Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το εκανα ροοτ! τελικα δεν ηταν τοσο τραγικο..

μετα απ αυτο τωρα τι μου προτεινετε να βαλω μεσα στο κινητο?τι να διαγραψω; :)

εχω android 2.3.5 και παρεμπιπτοντως εμφανιστηκε ενα προγραμμα "superuser"

και ενα περιεργο πραγμα.. δεν κολλαει καθολου! δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
εχω android 2.3.5 και παρεμπιπτοντως εμφανιστηκε ενα προγραμμα "superuser"

 

Προς ένδειξη του γεγονότος ότι η συσκευή σου είναι rooted. Είναι φυσιολογικό και ότι αλλαγές θα κάνεις που θα απαιτούν root, το superuser θα σε ρωτάει για να πάρει έγκριση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το εκανα ροοτ! τελικα δεν ηταν τοσο τραγικο..

μετα απ αυτο τωρα τι μου προτεινετε να βαλω μεσα στο κινητο?τι να διαγραψω; :)

εχω android 2.3.5 και παρεμπιπτοντως εμφανιστηκε ενα προγραμμα "superuser"

και ενα περιεργο πραγμα.. δεν κολλαει καθολου! δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου :)

Είναι άδειο ακόμη, γιατί να κολλάει; Η εφαρμογή που αναφέρεις είναι αυτή που επιτρέπει σε όποιες θέλουν root access να το έχουν. Θα σου πετάει ένα μήνυμα "Θέλεις να δώσεις στην xxx εφαρμογή admin δικαιόματα;" και θα πατάς YES.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

αα ευχαριστω πολυ και τους 2 :)

μαλιστα!

βασικα δε διαγραφηκε τιποτα απ την cd (παλι καλα γιατι ειχα αρχισει ενα παιχνιδι το defender :P)

καλως λοιπον..

και τωρα τι μου προτεινετε να βαλω στο κινητο?

ακουσα για ενα ClockworkMod Recovery V5 αλλα μιας και ειμαι απειρος δεν ξερω καν τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι παραεισαγωγή θεωρούνται συσκευές που προορίζονται για αγορές εκτός της Ευρώπης οι οποίες δεν καλύπτονται από την εδώ εγγύηση. Σε κάθε άλλη περίπτωση είσαι απόλυτα καλυμμένος σε θέματα εγγύησης από Samsung Hellas.

 

Τότε διορθώνω, έχουνε εισαχθεί στην Ελλάδα από άλλη ευρωπαϊκή χώρα, χωρίς να έχουνε περάσει το κανάλι της ελληνικής αντιπροσωπίας που βάζει το κάτι τις της πάνω στην τιμή, το κουτί πάνω έχει όλες τις ευρωπαϊκές χώρες σαν προορισμό όποτε έχει κάλυψη από ελληνική αντιπροσωπία :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λογισμικό όπως το carousel των wm ώστε στην κυρίως οθόνη να εγκαταστήσω φωτό των ανθρώπων μου και όταν πατάω επάνω στη φωτό τους να προωθείται ταχεία κλήση;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λογισμικό όπως το carousel των wm ώστε στην κυρίως οθόνη να εγκαταστήσω φωτό των ανθρώπων μου και όταν πατάω επάνω στη φωτό τους να προωθείται ταχεία κλήση;

 

Φυσικά...πατάς το τηλέφωνο για να σου βγάλει το πληκτρολόγιο κλήσης και πάνω δεξιά έχει την επιλογή αγαπημένα. Εκεί προσθέτεις τις επαφές με φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χρόνια πολλά .

 

Μάθαμε τελικά γιατί δεν μπορούμε να αγοράσουμε/εγκαταστήσουμε εφαρμογές από το market απ' ευθείας από συσκευή , ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα αν συνδέσουμε το καλώδιο στο PC/Laptop μέσω Internet ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χρόνια πολλά .

 

Μάθαμε τελικά γιατί δεν μπορούμε να αγοράσουμε/εγκαταστήσουμε εφαρμογές από το market απ' ευθείας από συσκευή , ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα αν συνδέσουμε το καλώδιο στο PC/Laptop μέσω Internet ?

 

Είναι bug του market. Η το αγοράζεις από το pc η γυρνάς την γλώσσα του κινητού στα αγγλικά κ κάνεις την αγορά.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι bug του market. Η το αγοράζεις από το pc η γυρνάς την γλώσσα του κινητού στα αγγλικά κ κάνεις την αγορά.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Thanks . Θα δοκιμάσω .

 

Υπάρχει λογισμικό όπως το carousel των wm ώστε στην κυρίως οθόνη να εγκαταστήσω φωτό των ανθρώπων μου και όταν πατάω επάνω στη φωτό τους να προωθείται ταχεία κλήση;

 

Αν προτιμάς ............

Δημιουργείς μιά νέα οθόνη

Πατάς παρατεταμένα/συντομεύσεις/επαφή και η φωτο της επιλεγμένης επαφής βγαίνει στην νέα οθόνη

Πατώντας τη φωτο έχεις επιλογή για

ταχεία προώθηση κλήσης τηλεφώνου/ων επαφής

αποστολή μηνύματος

επεξεργασία στοιχείων επαφής

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Thanks . Θα δοκιμάσω .

 

 

 

Αν προτιμάς ............

Δημιουργείς μιά νέα οθόνη

Πατάς παρατεταμένα/συντομεύσεις/επαφή και η φωτο της επιλεγμένης επαφής βγαίνει στην νέα οθόνη

Πατώντας τη φωτο έχεις επιλογή για

ταχεία προώθηση κλήσης τηλεφώνου/ων επαφής

αποστολή μηνύματος

επεξεργασία στοιχείων επαφής

 

Ευχαριστώ achillesgk και geobas, και οι δύο λύσεις πολύ εύχρηστες με τη δεύτερη πιο κοντά σ'αυτά που έχω συνηθίσει με το omnia. Δεν τα περίμενα τα android τόσο δυνατά σε εφαρμογές. Επίσης η λύση με τις πολλαπλές οθόνες όπου φορτώνεις διάφορα είναι πολύ κοντά στη λογική του carousel των wm το οποίο προσωπικά για μένα ήταν πρακτικότατο καθώς απαλάχτηκα από τα μικρά εικονίδια των windows, ήταν φανταστικό ως εφαρμογή και είχε μεταμορφώσει το omnia.Γιατί τα γράφω όλ'αυτά;...γιατί θα ήταν υπέροχο εάν έβρισκα κάποια μέρα μέσα στο android market το carousel.

Επόμενη ερώτνηση:

Αν φορτώσω τις πολλαπλές οθόνες με διάφορα windget και με φωτογραφίες που θα χρησιμοποιώ για ταχεία κλήση, μήπως θα μου "φάνε" χώρο από τα mb της εσωτερικής μνήμης και αρχίσει να σέρνεται το Ace;

Link to comment
Share on other sites

Αναγκάστηκα να κάνω root γιατί παραγίνανε ενοχλητικές οι διαφημίσεις .

 

Ace με 2.3.3

 

1) Downloaded upd_1.zip and copied to sdcard

2) Turned off the phone

3) Pressed POWER+HOME BUTTON

4) Selected update from sdcard, selected the file upd_1.zip

5) After the update completed - reboot

 

Σαν αρχή ανοίγω το Apps2SD και δεν βλέπω δυνατότητα μεταφοράς εφαρμογής στην sdcard

Τρέχω το AdFree , μου βγάζει ένα σωρό επιλογές που δεν ξέρω ποιά και γιατί να επιλέξω .

 

Ξέχασα κάτι που έπρεπε να κάνω ? Στις επιλογές του AdFree ποιά γραμμή ακολουθείται ?

Υπάρχει κάποια ένδειξη στη συσκευή που επιβεβαιώνει πως είμαι rooted ?

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Αναγκάστηκα να κάνω root γιατί παραγίνανε ενοχλητικές οι διαφημίσεις .

 

Ace με 2.3.3

 

1) Downloaded upd_1.zip and copied to sdcard

2) Turned off the phone

3) Pressed POWER+HOME BUTTON

4) Selected update from sdcard, selected the file upd_1.zip

5) After the update completed - reboot

 

 

 

Σαν αρχή ανοίγω το Apps2SD και δεν βλέπω δυνατότητα μεταφοράς εφαρμογής στην sdcard

Τρέχω το AdFree , μου βγάζει ένα σωρό επιλογές που δεν ξέρω ποιά και γιατί να επιλέξω .

 

Ξέχασα κάτι που έπρεπε να κάνω ? Στις επιλογές του AdFree ποιά γραμμή ακολουθείται ?

Υπάρχει κάποια ένδειξη στη συσκευή που επιβεβαιώνει πως είμαι rooted ?

 

το εικονίδιο του super user photo.jpg ή http://2.bp.blogspot.com/-5jygWRYxfJk/Tra_gt6JUjI/AAAAAAAAA7E/jZu12eUoX9c/s1600/superusuario-android.png στο menu

 

____________________________

και μια δικη μου ερώτηση

 

How to install CM7 on Galaxy Ace S5830

Copy firmware zip file on SDcard

Completely switch off the phone

Reboot into ClockWorkMod by pressing Home+Power button and then release only the power button

Scroll to Wipe data/factory reset and press home button to select

Now goto Install Zip from sdcard >> then select the cm-7.2.0-RC0-GalaxyAce-KANG-signed.zip

Thats it... After the process completed reboot your phone.

ισχυει ? μονο αυτά πρέπει να κάνω ? :\

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

το εικονίδιο του super user photo.jpg ή http://2.bp.blogspot.com/-5jygWRYxfJk/Tra_gt6JUjI/AAAAAAAAA7E/jZu12eUoX9c/s1600/superusuario-android.png στο menu

 

____________________________

και μια δικη μου ερώτηση

 

How to install CM7 on Galaxy Ace S5830

Copy firmware zip file on SDcard

Completely switch off the phone

Reboot into ClockWorkMod by pressing Home+Power button and then release only the power button

Scroll to Wipe data/factory reset and press home button to select

Now goto Install Zip from sdcard >> then select the cm-7.2.0-RC0-GalaxyAce-KANG-signed.zip

Thats it... After the process completed reboot your phone.

ισχυει ? μονο αυτά πρέπει να κάνω ? :\

 

φιλε μου βλεπω εχεις την cm7,2-rc0 εχει δοκιμασει να βαλεις ηχο κλησης καποιο mp3 τραγουδι? γιατι οταν το βαλω πεζει μια φορα και μετα δεν ξαναχτιπαει :( μήπως ξερεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα !!!

Τις θερμες ευχες μου και στον Γιωργο ( geobas ) που με εχει βοηθησει παρα πολυ.

Ξερει αυτος....

Μια απορια εχω.

Στα windows υπαρχουν παρα πολλα προγραμματα καθαριστες πχ¨Ccleaner κλπ

Κανω αναζητηση στο market και μου βγαζει αρκετους.

Εχετε υποψιν σας καποιον που να ''αξιζει'"

Ευχαριστω και καλη χρονια σε ολους

Edited by skordasdim
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βλεπω εχεις την cm7,2-rc0 εχει δοκιμασει να βαλεις ηχο κλησης καποιο mp3 τραγουδι? γιατι οταν το βαλω πεζει μια φορα και μετα δεν ξαναχτιπαει :( μήπως ξερεις κατι?

 

όχι δεν έχω χάχα :P απλά ρωτάω αν αυτά είναι τα βήματα για να την περάσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας παιδια και χρονια πολλα !!!

Τις θερμες ευχες μου και στον Γιωργο ( geobas ) που με εχει βοηθησει παρα πολυ.

Ξερει αυτος....

Μια απορια εχω.

Στα windows υπαρχουν παρα πολλα προγραμματα καθαριστες πχ¨Ccleaner κλπ

Κανω αναζητηση στο market και μου βγαζει αρκετους.

Εχετε υποψιν σας καποιον που να ''αξιζει'"

Ευχαριστω και καλη χρονια σε ολους

 

Να θυμίσω ότι για ότι έχει να κάνει με εφαρμογές απευθυνόμαστε σε ένα από τα υπάρχοντα θέματα σχετικό με την εφαρμογή που μας ενδιαφέρει...

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και μια δικη μου ερώτηση

 

How to install CM7 on Galaxy Ace S5830

Copy firmware zip file on SDcard

Completely switch off the phone

Reboot into ClockWorkMod by pressing Home+Power button and then release only the power button

Scroll to Wipe data/factory reset and press home button to select

Now goto Install Zip from sdcard >> then select the cm-7.2.0-RC0-GalaxyAce-KANG-signed.zip

Thats it... After the process completed reboot your phone.

ισχυει ? μονο αυτά πρέπει να κάνω ? :\

 

Από όσο θυμάμαι έτσι την είχα περάσει και εγώ ..

κατά την διάρκεια των wipes να μην ξεχάσεις να κάνεις wipe και dalvik cashe (είναι στο advanced μενού)

 

για τον φίλο που ρωτάει για το Mp3 ...

τι ακριβώς εννόεις ? πως χτυπάει μια φορά το τραγούδι και όταν σε ξανα πάρουν τηλέφωνο δεν χτυπάει και πάλι ή αν το αφήσουν να χτυπάει για ώρα τελειώνει το mp3 και δεν ξανα αρχίζει από την αρχή ?

όπως και να έχει δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω χάχα :P απλά ρωτάω αν αυτά είναι τα βήματα για να την περάσω :)

αυτα ειναι πολυ καλη rom το μονο μου προβλημα ειναι αυτο:)

 

Από όσο θυμάμαι έτσι την είχα περάσει και εγώ ..

κατά την διάρκεια των wipes να μην ξεχάσεις να κάνεις wipe και dalvik cashe (είναι στο advanced μενού)

 

για τον φίλο που ρωτάει για το Mp3 ...

τι ακριβώς εννόεις ? πως χτυπάει μια φορά το τραγούδι και όταν σε ξανα πάρουν τηλέφωνο δεν χτυπάει και πάλι ή αν το αφήσουν να χτυπάει για ώρα τελειώνει το mp3 και δεν ξανα αρχίζει από την αρχή ?

όπως και να έχει δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα ...

το δευτερο φιλε μου βαζω ενα mp3 τελειώνει και μετα δεν ξαναρχίζει :( αν ειναι μεγάλο το κοματι δεν φενετε αν ειναι μικρο όμως όπως αυτά που εχω εγω ειναι.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

τι ενοουμε οταν λεμε εκαθαριση μνημης ram

Mηπως οτι θα γυρισει το τηλ στην αρχικη του μορφη

Link to comment
Share on other sites

τι ενοουμε οταν λεμε εκαθαριση μνημης ram

Mηπως οτι θα γυρισει το τηλ στην αρχικη του μορφη

 

Οχι βεβαια μην αγχωνεσαι..! Καθαρισμος της ραμ σημαινει οτι θα κλεισουν καποιες εφαρμογες που κανουν χρηση της. Φυσικα καποιες ανοιγουν αργοτερα αλλες παλι οταν κανεις reboot το κινητο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά το greekinput method είναι κατεξοχήν ελληνικά στο gosms θα πρέπει να κάνεις insallation την ελληνική γλώσσα και για να έχεις 160 ρυθμίσεις πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να προσθέσεις την υποστήριξη για ελληνική γλώσσα.

 

Τις δοκιμασα και τις δυο.. Ολα καλα με το μενου και γενικα. Ενα ελλατωμα ομως παρατηρισα. Οταν εχεις αυτες τις 2 σου λεει στο kies

Η συσκευη σας δεν υποστυριζει αναβαθμηση Γιατι ετσι..?

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια μην αγχωνεσαι..! Καθαρισμος της ραμ σημαινει οτι θα κλεισουν καποιες εφαρμογες που κανουν χρηση της. Φυσικα καποιες ανοιγουν αργοτερα αλλες παλι οταν κανεις reboot το κινητο σου. :)

 

και πως επαναφερουμε το κιν στην εργοστασιακη του μορφη ?

Link to comment
Share on other sites

Τις δοκιμασα και τις δυο.. Ολα καλα με το μενου και γενικα. Ενα ελλατωμα ομως παρατηρισα. Οταν εχεις αυτες τις 2 σου λεει στο kies

Η συσκευη σας δεν υποστυριζει αναβαθμηση Γιατι ετσι..?

Δηλαδή χωρίς αυτές υποστηρίζει; :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...