Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε αυτόν τον file explorer http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1523691, είναι φοβερός. Έχει και ftp connections δηλαδή ρυθμίζεις user, pass πατάς connect στην εφαρμογή και ανοίγεις τον browser του pc, μπαίνεις στην "σελίδα" που σου λέει το κινητό (ftp://και κάτι νούμερα, πρακτικά συνδέεσαι με το κινητό) και κατεβάζεις με ταχύτητες wifi ότι αρχείο θες από το κινητό στο pc. Δοκίμασε το είναι πανεύκολο και πολύ βολικό! Ούτε bt ούτε τίποτα. Wifi μόνο που έχει η πλειοψηφία των pc...

 

Η σύνδεση γίνετε με με wifi αν κατάλαβα καλά? αν ναι δεν με εξυπηρετεί γιατι οι σταθεροί μου δεν έχουν wifi. Τεσπα μην σας ζαλίζω κατάλαβα καλώδιο και παλι καλώδιο. Επιστροφή στις ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ και πολύ καιρό έχω βάλει αυτήν:

http://hotfile.com/dl/146665227/66bbaf1/S5830XWKS9_S5830OXXKS2_FOP.zip.html

(zip pass: samfirmware.com)

 

Εχω κάνει root με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=12874680#post12874680 (παράγραφος Ε)

 

Εχω εγκαταστήσει το AntTek App Manager...

http://www.appbrain.com/app/anttek-app-manager/com.anttek.am

https://market.android.com/details?id=com.anttek.am

...και έχω "παγώσει" τις παρακάτω system apps:

TTS Service = android.tts

Email = com.android.email

Home screen tips = com.android.protips

VPN Services = com.android.server.vpn

Live Wallpaper Picker = com.android.wallpaper.livepicker

News & Weather = com.google.android.apps.genie.geniewidget

TalkBack = com.google.android.marvin.talkback

Street View = com.google.android.street

Google Calendar Sync = com.google.android.syncadapters.calendar

Google Contacts Sync = com.google.android.syncadapters.contacts

Talk = com.google.android.talk

Voice Search = com.google.android.voicesearch

com.hu1.wallpaper.forest

Samsung account = com.osp.app.signin

AllShare = com.sec.android.app.dlna

Samsung Apps = com.sec.android.app.samsungapps

SamsungAppsUNA2 = com.sec.android.app.samsungapps.una2

SNS = com.sec.android.app.sns

com.sec.android.app.snsaccount

com.sec.android.app.unifiedinbox

Dual clock = com.sec.android.widgetapp.dualclock

Yahoo! Finance = com.sec.android.widgetapp.stockclock

Pico TTS = com.svox.pico

Swype = com.swype.android.inputmethod

Software update = com.wssyncmldm

 

Αυτά έχουν γίνει πριν από 4-5 μήνες. Μέχρι και σήμερα δεν ασχολούμαι πλέον με φλασαρίσματα αλλά *δουλεύω* με το τηλέφωνο. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι έχει πέσει η μπαταρία του, η οποία όμως κρατάει 2,5-4 μέρες (αρκετό wifi/2G-data surfing, αρκετά τηλεφωνήματα και sms, ελάχιστη χρήση bluetooth και GPS, manual συγχρονισμός με Google, κλείσιμο το βράδυ) - υποθέτω ότι με καινούργια μπαταρία οι παραπάνω ρυθμίσεις δίνουν 3,5 μέρες άνετης χρήσης. Προσθέστε στα παραπάνω την απουσία προβλημάτων και έχετε μία εικόνα.

 

Σημειώνω ότι δεν έχω δοκιμάσει custom roms καθότι μπρίκαρα το παλιό μου Galaxy 3 και δεν έχω καμία διάθεση να μείνω χωρίς smartphone. Επίσης δεν δοκίμασα κάποια 2.3.6 γιατί διάβασα ότι έχουν κάποια προβλήματα λειτουργικότητας και αυτονομίας. Οταν αλλάξω συσκευή ίσως να κάνω κάποιες δοκιμές, αλλά προς το παρόν δεν μπαίνω στον πειρασμό.

 

..:: Χρήσιμα ::..

2 πίνακες με τις περιγραφές των Android system apps και κάποια σχόλια γι' αυτές:

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0AnO2-4y6yE1gdDJRekl4QmkyNmIzUmRvX2h3UDVkQXc&output=html

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι καινουργιος στο android, μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να δω ποιες εφαρμογες εχουν αποθηκευετει στην καρτα μου και ποιες στη μνημη του κινητου? και αν μπορω αυτες που ειναι στην μνημη του κινητου να τις μεταφερω στην καρτα.

η ελευθερη μνημη του κιν εχει φτασει τα 50μβ, και θελω οτι εφαρμογη εχει περαστει να την περασω στην καρτα, για να το ελαφρυνω λιγο.

Επισης υπαρχουν διαφορες στις καρτες *sd? να μου προτεινετε μια απο καλη εταιρεια και να ειναι και γρηγορη?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
επειδη ειμαι καινουργιος στο android, μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να δω ποιες εφαρμογες εχουν αποθηκευετει στην καρτα μου και ποιες στη μνημη του κινητου? και αν μπορω αυτες που ειναι στην μνημη του κινητου να τις μεταφερω στην καρτα.

 

Όλες στην κύρια μνήμη αποθηκεύονται εκτός και αν έχουν τη δυνατότητα μεταφοράς στην κάρτα μνήμης όπου μπορείς να το κάνεις αυτό χειροκίνητα. Βάλε το app2sd ή το link2sd αν είσαι rooted.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε την κατεβασα την εφαρμογη αλλα ολες οι εφαρμογες που εχω κατεβασει ειναι στην μνημη του κινητου και μου λεει οτι δεν μπορει να μεταφερθουν. για παραδειγμα fb ,mpas,whatsapp,youtube,twitter,meteo, ειναι στο τηλεφωνο και δεν δινεται η επιλογη να τις περασω στην μνημη sd.

καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να μαζευει τα εικονιδια που θελω εγω σε ενα πχ φακελο.....οχι στην αρχικη οθονη αλλα στις αλλες ωστε να μην υπαρχουν 5-6-7 οθονες......οπως γινεται στα iPhone....καποιες που δοκιμασα μεχρι τωρα το κανουν αλλα κρατανε και τα παλια με αποτελεσμα παλι 5-6-7 οθονες.......

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την αυτήν (την kt7)

 

Φιλε μου κατεβασα το "S5830BUKC2 ## 2.2.1 2011 March S5830VODKC1 United Kingdom (Vodafone)" και πηγα να το βαλω στο κινητο και ξαφνικα νεκρωσε. Τωρα ουτε ανοιγει ουτε τιποτα. Ξερεις τι μπορει να φταιει ή τι μπορω να κάνω ; S.O.S

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να μαζευει τα εικονιδια που θελω εγω σε ενα πχ φακελο.....οχι στην αρχικη οθονη αλλα στις αλλες ωστε να μην υπαρχουν 5-6-7 οθονες......οπως γινεται στα iPhone....καποιες που δοκιμασα μεχρι τωρα το κανουν αλλα κρατανε και τα παλια με αποτελεσμα παλι 5-6-7 οθονες.......

 

Ευχαριστω

 

Παρατεταμένο πάτημα στην οθόνη και προσθήκη φακέλου.

 

στην αρχικη εχω δυο- τρια που χρειαζομαι..........και μετα με το εικονιδιο με τα τετραγωνα παω στις ''δευτερευουσες'' οθονες που ειναι ολα τα υπολοιπα........ΑΥΤΕΣ...........θελω να συμπτηξω.......

 

αυτο που προτεινεις γινεται μονο στη αρχικη..........

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατεβασα το "S5830BUKC2 ## 2.2.1 2011 March S5830VODKC1 United Kingdom (Vodafone)" και πηγα να το βαλω στο κινητο και ξαφνικα νεκρωσε. Τωρα ουτε ανοιγει ουτε τιποτα. Ξερεις τι μπορει να φταιει ή τι μπορω να κάνω ; S.O.S

 

Η έκανες κάτι λάθος, ή έχεις άλλο κινητό.

Κοίτα ποιος είναι ο αριθμός του κινητού (πχ galaxy ace gt-s5830)

 

Γιατί έβαλες 2.2.1 όπως και όχι 2.3.6?

Link to comment
Share on other sites

Η έκανες κάτι λάθος, ή έχεις άλλο κινητό.

Κοίτα ποιος είναι ο αριθμός του κινητού (πχ galaxy ace gt-s5830)

 

Γιατί έβαλες 2.2.1 όπως και όχι 2.3.6?

 

Το κινητο μου ειναι το gt-s5830. Ειχα τα 2.3.3 αλλα επειδη αργουσε στο ξεκλειδωμα και σε κατι αλλες περιπτωσεις, σκεφτηκα να εβαζα τα 2.2.1. Τωρα με το κινητο ξερεις τι γινετε ;;:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου ειναι το gt-s5830. Ειχα τα 2.3.3 αλλα επειδη αργουσε στο ξεκλειδωμα και σε κατι αλλες περιπτωσεις, σκεφτηκα να εβαζα τα 2.2.1. Τωρα με το κινητο ξερεις τι γινετε ;;:(:(:(

 

Καταβάζεις μια σωστή ρομ για το κινητό και ακολουθεις τον οδηγό στην πρώτη σελίδα κατά γράμμα.

 

Όσο μπαίνει σε download mode δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καταβάζεις μια σωστή ρομ για το κινητό και ακολουθεις τον οδηγό στην πρώτη σελίδα κατά γράμμα.

 

Όσο μπαίνει σε download mode δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το θεμα ειναι οτι ειναι τελειως νεκρο μετα απο εκεινη την αποπειρα και δεν μπαινει καν σε download mode..!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ειναι τελειως νεκρο μετα απο εκεινη την αποπειρα και δεν μπαινει καν σε download mode..!!

 

Βγάλε την μπαταρία για 10 λεπτά και προσπάθησε ξανά (home+vol down+power)

 

Αν δεν γίνει κάτι, αγόρασε ή φτιάξε ένα usb jig (google it)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία για 10 λεπτά και προσπάθησε ξανά (home+vol down+power)

 

Αν δεν γίνει κάτι, αγόρασε ή φτιάξε ένα usb jig (google it)

 

Τελικα ανοιξε αφου του ειχα βγαλει την μπαταρια για 10 λεπτα οπως ειπες...!! Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι ειχα φοβηθει οτι θα πηγαινε για πεταμα το κινητο, και συγγνωμη εαν ημουν κουραστικος...!! Εβαλα τελικα την S5830XWKT7 2.3.6 2011 December S5830XSKKP2 Slovakia...!! Καλυτερα απο το να εχω τα 2.2.1 εεε..;;; :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω 2 ερωτησουλες σχετικα με το κινητο:

1 υποστηριζει usb on the go????

2 αναβαθμηζεται επισημα σε ice-cream sandwich????

(Συγνωμη αν εχουν ξαναγινει αλλα δεν προλαβαινω να τα διαβασω)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω 2 ερωτησουλες σχετικα με το κινητο:

1 υποστηριζει usb on the go????

2 αναβαθμηζεται επισημα σε ice-cream sandwich????

(Συγνωμη αν εχουν ξαναγινει αλλα δεν προλαβαινω να τα διαβασω)

Ευχαριστω

 

1 όχι δοκιμασμένο

2 όχι αλλά όλο και κάτι θα βγει σε ανεπίσημη σιγά σιγά.

 

στην αρχικη εχω δυο- τρια που χρειαζομαι..........και μετα με το εικονιδιο με τα τετραγωνα παω στις ''δευτερευουσες'' οθονες που ειναι ολα τα υπολοιπα........ΑΥΤΕΣ...........θελω να συμπτηξω.......

 

αυτο που προτεινεις γινεται μονο στη αρχικη..........

 

Ναι αυτό που θες δεν γίνεται, αλλά μπορείς να το κάνεις με τον Go Launcher.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να μαζευει τα εικονιδια που θελω εγω σε ενα πχ φακελο.....οχι στην αρχικη οθονη αλλα στις αλλες ωστε να μην υπαρχουν 5-6-7 οθονες......οπως γινεται στα iPhone....καποιες που δοκιμασα μεχρι τωρα το κανουν αλλα κρατανε και τα παλια με αποτελεσμα παλι 5-6-7 οθονες.......

 

Ευχαριστω

 

SiMi Folder

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.th.android.widget.SiMiFolder&hl=el

 

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω 2 ερωτησουλες σχετικα με το κινητο:

2 αναβαθμηζεται επισημα σε ice-cream sandwich????

(Συγνωμη αν εχουν ξαναγινει αλλα δεν προλαβαινω να τα διαβασω)

Ευχαριστω

 

2 όχι αλλά όλο και κάτι θα βγει σε ανεπίσημη σιγά σιγά.

 

Εχει βγει κατι :)

http://galaxyics.com

Τις εχω δοκιμασει το προβλημα που εχουν ειναι οτι δεν δουλευει η καμερα και εχει καποια bugs :mad:

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει κατι :)

http://galaxyics.com

Τις εχω δοκιμασει το προβλημα που εχουν ειναι οτι δεν δουλευει η καμερα και εχει καποια bugs :mad:

 

Άρα δεν έχει βγει όταν λέμε βγει εννοούμε κάτι που να δουλεύει σωστά...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας γιατί απο την εταιρεία με έχουν τρελάνει τελείως και είμαι στα πρόθυρα να πάω στο Ινστιτούτο Καταναλωτη...

Το κινητό μου το αγόρασα τον Αύγουστο του 2011 απο ένα κατάστημα της Cosmote.Η εγγύησή μου συνεπώς ισχύειε ακόμα.

Πρίν απο 2,5 μήνες περίπου άρχισε να μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

Με καλούσαν,αλλά δεν ακουγόταν ο ήχος.Εκτός απο αυτο μου έβγαζε συνεχώς το εξής:

"Η κάρτα sd αφαιρέθηκε απρόσμενα" χωρίς εγώ να έχω πειράξει κάτι.

Γενικά το κινητό μου το καλομεταχειρίζομαι οπότε δεν τηθεται πρόβλημα χρήσης.

Τέλοσπάντων για να μη μακρυγορώ το έστειλα για επισκευή αφου επικοινώνησα με το κατάστημα αγοράς και με ενημέρωσαν οτι ο επίσημος επισκευαστής στην Ελλάδα για τη Samsung είναι ο Γερμανός.

Το κινητό μου μέχρι σήμερα το έχω στείλει 3 φορές για επισκευή με σαφείς οδηγίες για το τι πρόβλημα έχει και μου επιστρέφεται πίσω δήθεν επισκευασμένο έχοντας ξανά και ξανά το ίδιο πρόβλημα.Το μόνο που κάνουν είναι αναβάθμιση λογισμικού.Λες κι εγω δε μπορώ να το κάνω απο το ίντερνετ και έιχα την ανάγκη τους,...

Και καταλήγοντας η ερώτησή μου είναι...

Να τους καταγγείλω?Να απαιτήσω αντικατάσταση?Να κάνω οτιδήποτε αλλο???

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...Αναμένω συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας γιατί απο την εταιρεία με έχουν τρελάνει τελείως και είμαι στα πρόθυρα να πάω στο Ινστιτούτο Καταναλωτη...

Το κινητό μου το αγόρασα τον Αύγουστο του 2011 απο ένα κατάστημα της Cosmote.Η εγγύησή μου συνεπώς ισχύειε ακόμα.

Πρίν απο 2,5 μήνες περίπου άρχισε να μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

Με καλούσαν,αλλά δεν ακουγόταν ο ήχος.Εκτός απο αυτο μου έβγαζε συνεχώς το εξής:

"Η κάρτα sd αφαιρέθηκε απρόσμενα" χωρίς εγώ να έχω πειράξει κάτι.

Γενικά το κινητό μου το καλομεταχειρίζομαι οπότε δεν τηθεται πρόβλημα χρήσης.

Τέλοσπάντων για να μη μακρυγορώ το έστειλα για επισκευή αφου επικοινώνησα με το κατάστημα αγοράς και με ενημέρωσαν οτι ο επίσημος επισκευαστής στην Ελλάδα για τη Samsung είναι ο Γερμανός.

Το κινητό μου μέχρι σήμερα το έχω στείλει 3 φορές για επισκευή με σαφείς οδηγίες για το τι πρόβλημα έχει και μου επιστρέφεται πίσω δήθεν επισκευασμένο έχοντας ξανά και ξανά το ίδιο πρόβλημα.Το μόνο που κάνουν είναι αναβάθμιση λογισμικού.Λες κι εγω δε μπορώ να το κάνω απο το ίντερνετ και έιχα την ανάγκη τους,...

Και καταλήγοντας η ερώτησή μου είναι...

Να τους καταγγείλω?Να απαιτήσω αντικατάσταση?Να κάνω οτιδήποτε αλλο???

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...Αναμένω συμβουλες.

 

Μην νομιζεις οτι αυτη που το πηραν στα χερια ξερουν απο κινητα ή γενικα απο ηλεκτρονικα-υπολογιστες :D

Να παρεις τηλεφωνο στα κεντρικα και να μιλησεις με καποιον υπευθυνο για το service και να κρατησεις τα στοιχεια του πρωτα απο ολα δηλαδη το ονομα του να ζητησεις και μετα να ξεκινησεις την κουβεντα και αν σου λειε χαζεμαρες να του πεις : να παρω τηλεφωνο στα κεντρικα γραφεια και στο τηλεφωνο παραπανων και να τους πω πως ο ταδε μου ειπε να κανω αυτο και αυτο αλλα αποτελεσμα δεν βγαινουν και απλα με κοροιδευουν .

 

(Αν τους κανεις κατι τετοιο συνερχονται και ετσι βγαζεις αποτελεσμα ΕΓΓΤΗΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ !!!)

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια...εκανα wipe data,factory rest,για να αλλαξω rom,αλλα ειχα ξεχασει να βαλω το αρχειο μεσα κ εκανα reboot.τωρα ομως ανοιγει μεχρι το σημα της sumsung.τι πρεπει να κανω???ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια...εκανα wipe data,factory rest,για να αλλαξω rom,αλλα ειχα ξεχασει να βαλω το αρχειο μεσα κ εκανα reboot.τωρα ομως ανοιγει μεχρι το σημα της sumsung.τι πρεπει να κανω???ευχαριστω

 

Βάλε την κάρτα sd σε έναν reader και πέρασε το στην κάρτα κατευθείαν. Αν δεν έχεις φλάσαρε με Odin μια μαμά ρομ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...