Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρε σήμερα η κολλητή μου το Ace, το μοντέλο της όμως είναι το S5839i και όχι το 30. Και μου κίνησε τη μπαταρία και είπα να ρωτήσω, ιδίως επειδή είχε διαφορετικό κουτί και είχε μέσα και card reader και ακουστικά

 

Μπα και κάτι γράφεις λάθος; Γιατί 5839i δεν υπάρχει. Αν εννοείς 5830i είναι το ίδιο τηλέφωνο εξωτερικά με διαφορετικό chipset. Οι διαδικασίες root και flasharismatos είναι κομματάκι διαφορετικές από το 5830 και φοράει 2.3.6 από μαμά.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

S5839i. Αυτή τη στιγμή το κρατώ. To 5830i δεν είναι, επειδή στο κουτί αναγράφεται άλλη τιμή επεξεργαστή και όχι 1GHz. Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

S5839i. Αυτή τη στιγμή το κρατώ. To 5830i δεν είναι, επειδή στο κουτί αναγράφεται άλλη τιμή επεξεργαστή και όχι 1GHz.

 

Χμ καμιά ειδική έκδοση θα είναι, βρήκα διάφορα από δω κι από εκεί σκέψου στο site της samsung δεν έχει ούτε φώτο ούτε χαρακτηριστικά. Το τηλέφωνο μάλλον είναι Τσέχικο Όταν λέω Τσέχικο εννοώ κάποια έκδοση που έχει βγει για Τσεχία.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

1) Νομιζω η διαφορα ειναι στο οτι κυκλοφορησαν σε διαφορετικες χωρες αλλά δεν ειμαι 100% σιγουρος.

2) Ειναι λιγα οντως, αναγκαστικα θα πρεπει να χρησιμοποιεις Link2sd ή καποια αλλη "πατεντα".

3) Ναι εχει κανονικα gorilla glass, μια χαρα

4) Δεν θα το ελεγα, εγω θα το χαρακτηριζα νορμαλ

5) 1 μερα....αντε 1μιση... Προσωπικα το φορτιζω καθε βραδυ

 

Κοιτα και τις αλλες επιλογες που υπαρχουν σε αυτα τα χρηματα παντως

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση!! :)

 

1) μάλλον έτσι είναι γιατί βλέπω ότι το έχουν μόνο καταστήματα που κάνουν εισαγωγές συσκευών!

2) είμαι "αρχάρια" σε android και αναρρωτιέμαι... είναι εύκολη αυτή η διαδικασία με το Link2sd?? Διάβασα τη διαδικασία και σκάλωσα σε πολλά σημεία απλά επειδή δεν έχω πιάσει στα χέρια μου android τόσα χρόνια (15 χρόνια με Νόκια).

3) αυτό το θεωρώ μεγάλο ατού για την τιμή του

4) καλό αυτό γιατί για τόσα λεφτά θα ήταν ντροπή για την εταιρία να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα

5) λογικά θα μπορεί να μπει και μεγαλύτερη σε απόδοση μπαταρία.

 

(Αν υπάρχουν προτάσεις θα με βοηθούσαν πάρα πολύ γιατί θέλω κάτι καλό (που να μη χρειαστεί να το αλλάξω σε 2 χρόνια) και οικονομικό.)

...nothing else matters...:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση!! :)

 

1) μάλλον έτσι είναι γιατί βλέπω ότι το έχουν μόνο καταστήματα που κάνουν εισαγωγές συσκευών!

2) είμαι "αρχάρια" σε android και αναρρωτιέμαι... είναι εύκολη αυτή η διαδικασία με το Link2sd?? Διάβασα τη διαδικασία και σκάλωσα σε πολλά σημεία απλά επειδή δεν έχω πιάσει στα χέρια μου android τόσα χρόνια (15 χρόνια με Νόκια).

3) αυτό το θεωρώ μεγάλο ατού για την τιμή του

4) καλό αυτό γιατί για τόσα λεφτά θα ήταν ντροπή για την εταιρία να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα

5) λογικά θα μπορεί να μπει και μεγαλύτερη σε απόδοση μπαταρία.

 

(Αν υπάρχουν προτάσεις θα με βοηθούσαν πάρα πολύ γιατί θέλω κάτι καλό (που να μη χρειαστεί να το αλλάξω σε 2 χρόνια) και οικονομικό.)

 

Το 5830i είναι μια έκδοση του ACE με άλλο chipset. Γενικά θα έχεις θέματα με root και gustom roms μιας και δεν υπάρχει πολύ πράγμα γι αυτό ακόμα. Θα σου πρότεινα να βρεις το 5830 χωρίς i να περάσεις μια gustom rom (GR2) που αναβαθμίζει το τηλέφωνο σημαντικά στο θέμα της διάρκειας της μπαταρίας. Όσον άφορα το Link2sd ότι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τηλεφωνο ειναι το 5830i... δεν θα εχεις κανενα θεμα με root...

οδηγιες εδω... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1552792

 

Μουργάκο πόσο σε βγάζει η μπαταρία;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

1.5 μέρα με μετρια χρήση.

 

Με την GR2 θα ήσουν στις 2,5 - 3 μπορεί και παραπάνω αλλά για το i δεν υπάρχει και ούτε θα βγει.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Με την GR2 θα ήσουν στις 2,5 - 3 μπορεί και παραπάνω αλλά για το i δεν υπάρχει και ούτε θα βγει.

 

ειναι προβλημα η μπαταρια...αλλά αφου ολα τα υπολοιπα ειναι οκ... κανουμε τα στραβα ματια.

μπορει GR2 για το i να μην βγει...αλλά όλο και κατι θα βρεθει.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν πρέπει να χάσεις τίποτα αλλά επειδή πάντα κάτι μπορεί να πάει στραβά θα σου πρότεινα να κάνεις ένα backup τις επαφές και τα αρχεία σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου χρονια πολλα κι απο εμενα! Εχω καιρο να κανω ποστ! Απλα βρηκα μια καλη λυση στο προβλημα που ειχαμε με την GR2 και την υποστηριξη του 7bit στα sms! 7bit δηλαδη την δυνατοτητα να στελνουμε sms με 160 χαρκτηρες και στα ελληνικα! Αν δεν θελετε να χρησιμοποιειτε καποια προσθετη εφαρμογη κλπ οπως καναμε μεχρι τωρα επειδη ηδη εχετε πολλες και ολοι ξερουμε οτι το αγαπημενο μας Ace μετα απο μια φαση αρχιζει και καθυστερει αρκετα στην λειτουργεια του, εγω αντικατεστησα τις εφαρμογες με ενα απλο πληκτρολογιο που ονομαζετε "Greek Keyboard" και εχει τα παντα! Αγγλικα ελληνικα και ξεχωριστα ελληνικα σε λειτουργια sms που κανει κωδικοποιηση 7bit!

 

Επισης μεσα απο τη Samsung στην Ελλαδα καποιος μου ειπε οτι οποια ευρωπαικη στοκ ρομ και να βαλω δεν θα εχει προβλημα με τα ελληνικα και θα δουλεψει κανονικα! Εσεις εχετε καποια αντιστοιχη εμπειρια! Και επισης τα ιδια παλικαρια ο ενας μεσα απο τη samsung και ο αλλος κολλητος που δουλευει μεσα στη Huawei μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται καν ολη η διαδικασια με το Odin για να flashαρεις παλι στοκ ρομ ή οτιδηποτε, απο τη στιγμη που εχεις μεσα το clockwork! μπορει για εσας να ηταν γνωστο αλλα εγω δεν το ηξερα! Ελπιζω να βοηθανε καποιους οσο κι εμενα αυτες οι 2 πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση για την μπαταρία!

http://www.ebay.com/itm/180867471317?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

Την έχει πάρει κανείς?

Λέει ότι είναι Made in Japan, και ότι είναι 2450mah !

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Τρελή τρολιά, χαχαχαχαχαχα μα λέω κι εγώ τι λένε, όχι αυτό εδώ εννοούσα Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω θεμα με samsung galaxy ace. εκανα back up τα sms μου με την εφαρμογη "sms backup" και μετα reset των factory settings. ξαναεβαλα τα sms στο κινητο με την εφαρμογη αυτη. το κινητο τωρα τα επαιξε... δεν μπαινει καν στα μηνυματα, κολλαει κτλ. παω να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ξανα και δε με αφηνει να το κανω.. κολλαει. υπαρχει αλλος τροπος για να κανω επαναφορα ρυθμισεων?

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό το κινητό πατάς το κεντρικό κουμπί και το Power μέχρι να ανοίξει. Σου ανοίγει ένα μενού και επιλέγεις wipe data/factory reset

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί, αλλά που να το βρω σε τόσες σελίδες...

Θα πάρει το ACE την ics ?

Καλημέρα! Επίσημα (από την Samsung δηλαδή) όχι. Ετοιμάζει η ομάδα Cyanogen mod αλλά δεν ξέρω πότε θα βγει.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επίσημα (από την Samsung δηλαδή) όχι. Ετοιμάζει η ομάδα Cyanogen mod αλλά δεν ξέρω πότε θα βγει.

 

Είναι σε beta αυτή την στιγμή κι αρκετά σταθερή

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κουβαλάω 2ο κουτάκι επάνω μου.

Το έκανα root χτες, μπας και σταματήσει να μου κόβει την camera όποτε πέφτει η μπαταρία, και θα δούμε, μπας και αρχίσει να βγάζει έστω μία μέρα η μπαταρία!

με wifi, 3g και bluetooth ανοιχτό!

 

Επίσης, έχω μια ερώτηση ακόμα :

 

Εκει που δείχνει το που καταναλώθηκε η μπαταρία, γράφει 18% Φωνητικές Κλήσεις.

Δεν κάνω φωνητικές κλήσεις, και ούτε πρόκειται να κάνω. Πώς το απενεργοποιώ να μην τρώει την μπαταρία?

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κουβαλάω 2ο κουτάκι επάνω μου.

Το έκανα root χτες, μπας και σταματήσει να μου κόβει την camera όποτε πέφτει η μπαταρία, και θα δούμε, μπας και αρχίσει να βγάζει έστω μία μέρα η μπαταρία!

με wifi, 3g και bluetooth ανοιχτό!

 

Επίσης, έχω μια ερώτηση ακόμα :

 

Εκει που δείχνει το που καταναλώθηκε η μπαταρία, γράφει 18% Φωνητικές Κλήσεις.

Δεν κάνω φωνητικές κλήσεις, και ούτε πρόκειται να κάνω. Πώς το απενεργοποιώ να μην τρώει την μπαταρία?

 

Η λύση στο πρόβλημα σου φιλέ μου είναι αυτή εδώ

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα οι φωνητικές κλήσεις είναι οι κλήσεις ;)

 

 

Επισης μεσα απο τη Samsung στην Ελλαδα καποιος μου ειπε οτι οποια ευρωπαικη στοκ ρομ και να βαλω δεν θα εχει προβλημα με τα ελληνικα και θα δουλεψει κανονικα! Εσεις εχετε καποια αντιστοιχη εμπειρια! Και επισης τα ιδια παλικαρια ο ενας μεσα απο τη samsung και ο αλλος κολλητος που δουλευει μεσα στη Huawei μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται καν ολη η διαδικασια με το Odin για να flashαρεις παλι στοκ ρομ ή οτιδηποτε, απο τη στιγμη που εχεις μεσα το clockwork! μπορει για εσας να ηταν γνωστο αλλα εγω δεν το ηξερα! Ελπιζω να βοηθανε καποιους οσο κι εμενα αυτες οι 2 πληροφοριες!

 

Μα εννοείται ότι όλες οι ευρωπαϊκές ρομ έχουν ελληνικά παντού (σε όλα τα galaxy τουλάχιστον).

 

Τον κολλητό σου πες του ότι δεν θα φύγει από την huawei ποτέ :lol::lol: (πλάκα κάνω :p)

 

Το odin είναι δώρο θεού για τα galaxy.

Με αυτό μπαίνουν τα firmware στα κινητά από την Samsung.

 

Τις προάλλες για παράδειγμα (στο s) σκάλιζα το κινητό και μετά δεν έμπαινε σε cwm.

Χωρίς odin τι???! ;)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...