Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

 

Εδώ και 1 εβδομάδα είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy Ace και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις προσωπικές μου εντυπώσεις & απόψεις.

 

Εμφάνιση κινητού

Design: πολύ ικανοποιημένος

Διαστάσεις: πολύ ικανοποιημένος

 

Οθόνη

Ανάλυση: Οριακά ικανοποιημένος

Φωτεινότητα & κοντράστ: αρκετά ικανοποιημένος

Touch interface: πάρα πολύ ικανοποιημένος

 

Σήμα

Πάρα πολύ ικανοποιημένος

 

GPS

Πάρα πολύ ικανοποιημένος. Βρίσκει δορυφόρους πολύ γρήγορα. Απρόσκοπτη πλοήγηση σε πυκνοκατοικημένες περιοχές με ψηλά κτίρια. Πλοήγηση χωρίς κολλήματα. Δοκιμάστηκε με Sygic Aura, NDrive, Dont Panic, iGO Myway.

 

WiFi

Αρκετά ικανοποιημένος από την πλοήγηση μέσω WiFi.

 

Κάμερα

Δυσαρεστημένος τόσο από τη λήψη φωτογραφιών όσο και από την λήψη βίντεο. Μου θύμισε το πρώτο κινητό που απόκτησα με ενσωματωμένη κάμερα.

 

Μπροστινό ακουστικό συνομιλίας

Οριακά ικανοποιημένος. Περίμενα λίγο καλύτερη ποιότητα ήχου. Επίσης παρατήρησα ότι τερματίζοντας την ένταση ο ήχος, του συνομιλητή, ελαφρώς παραμορφώνεται.

 

Οπίσθιο μεγάφωνο

Αρκετά ικανοποιημένος

 

Δόνηση

Δυσαρεστημένος. Μου είναι αδύνατον να αντιληφθώ την δόνηση ακόμα και στην μπροστινή τσέπη του παντελονιού.

 

Αναπαραγωγή audio-video

Δεν έμεινα ικανοποιημένος τόσο από τις δυνατότητες του κινητού όσο και από τα προγράμματα αναπαραγωγής που χρησιμοποίησα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι δοκιμάστηκαν players όπως Meridian Media Player, MoboPlayer, RockPlayer, Winamp, yxplayer, MX Video Player, MixZing Media Player.

 

Έκανα πάρα πολλές δοκιμές αλλά μου έκανε φοβερή εντύπωση το παρακάτω περιστατικό. Σε μια απόπειρα αναπαραγωγής ενός βιντεοκλίπ με διαφορετικούς players, το αποτέλεσμα ήταν το εξής:

1ος Player: το αρχείο δεν υποστηρίζεται

2ος Player: ανοίγει ο player, αλλά το αρχείο δεν παίζει

3ος Player: παίζει τέλεια ο ήχος, αλλά χωρίς εικόνα

4ος Player: τέλεια ροή εικόνας, αλλά χωρίς ήχο

5ος Player: για κάθε 2 sec αναπαραγωγής ήχου & εικόνας, 1 sec πάγωμα

 

Συγχρονισμός με PC

Εύκολα και γρήγορα συγχρόνισα τις επαφές και το ημερολόγιο με το MS Office Outlook. Πέρασε όλα τα πεδία που είχα καταχωρήσει στις επαφές (π.χ. Ονομ/μο, τηλέφωνα, διευθύνση, e-mail, επάγγελμα, φωτογραφία, γενέθλια). Εξίσου εύκολα και γρήγορα πέρασα τα αρχεία μου.

 

Διάρκεια μπαταρίας

1-2 μέρες αλλά με αρκετή χρήση-παίξιμο. Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.

 

Αυτά για αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

 

Εδώ και 1 εβδομάδα είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy Ace και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις προσωπικές μου εντυπώσεις & απόψεις.

 

Εμφάνιση κινητού

Design: πολύ ικανοποιημένος

Διαστάσεις: πολύ ικανοποιημένος

 

Οθόνη

Ανάλυση: Οριακά ικανοποιημένος

Φωτεινότητα & κοντράστ: αρκετά ικανοποιημένος

Touch interface: πάρα πολύ ικανοποιημένος

 

Σήμα

Πάρα πολύ ικανοποιημένος

 

GPS

Πάρα πολύ ικανοποιημένος. Βρίσκει δορυφόρους πολύ γρήγορα. Απρόσκοπτη πλοήγηση σε πυκνοκατοικημένες περιοχές με ψηλά κτίρια. Πλοήγηση χωρίς κολλήματα. Δοκιμάστηκε με Sygic Aura, NDrive, Dont Panic, iGO Myway.

 

WiFi

Αρκετά ικανοποιημένος από την πλοήγηση μέσω WiFi.

 

Κάμερα

Δυσαρεστημένος τόσο από τη λήψη φωτογραφιών όσο και από την λήψη βίντεο. Μου θύμισε το πρώτο κινητό που απόκτησα με ενσωματωμένη κάμερα.

 

Μπροστινό ακουστικό συνομιλίας

Οριακά ικανοποιημένος. Περίμενα λίγο καλύτερη ποιότητα ήχου. Επίσης παρατήρησα ότι τερματίζοντας την ένταση ο ήχος, του συνομιλητή, ελαφρώς παραμορφώνεται.

 

Οπίσθιο μεγάφωνο

Αρκετά ικανοποιημένος

 

Δόνηση

Δυσαρεστημένος. Μου είναι αδύνατον να αντιληφθώ την δόνηση ακόμα και στην μπροστινή τσέπη του παντελονιού.

 

Αναπαραγωγή audio-video

Δεν έμεινα ικανοποιημένος τόσο από τις δυνατότητες του κινητού όσο και από τα προγράμματα αναπαραγωγής που χρησιμοποίησα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι δοκιμάστηκαν players όπως Meridian Media Player, MoboPlayer, RockPlayer, Winamp, yxplayer, MX Video Player, MixZing Media Player.

 

Έκανα πάρα πολλές δοκιμές αλλά μου έκανε φοβερή εντύπωση το παρακάτω περιστατικό. Σε μια απόπειρα αναπαραγωγής ενός βιντεοκλίπ με διαφορετικούς players, το αποτέλεσμα ήταν το εξής:

1ος Player: το αρχείο δεν υποστηρίζεται

2ος Player: ανοίγει ο player, αλλά το αρχείο δεν παίζει

3ος Player: παίζει τέλεια ο ήχος, αλλά χωρίς εικόνα

4ος Player: τέλεια ροή εικόνας, αλλά χωρίς ήχο

5ος Player: για κάθε 2 sec αναπαραγωγής ήχου & εικόνας, 1 sec πάγωμα

 

Συγχρονισμός με PC

Εύκολα και γρήγορα συγχρόνισα τις επαφές και το ημερολόγιο με το MS Office Outlook. Πέρασε όλα τα πεδία που είχα καταχωρήσει στις επαφές (π.χ. Ονομ/μο, τηλέφωνα, διευθύνση, e-mail, επάγγελμα, φωτογραφία, γενέθλια). Εξίσου εύκολα και γρήγορα πέρασα τα αρχεία μου.

 

Διάρκεια μπαταρίας

1-2 μέρες αλλά με αρκετή χρήση-παίξιμο. Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.

 

Αυτά για αρχή :)

 

τα πλαστικά αυτά που είναι γύρω από το κινητό και καλά σίδερο ( ? ) εμενα έχουν ξεβάψει .. από ποιότητα κατασκευής δεν είναι και ότι καλύτερο το κινητό μας ...

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία! έχε το νου σου στον ακριβή αριθμό των KiloΩhm διότι την πάτησα για 2-3 KΩ και δεν έπαιξε. Βέβαια μετά το πήγα στο service.

 

Νομιζω οτι θα ηταν πολυ χρησιμο για πολλους το κυκλωμα που αναφερεσαι.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ για unbrick:

http://factoidz.com/how-to-unbrick-your-samsung-vibrant-galaxy-s/

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω πολυ.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μολις σημερα παρελαβα το Ace και ακομα το ψαχνω.

Μολις εβαλα και την τελευταια αναβαθμιση λογισμικου και ειμαι στο 2.3.5. Προσπαθω να το κανω root ακολουθωντας αυτη τη διαδικασια αλλα οταν μπαινω στην πρωτη οθονη βλεπω τα ακολουθα:

Ειναι checked το : Reboot system now, χωρις καμια δυνατοτητα να παω στην επομενη επιλογη που θελω (apply update from sdcard).

Κατω κατω στην ιδια οθονη εχω ενα μνμ που λεει :

-- Applying Multi-CSC --

Can't access to '/system/csc//system'.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει?

Το κινητο κανει κανονικα restart χωρις προβλημα και δειχνει να δουλευει κανονικα μολις φορτωσει.

Χεχεχεχεχε... Ολα τα ειχα δοκιμασει εκτος απο το να παω με το πληκτρο του ηχου πανω κατω. Ευτυχως η γυναικα το σκεφτηκε. Οποτε οκ λυθηκε το θεμα!

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα στην παρεα..Εχω το Ace και αναβαθμισα την εκδοση του android σε 2.3.3 μεσω Kies..Το κινητο απ οτι φαινετε κολλαει πολυ και η μπαταρια με κανα 2ωρο τηλεφωνο την ημερα και καμια ωρα wi-fi ,θελει φορτισμα καθε βραδυ...Επειδη πιστευω ειναι αδυνατον να ψαξω 211 σελιδες,μπορει καποιος να μου πει ΠΩΣ κανω root,τι rom να βαλω,αν θα εχω προβλημα με την εγγυηση και γενικα να με βοηθησει??Ευχαριστω εκ των προτερων..αν ειναι εφικτο για καποιον να μου δωσει λινκ με οδηγιες...ειμαι ασχετος με android γιατι μεχρι πριν 3 εβδομαδες ειχα iphone 3G..:)

 

 

Δν θελει να απαντησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δν θελει να απαντησει κανεις?

Το θέμα της μπαταρίας δεν λύνεται ούτε με root ούτε με τπτ. Όλοι μας με κανονική χρήση (όπως πάνω κάτω ανέφερες και εσύ) δεν βλέπουμε να αντέχει η μπαταρία μας δεύτερη μέρα...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τα υπολοιπα καθοτι μολις χθες εκανα την πρωτη φορτιση, αλλα οσον αφορα το πως να γινεις root εχω παραθεσει link στο ακριβως απο πανω post μου. Δες εδω
Link to comment
Share on other sites

Δν θελει να απαντησει κανεις?

 

Αν ρήξεις μια ματιά στις τελευταίες 5-6 σελίδες θα βρεις πολλές απαντήσεις, πέραν τούτου στην πρώτη σελίδα στο πρώτο ποστ έχει ένα λινκ για οδηγό φλασαρίσματος στην 2.3.5 πέρνα αυτή καλύτερα, θα δεις βελτίωση σε σχέση με την 2.3.3

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

για οσους και οσες θελουν να εχουν διαφανη status bar, οδηγος εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1378658
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

για οσους και οσες θελουν να εχουν διαφανη status bar, οδηγος εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1378658

Ωραίος! σε ευχαριστούμε πολύ! Μήπως θες να μας πεις πως και με ποιά εργαλεία "έκοψες" την 16άρα μνήμη; κι εγώ έχω μια αλλά όλα ένα fat32 partition είναι... βέβαια ακόμη με stock 2.3.5 αλλά ψήνομαι να βάλω την CM7.2

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! σε ευχαριστούμε πολύ! Μήπως θες να μας πεις πως και με ποιά εργαλεία "έκοψες" την 16άρα μνήμη; κι εγώ έχω μια αλλά όλα ένα fat32 partition είναι... βέβαια ακόμη με stock 2.3.5 αλλά ψήνομαι να βάλω την CM7.2

 

μπορεις να το κανεις μεσα απο CWM, πρωτα format sd card, μετα απο το μενου advanced πατα partition sd, επελεξε 1024ΜΒ και swap 0. Απλα και ομορφα!

 

Επειτα με το link2sd, οταν το πρωτοανοιγεις σου ζηταει να δημιουργησεις ενα mount script για το sd-ext, πατα ext3 και επανεκινηση. Τελος, χρησιμοποιησε το s2e απο market, κανε κλικ ολες τις επιλογες, πηγαινε και settings και εκει που λεει για boot option επελεξε 2ΜΒ cahe αλλα μην τικαρεις εκει που λεει για ext4. Επανεκινηση. Δεν χρειαζεται να μεταφερεις καmia εφαρμογη στην sd με αυτο τον τροπο.

Edited by itasoulas
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το κανεις μεσα απο CWM, πρωτα format sd card, μετα απο το μενου advanced πατα partition sd, επελεξε 1024ΜΒ και swap 0. Απλα και ομορφα!

 

Επειτα με το link2sd, οταν το πρωτοανοιγεις σου ζηταει να δημιουργησεις ενα mount script για το sd-ext, πατα ext3 και επανεκινηση. Τελος, χρησιμοποιησε το s2e απο market, κανε κλικ ολες τις επιλογες, πηγαινε και settings και εκει που λεει για boot option επελεξε 2ΜΒ cahe αλλα μην τικαρεις εκει που λεει για ext4. Επανεκινηση. Δεν χρειαζεται να μεταφερεις καmia εφαρμογη στην sd με αυτο τον τροπο.

Μετά θα μπορώ να βάζω σε windows7 την κάρτα για να περάσω όλα μου τα αρχεία που θέλω; πόσο χώρο θα έχω διαθέσιμο από τα 16GB?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μετά θα μπορώ να βάζω σε windows7 την κάρτα για να περάσω όλα μου τα αρχεία που θέλω; πόσο χώρο θα έχω διαθέσιμο από τα 16GB?

 

εννοειται, κανονικα αν και δεν χρειαζεται να την βγαζεις... κλεινεις το τηλεφωνο, μπες σε recovery, πηγαινεις mounts and scripts και πατας mount usb storage... μεταφερεις οτι γουσταρεις πατας unmount, περιμενεις 4-5 δευτερολεπτα και τελειωσες. Με το partition θα χασεις κατι λιγοτερο απο 1GB.

Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

εννοειται, κανονικα αν και δεν χρειαζεται να την βγαζεις... κλεινεις το τηλεφωνο, μπες σε recovery, πηγαινεις mounts and scripts και πατας mount usb storage... μεταφερεις οτι γουσταρεις πατας unmount, περιμενεις 4-5 δευτερολεπτα και τελειωσες. Με το partition θα χασεις κατι λιγοτερο απο 1GB.

Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον μετράω αντίστροφα για να βάλω την CM7.2.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα την "CyanogenMod 7.2 cooper KANG RC0 Android 2.3.7 by vo-1" και κατέληξα να μην αναγνωρίζω το κινητό μου.

καμία σχέση με τα στοκ ΡΟΜ τύπου KS9

Το ψάχνω ακόμα !

Γενικά καλά πάει...είχα ένα θέμα με τα ringtones αλλά το έλυσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον μετράω αντίστροφα για να βάλω την CM7.2.

δεν θα το πιστευεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ειναι... υπεροχη.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πιστευεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ειναι... υπεροχη.

Την έβαλα ήδη και χαζεύω... άλλη φαση.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

εφαγα μια μικρη φλασια... οσοι χρησιμοποιειτε custom rom, σας λειπει καποιες φορες η stock οπου ολα λειτουργουν απροβληματιστα? :O

μολις περασα την 2.3.6 XXKPP και ειναι πολυ γρηγορη...

Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

οσοι χρησιμοποιειτε custom rom, σας λειπει καποιες φορες η stock οπου ολα λειτουργουν απροβληματιστα?

 

:lol:

Χιουμοράκι έτσι;;

Δεν έχω δει ουτε στο ace ουτε στο S στοκ ρομ-κερνελ χωρίς bugs (έστω μικρά)

Χωριά η απόδοση των custom σε σχέση με τις στοκ.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Με στοκ ρομς ειχα SOD, με την cm ουτε ενα. Το θεμα ειναι και με τι ρομ συγκρινουμε, αλλες ειναι πολυ "πειραματικες" και αλλες κανουν το κινητο πυραυλο. Παντως στο επιπεδο που ειναι τωρα η cm 7.2 μπορω να τη χρησιμοποιω καθε μερα χωρις προβληματα ή υποχωρησεις οσον αφορα τη λειτουργικοτητα και φυσικα εχει επιλογες που μια στοκ ρομ δεν εχει, ουτε μου περναει απο το μυαλο να παω σε στοκ.

 

Παντως πες μερικες πληροφοριες για την 2.3.6 :p

Link to comment
Share on other sites

Με στοκ ρομς ειχα SOD, με την cm ουτε ενα. Το θεμα ειναι και με τι ρομ συγκρινουμε, αλλες ειναι πολυ "πειραματικες" και αλλες κανουν το κινητο πυραυλο. Παντως στο επιπεδο που ειναι τωρα η cm 7.2 μπορω να τη χρησιμοποιω καθε μερα χωρις προβληματα ή υποχωρησεις οσον αφορα τη λειτουργικοτητα και φυσικα εχει επιλογες που μια στοκ ρομ δεν εχει, ουτε μου περναει απο το μυαλο να παω σε στοκ.

 

Παντως πες μερικες πληροφοριες για την 2.3.6 :p

 

δεν την πολυεψαξα, την εβαλα μπας και βελτιωθει η καθυστερηση με το ξεκλειδωμα (ε, εκεινο το πραγμα πο οταν πατας το home button και ειναι κλειδωμενη η οθονη κανει να φωτισει 2 δευτερολεπτα) αλλα οχι σπουδαια πραγματα - βασικα αντε τωρα ανοιγει σε 1,5 δευτερολεπτο.

 

Παντως ειναι πολυ γρηγορη, τα μενου τρεχουν σφαιρα, απο την στιγμη που ανοιγει η οθονη και ξεκλειδωνεις αυτο γινεται ακαριαια, δεν εκατσα να ασχοληθω μιας και μετα περασα παλι cm7.2

Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

εφαγα μια μικρη φλασια... οσοι χρησιμοποιειτε custom rom, σας λειπει καποιες φορες η stock οπου ολα λειτουργουν απροβληματιστα? :O

μολις περασα την 2.3.6 XXKPP και ειναι πολυ γρηγορη...

 

 

καλησπέρα φίλε μου,

εννοείς αυτήν εδώ την rom ?

θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις εάν έχει την Ελληνική γλώσσα στο μενού καθώς και Ελληνικό πληκτρολόγιο ...

σε ευχαριστώ πολύ ...

διάβασα πως με την 2.3.6 δεν υπάρχει το Lag στο άνοιγμα της συσκευής .... ισχύει ?

 

ευχαριστώ και πάλι ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδία, έβαλα την CM7.2 αλλά ψάχνω κάτι και δεν το βρίσκω: Κατά τη διάρκεια μιας κλήσης όταν πατήσω το power δε θέλω να κλείνει η γραμμή, αλλά να σβήνει η οθόνη. Γίνεται;
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...