Jump to content

Eπικύρωση (αντιγράφων) ξενόγλωσσων πτυχίων


johnidakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θέλω να επικυρώσω 2 πτυχία μου, των αγγλικών και του ecdl.

πρέπει πρώτα να τα μεταφράσω και μετά να τα επικυρώσω ή χρειάζεται φωτοτυπία και μετά επικύρωση;

η απορία μου είναι που γίνεται αυτή η αναθεματισμένη επικύρωση;;;

Μη με ζοριζετε... Εχω ψυχολογικα προβληματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να επικυρώσω 2 πτυχία μου, των αγγλικών και του ecdl.

πρέπει πρώτα να τα μεταφράσω και μετά να τα επικυρώσω ή χρειάζεται φωτοτυπία και μετά επικύρωση;

η απορία μου είναι που γίνεται αυτή η αναθεματισμένη επικύρωση;;;

Πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι θέλεις. Θέλεις επικυρωμένο φωτοαντίγραφο, ή θέλεις επικυρωμένη μετάφραση?

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και φιλος παρακατω επισημη μεταφραση θελεις απο επισημο μεταφραστη για το πτυχιο αγγλικων.επικυρωμενο αντιγραφο καμια υπηρεσια δεν μπορει να σου κανει διοτι δεν ειναι εγγραφο με ελληνικη σφραγιδα(ελληνικη δημοκρατια) και δεν δικαιουται κανεις υπαλληλος να επικυρωσει αντιγραφο.

 

γιαυτο και πας σε δικηγορο...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια! να στε καλα! :):):)
Μη με ζοριζετε... Εχω ψυχολογικα προβληματα
Link to comment
Share on other sites

Την επικυρωμένη και σφραγισμένη από δικηγόρο μετάφραση όμως μπορείς να την φωτοτυπείς και να επικυρώνεις αυτή την φωτοτυπία στα ΚΕΠ.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να τα βάλουμε σε μια σειρά:

1) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του πρωτότυπου: Μόνο από τον εκδότη, καθώς δεν έχει σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Αν ο εκδότης είναι στο εξωτερικό, συνήθως ο αντιπρόσωπος του εκδότη στην Ελλάδα παρέχει τέτοιες υπηρεσίες, με μικρό κόστος.

2) Επικυρωμένη μετάφραση του πρωτότυπου: Από δικηγόρο ή από το υπουργείο εξωτερικών.

3) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της επικυρωμένης μετάφρασης: Αστυνομία ή ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να τα βάλουμε σε μια σειρά:

1) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του πρωτότυπου: Μόνο από τον εκδότη, καθώς δεν έχει σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Αν ο εκδότης είναι στο εξωτερικό, συνήθως ο αντιπρόσωπος του εκδότη στην Ελλάδα παρέχει τέτοιες υπηρεσίες, με μικρό κόστος.

 

Απο πρεσβεια δεν μπορεις ;

Link to comment
Share on other sites

Απο πρεσβεια δεν μπορεις ;

Ναι η πρεσβεία θα σου επικυρώσει κρατικά έγγραφα της αντίστοιχης χώρας. Πχ φωτοαντίγραφο γαλλικού διαβατηρίου θα το επικυρώσει η Γαλλική πρεσβεία.

Αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα επικυρώσει άλλα έγγραφα, μη κρατικά, πχ proficiency του cambridge, ίσως να μην το κάνει η βρετανική πρεσβεία, από τη στιγμή που το κάνει ο επίσημος αντιπρόσωπος.

Τέτοιες πληροφορίες συνήθως οι πρεσβείες τις δίνουν άμεσα τηλεφωνικά :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη το πτυχίο του ecdl(η των αγγλικων) θα το πάω σε ένα δικήγορο θα μου το μεταφράσει και θα μου το επικυρωσει με την υπογραφη του.

 

εγω θα εχω μετα το πρωτοτυπο το οποιο μπορω να το βγαλω φωτοτυπια οσες φορες θελω και θα μου το επικυρσωει(το αντιγραφο) μονο η αστυνομια η τα ΚΕΠ.

Μη με ζοριζετε... Εχω ψυχολογικα προβληματα
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ νε τα κεπ δε ξερω κατα ποσο ισχυει.

εμενα τουλαχιστον στα κεπ της αριστοτελους εχουν αρνηθει να μου το επικυρωσουν..

τι και αν ειχε σφραγιδα δικηγορου πανω και του προεδρου του δικ. συλλογου..

απλα αρνηθηκαν...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έγινε αυτό; Εμένα πριν λίγους μήνες εκεί με είχαν επικυρώσει πτυχίο Αγγλικών μεταφρασμένο και επικυρωμένο από δικηγόρο. Παλιότερα υπήρχε πρόβλημα (πιο παλιά είχα πετύχει καυγά εκεί δικηγόρου με τους υπαλλήλους). Ελπίζω να μην ξανάλλαξε κάτι.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

εγινε πριν 3 χρονια περιπου..

λες να πετυχες τον δικηγορο μου?ειχε παει στα κεπ εκεινη την μερα(αφου με ειχαν 1,5 ωρα στο περιμενε και μετα απλα με εδιωξαν)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Λες; :lol: Θυμάμαι που προσπαθούσε να τους πείσει ότι είναι υποχρεωμένοι να επικυρώνουν οποιοδήποτε ακριβές αντίγραφο, είτε από ιδιωτικό είτε από δημόσιο έγγραφο εφόσον προορίζεται για χρήση σε δημόσια υπηρεσία αλλά φυσικά έπεσε στον τοίχο: "Εμένα κύριε η εγκύκλιος λέει μόνο δημόσια έγγραφα"....
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

εμεις θα ειμασταν..εκτος αν υπηρξαν και αλλα κρουσματα...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δηλάδη το πτυχίο του ecdl(η των αγγλικων) θα το πάω σε ένα δικήγορο θα μου το μεταφράσει και θα μου το επικυρωσει με την υπογραφη του.

 

εγω θα εχω μετα το πρωτοτυπο το οποιο μπορω να το βγαλω φωτοτυπια οσες φορες θελω και θα μου το επικυρσωει(το αντιγραφο) μονο η αστυνομια η τα ΚΕΠ.

 

Το πτυχιο του ECDL δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποια μεταφραση.

Τουλαχιστον σε εμενα ποτε δεν το ζητησαν μεταφρασμενο οπου και αν το πηγα.

Των Αγγλικων,ομως, δεν θα το δεχθουν πουθενα αν δεν ειναι μεταφρασμενο απο καποιο δικηγορο.

-
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχει κάνει κανείς πρόσφατα; Να μου πει πώς είναι η διαδκασία;

Με ενδιαφέρει μετάφραση Πτυχίου από Ελληνικό Πανεπιστήμιο, για να το δώσω σε Ευρωπαϊκή επιχείρηση στο εξωτερικό, όπου θέλω να εργαστώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς πρόσφατα; Να μου πει πώς είναι η διαδκασία;

Με ενδιαφέρει μετάφραση Πτυχίου από Ελληνικό Πανεπιστήμιο, για να το δώσω σε Ευρωπαϊκή επιχείρηση στο εξωτερικό, όπου θέλω να εργαστώ.

 

Υπάρχει η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών(κοντα στο μοναστηράκι) όπου εκεί κάνουν τα χαρτια καμια 10ρια μέρες να μεταφραστούν με το μικρότερο δυνατό κόστος.Ακριβώς δίπλα υπάρχουν 2 διαφορετικά παραρτήματα δικηγορικών γραφείων που τα μεταφράζουν και τα επικυρώνουν πολύ πιο γρηγορα αλλά με μεγαλύτερη επιβάρυνση.

Αν πας μια βόλτα από εκεί θα μάθεις ότι διαδικαστικό χρειάζεσαι σε λιγότερο από 10 λεπτά και για τρία,είναι ακριβώς δίπλα δίπλα οι πόρτες τους.Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα στην ευρύτερη περιοχή αν το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών(κοντα στο μοναστηράκι) όπου εκεί κάνουν τα χαρτια καμια 10ρια μέρες να μεταφραστούν με το μικρότερο δυνατό κόστος.Ακριβώς δίπλα υπάρχουν 2 διαφορετικά παραρτήματα δικηγορικών γραφείων που τα μεταφράζουν και τα επικυρώνουν πολύ πιο γρηγορα αλλά με μεγαλύτερη επιβάρυνση.

Αν πας μια βόλτα από εκεί θα μάθεις ότι διαδικαστικό χρειάζεσαι σε λιγότερο από 10 λεπτά και για τρία,είναι ακριβώς δίπλα δίπλα οι πόρτες τους.Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα στην ευρύτερη περιοχή αν το ψάξεις.

 

Όντως, η μετάφραση κάνει περίπου 7-10 μέρες να γίνει (αναλόγως και το φόρτο εργασίας) αλλά μπορείς να ζητήσεις κι εσύ μία συγκεκριμένη ημερομηνία παράδοσης νωρίτερα από αυτή που θα σου δώσουν αλλά με παραπάνω χρέωση ανά σελίδα.

Η υπηρεσία βρίσκεται λίγο πιο κάτω από το σταθμό του μετρό στο Μοναστηράκι από την απέναντι όμως πλευρά του δρόμου, στο πεζοδρόμιο της εξόδου προς Ψυρρή.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για σφραγίδες της Χάγης στα αντίγραφα που περιμένω να στείλει τι Πανεπιστήμιο, πού τις βρίσκω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν χρειάζεται αυτή η σφραγίδα για πτυχία από Ελληνικά Πανεπιστήμια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν χρειάζεται αυτή η σφραγίδα για πτυχία από Ελληνικά Πανεπιστήμια.

 

Είχα την εντύπωση οτι είχε κλείσει η υπηρεσία του Υπουργείου εξωτερικών για τις μεταφράσεις αλλά φαίνεται οτι λειτουργεί εκ νέου. http://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html Η σφραγίδα της Χάγης μπαίνει μόνο στο πίσω μέρος του πρωτοτύπου του πτυχίου ή της αναλυτικής βαθμολογίας και μόνο εφόσον είναι υπογεγραμμένο/η από τον Πρόεδρο του Πανεπιστημίου ή του ΤΕΙ που ενδιαφέρεσαι. Μετά το πρωτότυπο το πηγαίνεις στην Νομαρχία της περιφέρειας του πανεπιστημίου και πιο συγκεκριμένα στην αποκεντρωμένη διοίκηση όπου και σου βάζουν την Apostille . Μετά το μεταφράζεις και ο μεταφραστής αντιγράφει την apostille. Να σε ενημερώσω ότι γίνονται δεκτές και μεταφράσεις από μεταφραστικά κέντρα αλλά και απο δικηγόρους. Εγω ανήκω στην τελευταία κατηγορία και δεν στο συνιστώ πολύ γιατί η αμοιβή μας είναι κάπως τσιμπημένη σε σχέση με τα μεταφραστικά κέντρα !!!

Για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι αν επιτρέπεται ;;;

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Για Μάλτα .

 

Δηλαδή, εμένα που τα πτυχία μου είναι από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς, πρέπει να πάω στην Νομαρχία Πειραιά;;

Πιο μεγάλη ταλαιπωρία δεν μπορούσαν να βρούνε;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

"Για τη χορήγηση της Σφραγίδας της Χάγης απαραίτητη είναι η ύπαρξη του δείγματος υπογραφής του υπογράφοντος το δημόσιο έγγραφο, από την αρμόδια για τη χορήγηση της επισημείωσης αρχή. Τα δημόσια έγγραφα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση τα πρωτότυπα ή ακριβή αντίγραφα από την εκδούσα και μόνο αρχή". Στην πράξη δηλαδή δεν μπορεί η κάθε αρχή χορήγησης της σφραγίδας της Χάγης να έχει όλα τα δείγματα υπογραφών από όλες τις δημόσιες αρχές . Οταν θα πας θα τους αφήσεις το πρωτότυπο, θα σου πουν παρακαλώ περάστε λίγο εξω για να ελέγξουμε την υπογραφή, θα την συγκρίνουν με την υπογραφή που έχουν αυτοί μέσα στον υπολογιστή τους και σε 2 λεπτά θα έχεις την apostille.

 

Θα πρέπει να πας εδω αλλά πάρε πρώτα ένα τηλ.να το επιβεβαιώσεις: "Η Σφραγίδα της Χάγης για τις υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητας περιφερειακής ενότητας Πειραιώς, Νήσων και Δυτικής Αττικής αρμόδια υπηρεσία είναι η Διεύθυνση Αστικής Κατάστασης Δυτικής Αττικής και Πειραιά (Ευριπίδου 50, Πειραιεύς, Τηλ: 210 4137739 & 210 4224062 Αρ.Συκ. Τηλ/πίας: 210 4136647). Σύμφωνα με την υπ’αριθμ. 36995/33828/30-09-2011 απόφαση του Γ.Γ. Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής οι ώρες εξυπηρέτησης κοινού για τις υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητας περιφερειακής ενότητας Πειραιώς, Νήσων και Δυτικής Αττικής για τη χορήγηση της Σφραγίδας της Χάγης είναι 11:00 – 13:00. "

 

Και καλή επιτυχία με την δουλειά όσο πιο μακριά από την Ελλάδα τόσο καλύτερα...γτ αν περιμένει κανείς να βρει αξιόλογη δουλειά εδω άστα να πάνε !!! Αν περιμένει να τον σέβεται ο εργοδότης του και να μην τον εκμεταλλεύεται...θα περιμένει για πολύ ακόμα !!! Για να μην μιλήσω για το επίπεδο ζωής στην Ελλάδα !!! Ήδη και γω ετοιμάζομαι για Σουηδία :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άγγελε.

Εύχομαι να βρεθεί κάτι καλό και για τους 2 μας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...