Jump to content

Samsung Galaxy Mini (S5570)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.τι ειναι ακριβος το root?

Ποια η χρησιμότητα του?

Και πως μπορω να κανω root?

Τελικα δεν ηταν μια ερωτηση :rolleyes:

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Τι είναι root?

 

 

"Root" λέμε το λογαριασμό που έχει πρόσβαση σε ΟΛΑ τα αρχεία ενός συστήματος linux (το Android βασίζεται στο linux). Αυτός ο χρήστης λέγεται και superuser. Όταν λέμε θα rootάρω το τηλέφωνο / είμαι root / έχω root, σημάινει ότι έχουμε πρόσβαση στο λογαριασμό του superuser (su). Eίναι το αντίστοιχο ακριβώς του administrator account σε ένα σύστημα windows.

Είναι επίσης κάτι αντίστοιχο με το να αποκτήσεις πρόσβαση στα Symbian αρχεία ενός τηλεφώνου Nokia, ή με το να κάνεις jailbreak ένα iphone.

 

(Κάτι που μπορεί καμιά φορά να δημιουργήσει σύγχυση, είναι ότι επίσης "root" λέγεται το πάνω-πάνω επίπεδο των φακέλων σε ένα σύστημα linux. Δηλαδή ο φάκελος εγκατάστασης μέσα στον οποίο περιέχονται όλοι οι υπόλοιποι φάκελοι του συστήματος. Είναι ο ' / ' φάκελος (αντίστοιχος του C:\ σε ένα pc), και το home directory του superuser account.)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 651
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω προβλημα στα μηνύματα. μου τα βγάζει μονο κεφαλαία τα γράμματα, παταω το κουμπάκι κ δεν τα αλλαζει σε μικρά. υπαρχει λύση???? αυτο σημβαίνει μόνο στα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω προβλημα στα μηνύματα. μου τα βγάζει μονο κεφαλαία τα γράμματα, παταω το κουμπάκι κ δεν τα αλλαζει σε μικρά. υπαρχει λύση???? αυτο σημβαίνει μόνο στα μηνύματα.

 

δεν ειναι προβλημα αυτο..και το δικο μου το κανει..εχει να κανει με την κωδικοποιηση των μηνυματων. Με μικρα γραμματα το μηνυμα θα εφτανε μεχρι 60 χαρακτηρες = 1 μηνυμα(61 χαρακτηρες =2 μηνυμα μεχρι 120 χαρακτηρες περθωριο για δευτερο μηνυμα μετα απο κει και πανω 3 μηνυνατα)

Mε τα κεφαλαια νομιζω οτι ξεκινας ενα μηνυμα με 120 χαρακτηρες περθωριο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,ειμαι νεος στο forum και στα androids!Πηρα και εγω το μινι,το εκανα αναβαθμηση 2.3.4 με firmware και root.Ο βασικος λογος ηταν γιατι διαβασα πως με το root μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην sdcard.Το γεγονος ομως οτι ειμαι ασχετος με root δεν βοηθαει και πολυ.Κατεβασα την εφαρμογη link2sd ομως δεν καταφερα να κανω SDcard 2nd part.Ειδα ομως οτι ακομα και ετσι μπορουσα να μεταφερω καποιες εφαρμογες στην sdcard τις οποιες δεν μπορουσα με το app2sd.Υπαρχει τροπος να αποθηκευω τις εφαρμογες στην sdcard και να μην ανεβαινει και η εσωτερικη μνημη του κινητου?Γιατι τωρα αν και σχεδον ολες οι εφαρμογες ειναι στην sdcard,ανεβαινει και η εσωτερικη μνημη για καποιο λογο...Αυτα για αρχη,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,ειμαι νεος στο forum και στα androids!Πηρα και εγω το μινι,το εκανα αναβαθμηση 2.3.4 με firmware και root.Ο βασικος λογος ηταν γιατι διαβασα πως με το root μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην sdcard.Το γεγονος ομως οτι ειμαι ασχετος με root δεν βοηθαει και πολυ.Κατεβασα την εφαρμογη link2sd ομως δεν καταφερα να κανω SDcard 2nd part.Ειδα ομως οτι ακομα και ετσι μπορουσα να μεταφερω καποιες εφαρμογες στην sdcard τις οποιες δεν μπορουσα με το app2sd.Υπαρχει τροπος να αποθηκευω τις εφαρμογες στην sdcard και να μην ανεβαινει και η εσωτερικη μνημη του κινητου?Γιατι τωρα αν και σχεδον ολες οι εφαρμογες ειναι στην sdcard,ανεβαινει και η εσωτερικη μνημη για καποιο λογο...Αυτα για αρχη,ευχαριστω

το root για το μικρο galaxy ισχυει για froyo και οχι για gingerbread.δοκιμασε να κανεις downgrade πριν δυο σελιδες υπαρχει απαντηση για ποια froyo ειναι η επισημη. Δοκιμασε εαν θελεις με καθε επιφυλαξη να κανεις downgrade(να ειναι καλα φορτισμενο το κινητο θα χασεις τα παντα πηγαινοντας σε froyo )και μετα να κανεις root

Link to comment
Share on other sites

το root για το μικρο galaxy ισχυει για froyo και οχι για gingerbread.δοκιμασε να κανεις downgrade πριν δυο σελιδες υπαρχει απαντηση για ποια froyo ειναι η επισημη. Δοκιμασε εαν θελεις με καθε επιφυλαξη να κανεις downgrade(να ειναι καλα φορτισμενο το κινητο θα χασεις τα παντα πηγαινοντας σε froyo )και μετα να κανεις root

 

αν δε κάνουμε root δεν μπορούμε να εγκαταστήσομε εφαρμογές στην SD κάρτα?

κάπου διάβασα ότι αυτό γινότανε σε εκδόσεις Firmware 2.1 και πιο πριν.

αληθεύει?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει δηλαδή περίπτωση να ξαναγράψω μηνυμα με μικρά??? αν ξανα κάνω αναβαθμιση? οτιδήποτε?
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει δηλαδή περίπτωση να ξαναγράψω μηνυμα με μικρά??? αν ξανα κάνω αναβαθμιση? οτιδήποτε?

 

Δοκίμασε στην οθόνη των μηνυμάτων, να πατήσεις το κουμπί μενού, να πας στις ρυθμίσεις και εκεί στο INPUT METHOD να βάλεις unicode.

:)

Edited by quendil
Link to comment
Share on other sites

αν δε κάνουμε root δεν μπορούμε να εγκαταστήσομε εφαρμογές στην SD κάρτα?

κάπου διάβασα ότι αυτό γινότανε σε εκδόσεις Firmware 2.1 και πιο πριν.

αληθεύει?

εγω προσωπικα δεν εχω κανει root γιατι το φοβαμαι μην το brickαρω το τηλεφωνο. Αλλα μεσα στα θετικα ειναι οτι μπορεις να περασεις εφαρμογες στην sd(με κινδυνο να στις ανοιγει τις εφαρμογες πιο αργα),να βγαλεις τα διαφημιστικα και να ενεργοποιησεις πληρως το android market...απο κει και περα ολα ειναι στο χερι σου.

Link to comment
Share on other sites

το root για το μικρο galaxy ισχυει για froyo και οχι για gingerbread.δοκιμασε να κανεις downgrade πριν δυο σελιδες υπαρχει απαντηση για ποια froyo ειναι η επισημη. Δοκιμασε εαν θελεις με καθε επιφυλαξη να κανεις downgrade(να ειναι καλα φορτισμενο το κινητο θα χασεις τα παντα πηγαινοντας σε froyo )και μετα να κανεις root

 

Εγω δεν ρωτησα πως να κανω root το κινητο μου...ειναι 2.3.4 εκδοση και ειναι και root.Εγω ρωτησα αν υπαρχει τροπος οι εγαρμογες να πηγαινουν sthn sd card.εχω το link2sd αλλα ενω οι εφαρμογες ειναι στην sdcard η μνηνη του κινητου ανεβαινει παλι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ρωτησα πως να κανω root το κινητο μου...ειναι 2.3.4 εκδοση και ειναι και root.Εγω ρωτησα αν υπαρχει τροπος οι εγαρμογες να πηγαινουν sthn sd card.εχω το link2sd αλλα ενω οι εφαρμογες ειναι στην sdcard η μνηνη του κινητου ανεβαινει παλι...

αρχικα το μηνυμα δεν πηγαινε σε σενα.. εκανες την διαδικασια μεταφορας στην sd με την τροποποιηση της?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ρωτησα πως να κανω root το κινητο μου...ειναι 2.3.4 εκδοση και ειναι και root.Εγω ρωτησα αν υπαρχει τροπος οι εγαρμογες να πηγαινουν sthn sd card.εχω το link2sd αλλα ενω οι εφαρμογες ειναι στην sdcard η μνηνη του κινητου ανεβαινει παλι...

 

Δεν πηγαίνουν όλες οι εφαρμογές στην sd αλλά δοκιμασε με την εφαρμογή εδω:

https://market.android.com/details?id=com.IQBS.android.app2sd&hl=el

 

Υ.Γ. μην μεταφέρεις τις εφαρμογές που είναι widget!!...για ότι άλλο θες περι εφαρμογών δες και εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω update με το kies

μου βγαζει οτι εχω το τελευταιο version,που δεν εχω!

οποια βοηθεια δεκτη

 

Το ίδιο μου βγάζει κι εμένα !!!

Έχω την 2.2.1 , αυτή είναι η τελευταία επίσημη?

Έκδοση kernel λέει 2.6.32.9-perf root@DELL105#1. Τι είναι αυτό?

Το kies μου γράφει τα παρακάτω:

 

http://i944.photobucket.com/albums/ad285/antheod/sam.jpg

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μήπως Κάποιος φίλος ξέρεις να μου πεις πώς φλασαρουμε το κινητό… και πια αναβάθμισε

του περνάμε για την 2,3,4 ... Υπάρχει κάποιο ling να την κατεβάσω … αφού από το κιες λέει ότι έχει την τελευταία..

 

Κατεβάζω το πρόγραμμα Odin 1.3 και κανό αυτές της ενέργειες ..!!!

Tίκαρε το Re-partition, και τα "Auto-reboot" και "F. Reset Time" πρέπει να είναι κι αυτά τικαρισμένα.

- Πάτα το "PIT" κουμπι και διάλεξε το s1_odin_20100512.pit αρχείο.

 

Έχει σχέση με το φλασαρισμα που κάνουμε και στο galaxy η όχι …

 

Μπορείς να με βοηθήσει καποιος φίλος

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μήπως Κάποιος φίλος ξέρεις να μου πεις πώς φλασαρουμε το κινητό… και πια αναβάθμισε

του περνάμε για την 2,3,4 ... Υπάρχει κάποιο ling να την κατεβάσω … αφού από το κιες λέει ότι έχει την τελευταία..

 

Κατεβάζω το πρόγραμμα Odin 1.3 και κανό αυτές της ενέργειες ..!!!

Tίκαρε το Re-partition, και τα "Auto-reboot" και "F. Reset Time" πρέπει να είναι κι αυτά τικαρισμένα.

- Πάτα το "PIT" κουμπι και διάλεξε το s1_odin_20100512.pit αρχείο.

 

Έχει σχέση με το φλασαρισμα που κάνουμε και στο galaxy η όχι …

 

Μπορείς να με βοηθήσει καποιος φίλος

 

Μπορείς να διαβάσεις τον αναλυτικό οδηγό στο παρακάτω link:

 

http://droidangel.blogspot.com/2011/10/how-to-flash-updateupgrade-samsung.html

 

Σε αυτόν θα βρεις και link με τα διαθεσιμα firmware.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα αγγλικά μου Δεν είναι και τόσο καλά αν μπορείτε θα ήθελα να με βοηθήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:

Η ποιο πρόσφατη έκδοση είναι αυτή:

S5570XXKPK

PDA file: PDA S5570XXKPK

CSC file: CSC S5570SERKPK

OPS file: TASS.OPS

Android Version: 2.3.4 Gingerbread

Build Date: July 21 2011

 

1) Έχει και Ελληνικά

2) Το πρόγραμμα για το φλασάρισμα είναι το ODIN Multi Downloader v4.38

3) Το κινητό πρέπει να είναι κλειστό χωρίς κάρτα SIM και μνήμης SD

4) Πως επιλέγουμε το πακέτο αναβάθμισης που κατεβάσαμε

5) Όταν τελείωση η αναβάθμιση πρέπει να ανοίξουμε εμείς το κινητό με ( Volume Down + OK + Power button ) ή θα ανοίξει μόνο του

6) :confused:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Επιγραμματικά:

Η S5570XXKPK είναι η τελευταία leaked ROM για την Ευρώπη.

1. Έχει και ελληνικά απλά στην αρχή θα σε βγάλει με την Ρωσική γλώσσα. Απλά πήγαινε στο γνωστό μενού και άλλαξέ το.

2 -3. Σωστά!

 

Η διαδικασία έχει ως εξής:

 

- Κάνε backup ότι χρειάζεσαι.

- Φόρτισε το κινητό σου στο 100%.

- Κλείσε ότι antivirus έχεις και το Samsung KIES.

- Αφαίρεσε sim και sd card.

- Κατέβασε το αρχείο της ROM και κάνε extract τα περιεχόμενά του.

- Κατέβασε και το αρχείο Tass v1.0.ops καθώς και το ODIN Multi Downloader v4.38.

- Τρέξε το ODIN και κάνοντας κλικ στο κουμπί OPS, επιλέγεις το αρχείο Tass v1.0.ops.

 

 

____________________________________________________________

Εδώ τώρα έχεις δύο "μονοπάτια"...

 

α__________________________________________________________

Αν η ROM περιέχει μόνο ένα αρχείο

- Τσεκάρεις την επιλογή ONE PACKAGE (πάνω αριστερά).

- Κάνεις κλικ στο κουμπί ONE PACKAGE (κάτω δεξιά) και επιλέγεις το αρχείο της ROM που έκανες πριν extract.

β__________________________________________________________

Αν η ROM περιέχει παραπάνω από ένα αρχεία

- Κάνεις κλικ στο BOOT και επιλέγεις το αρχείο που μοιάζει με το παρακάτω:

APBOOT_S5570xxxxxx_CLxxxxxx_REVxx_user_low_true.tar.md5

- Κάνεις κλικ στο PHONE και επιλέγεις το αρχείο που μοιάζει με το παρακάτω:

MODEM_S5570xxxxx_CLxxxxxx_REVxx.tar.md5

- Κάνεις κλικ στο PDA και επιλέγεις το αρχείο που μοιάζει με το παρακάτω:

CODE_S5570xxxxx_CLxxxxxx_REVxx_user_low_true.tar.md5

- Κάνεις κλικ στο CSC και επιλέγεις το αρχείο που μοιάζει με το παρακάτω:

CSC_S5570xxxxxx_CLxxxxxx_REVxx_user_low_true.tar.md5

 

 

____________________________________________________________

Και σε αυτό το σημείο συνεχίζεις και πάλι κανονικά (τα μονοπάτια συναντιούνται και πάλι)

 

- Κλείνεις το κινητό σου και το θέτεις σε download mode κρατώντας πατημένα τα κουμπιά Volume Down + OK + Power (μέχρι να εμφανιστεί ένα κίτρινο σήμα με ένα android και την ένδειξη DOWNLOADING...)

- Συνδέεις το κινητό σου στον υπολογιστή και του δίνεις λίγο χρόνο μέχρι να εγκαταστήσει τους απαραίτητους drivers. Όταν θα είναι όλα έτοιμα θα δεις στο πάνω αριστερό κομμάτι του ODIN το τετραγωνάκι του COM PORT να κιτρινίζει.

- Κάνεις κλικ στο START και περιμένεις 5-8 λέπτα για να τελειώσει. Άν όλα πάνε καλά θα εμφανιστεί η ένδειξη PASS με μπλε χρώμα στο πάνω αριστερά κουτάκι.

- Πηγαίνεις στον dialer του κινητού και πληκτρολογείς *2767*3855# για να γίνει ένα full format με το καινούριο firmware και να καθαρίσει το κινητό από όλες τις παλιές ρυθμίσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση δες και τις εικόνες στο link που σου παρέθεσα παραπάνω για να βοηθηθείς ακόμα περισσότερο.

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι, ό,τι κάνεις είναι είναι υπό την ευθύνη σου, συν ότι κινδυνεύεις να χάσεις και την εγγύησή σου.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις ακόμα ROM και να περιμένεις την επίσημη (μέσω ODIN) που λογικά δεν θα αργήσει.

Edited by quendil
format
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία !!! Είσαι κατατοπιστικότατος !!! :D

Μόνο που παράβλεψα την συμβουλή σου να περιμένω την επίσημη rom, προχωρώντας στην αλλαγή της με επιτυχία !!! :happy:

Είναι η πρώτη μου συσκευή με android και δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο πειρασμό.

Βρήκα και ένα καλό βιντεάκι στο youtube

Φαντάζομαι ότι με την ίδια διαδικασία μπορούμε να βάλουμε την επίσημη όταν βγει, να επιστρέψουμε στην αρχική rom S5570XWKA7 (2.2.1) εφόσον την έχουμε ή να βάλουμε κάποια άλλη.

Full format εννοείς να το κάνουμε αφού βάλουμε κάρτα SIM και SD όστε να καθαρίσει και αυτή απ΄ ότι εγκατεστημένες εφαρμογές έχουμε.

Ευχαριστώ πολύ !!!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία !!! Είσαι κατατοπιστικότατος !!! :D

Μόνο που παράβλεψα την συμβουλή σου να περιμένω την επίσημη rom, προχωρώντας στην αλλαγή της με επιτυχία !!! :happy:

Είναι η πρώτη μου συσκευή με android και δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο πειρασμό.

Βρήκα και ένα καλό βιντεάκι στο youtube

Φαντάζομαι ότι με την ίδια διαδικασία μπορούμε να βάλουμε την επίσημη όταν βγει, να επιστρέψουμε στην αρχική rom S5570XWKA7 (2.2.1) εφόσον την έχουμε ή να βάλουμε κάποια άλλη.

Full format εννοείς να το κάνουμε αφού βάλουμε κάρτα SIM και SD όστε να καθαρίσει και αυτή απ΄ ότι εγκατεστημένες εφαρμογές έχουμε.

Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Μπορείς να κάνεις full format και χωρίς τις καρτούλες μιας και δεν διαγράφεται κάτι από αυτές.

Προσωπικά την SD την κάνω format εισάγοντάς την σε έναν card reader (του laptop) και χρησιμοποιώντας το Mini Tool Partition Wizard.

Ακόμα ευκολότερος τρόπος είναι, μετά το full format του κινητού να πας στα μενού ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ - SD CARD AND PHONE STORAGE, να κάνεις UNMOUNT SD CARD και μετά FORMAT SD CARD.

 

Η διαδικασία για το downgrade σε 2.2.1 είναι όπως είπες κι εσύ ακριβώς η ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα και την διαδικασία για το downgrade σε 2.2.1 με το S5570XWKA7 πακέτο

με τη μόνη διαφορά ότι για να το αναγνωρίσει μετά το Samsung Kies ως τελευταία ενημερωμένη έκδοση και να λειτουργεί το 3G πρέπει να γίνουν αυτά που λέει ο @dimotika στο παρακάτω ποστ για την αλλαγή του CSC σε ΕUR

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3755102#post3755102

 

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη θα έχω στα χέρια μου το mini. Μια απλή ερώτηση θα κάνω! Τι περιλαμβάνει τελικά μέσα η συσκευασία;;; Έχω διαβάσει διάφορα και έχω καταμπερδευτεί! :)
I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη θα έχω στα χέρια μου το mini. Μια απλή ερώτηση θα κάνω! Τι περιλαμβάνει τελικά μέσα η συσκευασία;;; Έχω διαβάσει διάφορα και έχω καταμπερδευτεί! :)

 

Φορτιστή, καλώδιο usb, κάρτα MicroSD 2Gb με αντάπτορα, στερεοφωνικό handsfree, μπαταρία και φυσικά το κινητό :)

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini (S5570)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...