοντας την κλειδαριά από κάτω), και είμαι σε αυτήν την κατάσταση.....

 

Καμιά ιδέα????

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα η συσκευή ανοίγει χωρίς όμως να έχει μπει η 3.1, ή δεν ανοίγει καθόλου;

Αν είναι το πρώτο, ξαναδοκίμασε την εγκατάσταση της 1.0 ROM μέσω του rom manager. Πράγματι η εγκατάσταση πρέπει να διαρκέσει κάποιο χρόνο, όχι όμως και πάρα πολύ...

Αν είναι ακόμα κολλημένη η συσκευή στην αρχική οθόνη, η rom μπορεί να εγκατασταθεί και μέσω του Recovery menu ή και του Odin. (Δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1232664 )

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ spyrsa....

 

Είμαι στην ευχάριστη θέση να απολαμβάνω από εχθές την ταμπλέτα μου σε 3.1, χάρης τον οδηγό σου...

Το πρόβλημα που έιχα οφειλόταν σε εμένα και όχι στον οδηγό σου...

 

bugs.

1. Κάποιες φορές μετά από reboot δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα sim.

 

Ερωτήσεις:

1. Κάποια site τα θέλω να φορτώνουν σε desktop view και όχι σε mobile. Ακολουθώ τα παρακάτω:

στον browser γράφω στην διεύθυνση about:debug και enter....πηγαίνοντας πάνω δεξιά στα settings αμφανίζεται το μενού debug. Πηγαίνω στο uastring και επιλέγω desktop αντί για android που υπήρχε. Κλείνω-Ανοίγω browser και δουλεύει τέλεια.....το θέμα μου είναι ότι μετά το reboot αυτό χάνεται και πρέπει να κάνω πάλι την ίδια διαδικασία.....Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύεται η ρύθμιση;

2. Τα updates από την ταμπλέτα δουλεύουν; Ή τώρα που κάναμε τα παραπάνω (3.1, root κτλ), απενεργοποιήθηκε η διαδικασία αυτή;

3. Αν στο μέλλλον βγει κάποια καινούργια έκδιση os π.χ. 3.2, μπορούμε να την περάσουμε ή θα μείνουμε κολλημένοι στην υπάρχουσα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Edited by KofoE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1v (P7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...