Jump to content

[Επίσημο] Motorola QUENCH XT5 XT502


navi55
 Κοινοποίηση

Προς κατόχους:Είστε ευχαριστημένοι από το Quench σας;  

20 members have voted

  1. 1. Προς κατόχους:Είστε ευχαριστημένοι από το Quench σας;

    • Ναι!
      16
    • Όχι...
      4


Recommended Posts

Στο παρόν θέμα γίνονται συζητήσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Για συγκρίσεις υπάρχουν οι Διαξιφισμοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

.....μολις εβαλα σε λειτουργια το κινητο και παρουσιασε προβλημα στην αυτοματη εναλλαγη προσανατολισμου,δηλαδη με το που μπαινω σε καποιο μενου πχ ρυθμησεις μου αλλαζει ο προσανατολισμος χωρις να γυρισω εγω το κινητο......

 

κατι παρομοιο με το φιλο συμβαινει και στο κινητο που μολις πηρε ο αδερφος μου.

ενω εισαι στην αρχικη οθονη,πατας ρυθμισεις και η οθονη ειναι οριζοντια.

επιστρεφεις στην αρχικη και ειναι κανονικα καθετα.

το μπερδεμα-απ`οτι καταλαβα-γινεται στο καλιμπραρισμα της οθονης,

απο 2 επιλογες που εχει στο μενου "ηχος&εικονα".

-βαθμονομηση αισθητηρα G

-βαθμονομηση E-Compass

δεν εχω καταλαβει πως δουλευουν και τις ακριβως πρεπει να κανω για να δουλεψει σωστα ο αυτοματος προσανατολισμος.

υπαρχει καποιος φιλος που το εχει σεταρει να μου πει τι να κανω?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τον προσανατολισμο υπαρχει μια ρυθμιση ....προτιμησεις/ρυθμισεις λειτουργιας/προσανατολισμος οθονης.(βεβαια αυτο ειναι στο GO LAUNCHER EX-αλλα δεν νομιζω να αλλαζουν τα μενου των ριθμισεων)

τωρα οσο αφορα την βαθμονομηση E-Compass(για το gps ειναι αν δεν κανω λαθος) δεν εχω καταφερει να την κανω και εγω(ολο το γυρναω οπως λεει αλλα τιποτα!)

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τον προσανατολισμο υπαρχει μια ρυθμιση ....προτιμησεις/ρυθμισεις λειτουργιας/προσανατολισμος οθονης.(βεβαια αυτο ειναι στο GO LAUNCHER EX-αλλα δεν νομιζω να αλλαζουν τα μενου των ριθμισεων)

τωρα οσο αφορα την βαθμονομηση E-Compass(για το gps ειναι αν δεν κανω λαθος) δεν εχω καταφερει να την κανω και εγω(ολο το γυρναω οπως λεει αλλα τιποτα!)

 

αυτη η επιλογη,ενεργ/η/απεργ/η τον αυτοματο προσανατολισμο.

εδω μιλαμε οτι το τηλεφωνο κανει οτι θελει.

την μια γυρναει οριζοντια μονο στο μενου ρυθμισεις

(με το που πατας δηλαδη ρυθμισεις χωρις να κουνησεις το τηλεφωνο

ειναι ηδη σε οριζοντια διαταξη)και την αλλη δεν κουναει ρουπι.

η τηλεφωνικη υποστηριξη,μου ειπε οτι απο την στιγμη που εκανα reset στο τηλεφωνο και δεν δουλευει σωστα ο προσανατολισμος,εχει 99% θεμα το τηλεφωνο και οτι το calibration ειναι προαιρετικο.

Link to comment
Share on other sites

το ειδαν,το σκαλισαν και κατεληξαν οτι ναι μεν,"αλλα εαν σου δωσω αλλο και κανει τα ιδια..?"

οποτε δεν το προχωρησα και το επεστρεψα.τα χρηματα μπηκαν πιστωτικο και ακομη δεν εχω αποφασισει τι να παρω.

ειπα και εγω να κανω μια κινηση και να ξεφυγω απο το κατεστημενο Nokia/sonyericsson,αλλα απετυχε..

τωρα επειδη δεν ειμαι και για πολλα-πολλα,κοιταω για το νοκια το c5 να παω στα σιγουρα.

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα πηρα κ αυτο το κινητο θα σας πω εντυπωσεις την τεταρτη που θα το εχω στα χερια μου.

 

να στε καλα

HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

κατι παρομοιο με το φιλο συμβαινει και στο κινητο που μολις πηρε ο αδερφος μου.

ενω εισαι στην αρχικη οθονη,πατας ρυθμισεις και η οθονη ειναι οριζοντια.

επιστρεφεις στην αρχικη και ειναι κανονικα καθετα.

το μπερδεμα-απ`οτι καταλαβα-γινεται στο καλιμπραρισμα της οθονης,

απο 2 επιλογες που εχει στο μενου "ηχος&εικονα".

-βαθμονομηση αισθητηρα G

-βαθμονομηση E-Compass

δεν εχω καταλαβει πως δουλευουν και τις ακριβως πρεπει να κανω για να δουλεψει σωστα ο αυτοματος προσανατολισμος.

υπαρχει καποιος φιλος που το εχει σεταρει να μου πει τι να κανω?

 

ευχαριστω

 

παιδια σημερα πηρα κ αυτο το κινητο θα σας πω εντυπωσεις την τεταρτη που θα το εχω στα χερια μου.

 

να στε καλα

 

 

καλοριζικο..

ετσι απο περιεργεια-εκτος των αλλων-παιξε λιγο με τον προσανατολισμο του τηλεφωνου.

ειχα αναφερει ενα θεμα περι αυτου και θα ηθελα να δω την συμπεριφορα του δικου σου.

thx..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου,εγω ειχα το προβλημα με τον προσανατολισμο και το παρελαβα την παρασκευη δηλαδη μετα απ εναμιση μηνα,τελικα δεν μου κανανε τιποτα το βρηκανε μια χαρα,τωρα τι σκαλισανε δεν ξερω θα δειξει!παντος μεχρις στιγμη καλα παει.Σαν τηλεφωνο πολυ καλο αλλα η μπαταρια ειναι πολυ χαλια μιλαμε χαλια 1μερα αντε το πολυ με υπερβολικη οικονομια 2 μερες,αν δεν βρω μεγαλητερη μπαταρια δυστηχως θα μπει στο συρταρι και θα ψαξω για αλο κινητο,αν γνωριζει καποιος που μπορω να αγορασω καινουργια μπαταρια πειτε μου ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου,εγω ειχα το προβλημα με τον προσανατολισμο και το παρελαβα την παρασκευη δηλαδη μετα απ εναμιση μηνα,τελικα δεν μου κανανε τιποτα το βρηκανε μια χαρα,τωρα τι σκαλισανε δεν ξερω θα δειξει!παντος μεχρις στιγμη καλα παει.Σαν τηλεφωνο πολυ καλο αλλα η μπαταρια ειναι πολυ χαλια μιλαμε χαλια 1μερα αντε το πολυ με υπερβολικη οικονομια 2 μερες,αν δεν βρω μεγαλητερη μπαταρια δυστηχως θα μπει στο συρταρι και θα ψαξω για αλο κινητο,αν γνωριζει καποιος που μπορω να αγορασω καινουργια μπαταρια πειτε μου ευχαριστω.

 

πολυ φοβαμαι σε αυτο την πατησες....γενικα(αν δεν κανω λαθος)ολα τα smartphone τρωνε την μπαταρια γρηγορα,προπαντως αν εχεις ενεργοποιημενο wi-fi...

εμενα παντος πλεον που δεν το σκαλιζω συνεχεια:lol: τις 3 μερες τις φτανω

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι σε μενα ο προσανατολισμος.το θεμα μου ειναι πως μπορουμε να εχει χρωμα κ το μενου οπως το χperia 8 πχ γιατι το εχω κ αυτο.αυτη η μαυριλα ειναι πολυ σπαστικη ρε παιδια.

 

επισεις εχω ενα nokia 5800 και θελω να μεταφερω ολα τα τηλ σε αυτο ομως σε ενα ονομα εχω 2 τηλεφωνα γιατι ειναι εταιρικο τι μπορω να κανω να φυγουν ολα μαζι?ξερει κανεις?

 

ευχαριστω!!!!!!!!!

HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι σε μενα ο προσανατολισμος.το θεμα μου ειναι πως μπορουμε να εχει χρωμα κ το μενου οπως το χperia 8 πχ γιατι το εχω κ αυτο.αυτη η μαυριλα ειναι πολυ σπαστικη ρε παιδια.

 

επισεις εχω ενα nokia 5800 και θελω να μεταφερω ολα τα τηλ σε αυτο ομως σε ενα ονομα εχω 2 τηλεφωνα γιατι ειναι εταιρικο τι μπορω να κανω να φυγουν ολα μαζι?ξερει κανεις?

 

ευχαριστω!!!!!!!!!

ακριβώς το ίδιο έψαχνα κι εγώ φίλε και τελικά ήταν απλό GO Launcher EX και πλέον φτιάχνεις όπως θες τις αρχικές σου οθόνες αλλά το μενού το φτιάχνεις όπως στο x8 με background από πίσω είτε καινούργιο είτε σαν της αρχικής επιφάνειας και σε οθόνες που κυλάνε είτε αριστερά-δεξία είτε πάνω κάτω, καθώς επίσης και τακτοποιείς πλέον τα εικονίδια σου σε φακέλους και με τη σειρά που εσύ θες όπως στα xperia όχι αλφαβητικά και προπάντων δωρεάν από το μαρκετ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

με σωζεις να σαι καλα θα το προσπαθησω αμεσως οσο για τα τηλεφωνα τι μπορουμε να κανουμε?οταν παω να αντιγραψω τα τηλεφωνα απο το νοκια εχω 300 μεσα κ μου αντιγραφει μονο τα 150 ακομη κ τηλ που εχω δει πως δεν τα εχει αντιγραψει κ πατησω αντιγραφη στην σιμ μου λλεει αδυνατη αντιγραφη.αυτο συνεβει κ με δοκιμη που εκανα για να αντιγραψω μονο 50 τηλ. 7 δεν μου τα εγραφε οσο κ αμ προσπαθουσα οποτε δεν τιθετε θεμα χωρου.

 

οποιος εχει προτασεις?

 

ευχαριστω

HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

με σωζεις να σαι καλα θα το προσπαθησω αμεσως οσο για τα τηλεφωνα τι μπορουμε να κανουμε?οταν παω να αντιγραψω τα τηλεφωνα απο το νοκια εχω 300 μεσα κ μου αντιγραφει μονο τα 150 ακομη κ τηλ που εχω δει πως δεν τα εχει αντιγραψει κ πατησω αντιγραφη στην σιμ μου λλεει αδυνατη αντιγραφη.αυτο συνεβει κ με δοκιμη που εκανα για να αντιγραψω μονο 50 τηλ. 7 δεν μου τα εγραφε οσο κ αμ προσπαθουσα οποτε δεν τιθετε θεμα χωρου.

 

οποιος εχει προτασεις?

 

ευχαριστω

βασικά από 5800 ήρθα κι εγώ σε android πρώτη φορά, σε φίλη μου με το xperia απλά στείλαμε τις επαφές μέσω bt απο το ένα κινητό στο άλλο, εμένα επειδή είχε χαλάσει το 5800 πέρασα τις επαφές από το ovi suite που ειχα στο pc μια μια σε μορφή .vcf μια μια με απλό σουρσιμο από το ovi στην επιφάνεια εργασίας και από κει στο κινητό όπου της άνοιξα μια μια και της αποθήκευσα οπότε μεταφέρθηκαν όλα τα στοιχεία αλλά χρονοβόρα διαδικασία, με bt αν στείλεις δε φεύγει όλη η επαφή με όλα τα στοιχεία της;; Τέλος αν θες με πρόγραμμα μπορεις να μεταφέρεις αυτούσια και τα sms σου από το 5800 μιας και το δοκίμασα και δουλεύει άψογα αρκεί να τα χεις backup στο ovi suite http://www.simail.si/nokia2androidsms/

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

παιδια καταφερα να περασω ολα στην καρτα SIM αλλα οταν παω να τα κανω αντιγραφη στο τηλεφωνο μου περνει μονο τον ενα αριθμο ανα ονομα που εγω εχω καταχωρημενους δυο.ξερετε πως μπορουμε να εχουμε τον τηλ. καταλογο απο καρτα SIM na fenontai μονο οι αριθμοι sim κ να μην χρειαζεται να κανουμε αντιγραφη στο τηλεφωνο!!
HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

παιδια καταφερα να περασω ολα στην καρτα SIM αλλα οταν παω να τα κανω αντιγραφη στο τηλεφωνο μου περνει μονο τον ενα αριθμο ανα ονομα που εγω εχω καταχωρημενους δυο.ξερετε πως μπορουμε να εχουμε τον τηλ. καταλογο απο καρτα SIM na fenontai μονο οι αριθμοι sim κ να μην χρειαζεται να κανουμε αντιγραφη στο τηλεφωνο!!

μα στη κάρτα σιμ μπαίνει μόνο όνομα μέχρι 12 η 14 χαρακτήρες και ενα νουμερο δε μπορούν να μπουν παραπάνω οποτε καλύτερα να τα στείλεις από την άλλη συσκευή απευθειας στη μνημη του τηλεφωνου και οχι να τα περάσεις στη sim

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

βρεθηκε λυση οκ.να στε καλα!!!!.

 

 

γενικα πρεπει να πω πως ειναι αρκετα καλο κινητακι λιγο αργο με το θεμα τις φοτο ειναι δηλαδη πατας το κουμπι κ αργει να βγαλει τη φωτο αλλα οκ παλευεται.me to θεμα αναβαθμιση τι θα γινει με αυτο θα παμε στην 2.2 ποτε?ειδα το ποστ του φιλου πιο πριν αλλα να το σκαλισεις χωρις να εχει βγει επισημα ειναι λιγο danger.εχουμε ακουσει τιποτα ?

 

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το θεμα καμερας δηλαδη πολλες φορες ενω βγαζω φοτος αυτο κολαει και μαυριζει την οθονη πρεπει να του κανω επανεκινηση αλλιως κ να ξεκολισει δεν λειτουργει το κουμπι για να βγαλω φωτο αλλα ουτε και απο μεσα απο το μενου ανοιγει.μου λεει πως δεν μπορει να συνδεθει με την καμερα -σφαλμα.

 

ξερει κανεις τιποτα γι'υτο?

 

και κατι ακομη ειναι gps που ειναι τσαμπα η A-gps που χρεωνει?και αν ναι μπορει να δουλεψει το ενα χωρις το αλλο?

 

 

ευχαριστω

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά θέλω βοήθεια σε κάτι, έχω ένα μπροστά μου δεν ανοίγει κολλάει στο "Μ", πως μπορώ να μπω recovery και τι άλλες επιλογές έχω;

ευχαριστώ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν λίγες ημέρες με την επιδότηση που έχω στην wind το πηρα με 68 ευρώ, δεν ειχαν και κατι καλύτερο εξάλου με λογική τιμη εννοω γιατι δεν ήθελα να δωσω πολλα, εχω και iphone 3gs. Ενδιαφέρομαι να βάλω νεότερο android OS αλλα με αυτά που διάβασα πραγματικά δυσκολεύομαι! μπορει ο φίλος που είπε πως έχει δοκιμάσει διάφορα ROMS να μας δώσει τα φώτα του λιγο? είδα αυτό τώρα :

http://boston-mania.blogspot.com/

επισης μετά την αναβαθμιση η καμερα τραβάει και 720p videos όπως γίνεται σε αλλα κινητά ή όχι ?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν δεν ξέρεις κάποια βασικά πράγματα ,ο κίνδυνος να χαλάσει το κινητό είναι μεγάλος,και χάνεις και την εγγύηση.

Πάντως η αναβάθμιση σε Froyo όπως έχει αναφερθεί αρχικά,έχω δει σε κάτοχο να δουλεύει άνετα ,και το κινητό αξίζει ακόμα παραπάνω τα χρήματά του.:)

Link to comment
Share on other sites

Χάνεις την εγγύηση ίσως,να χαλάσεις το κινητο,είναι όχι απλά δύσκολο,αλλά πρέπει να κανείς τιτάνια βλακεία.

Και όταν έχεις και κλειδωμένο bootloader (καλη ωρα) ούτε επιτηδες δε χαλάει.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Χάνεις την εγγύηση ίσως,να χαλάσεις το κινητο,είναι όχι απλά δύσκολο,αλλά πρέπει να κανείς τιτάνια βλακεία.

Και όταν έχεις και κλειδωμένο bootloader (καλη ωρα) ούτε επιτηδες δε χαλάει.

 

Sent from my Milestone

To εν λόγω κινητο δεν εχει κλειδωμενο bootloader.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις χθες αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο από την wind, σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος, η οθόνη του έχει σωστή αφή και με custom rom πέρασα και το τελευταίο OS (2.3.4)

http://boston-mania.blogspot.com/2011/05/rom-234-cyanogen-mod-7-build-90-battery.html

Αρχικά είχε την 2.1, αλλά ο κύριος λόγος που έκανα μόνος μου τις αλλαγές ήταν γιατί ήθελα να είχα δικά μου ringtone και notifications. Μόνο που έμαθα μετά το ringdroid και ίσως να μην ήταν απαραίτητο να το αλλάξω αλλά δεν νομίζω να έκανα και βλακεία. Είχα προγραμματίσει αρκετά V8 και V9 στο παρελθόν με RSD.

 

Το μόνο που έχει μείνει να κάνω είναι ένα πρόγραμμα που να μπορώ να έχω τις επαφές μου στον υπολογιστή και να τις τροποποιώ όπως θέλω. Εννοείται ΧΩΡΙΣ google account για ειδικούς λόγους ασφαλείας. Επι χρόνια είχα το motorola phone tools που έκανα τα πάντα με βάση τις επαφές, τα sms και τα σχετικά, έχουμε τίποτα ανάλογο σε android?

 

To avatar μπορώ να το αλλάξω να και επιτέλους απέκτησα smartphone? (θέλω το συγκεκριμένο :p)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις πως το κανεις να το δει το pc? το δικό μου δεν το βλεπει και την μνημη SD δεν την βλεπει σωστα λες και θελει format! θελω και εγώ 2.3!!! τα αλλα που ρωτας δεν τα ξερω, για iphone οτι θες! :p:p:p επισης μετα τραβαει και 720p videos όπως γινεται με αλλα κινητά?

 

edit : Το έκανα και εγώ χτες οπως στην σελίδα που είπες και πέτυχε!!! :)))) όμως σε windows xp δεν το βλεπουν σωστά, τι driver θέλει και που τον βρίσκουμε? το google δεν με βοήθησε και πολύ!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...