Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus 3D (P920)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στην παρέα και χαίρομαι πολύ που βρήκα ένα τέτοιο forum με μέλη που πραγματικά γνωρίζουν πάρα πολλά και βοηθάνε πολύ κόσμο. Θα είμαι από Δευτέρα κάτοχος ενός Optimus 3D. Διάβασα (σχεδόν) τα περισσότερα που λέγονται στο συγκεκριμένο νήμα για αυτή την συσκευή. Την αγόρασα με 289Ε εισαγωγής από Γερμανία (από vnp.gr). Απ' ότι κατάλαβα από τα γραφόμενα, δεν πρέπει να την αναβαθμίσω από την 2,2, λόγω κυρίως των ghost calls (που δεν είναι σίγουρο ότι θα έχω αλλά δεν θέλω να το διακινδυνέψω, γιατί δεν είμαι τόσο σχετικός ώστε να κάνω μετά "downgrade").

Οπότε θα περιμένω μέχρι να πείτε εσείς ότι είναι ασφαλές να γίνει η αναβάθμιση.

Δεν είμαι από τους "hardcore users" που ξεζουμίζουν το κινητό, τηλεφωνία, λίγο internet, κανά παιχνιδάκι, ραδιόφωνο (που με πολύ χαρά είδα ότι με κολπάκι ενεργοποιείται και κατέβασα ήδη τα αρχεία) και ελάχιστες φορές ως GPS.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν για την αναβάθμιση μπορώ να χρησιμοποιήσω το PCSuite από την ελληνική ιστοσελίδα της LG ή θα πρέπει να το κατεβάσω από την γερμανική (ή οποιαδήποτε άλλη). Ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναναφερθεί σε άλλη σελίδα αλλά ήταν τόσες πολλές που πολύ εύκολα μπορεί να μου ξέφυγε.

 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα μέλη, για όλες τις γνώσεις που μοιράζεστε με όλους εμάς, και φυσικά και τους κατόχους του forum που χωρίς αυτό δεν θα είχαμε αυτή τη γωνιά του διαδικτύου να τα συζητάμε όλα αυτά.

Συνεχίστε την καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε μου 279 το εχει το mediamarkt Ελληνικοτατο,εαν μπορεις ριξε μια ματια εκει πρωτα,και ακυρωσε απο το αλλο εαν μπορεις βεβαια.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου 279 το εχει το mediamarkt Ελληνικοτατο,εαν μπορεις ριξε μια ματια εκει πρωτα,και ακυρωσε απο το αλλο εαν μπορεις βεβαια.:)

 

Δυστυχώς εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν την έχει την συσκευή κανένα από τα τρία MediaMarkt. Πήγα σε αυτό της Σταυρούπολης και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πλέον αυτή η συσκευή σε κανένα κατάστημά τους (είχα διαβάσει για το mediamarkt σε μερικά post πιο πριν και πήγα πρώτα εκεί). Στο ΠΛΑΙΣΙΟ την έχουν ακόμα την συσκευή 499Ε.

Λες να είναι προβληματική η συσκευή; Πολλά από τα μέλη του forum που έχουν εισαγωγής δεν είχαν κανένα πρόβλημα, γι' αυτό και είπα να το πάρω. Τρεις φορές τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα να ξαναδούν αν η συσκευή είναι σφραγισμένη, γιατί αλλιώς θα τους τη γυρίσω πίσω. Θα με πέρασαν για κολλημένο σίγουρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που πηρα παραεισαγωγης Γερμανικο δεν ειχα κανενα προβλημα , ουτε με το κινητο ουτε με την αναβαθμηση απο lg, Ολα πηγαν μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που πηρα παραεισαγωγης Γερμανικο δεν ειχα κανενα προβλημα , ουτε με το κινητο ουτε με την αναβαθμηση απο lg, Ολα πηγαν μια χαρα

 

Κατέβασες από το ελληνικό site της LG το PCSuite ή από ξένο για να κάνεις την αναβάθμιση; Ελληνικά στο μενού του έχει; SMS στα ελληνικά μπορείς να γράψεις ή γράφουμε σε greeklish;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο το Ελληνικο της lg,φυσικα εχει Ελληνικα και αναβαθμησα σε 2.3.5 V21e
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο το Ελληνικο της lg,φυσικα εχει Ελληνικα και αναβαθμησα σε 2.3.5 V21e

 

Ευχαριστώ sevast99. Έχεις αυτό το πρόβλημα με τις ghost calls; Διάβασα σε προηγούμενα posts ότι άμα δεν το δουλεύεις σε 3G mode δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρτηρησει τιποτε , λενε οτι η v21e δεν εχει αυτο το προβλημα, αλλα τοχω σαν δευτερο τηλ οποτε οι κλησεις ειναι περιορισμενες, και ετσι , παροτι δεν εχασα κληση μεχρι τωρα , δεν υπογραφω κιολας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ sevast99. Επειδή θα το έχω σαν βασική συσκευή δεν θα το διακινδυνέψω. Θα βάλω την ics μόλις βγει (αφού πάλι ακούσω τι έχουν να πουν τα υπόλοιπα μέλη).

Μόλις μου ήρθε και χάζεψα με την συσκευασία. Κόκκινη, πολυτελείας, σαν να κρύβει αληθινό θησαυρό :lol: . Από πίσω γράφει στα ελληνικά ότι η συσκευή προορίζεται για χρήση σε όλες τις χώρες της ΕΕ. Σφραγισμένη (αφού τους έπρηξα στα τηλέφωνο :lol: ). Την έβαλα να φορτίζει και το βράδυ που θα γυρίσω από τη δουλειά θα το επεξεργαστώ. Μου ήρθε και η θήκη της case-mate που είχα παραγγείλει (άψογη θήκη σχεδιαστικά και από μέσα επένδυση με μπιμπικιασμένο καουτσούκ, να μην γρατζουνιέται η συσκευή). Δεν πρόβλεψα για μεμβράνη οθόνης, αλλά όπως διάβασα μερικά posts πιο πριν η οθόνη είναι τύπου gorilla glass και θα το αφήσω ένα διήμερο γυμνό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα από τα γραφόμενα, δεν πρέπει να την αναβαθμίσω από την 2,2, λόγω κυρίως των ghost calls (που δεν είναι σίγουρο ότι θα έχω αλλά δεν θέλω να το διακινδυνέψω, γιατί δεν είμαι τόσο σχετικός ώστε να κάνω μετά "downgrade").

Οπότε θα περιμένω μέχρι να πείτε εσείς ότι είναι ασφαλές να γίνει η αναβάθμιση.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν για την αναβάθμιση μπορώ να χρησιμοποιήσω το PCSuite από την ελληνική ιστοσελίδα της LG ή θα πρέπει να το κατεβάσω από την γερμανική (ή οποιαδήποτε άλλη). Ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναναφερθεί σε άλλη σελίδα αλλά ήταν τόσες πολλές που πολύ εύκολα μπορεί να μου ξέφυγε.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. :)

 

Το κινητό λογικά θα έρθει με την έκδοση 2.2 του Android. Οι εκδόσεις 2.3 παρουσίαζαν μεν πρόβλημα με ghost calls αλλά το πρόβλημα διορθώθηκε εδώ και 2 μήνες περίπου με την τελευταία έκδοση 2.3, την V21E, οπότε σου συνιστώ να αναβαθμίσεις σε 2.3 γιατί η μπαταρία διαρκεί πολύ περισσότερο από την 2.2 (κι έχει μερικά ακόμα καλά σε σχέση με την 2.2).

 

Για την αναβάθμιση δε θα χρειαστείς το LG PCSuite αλλά το LG USB Driver και το LG Mobile support tool που θα τα βρεις εδώ, στο tab που λέει Software Update. Ακολούθησε τις οδηγίες εκεί και θα αναβαθμιστείς σε 10 περίπου λεπτά.

 

Κατέβασες από το ελληνικό site της LG το PCSuite ή από ξένο για να κάνεις την αναβάθμιση; Ελληνικά στο μενού του έχει; SMS στα ελληνικά μπορείς να γράψεις ή γράφουμε σε greeklish;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δεν έχει σημασία αν το κινητό σου είναι γερμανικό ή ελληνικό ή σε τι γλώσσες θα κατεβάσεις τα προγράμματα. Και το δικό μου είναι γερμανικό κινητό και τις αναβαθμίσεις τις κάνω με τα αγγλικά προγράμματα της LG χωρίς πρόβλημα. Επίσης στο μενού μπορείς να βάλεις όποια γλώσσα θέλεις συμπεριλαμβανομένης της ελληνικής. Και SMS γράφεις κανονικά σε ελληνικά, όποια γλώσσα και να έχεις στα μενού (εγώ π.χ. έχω πάντα Αγγλικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. :)

 

Το κινητό λογικά θα έρθει με την έκδοση 2.2 του Android. Οι εκδόσεις 2.3 παρουσίαζαν μεν πρόβλημα με ghost calls αλλά το πρόβλημα διορθώθηκε εδώ και 2 μήνες περίπου με την τελευταία έκδοση 2.3, την V21E, οπότε σου συνιστώ να αναβαθμίσεις σε 2.3 γιατί η μπαταρία διαρκεί πολύ περισσότερο από την 2.2 (κι έχει μερικά ακόμα καλά σε σχέση με την 2.2).

 

Για την αναβάθμιση δε θα χρειαστείς το LG PCSuite αλλά το LG USB Driver και το LG Mobile support tool που θα τα βρεις εδώ, στο tab που λέει Software Update. Ακολούθησε τις οδηγίες εκεί και θα αναβαθμιστείς σε 10 περίπου λεπτά.

 

 

 

Δεν έχει σημασία αν το κινητό σου είναι γερμανικό ή ελληνικό ή σε τι γλώσσες θα κατεβάσεις τα προγράμματα. Και το δικό μου είναι γερμανικό κινητό και τις αναβαθμίσεις τις κάνω με τα αγγλικά προγράμματα της LG χωρίς πρόβλημα. Επίσης στο μενού μπορείς να βάλεις όποια γλώσσα θέλεις συμπεριλαμβανομένης της ελληνικής. Και SMS γράφεις κανονικά σε ελληνικά, όποια γλώσσα και να έχεις στα μενού (εγώ π.χ. έχω πάντα Αγγλικά).

 

nikosr78 καλώς σας βρήκα:)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Κατά την διάρκεια της αναβάθμισης η συσκευή θα είναι ανοιχτή χωρίς την SIM; Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει ότι η όλη διαδικασία δεν πρέπει να διακοπεί με τίποτα. Μην έχω κλήση και χτυπήσει κατά λάθος και πάνε όλα στράφι

Link to comment
Share on other sites

Ναι η συσκευή πρέπει να είναι ανοιχτή και με SIM κλπ. Ακολούθησε τις οδηγίες από την ιστοσελίδα της LG. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτείς κλήση γιατί το πρόγραμμα αναβάθμισης κλείνει αυτόματα τη συνδεσιμότητα (mobile + wifi) του κινητού. Επίσης δε χάνεις κανένα από τα προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει ή τα προσωπικά δεδομένα (επαφές, ημερολόγιο, bookmarks κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να συνδέσω το κιν. με το pc suite αλλά μου βγάζει ότι δέν είναι δυνατή η λήψη IMEI. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι η συσκευή πρέπει να είναι ανοιχτή και με SIM κλπ. Ακολούθησε τις οδηγίες από την ιστοσελίδα της LG. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτείς κλήση γιατί το πρόγραμμα αναβάθμισης κλείνει αυτόματα τη συνδεσιμότητα (mobile + wifi) του κινητού. Επίσης δε χάνεις κανένα από τα προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει ή τα προσωπικά δεδομένα (επαφές, ημερολόγιο, bookmarks κλπ).

 

Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όλα καλά με το κινητό αλλά αναβάθμιση από 2.2.2 δεν κάνει με τίποτα. Το κουμπάκι για update δεν ανάβει με τίποτα. Κάνω πρώτα εγκατάσταση του driver και μετά τρέχω το Β2C (αυτό που είναι για την αναβάθμιση) αλλά δεν αναγνωρίζει το κινητό με τίποτα. Παρ' όλα αυτά όταν το συνδέω με USB στον υπολογιστή κάτω δεξιά γράφει ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά και μου βγάζει και τρία πράσινα τσεκ (ν).

Απεγκατέστησα τον driver και έτρεξα κατευθείαν το Β2C και πάτησα το κουμπί για εγκατάσταση του driver από εκεί. Τίποτα πάλι. Σαν να μην έχω συνδεδεμένο τίποτα. Έχετε καμμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όλα καλά με το κινητό αλλά αναβάθμιση από 2.2.2 δεν κάνει με τίποτα. Το κουμπάκι για update δεν ανάβει με τίποτα. Κάνω πρώτα εγκατάσταση του driver και μετά τρέχω το Β2C (αυτό που είναι για την αναβάθμιση) αλλά δεν αναγνωρίζει το κινητό με τίποτα. Παρ' όλα αυτά όταν το συνδέω με USB στον υπολογιστή κάτω δεξιά γράφει ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά και μου βγάζει και τρία πράσινα τσεκ (ν).

Απεγκατέστησα τον driver και έτρεξα κατευθείαν το Β2C και πάτησα το κουμπί για εγκατάσταση του driver από εκεί. Τίποτα πάλι. Σαν να μην έχω συνδεδεμένο τίποτα. Έχετε καμμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Λοιπον , δοκιμασε το εξης απλο και πες μου αν επιασε. Πρωτα ανοιξε το Β2C στον υπολογιστη , και μετα συνδεσε το κινητο με τον υπολογιστη. Πρωτα να ειναι ανοιχτο το προγραμμα και να βλεπεις ανοιχτο το παραθυρο του στον υπολογιστη. Αν δε πιασει με τη πρωτη , κανε exit το προγραμματακι και ανοιξε το μετα ξανα και μετα συνδεσε το κινητο στον υπολογιστη. Κανε το ιδιο κανα 2 - 3 φορες αν δε πιασει με τη πρωτη και λογικα θα το δει. Πες μου τι εγινε μολις το δοκιμασεις , λογικα θα γινει ετσι οπως σου λεω ( Και να εχεις τους drivers της Lg οποσδηποτε περασμενους στον υπολογιστη πριν κανεις αυτα που γραφω ) Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , δοκιμασε το εξης απλο και πες μου αν επιασε. Πρωτα ανοιξε το Β2C στον υπολογιστη , και μετα συνδεσε το κινητο με τον υπολογιστη. Πρωτα να ειναι ανοιχτο το προγραμμα και να βλεπεις ανοιχτο το παραθυρο του στον υπολογιστη. Αν δε πιασει με τη πρωτη , κανε exit το προγραμματακι και ανοιξε το μετα ξανα και μετα συνδεσε το κινητο στον υπολογιστη. Κανε το ιδιο κανα 2 - 3 φορες αν δε πιασει με τη πρωτη και λογικα θα το δει. Πες μου τι εγινε μολις το δοκιμασεις , λογικα θα γινει ετσι οπως σου λεω ( Και να εχεις τους drivers της Lg οποσδηποτε περασμενους στον υπολογιστη πριν κανεις αυτα που γραφω )

 

aby ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά βρήκα ποιό ήταν το πρόβλημα. Είχε τσεκαρισμένη το κινητό την επιλογή να διαβάζεται από τον υπολογιστή μόνο ως συσκευή αποθήκευσης USB. Το ξετσέκαρα και όλα έτοιμα. Τώρα που γράφω κατεβάζει την αναβάθμιση (είχα την V10D). Δεν περίμενα να είναι τόσα MB (403MB). και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

Edit: Όλα πήγαν καλά, αλλά δεν μου πέρασε v21e, μου πέρασε την v21a. Πρέπει να κάνω κάτι για την v21e;

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

Edit: Όλα πήγαν καλά, αλλά δεν μου πέρασε v21e, μου πέρασε την v21a. Πρέπει να κάνω κάτι για την v21e;

Περίεργο που σου πέρασε την V21A αντί της V21E. Μήπως σου πέρασε την V20A;

 

Δες στο παρακάτω link ποιες εκδόσεις περνάει το LG Update ανάλογα με το κινητό που έχεις. Π.χ.

 

-αν έχεις ελληνικό ή γερμανικό open κινητό, θα σου περάσει την έκδοση V21E

-αν έχεις ελληνικό ή γερμανικό branded κινητό, θα σου περάσει την έκδοση V20A (Cosmote ή T-Mobile Γερμανίας) ή την έκδοση V20C (Vodafone Γερμανίας).

 

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=2

 

======================================

 

Επίσης ένας σίγουρος τρόπος για να δεις ποιά έκδοση κινητού έχεις και ποιά έκδοση ROM θεωρεί η LG ότι είναι η τελευταία για το κινητό σου, είναι να πας στο παρακάτω link (αντικατάστησε το ΧΧΧΧ με το IMEI του κινητού σου):

 

http://csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=ΧΧΧΧ

 

Π.χ. στο δικό μου κινητό που είναι γερμανικής open έκδοσης δίνει τα εξής:

 

OK ΙΜΕΙΧΧΧX LGP920 ADEUML 109KPQJXXXX 2011XXXX V21E_00 http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/LGP920/ADEUML/V21e_00/V21E_00.kdz http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/LGP920/ADEUML/V21e_00/V21E_00.kdz GLOBAL/GLOBAL N N EL GSM

(έχω διαγράψει το πραγματικό ΙΜΕΙ από το παραπάνω)

 

Με bold έχω σημειώσει ότι με βάση το ΙΜΕΙ η LG θεωρεί ότι έχω τη γερμανική έκδοση (DE) του κινητού και η τελευταία έκδοση ROM που μπορώ να αναβαθμίσω είναι η V21E.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που σου πέρασε την V21A αντί της V21E. Μήπως σου πέρασε την V20A;

 

Δες στο παρακάτω link ποιες εκδόσεις περνάει το LG Update ανάλογα με το κινητό που έχεις. Π.χ.

 

-αν έχεις ελληνικό ή γερμανικό open κινητό, θα σου περάσει την έκδοση V21E

-αν έχεις ελληνικό ή γερμανικό branded κινητό, θα σου περάσει την έκδοση V20A (Cosmote ή T-Mobile Γερμανίας) ή την έκδοση V20C (Vodafone Γερμανίας).

 

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=2

 

======================================

 

Επίσης ένας σίγουρος τρόπος για να δεις ποιά έκδοση κινητού έχεις και ποιά έκδοση ROM θεωρεί η LG ότι είναι η τελευταία για το κινητό σου, είναι να πας στο παρακάτω link (αντικατάστησε το ΧΧΧΧ με το IMEI του κινητού σου):

 

http://csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=ΧΧΧΧ

 

Π.χ. στο δικό μου κινητό που είναι γερμανικής open έκδοσης δίνει τα εξής:

 

OK ΙΜΕΙΧΧΧX LGP920 ADEUML 109KPQJXXXX 2011XXXX V21E_00 http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/LGP920/ADEUML/V21e_00/V21E_00.kdz http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/LGP920/ADEUML/V21e_00/V21E_00.kdz GLOBAL/GLOBAL N N EL GSM

(έχω διαγράψει το πραγματικό ΙΜΕΙ από το παραπάνω)

 

Με bold έχω σημειώσει ότι με βάση το ΙΜΕΙ η LG θεωρεί ότι έχω τη γερμανική έκδοση (DE) του κινητού και η τελευταία έκδοση ROM που μπορώ να αναβαθμίσω είναι η V21E.

 

Καλησπέρα nikosr78 και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Την V21a μου πέρασε. (Στην έκδοση λογισμικού γράφει "LGP920-V21a-NOV-15-2011").

Tο link με το ΙΜΕΙ δεν δουλεύει (αντικατέστησα το XXXX με το ΙΜΕΙ και με παύλες και χωρίς παύλες, αλλά τίποτα). Στο κουτί επάνω γράφει GBR και από το πρώτο link που έδωσες είδα ότι είναι από UNITED KINGDOM. Όπου και σαν τελευταία αναβάθμιση του firmware έχει την V21a.

Το ότι δεν έχουν βγάλει ακόμα την V21e σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα κινητά αυτής της προέλευσης, και δεν μπορεί να "κάτσει" επάνω η V21e, ή θα βγει εν καιρώ;

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, είχες πει ότι το κινητό σου είναι εισαγωγής από Γερμανία γι' αυτό υπέθεσα ότι θα είναι γερμανικό όπως το δικό μου και διάφορων άλλων μελών εδώ. Αν στο κουτί όμως γράφει Αγγλία, τότε λογικά δεν μπορείς να αναβαθμίσεις σε 21Ε αφού η τελευταία έκδοση ROM για Αγγλία είναι η 21Α, όπως φαίνεται από το πρώτο link που σου έδωσα.

 

Το ότι η 21Ε δεν είναι διαθέσιμη προς το παρόν για τα αγγλικά κινητά δε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα κινητά αυτής της προέλευσης, αφού αν δεις στο link, μόνο σε 5-6 χώρες είναι διαθέσιμη η 21Ε, σε όλες τις υπόλοιπες είναι διαθέσιμη μόνο η 21Α. Προφανώς σε αυτές τις χώρες, οι κάτοχοι των κινητών δεν είχαν πολλά προβλήματα με ghost calls (ή απλά δεν τα ανέφεραν στην τοπική LG ώστε επίσης να διαθέσει την 21Ε σε αυτές τις χώρες). Η 21Α παρουσιάζει όντως προβλήματα με ghost calls αλλά η συχνότητά τους εξαρτάται από την χώρα ή εταιρία κινητής ή/και το εκάστοτε κινητό. Οπότε ίσως εσένα σου παρουσιάσει, ίσως όχι.

 

Αν σου παρουσιάσει ghost calls τότε μπορείς να αναβαθμίσεις στην 21Ε, όχι όμως με την επίσημη μέθοδο αλλά με την "ημι-επίσημη" που παρουσίασα μερικές σελίδες πριν (ή ψάξε στο υπο-φόρουμ με τους οδηγούς για Android). Θα σου συνιστούσα βέβαια, επειδή το κινητό σου είναι καινούργιο και δεν είσαι αρκετά εξοικειωμένος μαζί του, να μην αναβαθμίσεις σε 21Ε με αυτή τη μέθοδο αλλά να περιμένεις να βγει η 21Ε για Αγγλία ή η ICS για το κινητό.

 

Υ.Γ. Περίεργο που δε δουλεύει το link με το ΙΜΕΙ, λογικά πρέπει να δουλεύει για όλα τα κινητά και τα αγγλικά, σύμφωνα με Άγγλους που είναι μέλη στο XDA. Προσπάθησε ξανά αλλά μην κάνεις απλά copy&paste το link (επειδή το φόρουμ το κόβει). Κάνε κλικ απλά πάνω στο λινκ και θα σου ανοίξει σε νέο παράθυρο. Μετά πήγαινε στη διεύθυνση του νέου παράθυρου και απλά αντικατέστησε το XXXX στο τέλος με το ΙΜΕΙ σου, χωρίς παύλες ή κενά. Και επειδή ίσως στο κουτί το ΙΜΕΙ να μη φαίνεται καλά, βάλε καλύτερα το ΙΜΕΙ που γράφει μέσα στο κινητό (πήγαινε Menu > Settings > About Phone > Status κι εκεί θα βρεις το ΙΜΕΙ σου).

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, είχες πει ότι το κινητό σου είναι εισαγωγής από Γερμανία γι' αυτό υπέθεσα ότι θα είναι γερμανικό όπως το δικό μου και διάφορων άλλων μελών εδώ. Αν στο κουτί όμως γράφει Αγγλία, τότε λογικά δεν μπορείς να αναβαθμίσεις σε 21Ε αφού η τελευταία έκδοση ROM για Αγγλία είναι η 21Α, όπως φαίνεται από το πρώτο link που σου έδωσα.

 

Το ότι η 21Ε δεν είναι διαθέσιμη προς το παρόν για τα αγγλικά κινητά δε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα κινητά αυτής της προέλευσης, αφού αν δεις στο link, μόνο σε 5-6 χώρες είναι διαθέσιμη η 21Ε, σε όλες τις υπόλοιπες είναι διαθέσιμη μόνο η 21Α. Προφανώς σε αυτές τις χώρες, οι κάτοχοι των κινητών δεν είχαν πολλά προβλήματα με ghost calls (ή απλά δεν τα ανέφεραν στην τοπική LG ώστε επίσης να διαθέσει την 21Ε σε αυτές τις χώρες). Η 21Α παρουσιάζει όντως προβλήματα με ghost calls αλλά η συχνότητά τους εξαρτάται από την χώρα ή εταιρία κινητής ή/και το εκάστοτε κινητό. Οπότε ίσως εσένα σου παρουσιάσει, ίσως όχι.

 

Αν σου παρουσιάσει ghost calls τότε μπορείς να αναβαθμίσεις στην 21Ε, όχι όμως με την επίσημη μέθοδο αλλά με την "ημι-επίσημη" που παρουσίασα μερικές σελίδες πριν (ή ψάξε στο υπο-φόρουμ με τους οδηγούς για Android). Θα σου συνιστούσα βέβαια, επειδή το κινητό σου είναι καινούργιο και δεν είσαι αρκετά εξοικειωμένος μαζί του, να μην αναβαθμίσεις σε 21Ε με αυτή τη μέθοδο αλλά να περιμένεις να βγει η 21Ε για Αγγλία ή η ICS για το κινητό.

 

Υ.Γ. Περίεργο που δε δουλεύει το link με το ΙΜΕΙ, λογικά πρέπει να δουλεύει για όλα τα κινητά και τα αγγλικά, σύμφωνα με Άγγλους που είναι μέλη στο XDA. Προσπάθησε ξανά αλλά μην κάνεις απλά copy&paste το link (επειδή το φόρουμ το κόβει). Κάνε κλικ απλά πάνω στο λινκ και θα σου ανοίξει σε νέο παράθυρο. Μετά πήγαινε στη διεύθυνση του νέου παράθυρου και απλά αντικατέστησε το XXXX στο τέλος με το ΙΜΕΙ σου, χωρίς παύλες ή κενά. Και επειδή ίσως στο κουτί το ΙΜΕΙ να μη φαίνεται καλά, βάλε καλύτερα το ΙΜΕΙ που γράφει μέσα στο κινητό (πήγαινε Menu > Settings > About Phone > Status κι εκεί θα βρεις το ΙΜΕΙ σου).

 

Καλησπέρα nikosr78 και ευχαριστώ για την απάντηση.

Έτσι μου είπαν όταν τους πήρα τηλ πριν αγοράσω την συσκευή ότι ήταν εισαγωγής από την Γερμανία και ότι είναι σφραγισμένη και έχει και 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας (διεθνής εγγύηση).

Είναι νωρίς για να το πω πιστεύω, αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με ghost calls (δεν μου είπε κανείς τίποτα, ούτε μήνυμα μου έχει έρθει για κλήσεις, όπως όταν έχω το κινητό κλειστό). Το έχω κλειδωμένο να λειτουργεί μόνο με 2G δίκτυα, αφού ούτε internet μπαίνω (μόνο με wi-fi), αλλά ούτε και βιντεοκλήσεις κάνω. Ίσως να βοηθάει και αυτό που δεν έχω ghost calls (σε κάποιο post πριν διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιείς 2G δίκτυα).

Θα κάνω λοιπόν αυτό που λες. Ή θα περιμένω την 21e για Αγγλία ή την ICS.

Τo link όπως και να το έκανα δεν λειτουργεί. Δεν πειράζει όμως.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση :)

Και κάτι ακόμα. Στο σήμα παίζει πότε ένα γράμμα Ε και ένα γράμμα G. Τί σημαίνουν αυτά; Μέσα στο manual δεν γράφει κάτι αναλυτικά

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

G είναι GPRS και Ε είναι EDGE. Και οι δύο είναι 2G τεχνολογίες για mobile data, με την EDGE να είναι νεότερη και ταχύτερη. Περισσότερα μπορείς να δεις π.χ. στην Wikipedia. ;-)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :)

Έβαλα την κάρτα microSD με to πρόγραμμα πλοήγησης και τους χάρτες της Sygic (ήταν δώρο όταν είχα πάρει από το PLAISIO το SE Satio). Δεν μπορώ να βρω που εμφανίζεται το περιεχόμενο της κάρτας. Είδα σε ένα samsung Galaxy ace ενός φίλου ότι έχει μια επιλογή στις εφαρμογές που λέγεται "τα αρχεία μου". Στο LG O3D, πού υπάρχει αυτή η επιλογή, ώστε να μπορώ να δω τα αρχεία της κάρτας microSD (το αρχείο setup_android.apk π.χ. που είναι για την εγκατάσταση του προγράμματος);

 

Είδα σε κάποια βίντεο στο youtube ότι εγκαθιστούν άλλη εφαρμογή για τον συγκεκριμένο λόγο (π.χ. ΟΙ file manager). Είναι απαραίτητο αυτό; Δεν έχει το κινητό άλλο τρόπο για να δει κάποιος τα αρχεία;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το ES File Explorer (free από το Google Play) και θα κάνεις δουλειά σου.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.:) Αυτό θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :)

Έβαλα την κάρτα microSD με to πρόγραμμα πλοήγησης και τους χάρτες της Sygic (ήταν δώρο όταν είχα πάρει από το PLAISIO το SE Satio). Δεν μπορώ να βρω που εμφανίζεται το περιεχόμενο της κάρτας. Είδα σε ένα samsung Galaxy ace ενός φίλου ότι έχει μια επιλογή στις εφαρμογές που λέγεται "τα αρχεία μου". Στο LG O3D, πού υπάρχει αυτή η επιλογή, ώστε να μπορώ να δω τα αρχεία της κάρτας microSD (το αρχείο setup_android.apk π.χ. που είναι για την εγκατάσταση του προγράμματος);

 

Είδα σε κάποια βίντεο στο youtube ότι εγκαθιστούν άλλη εφαρμογή για τον συγκεκριμένο λόγο (π.χ. ΟΙ file manager). Είναι απαραίτητο αυτό; Δεν έχει το κινητό άλλο τρόπο για να δει κάποιος τα αρχεία;

Ευχαριστώ :)

 

 

 

το lgP920 εχει προεγκατεστημενο (τουλαχιστον στο δικο μου) ενα προγραμμα το οποιο λεγετε polaris office.το συγκεκριμενο εκτος απο office,word,powerpoint κτλ ειναι και ενας καλος file manager ο οποιος βλεπει και την καρτα μνημης με τα αρχεια της και αν εχεις βαλει και καποια εφαρμογη μεσα εκει απεγκαταστατη (.apk) κανεις και install!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...