Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα και απο μενα!! εχω βαλει προσφατα jellyblast v3 στο samsung ace 5830i, και λειτουργουσε χωρις προβλημα... εκτος απο τα ακουστικα που δεν τα ¨αναγνωριζε¨. Περναω λοιπον μια εφαρμογη (Mindcr) και εκτοτε μετα το reboot κολλησε στην αρχικη οθονη (SAMSUNG GALAXY ACE ) και δεν ανοιγει με τιποτα... εννοειται οτι εχω βγαλει την μπαταρια για 10 λεπτα, εχω πατησει volume up/power/start button, εχω πατησει μονο power /start button, αλλα δεν δεχεται τιποτα. κολλαει εκει παντα, και η οθονη μενει αναμενη συνεχως... ειναι σε αυτην την κατασταση 12 ωρες περιπου, χωρις αλλαγη! Δεν εχω προσβαση στην sd μεσω η/υ. Ειναι για... ξου, η υπαρχει κατι που δεν εχω κανει?? Σας παρακαλω, βοηθηστε με.. ειναι κριμα να πεταχτει!!:( ευχαριστω οποιο μελος ασχοληθει με το προβλημα μου!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα και απο μενα!! εχω βαλει προσφατα jellyblast v3 στο samsung ace 5830i, και λειτουργουσε χωρις προβλημα... εκτος απο τα ακουστικα που δεν τα ¨αναγνωριζε¨. Περναω λοιπον μια εφαρμογη (Mindcr) και εκτοτε μετα το reboot κολλησε στην αρχικη οθονη (SAMSUNG GALAXY ACE ) και δεν ανοιγει με τιποτα... εννοειται οτι εχω βγαλει την μπαταρια για 10 λεπτα, εχω πατησει volume up/power/start button, εχω πατησει μονο power /start button, αλλα δεν δεχεται τιποτα. κολλαει εκει παντα, και η οθονη μενει αναμενη συνεχως... ειναι σε αυτην την κατασταση 12 ωρες περιπου, χωρις αλλαγη! Δεν εχω προσβαση στην sd μεσω η/υ. Ειναι για... ξου, η υπαρχει κατι που δεν εχω κανει?? Σας παρακαλω, βοηθηστε με.. ειναι κριμα να πεταχτει!!:( ευχαριστω οποιο μελος ασχοληθει με το προβλημα μου!!!

 

Καλημερα

Μπαινει σε download mode?

Δοκιμασες με usb jig? (μπορεις να το φτιαξεις, αγορασεις, δανειστεις)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Μπαινει σε download mode?

Δοκιμασες με usb jig? (μπορεις να το φτιαξεις, αγορασεις, δανειστεις)

 

ευχαριστω για την απαντηση!! οχι, δεν μπαινει σε download mode, αλλιως θα ειχα καποια προσβαση στην sd... usb jig δεν εχω δοκιμασει, πως μπορω να φτιαξω η να αγορασω?? απο που προτεινεις?? ευχαριστω για αλλη μια φορα, μηπως και γλυτωσει το ace απο βουτια στα νερα του Σαρωνικου!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!! οχι, δεν μπαινει σε download mode, αλλιως θα ειχα καποια προσβαση στην sd... usb jig δεν εχω δοκιμασει, πως μπορω να φτιαξω η να αγορασω?? απο που προτεινεις?? ευχαριστω για αλλη μια φορα, μηπως και γλυτωσει το ace απο βουτια στα νερα του Σαρωνικου!!!!:(

 

Μπορεις να ρωτησεις εδω για αρχη για να δεις αν μπορει να σε εξυπηρετησει καποιος κοντα στην περιοχη σου.

Αλλιως αγοραζεις ενα απο το ebay για 1-2€ το πολυ η φτιαχνεις ενα (υπαρχουν πολλα βιντεο που δειχνουν πως στο youtube).

Link to comment
Share on other sites

Ζητησα ηδη καποιο μελος να με εξυπηρετησει εαν μπορει βεβαια, αλλιως μαλλον θα το φτιαξω μονη μου.. δεν ειναι και τιποτα φοβερο.. αρκει να καταφερω να ¨γδαρω" το mini usb χωρις να το διαλυσω...:lol: ευχαριστω παντως!!!
Link to comment
Share on other sites

της κοπελας μου το Ace, απο χτες οταν της ερχεται καποιο μηνυμα φαινεται εκεινη τη στιγμη στη γραμμη ειδοποιήσεων αλλα μετα δεν αποθηκευεται..

ξερει κανεις τι παζει;

 

EDIT:

τελικα βρηκα τι εφταιγε.. για καποιο λογο βγηκε η αυτοματη ενημερωση του ρολογιου και η ωρα πηγε 2 χρονια πισω..!

οποτε τα μηνυματα πηγαιναν στο πανω πανω της καθε συνομιλιας και δεν τα εβρισκε αν δεν ανεβαινες..

τωρα πως εγινε αυτη η αλλαγη δεν ξερω..

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Ζητησα ηδη καποιο μελος να με εξυπηρετησει εαν μπορει βεβαια, αλλιως μαλλον θα το φτιαξω μονη μου.. δεν ειναι και τιποτα φοβερο.. αρκει να καταφερω να ¨γδαρω" το mini usb χωρις να το διαλυσω...:lol: ευχαριστω παντως!!!

 

χθες εφτιαξα ενα usb jig (χωρις κολλητηρι ομως, απλα εστριψα στις αντιστασεις να κολλησουν), αλλα δεν εκανε δουλεια... υπαρχει και μια πιθανοτητα να μην εκανε καπου καλη επαφη και να χαλαγε το κυκλωμα... περιμενω δανεικο παντως απο καποια μελη... δεκτη οποιαδηποτε αλλη προταση και συμβουλη!!

 

αν καποιο μελος διαβασει αυτο το ποστ και εχει διαθεσιμο usb jig να μου δανεισει (αποστολη με ελτα), ας επικοινωνησει. εννοειται πως θα καλυψω πληρως τα εξοδα αποστολης!!! ευχαριστω!!:)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

αν καποιο μελος διαβασει αυτο το ποστ και εχει διαθεσιμο usb jig να μου δανεισει (αποστολη με ελτα), ας επικοινωνησει. εννοειται πως θα καλυψω πληρως τα εξοδα αποστολης!!! ευχαριστω!!:)

 

To ebay τα πουλάει έτοιμα με 1€

Αν το παραγγείλεις από Αγγλία (Αντι για Κίνα) σε 4-5 μέρες θα το έχεις

 

Δες πχ αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/Mi-cro-USB-Jig-Download-Mode-Dongle-fr-Samsung-Galaxy-S2-i9100-S-i9000-ACE-S5830-/320889999478?pt=UK_Mobiles_Accessories_RL&hash=item4ab688d076

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

To ebay τα πουλάει έτοιμα με 1€

Αν το παραγγείλεις από Αγγλία (Αντι για Κίνα) σε 4-5 μέρες θα το έχεις

 

Δες πχ αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/Mi-cro-USB-Jig-Download-Mode-Dongle-fr-Samsung-Galaxy-S2-i9100-S-i9000-ACE-S5830-/320889999478?pt=UK_Mobiles_Accessories_RL&hash=item4ab688d076

 

Sorry, this item cannot be sent to Greece.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, πηρα ενα μεταχειρισμενο Ace και δεν μπορω να κανω αναβαθμιση απο το κινητο (Settings->About phone->Software update) και νομιζω οτι ειναι root τα στοιχεια του ειναι :

Android version: 2.3.3

Baseband version: S5830XWKS2

Kernel version: 2.6.35.7-perf-CL375596

root@DELL145 #1

Build number: Gingerbread.XWKPN

 

Απλως θα θελα να μου πειτε αν ειναι root-αρισμενο επειδη ειμαι χονδροασχετος επισης δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα δεν φορτιζει απο φορτιστη μονο αν το συνδεσω με το PC.

Link to comment
Share on other sites

Ενός φίλου μου το ace κατά την ενημέρωση μέσω ΟΤΑ κολησε στο installing και δεν προχωράει

 

βγάλαμε την μπαταρία,αρχίζει πάλι το installing αλλά κολάει πάλι

πως εγκαταλείπουμε έστω την διαδικασία ενημέρωσης ώστενα bootάρει πάλι το κινητό;

 

Ευχαριστώ

 

edit:

όλα οκ άνοιξε κανονικά

για την ιστορία..

απλώς έβγαλα την μπαταρία για. πάνω από 30" και ξεκολησε...

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξανα πηρα το κινητο ...της αδερφης μου,αρχισα να κατεβαζω παλι εφαρμογες αφου ειχα σβησει τις παλιες λογω εμφανισης του μηνυματος <<δεν εχει χωρο η εσωτερικη μνημη>>...απο τις εφαρμογες που ειναι στην ληψη δεν με αφηνει πανω απο 3 να μεταφερω στην sd (400+ mb ελευθερα) αλλα μου εχει την επιλογη <<μετακινηση σε sd>> με θαμπο χρωμα...

 

σημερα που κατεβασα εφαρμογες οπως

α)φακος

β)foursquare

γ)whatsapp

δ)fb messenger

 

 

μονο το μεσεντζερ και το foursquare πηγαν στην εξωτερικη...οι αλλες δεν με αφηνουν...

 

 

μετα απο οτι ειδα το facebook το οποιο ειχε εγκατασταθει απο την αδερφη μου και μετα απο πολλες ενημερωσεις εφτασε να πιανει 50+(!) MB αφου δεν μπορουσα να το μεταφερω το καταργησα και το επανεγκατεστησα αυτη τη φορα με χωρητικοτητα 30 MB...το κουλο?παλι δεν με αφηνε να το μεταφερω...οπως και ολες τις αλλες εφαρμογες (περα απο τις 2 παραπανω)στην εξωτερικη.....

 

 

 

τι προβλημα μπορει να εχει?ευχαριστω....

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξανα πηρα το κινητο ...της αδερφης μου,αρχισα να κατεβαζω παλι εφαρμογες αφου ειχα σβησει τις παλιες λογω εμφανισης του μηνυματος <<δεν εχει χωρο η εσωτερικη μνημη>>...απο τις εφαρμογες που ειναι στην ληψη δεν με αφηνει πανω απο 3 να μεταφερω στην sd (400+ mb ελευθερα) αλλα μου εχει την επιλογη <<μετακινηση σε sd>> με θαμπο χρωμα...

 

σημερα που κατεβασα εφαρμογες οπως

α)φακος

β)foursquare

γ)whatsapp

δ)fb messenger

 

 

μονο το μεσεντζερ και το foursquare πηγαν στην εξωτερικη...οι αλλες δεν με αφηνουν...

 

 

μετα απο οτι ειδα το facebook το οποιο ειχε εγκατασταθει απο την αδερφη μου και μετα απο πολλες ενημερωσεις εφτασε να πιανει 50+(!) MB αφου δεν μπορουσα να το μεταφερω το καταργησα και το επανεγκατεστησα αυτη τη φορα με χωρητικοτητα 30 MB...το κουλο?παλι δεν με αφηνε να το μεταφερω...οπως και ολες τις αλλες εφαρμογες (περα απο τις 2 παραπανω)στην εξωτερικη.....

 

 

 

τι προβλημα μπορει να εχει?ευχαριστω....

 

Ορισμένες εφαρμογές δε μπορούν να μετακινηθούν στην sd.

Δεν έχει πρόβλημα.

Απλά έχει μικρή μνήμη το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

ναι μα αφου τις κατεβαζω απο το play...αυτες πανε και καθονται στη εσωτερικη και μετα λεει δεν εχει χωρο

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

ναι μα αφου τις κατεβαζω απο το play...αυτες πανε και καθονται στη εσωτερικη και μετα λεει δεν εχει χωρο

 

Δε σου λέω κατι το διαφορετικό :-)

Για παράδειγμα το fb δε μπορεί να μετακινηθεί.

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο, σου απαντησε δυο φορες ο left_ace

Υπαρχει η εσωτερικη nand του κινητου (που ειναι πολυ μικρη) και η εξωτερικη sd.

Δεν μεταφερονται ολες οι εφαρμογες στην εξωτερικη sd.

Ακομα και να ειχε εσωτερικη sd το κινητο (αν ηταν 8gb πχ) οι εφαρμογες που ΔΕΝ πανε στην sd, δεν θα πηγαιναν και παλι στην εσωτερικη sd (στην εξωτερικη ουτως η αλλως δεν πανε οι εφαρμογες και τα δεδομενα τους ΟΤΑΝ υπαρχει εσωτερικη sd).

Το κινητο εχει πολυ μικρη nand (ελαχιστα mb) και οχι 1-2-10-20gb.

 

Για να λυσεις αυτο το προβλημα πρεπει να κανεις root και μετα να περασεις link2sd

Το εγραψα 3 σελιδες πισω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας.

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από samsung και σήμερα παρέλαβα το κινητό ενός κολλητού μου (Galaxy Ace gt-s5830).

Δεν λέει με τίποτα να bootάρει/ανοίξει. Κολλάει στην οθόνη που λέει το μοντέλο και δεν κάνει τίποτα... και όλα αυτά χωρίς να έχει δοκιμάσει ποτέ τίποτα περίεργο στο κινητό του (όπως root, ξεκλείδωμα bootloader και τα σχετικά). Μόνο για τηλέφωνα και μηνύματα το είχε και πότε πότε έμπαινε στο internet.

 

1. Καμία ιδέα για να σώσουμε τουλάχιστον τις επαφές υπάρχει??? Δεν είχε κάνει κανενα Backup ο αθεόφοβος ούτε στην sd ούτε online στο gmail του...

2. Αν δεν γίνεται τίποτα με τις επαφές, πως κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως και πάρει τα πάνω του το κινητό μέχρι να πάρει καινούριο??? Π.χ. στα sony υπάρχει το Sony Update Service. Υπάρχει κάτι παρόμοιο? Με το Kies δεν βρίσκω κάποια τέτοια ρύθμιση για επαναφορά (άσε που από τη στιγμή που δεν έχει bootάρει το κινητό, μου λέει connect device). Κάποιος συνδυασμός πλήκτρων κατά την εκκίνηση του κινητού έστω??

 

Σας ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας και καλό καλοκαίρι σε όλους/ες!!!!

 

P.S: Δεν έχει εγγύηση... είναι 2+ χρόνια που το έχει στην κατοχή του.

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, μίλα μου στον ενικό. Μια παρέα είμαστε όλοι εδώ μέσα!

Όσο για τον τρόπο για το hard reset, σε ευχαριστώ! Θα προσπαθήσω μερικές φορές ακόμα μήπως και ανοίξει για να πάρω τουλάχιστον τις επαφές του backup, διαφορετικά θα το επιχειρίσω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!! εχω βαλει προσφατα jellyblast v3 στο samsung ace 5830i, και λειτουργουσε χωρις προβλημα... εκτος απο τα ακουστικα που δεν τα ¨αναγνωριζε¨. Περναω λοιπον μια εφαρμογη (Mindcr) και εκτοτε μετα το reboot κολλησε στην αρχικη οθονη (SAMSUNG GALAXY ACE ) και δεν ανοιγει με τιποτα... εννοειται οτι εχω βγαλει την μπαταρια για 10 λεπτα, εχω πατησει volume up/power/start button, εχω πατησει μονο power /start button, αλλα δεν δεχεται τιποτα. κολλαει εκει παντα, και η οθονη μενει αναμενη συνεχως... ειναι σε αυτην την κατασταση 12 ωρες περιπου, χωρις αλλαγη! Δεν εχω προσβαση στην sd μεσω η/υ. Ειναι για... ξου, η υπαρχει κατι που δεν εχω κανει?? Σας παρακαλω, βοηθηστε με.. ειναι κριμα να πεταχτει!!:( ευχαριστω οποιο μελος ασχοληθει με το προβλημα μου!!!

 

update: Τωρα ΟΥΤΕ φορτιζει...:(... Καμια ιδεα??? εννοειται οτι τα εχω κανει ολα! (προσπαθεια για hard reset, soft reset, download mode.. δεν καταλαβαινει τιποτα,,,):cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βρεις ένα USB Jig και να δοκιμάσεις να το βάλεις σε Download Mode ώστε να ξαναπεράσεις το Firmware. Φυσικά θα χάσεις τα πάντα αλλά τουλάχιστον θα ανοίξει το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεται αν υπαρχει τροπος να μην φενονται οι επαφες που ειναι στη sim οταν επιλεγω καποιο τηλεφωνο στα μηνηματα???

ή υπαρχει καποια εφαρμογη sms που να το κανει αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βρεις ένα USB Jig και να δοκιμάσεις να το βάλεις σε Download Mode ώστε να ξαναπεράσεις το Firmware. Φυσικά θα χάσεις τα πάντα αλλά τουλάχιστον θα ανοίξει το κινητό.

 

ναι, βρηκα usb jig, θα μου το δανεισειενα μελος εδω του site... αλλα το θεμα ειναι γιατι σταματησε να φορτιζει...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να φορτίζει αλλά να μην εμφανίζει την ένδειξη... κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...