Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν πηγαίνω στη "συλλογή" (εκεί που δείχνει τις φωτογραφίες που έχω στο κινητό)

βλέπω τα πάντα! Ακόμη και .jpg που χρησιμοποιώ για το σύστημα.

 

Υπάρχει τρόπος να "εξαιρέσουμε" κάποιο directory από το να φαίνονται στη συλλογή οι εικόνες του?

 

υπαρχουν εφαρμογες οπως το photovault αλλά υπαρχει και ο χειροκινητος τροπος, βαζεις μια τελεια μπροστα στο ονομα του φακελου. δλδ εχεις εναν φακελο που τον ονομαζεις πχ takis ok? αν το μετονομασεις σε .takis δεν θα δειχνει τις φωτογραφιες που εχει μεσα. Με τη τελεια μπροστα το συστημα το βλεπει σαν κρυφο αρχειο. Για να δεις τις φωτογραφιες μεσα σε αυτο το φακελο μετα θα πρεπει να το κανεις μεσω του file explorer μιας και δεν θα τα δειχνει στη gallery

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν πηγαίνω στη "συλλογή" (εκεί που δείχνει τις φωτογραφίες που έχω στο κινητό)

βλέπω τα πάντα! Ακόμη και .jpg που χρησιμοποιώ για το σύστημα.

 

Υπάρχει τρόπος να "εξαιρέσουμε" κάποιο directory από το να φαίνονται στη συλλογή οι εικόνες του?

Επίσης, μπορείς να φτιάξεις ένα κενό αρχείο με όνομα .nomedia και να το σώσεις μέσα σε αυτόν τον φάκελο.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά

αγόρασα το ace πριν από κάνα μήνα από vodafone .όλα καλά μέχρι εδω το κινητό δεν κολλούσε μεχρι που εκανα update από 2.3.3 σε 2.3.5 μέσο του κινητού από τον λογαριασμό που έφτιαξα στην Samsung και όχι από kies(το κινητό πλέον δεν το αναγνωρίζει για αναβάθμιση ) .Από τότε το κινητό καθυστερεί να ξεκλειδώσει και στο μενού κάνει κολλήματα .υπήρχαν μερικές φορές που με έβαλε αυτόματα σε safe mode .ψάχνοντας στο νετ βρήκα πώς πρέπει να μπω στο recovery menu και να κάνω factory reset και wipe cache partition πράγμα που έκανα αλλά τίποτα. επίσης στο μενού αυτό έχω και σφάλμα με κίτρινα γράμματα

--appling multi-csc –

Cant access to ‘/system/csc//system’.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια official rom πρέπει να βάλω που να υποστηρίζει ελληνικά έτσι ώστε να λυθούν τα προβλήματα ? συγγνώμη αν ήμουν κουραστικός αλλά έχουν σπάσει τα νευρά μου μέχρι και στον τηλεφωνικό κατάλογο όταν πας να μπεις κάνει 10 δευτερόλεπτα για να διαβάσει τον κατάλογο !!!!

Δοκίμασε να ρίξεις την 2.3.5 ξανά αλλά μέσω Odin.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν εφαρμογες οπως το photovault αλλά υπαρχει και ο χειροκινητος τροπος, βαζεις μια τελεια μπροστα στο ονομα του φακελου. δλδ εχεις εναν φακελο που τον ονομαζεις πχ takis ok? αν το μετονομασεις σε .takis δεν θα δειχνει τις φωτογραφιες που εχει μεσα. Με τη τελεια μπροστα το συστημα το βλεπει σαν κρυφο αρχειο. Για να δεις τις φωτογραφιες μεσα σε αυτο το φακελο μετα θα πρεπει να το κανεις μεσω του file explorer μιας και δεν θα τα δειχνει στη gallery

Το χειροκίνητο με την τελεία μου κάνει μιά χαρά!

Σε ευχαριστώ.

Επίσης, μπορείς να φτιάξεις ένα κενό αρχείο με όνομα .nomedia και να το σώσεις μέσα σε αυτόν τον φάκελο.

Το έκανα και... μολις το έφτιαξα μου σβήστηκαν όλα τα αρχεία από το directory!!! (Media και μη) και έμεινε μόνο αυτό!!!

Τι μπορεί να πήγε στραβά?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μπορείς να φτιάξεις ένα κενό αρχείο με όνομα .nomedia και να το σώσεις μέσα σε αυτόν τον φάκελο.

 

Αυτο δεν το ηξερα και νομιζω πως ειναι πιο καλη λυση, thanks for the tip :D

 

Παιδες το καινουριο μαρκετ ειναι οπως θα επρεπε να ειναι το προηγουμενο, δηλαδη δεν περιμενεις 5 λεπτα να φορτωσει κτλ. Αν θελετε δοκιμαστε το ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ρίξεις την 2.3.5 ξανά αλλά μέσω Odin.

 

Μπορείς να μου πεις το όνομα της Rom γιατί στο Sam firmware δεν λέει ποια έχει ελληνικά ??

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και... μολις το έφτιαξα μου σβήστηκαν όλα τα αρχεία από το directory!!! (Media και μη) και έμεινε μόνο αυτό!!!

Τι μπορεί να πήγε στραβά?

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Έκανες το .nomedia,reboot και είδες άδειο το directory?

 

(btw,η συλλογή απο την samsung είναι laggy και RAMβόρα! Έχεις δοκιμάσει το quick pic? αστραπη!)

 

Μπορείς να μου πεις το όνομα της Rom γιατί στο Sam firmware δεν λέει ποια έχει ελληνικά ??

 

Sammobile.com

KS2

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Πολύ συστηματικά τον τελευταίο καιρό μου εμφανίζεται η ειδοποίηση Περιορισμένου εσωτερικού χώρου αποθήκευσης...

Στο τηλέφωνο έχω περασμένες μόνο 8 εφαρμογές 33mb συνολικά.. Υπάρχει κάτι που μπορώ να σβήσω ώστε να αδειάσει χώρος;;

Τι μου δεσμεύει τα υπόλοιπα mb;;;;;; :confused::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Πολύ συστηματικά τον τελευταίο καιρό μου εμφανίζεται η ειδοποίηση Περιορισμένου εσωτερικού χώρου αποθήκευσης...

Στο τηλέφωνο έχω περασμένες μόνο 8 εφαρμογές 33mb συνολικά.. Υπάρχει κάτι που μπορώ να σβήσω ώστε να αδειάσει χώρος;;

Τι μου δεσμεύει τα υπόλοιπα mb;;;;;; :confused::wacko:

 

Κατεβασε αυτο https://market.android.com/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd&hl=el και δες τι μπορει να μετακινηθει στη καρτα μνημης αλλά και πληροφοριες σχετικα με τον ελευθερο χωρο στη καρτα και στη μνημη του τηλεφωνου

Link to comment
Share on other sites

το έχω ήδη εγκατεστημένο... δεν υπάρχει κάτι που να μετακινείται... :(

απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να χρησιμοποιώ μόνο τα 33 από τα 180 και αυτή τη στιγμή να μην μπορώ να δεχτώ ούτε sms λόγω έλλειψης χώρου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... περί .nomedia συνέχεια...

To έκανα καμιά 10ριά φορές και κατέληξα σε συμπέρασμα.

Τα πράγματα είναι όπως είπε ο φίλος mclound αλλά η samsung έχει αντίρρηση.

 

Αν το .nodata το φτιάξω με οποιονδήποτε filemanager κάνει ακριβώς αυτό που θέλουμε: Κρύβει τις εικόνες από τη συλλογή.

Οσες φορές όμως έφτιαξα το .nodata με το default file manager του ace δημιουργήθηκε αυτό αλλά έσβησε ΟΛΑ τα αρχεία από το directory!!!

 

Ace file manager bug?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας.Οσοι εχετε περασει την 2.3.5 KS και θελετε να περασετε την THE MYTH απο πανω θα πρεπει να κανετε τα εξης βηματα πριν την περασετε : 1)
κανετε partition την καρτα σας ... (εδω αναφερει για 4gb,για τα 8 μοιραζετε την καρτα σε 6gb fat32 ext3 1.4 gb ext3 300kb και linux swap εως 100kb,καλο θα ηταν να εχετε εναν card reader για να το κανετε αυτο),οταν τελειωσετε περνατε μεσα στην καρτα το clockwork mod.zip και την THE Myth.zip και οτι αλλο εχετε σωσει στον σκληρο σας (επαφες,backup απο titanium backup,φωτογραφιες,mp3),Στο ερωτημα που θα τα σωσετε... οταν φορμαρετε την καρτα και ανοιξετε τον εικονιδιο υπολογιστης πατε στην καρτα sd που την εχετε ονομασει ANDROID και τα τοποθετειτε εκει... 2) εφοσον τελειωσετε και με αυτο κλεινετε το κινητο σας και πατατε παρατεταμενα power button και κεντρικο ... πατατε apply from sd βρισκετε το αρχειο με το volume down clockwordmod.zip πατατε απανω του και περιμετε,το κινητο σας θα ανοιξει κλειστε το και πατατε παλι power button και κεντρικο,θα σας βγαλει στο νεο recovery menu clockwork 4.0.0.9,πατατε παλι apply from sd βρισκετε το αρχειο the myth.zip με το volume down πατατε απανω του με το κεντρικο σας βγαζει σε ενα menu με πολλα οχι και ενα ναι,πατατε στο ναι και περιμενετε ... το τηλ ειναι ετοιμο και rootαρισμενο ... 3) μεσα στο τηλ υπαρχουν δυο προγραμματακια το tweaks (tweak manager) και το A2SDGUI ... στο πρωτο τσεκαρετε χωρις apply :enable VM Swapiness & DT: Autostart (dont need to click Apply because ur phone will reboot after enable davilk cache in next step) και στο δευτερο τσεκαρετε + Enable swap & zipalign + Enable A2SDGUI > Davilk cache > Cache on sd-ext then press "Move"..πατοντας move το συστημα μεταφερετε σε ενα απο τα ext3 που εχετε δημιουργησει πιο πριν ... (σημειωση οτι το τηλ σας θα μπουταρει μονο του μην φρικαρετε οτι κανατε πατατα) 4) κατα την ταπεινη μου γνωμη για οσους δεν θελουνε να μπει καποιος αλλος και βλεποντας να πειραξει καποια απο τα χρησιμα-επικινδυνα προγραμματακια και λεω επικινδυνα γιατι αμα δεν ξερεις γραφεις στο φορουμ μπας βρεις απντηση για τα πειραγματα που κανεις στο τηλ σου εσυ η αλλος που κανει οτι ξερει ενω δεν ξερει καλο θα ηταν να κατεβασετε την εφαρμογη link to sd και να κανετε freeze τις δυο αυτες εφαρμογες,για οσους ξερουν θα καταλαβουν για πιο λογο το εγραψα αυτο :lol:. και οχι μονο αλλα και για να μεταφερετε τυχον εφαρμογες που κατεβασετε απο το market στην sd.5) τα αρχεια clockworkmod και THe Myth μπορειτε να τα διαγραψετε απο την sd ... αλλα καλου κακου φυλαξτε τα στον υπολογιστη σας σε περιπτωση που τα ξαναχρειαστειτε ... Πιστευω να βοηθησα και οι ADMIN του thrend αν παρελειψα κατι να με συμπληρωσουν ... Ευχαριστω ...

φίλε μου ευχαριστούμε για τον οδηγο εγω εχω περασει τιν CyanogenMod-7.1.0-RC1-Cooper-KANG μπορω τορα να κανω partition? η δια δικασια ειναι ιδια?

εχω επισεις ενα προβλημα εχω βαλει εναν ηχω κλησης και χτιπαει μια φορα μονο μετα ειναι αθοριβο

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μαρκο χαιρομαι αν σε βοηθησα ... ναι η διαδικασια ειναι ιδια ... για τον ηχο δεν ξερω το λογο ... στην MYTH δεν εχω τετοιο προβλημα ... επισης ξεχασα να σας πω οτι στην the myth θα πρεπει να κατεβασετε ενα keyboard application απο το market ...το go keyboard ειναι πολυ καλο και εχει και ελληνικη υποστηριξη ...
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για το bluetooth:

Κάποτε (πριν 100 χρόνια) συνδέθηκα με κάποια τηλέφωνα φίλων με bluetooth.

Εκτοτε τα βλέπω συνέχεια στη λίστα "Συσκευές bluetooth"

Πως μπορώ να τα αφαιρέσω να μη φαίνονται στη λίστα?

 

Αν πατήσω παρατεταμένα πάνω σε κάποιο από αυτό μου βγάζει επιλογή "Κατάργηση ζεύγους"

αλλά εξακολουθεί να μου το δείχνει στη λίστα και μου ξαναδίνει επιλογή "Δημιουργία ζεύγους με αυτήν τη συσκευή"

Εγώ θέλω να φύγουν τελείως...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

γεια σου μαρκο χαιρομαι αν σε βοηθησα ... ναι η διαδικασια ειναι ιδια ... για τον ηχο δεν ξερω το λογο ... στην MYTH δεν εχω τετοιο προβλημα ... επισης ξεχασα να σας πω οτι στην the myth θα πρεπει να κατεβασετε ενα keyboard application απο το market ...το go keyboard ειναι πολυ καλο και εχει και ελληνικη υποστηριξη ...

επιδι η CyanogenMod-7.1.0-RC1-Cooper-KANG ειναι μια εντελος διαφορετικη ρομ για αυτο εκανα τιν ερώτηση.

τα αρχεια πουτ εχω τορα στην sd θα τα βαλω στον φακελο adroid και το σιστιμα πως θα το μεταφερο και που στην sd?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά

αγόρασα το ace πριν από κάνα μήνα από vodafone .όλα καλά μέχρι εδω το κινητό δεν κολλούσε μεχρι που εκανα update από 2.3.3 σε 2.3.5 μέσο του κινητού από τον λογαριασμό που έφτιαξα στην Samsung και όχι από kies(το κινητό πλέον δεν το αναγνωρίζει για αναβάθμιση ) .Από τότε το κινητό καθυστερεί να ξεκλειδώσει και στο μενού κάνει κολλήματα .υπήρχαν μερικές φορές που με έβαλε αυτόματα σε safe mode .ψάχνοντας στο νετ βρήκα πώς πρέπει να μπω στο recovery menu και να κάνω factory reset και wipe cache partition πράγμα που έκανα αλλά τίποτα. επίσης στο μενού αυτό έχω και σφάλμα με κίτρινα γράμματα

--appling multi-csc –

Cant access to ‘/system/csc//system’.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια official rom πρέπει να βάλω που να υποστηρίζει ελληνικά έτσι ώστε να λυθούν τα προβλήματα ? συγγνώμη αν ήμουν κουραστικός αλλά έχουν σπάσει τα νευρά μου μέχρι και στον τηλεφωνικό κατάλογο όταν πας να μπεις κάνει 10 δευτερόλεπτα για να διαβάσει τον κατάλογο !!!!

 

και η δική μου αίσθηση είναι πως με την 2.3.5 καθυστερεί περισσότερο να ανοίξει το κινητό (απο stand by ) και να ξεκλειδώσει απο ότι με την 2.3.3 ...

κολλήματα που λές, προσωπικά δεν έχω (KS2).

Αν θυμάμαι καλά το ίδιο σφάλμα το είδα και εγώ κάποια στιγμή αλλά δεν θυμάμαι που (λογικά στις κινήσεις που έκανες και εσύ) οπότε δεν ξέρω αν είναι κάτι ανησυχητικό και πού μπορεί να οφείλεται ... (ας μας πουν τα παιδιά που γνωρίζουν περισσότερα σε αυτά ) :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.5 KS πολή καλή για μένα. Δοκίμασα την cyan...και την myth αλλά ξαναγύρισα στην ks. Εχω κάνει παρτίσιον ext3 στην κάρτα. Μπορώ να ρίξω το σύστημα όλο στην sd να ελευθερωθεί χώρος και να τρέχει πιο γρήγορα? Ευχαριστώ.

 

Εβαλα το A2SDGUI και όταν τα ανοίγω μου βγαζει, Could not start for one of these reasons: 1 Your deviceis not rooted

2. A2SD Scripts could notbe found 3. No EXT partition found . Εχω ομως όλα τα παραπάνω στη συσκευή (ΚS2). Τι μπορεί να συμβαίνει???

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το A2SDGUI και όταν τα ανοίγω μου βγαζει, Could not start for one of these reasons: 1 Your deviceis not rooted

2. A2SD Scripts could notbe found 3. No EXT partition found . Εχω ομως όλα τα παραπάνω στη συσκευή (ΚS2). Τι μπορεί να συμβαίνει???[/b][/size]

 

eckotek σου το λεει εκτος αν δεν το βλεπεις ... η συσκευη σου δεν ειναι ρουταρισμενη ... κατεβασε το αρχειακι update.zip κανε την ρουτ και μετα συνεχισε μεταφεροντας το συστημα σου .... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1034145

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ειναι root με το upt1.zip. Μήπως αυτό δεν γίνεται με την KS2 και θέλει cwm η τις άλλες ρομ myth...κλπ?
Link to comment
Share on other sites

τελικα που μπορει να οφειλεται η οποια καθιστεριση υπαρχει στο μενυ και στο ξεκλειδομα με την 2.3.5 που δεν υπηρχε με την 2.3.3?

wipe data & wipe cache εγινε και πριν και μετα την αναβαθμιση...

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

τελικα που μπορει να οφειλεται η οποια καθιστεριση υπαρχει στο μενυ και στο ξεκλειδομα με την 2.3.5 που δεν υπηρχε με την 2.3.3?

wipe data & wipe cache εγινε και πριν και μετα την αναβαθμιση...

 

Υπάρχει η ίδια καθυστέρηση στο ξεκλείδωμα σε όλες τις ginger. Δεν υπάρχει 2.3.χ που δεν το έχει.

Πιστεύω είναι καθαρά θέμα κερνελ. Μάλλον προχειροδουλειά της samsung.

Δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η ίδια καθυστέρηση στο ξεκλείδωμα σε όλες τις ginger. Δεν υπάρχει 2.3.χ που δεν το έχει.

Πιστεύω είναι καθαρά θέμα κερνελ. Μάλλον προχειροδουλειά της samsung.

Δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

δέχομαι αυτό που λες αλλά αν έβλεπες (τουλάχιστον στο δικό μου ACE, αν και δεν έχει σημασία όλα ίδια είναι) ταχύτητα menu και ξεκλειδώματος με την 2.3.3 και τώρα με την 2.3.5 θα το καταλάβαινες πως έχει διαφορά με την πρώτη κι όλας φορά ..

ενώ όσα περιστατικά καθυστέρησης διάβαζα εδώ απο τους χρήστες λέγανε πως καθυστέρηση είχε στην 2.3.3 ενώ με την 2.3.5 είχε βελτιωθεί το θέμα αρκετά ... ενώ σε εμένα ισχύει το αντίθετο :wacko:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...