Jump to content

HP TouchPad


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

*cough*Samsung*cough*

 

nope. Δυστυχως οι κορεατες δεν ειναι διορατικοι και παιζουν με το Bada OS.

Θα τα μαθουμε σε λιγο χρονικο διαστημα και αυτοι που βιαστηκαν να "τελειωσουν" την πλατφορμα θα αναθεωρησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Βαγγέλη ( συγγνωμη που παιρνω το θαρρος) και εγώ είχα πάρει pixi πριν γίνει όλη αυτή η ιστορία που έβαλε μπόλικο κόσμο, γουστάρω το WebOS απο εποχής Pre κτλ. ΑΛΛΑ !

 

Δε νομίζεις οτι το TP θα έπρεπε με 1 γιγα ραμ ( 1 γιγα!!!) και διπύρηνο επεξεργαστή να τρέχει νερό τα πάντα χωρίς uberkernel kai governah. Δηλαδή βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.

 

Αναρωτιέμαι αν αξίζει το pre 3 έστω και για 50. Σκάω και πρέπει να αποφασίσω !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Βαγγέλη ( συγγνωμη που παιρνω το θαρρος) και εγώ είχα πάρει pixi πριν γίνει όλη αυτή η ιστορία που έβαλε μπόλικο κόσμο, γουστάρω το WebOS απο εποχής Pre κτλ. ΑΛΛΑ !

 

Δε νομίζεις οτι το TP θα έπρεπε με 1 γιγα ραμ ( 1 γιγα!!!) και διπύρηνο επεξεργαστή να τρέχει νερό τα πάντα χωρίς uberkernel kai governah. Δηλαδή βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.

 

Αναρωτιέμαι αν αξίζει το pre 3 έστω και για 50. Σκάω και πρέπει να αποφασίσω !

 

Για το ΤΡ συμφωνω. Αλλα και παλι, ποιος ειπε οτι οι μηχανικοι αξιοποιησαν σωστα το λειτουργικο και εγιναν οι καταλληλες επιλογες στο hardware? Απο την αλλη, σε ποια ακριβως διπυρηνη ταμπλετα μπορω να υπερχρονισω και να εχει ταχυτητες που να προσεγγιζουν αυτες του pc (π.χ. στο φορτωμα ιστοσελιδων). Αφου μου παρεχεται η δυνατοτητα, πολυ απλα και ευκολα, χωρις σημαντικη απωλεια στην αυτονομια γιατι να μην το πραξω? Ελπιζω να αστειευεσαι με την τελευταια σου προταση. Αν ναι, μαλλον δεν καταφερες να αξιολογησεις σωστα τη πλατφορμα.

 

Τα 130 περιπου ευρω (κι οχι 50), που θα κοστιζει το bundle (pre 3+touchstone) που θα βγαλει σημερα η ΗΡ στο eurostore ειναι απλα καταπληκτικη τιμη. Εκτιμω οτι ελαχιστοι τυχεροι θα καταφερουν να παραγγειλουν γιατι απλα θα "κρεμασει" το site.

Προσωπικα, αν δεν ηταν το επικειμενο price reduction και το συνακολουθο refund απο το clove, θα ημουν και παλι απολυτα ικανοποιημενος απο το ποσο που εδωσα για να το αποκτησω.

 

Απο την αλλη δεν εχω κανενα προβλημα να παρω κι ενα δευτερο pre 3 σε αυτη τη "μαγικη" τιμη, για να αντικαταστησει αυτο που χρησιμοποιω, μετα απο καιρο.

Με αυτα και με αυτα, ελπιζω να καταφερεις να αποκτησεις ενα και οταν το χρησιμοποιησεις θελω να μου πεις τι δε μπορεις να κανεις με αυτο, που κανεις με το κινητο που εχεις στην υπογραφη σου (εκτος απο πλοηγηση). Στο λεω γιατι κι εγω πριν αποκτησω το pre 3 ειχα sensation...

Link to comment
Share on other sites

Η HP US έχει το Pre2 στα $50 unlocked. Δυστυχώς όμως, sold out....

Θεωρώ επίσης ότι με την κίνησή της να ξεπουλήσει, ουσιαστικά, το TouchPad, έχει δημιουργήσει μια βάση χρηστών του WebOS, ή οποία μπορεί να αξιοποιηθεί απο τον επόμενο που θα το πάρει η/και από τους Developers του WebOS...

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ πως είχα το pixi και κουτσά στραβά είχα γνωρίσει την πλατφόρμα. Αλλά στο Touchpad, του οποίου θα είμαι κάτοχος σε λίγες μέρες (ελπίζω ) όταν έχεις αλλάξει 2 γενιές επεξεργαστών στη διπλάσια ταχύτητα χρονισμένους, 4πλασια ραμ βλέπεις το ίδιο λαγκάρισμα στο ανοιγμα των καρτών ή στο scroll της λίστας, ε οι άνθρωποι κάπου το χάνουν.

 

Δεν ξέρω αν σου άφησε καλές εντυπώσεις το Pre3 που θα το πρότεινες ακόμα και με κρεμασμένη πλατφόρμα αλλά περιμένω να ακούσω τις εντυπώσεις σου. Ελα στο thread του Pre3 αν θες.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η HP US έχει το Pre2 στα $50 unlocked. Δυστυχώς όμως, sold out....

 

Ετσι κι αλλιως δεν θα επαιζε στην Ελλαδα με 3G.

 

Για το ΤΡ δεν ξέρω αλλα το 3αρι σε αυτη την τιμη ειναι δωρο. Οποιος το σκεφτεται ας το παρει. (αν προλαβει)

 

-- Sent from my Palm Pre using Forums

Link to comment
Share on other sites

 

"Update Wed 24th 10am : Sorry, No stock will be available for order for the remainder of this week Next Update: Fri 26th 10am. Customer Service staff will not have any further information - it will be communicated directly here on this page."

 

Για να δουμε ομως τι θα γινει με τις ηδη υπαρχουσες παραγγελιες...

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ας την ανακοινωσουν ομως την περιφημη μειωση να παρουμε κανα refund γιατι μας κουρασε -once again- η ΗΡ, κι ας τη στηριξαμε απο το πρωτο δευτερολεπτο.

Οσο για την αξια του 3 τα ειπαμε, απορω γιατι συζητατε αν αξιζει για τα 100-150 ευρω. Αν πιασετε τη συσκευη θα καταλαβετε πως το price range της ειναι για 400+ κι ας ειναι με "τεχνητη υποστηριξη".

Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανενας το official case του touchpad σε καλη τιμη? (οταν λεω καλη τιμη, εννοω != 150$ μεταφορικα...)

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ πως είχα το pixi και κουτσά στραβά είχα γνωρίσει την πλατφόρμα. Αλλά στο Touchpad, του οποίου θα είμαι κάτοχος σε λίγες μέρες (ελπίζω ) όταν έχεις αλλάξει 2 γενιές επεξεργαστών στη διπλάσια ταχύτητα χρονισμένους, 4πλασια ραμ βλέπεις το ίδιο λαγκάρισμα στο ανοιγμα των καρτών ή στο scroll της λίστας, ε οι άνθρωποι κάπου το χάνουν.

 

Δεν ξέρω αν σου άφησε καλές εντυπώσεις το Pre3 που θα το πρότεινες ακόμα και με κρεμασμένη πλατφόρμα αλλά περιμένω να ακούσω τις εντυπώσεις σου. Ελα στο thread του Pre3 αν θες.

 

Και οι τύποι του Anandtech συμφωνούν με αυτό.

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, με την φορτιση τι κανουμε? Η εκδοση που παραγγειλαμε ειναι λογικα με αγγλικο/αμερικανικο φορτιστη. Εμεις εχουμε διαφορετικο φορτιστη απο αυτους. Ρωτησα εδω και αποτι φαινεται ενας που το δοκιμασε δεν του δουλεψε σωστα με εναν απλο EU usb charge adapter.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες σελίδες που μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος;

 

 

Για φόρτιση πιστεύω να κάνει το usb απο το pc!

Link to comment
Share on other sites

Για φόρτιση πιστεύω να κάνει το usb απο το pc!

 

Δεν γινεται να χρησιμοποιουμε το usb του pc μια ζωη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, με την φορτιση τι κανουμε? Η εκδοση που παραγγειλαμε ειναι λογικα με αγγλικο/αμερικανικο φορτιστη. Εμεις εχουμε διαφορετικο φορτιστη απο αυτους. Ρωτησα εδω και αποτι φαινεται ενας που το δοκιμασε δεν του δουλεψε σωστα με εναν απλο EU usb charge adapter.

 

Δεν γνωρίζω για το ΤP αλλά για τα Pre υπήρχε accessory traveller charger που είχε μέσα διάφορες απολήξεις για τον φορτιστή.

Αν είναι αγγλικό σίγουρα θα έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, με την φορτιση τι κανουμε? Η εκδοση που παραγγειλαμε ειναι λογικα με αγγλικο/αμερικανικο φορτιστη. Εμεις εχουμε διαφορετικο φορτιστη απο αυτους. Ρωτησα εδω και αποτι φαινεται ενας που το δοκιμασε δεν του δουλεψε σωστα με εναν απλο EU usb charge adapter.

 

Ο αγγλικος φορτιστης δουλευει κανονικα με adapter. Εχουμε την ιδια ταση στο δικτυο και οι περισσοτεροι φορτιστες ανειχνευουν την διαφορετικη ταση και αλλαζουν αυτοματα - To Nook Color που εχω εχει αμερικανικο φορτιστη και φορτιζει μια χαρα.

 

Δεν γνωρίζω για το ΤP αλλά για τα Pre υπήρχε accessory traveller charger που είχε μέσα διάφορες απολήξεις για τον φορτιστή.

Αν είναι αγγλικό σίγουρα θα έχει μέσα.

Τo Pre3 εχει και τις δυο αποληξεις μεσα στο κουτι ειναι πανευρωπαικη εκδοση.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίχτηκε κάτι σχετικά με ένα άρθρο που ανέβηκε για το project touchdroid περιέχοντας αμέτρητες ανακρίβειες, ως κι ένα video (!), κι έτσι η ομάδα ανασυγκροτήθηκε διώχνοντας κάποιους developers.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

http://www.zdnet.com/blog/mobile-gadgeteer/weekend-with-the-hp-touchpad-webos-has-lots-of-room-for-improvement/4973

 

edit : Δεν αντεξα να περιμένω.Εσκασα 190 ευρώ και το πήρα σε bid απο ebay.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο eurostore palm θα υπαρξει το price reduction για το Pre 3 αυριο και μετα (απο ελαχιστες ωρες) τελος κι εκει (η ιστορια με το touchpad εχει τελειωσει ηδη). Τα αποθεματα του pre 3 ειναι πολυ μικροτερα κι οι resellers θα παρουν ελαχιστα κομματια (οι περισσοτεροι δε στελνουν καν Ελλαδα).

Το καλο -μεταξυ αλλων- ειναι οτι μεγαλωσε για τα καλα η εγκατεστημενη βαση χρηστων και πλεον η ΗΡ αν κι εχασε αρκετα χρηματα, πηρε ρευστο για καποιες αμεσες κινησεις, ενω εθεσε τα θεμελια για να καταστει η πλατφορμα ελκυστικη στους μνηστηρες της (και απο οτι μαθαινω υπαρχει ηδη κατι καλο στα σκαρια) ;)

Υ.Γ. Πριν λιγο μου ηρθε ΟΤΑ update στο Pre 3. Μεσα στην εβδομδα θα φτιαχτει και το document editing για το quickoffice.

Θα ανεβασω κι ενα βιντεο με το touchpad και τον kernel στο 1.7 GHz διπλα σε ipad 2, galaxy tab 10.1 (το καινουριο) για να καμαρωσετε το ΤΡ που κανει πλακα στην ταχυτητα του browsing στους ανταγωνιστες του ;)

vagelis στο ebay τα touchpad ειναι στα 200! να κτυπησουμε ενα? αξιζει?

usb host / καρτα μνημης δεν παιρνει ε? μενεις με τα 16 δηλαδη....

λες να βαλουν android και να ειναι multiboot?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και το Update για το Quickoffice editing http://goo.gl/qVtQD

 

CyanogenMod 7 On the HP TouchPad http://goo.gl/r2cTe

 

Tip: Working with Dashboard Notifications [webOS 3.0 update] http://goo.gl/UFbOk

 

vagelis στο ebay τα touchpad ειναι στα 200! να κτυπησουμε ενα? αξιζει?

usb host / καρτα μνημης δεν παιρνει ε? μενεις με τα 16 δηλαδη....

λες να βαλουν android και να ειναι multiboot?

Aπλώς να ξέρεις χάνεις εγγύηση αν ειναι απο αμερικη.....τα ευρωπαικα touchpad στο ebay ειναι σε απλησιαστες τιμες.Εγω το χτυπησα απο top seller στο ebay και ο θεος βοηθος με το τελωνειο..... Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περίμενα περιμενα περίμενα περίμενα την παραγγελία απο το Fnac αλλά ήταν απο τις 22 σε κατάσταση προετοιμασίας.

Ακύρωσα γιατι δε μπορώ να περιμένω να φέρουν το επόμενο φορτίο απο HP αν υπάρξει κιόλας ποτέ. Να δω τώρα πότε θα μου επιστραφούν τα χρήματα. Το μόνο αγχος μιας και δεν έχει χρειαστεί ποτέ να ακυρώσω παραγγελία.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενα φθηνό keyboard αν δεν θελετε να πάρετε το επίσημο.Απ οτι διαβάζω μεσω bluetooth γίνεται pair με keyboard της Logitech και του επίσημου για το ipad.

 

http://www.ebay.com/itm/Mini-Bluetooth-Keyboard-Android-tablet-/260844301438?pt=AU_TabletAccessories&hash=item3cbb882c7e#ht_2565wt_1396

http://www.ebay.com/itm/Mini-Bluetooth-Keyboard-iPad-Android-Tablet-PC-/300492182439?pt=PCA_Mice_Trackballs&hash=item45f6bad3a7#ht_3482wt_1396

 

Υ.Γ.To πρώτο post ανανεώθηκε με χρήσιμα links.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και το Update για το Quickoffice editing http://goo.gl/qVtQD

 

CyanogenMod 7 On the HP TouchPad http://goo.gl/r2cTe

 

Tip: Working with Dashboard Notifications [webOS 3.0 update] http://goo.gl/UFbOk

 

Aπλώς να ξέρεις χάνεις εγγύηση αν ειναι απο αμερικη.....τα ευρωπαικα touchpad στο ebay ειναι σε απλησιαστες τιμες.Εγω το χτυπησα απο top seller στο ebay και ο θεος βοηθος με το τελωνειο.....

link δωσε μου αν γινεται

thanks

Edited by sakiss

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HP TouchPad

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...