Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τζιφος. εχει απο κινεζικα μεχρι σουιδικα κ ρωσσικα αλλα ελληνικα τπτ.

θα αναγκαστουν οι φιλοι μου να μαθουν να διαβαζουν greeklish :X

ευχαριστω και παλι για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τζιφος. εχει απο κινεζικα μεχρι σουιδικα κ ρωσσικα αλλα ελληνικα τπτ.

θα αναγκαστουν οι φιλοι μου να μαθουν να διαβαζουν greeklish :X

ευχαριστω και παλι για την απαντηση

 

Στο google play θα βρεις το "Greek Keyboard" ειναι 60kb και ειναι φτιαγμενο για τετοιες καταστασεις..κι εγω που εχω rom που δεν υποστηριζει ελληνικα αυτο χρησιμοποιω..εχει και λειτουργια "SMS" για να σου στελνει με κωδικοποιηση 8bit ωστε να μην χρεωνεσαι πολλαπλα μηνυματα! Ελπιζω να σε βοηθησει αυτο! Α ειναι και δωρεαν ;)

 

Σε περιπτωση που οταν κανεις search για "Greek Keyboard" και σου βγαλει πανω απο ενα αποτελεσμα, ψαξε για app φτιαγμενο απο sql. :)

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημέρι αν και παλαιό μέλος άλλαξαν προφίλ διότι δεν θυμάμαι τον κωδικό και το user name που είχα ! Απο αυτα που διάβασα στο Samsung galaxy ace που έχω δεν μπορω να βάλω την ice cream ! Μπορω κάποια πιο καινούργια και πως ; Όχι με wifi ! Υπάρχει προγραμμα όπως στο άλλο android που έχω το Sony Ericsson Walkman ?

Thanks ! Περιμένω νέα σας !

Samsung galaxy ace-htc hd2 wm 7-Sony Ericsson walkman-nokia 5800-ipad2 white
Link to comment
Share on other sites

Στο google play θα βρεις το "Greek Keyboard" ειναι 60kb και ειναι φτιαγμενο για τετοιες καταστασεις..κι εγω που εχω rom που δεν υποστηριζει ελληνικα αυτο χρησιμοποιω..εχει και λειτουργια "SMS" για να σου στελνει με κωδικοποιηση 8bit ωστε να μην χρεωνεσαι πολλαπλα μηνυματα! Ελπιζω να σε βοηθησει αυτο! Α ειναι και δωρεαν ;)

 

Σε περιπτωση που οταν κανεις search για "Greek Keyboard" και σου βγαλει πανω απο ενα αποτελεσμα, ψαξε για app φτιαγμενο απο sql. :)

 

το βρηκα κ το εβαλα. οντως γραφει ελληνικα αλλα ο παραληπτης το παιρνει κατεστραμενο το μνμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εκτος απο wifi πως μπορω να αναβαθμισω την android rom που έχει το ace μου ; Υπάρχει προγραμμα ; Όπως στο Sony Walkman ? υπάρχει περίπτωση να περάσω την ice cream ? Thanks προκαταβολικά ! Sorry έγραψα δυο φορές το μήνυμα ! Περιμένω νέα σας ! Edited by dinkat10
Samsung galaxy ace-htc hd2 wm 7-Sony Ericsson walkman-nokia 5800-ipad2 white
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εκτος απο wifi πως μπορω να αναβαθμισω την android rom που έχει το ace μου ; Υπάρχει προγραμμα ; Όπως στο Sony Walkman ? υπάρχει περίπτωση να περάσω την ice cream ? Thanks προκαταβολικά ! Sorry έγραψα δυο φορές το μήνυμα ! Περιμένω νέα σας !

 

Καλήσπέρα! Οδηγό για φλασάρισμα είτε για original είτε για custom rom θα βρεις στην πρώτη σελίδα του thread. Από εκεί και πέρα η ICS είναι ακόμα σε beta στάδιο για τη συσκευή μας. Εγώ προσωπικά τη δοκίμασα, ήταν πολύ ωραία αλλά ρουφάει το μεδούλι της μπαταρίας. Νεκρή η μπαταρία μετά από 12 ώρες σε standby χωρίς κάποια εφαρμογή να τρέχει στο background. Αναβάθμιση OTA δε γίνεται στην Ελλάδα τουλάχιστον στη συσκευή μας.

Αν απλά θέλεις να περάσεις την πιο τελευταία rom που έχει κυκλοφορίσει επίσημα για το κινητό σου τότε απλά εγκατέστησε το Kies που θα το βρεις στο site της Samsung.

Edited by Jplab1981
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα! Οδηγό για φλασάρισμα είτε για original είτε για custom rom θα βρεις στην πρώτη σελίδα του thread. Από εκεί και πέρα η ICS είναι ακόμα σε beta στάδιο για τη συσκευή μας. Εγώ προσωπικά τη δοκίμασα, ήταν πολύ ωραία αλλά ρουφάει το μεδούλι της μπαταρίας. Νεκρή η μπαταρία μετά από 12 ώρες σε standby χωρίς κάποια εφαρμογή να τρέχει στο background. Αναβάθμιση OTA δε γίνεται στην Ελλάδα τουλάχιστον στη συσκευή μας.

Αν απλά θέλεις να περάσεις την πιο τελευταία rom που έχει κυκλοφορίσει επίσημα για το κινητό σου τότε απλά εγκατέστησε το Kies που θα το βρεις στο site της Samsung.

Το θέμα της ICS μπορείς να το παρακολούθείς εδώ: http://forum.xda-developer....php?t=1490867

 

ευχαριστω πολυ ! θα το παλεψω !

 

δυστυχως μονο την 2.3 παιρνει ; καμια πιο καινουργια;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Samsung galaxy ace-htc hd2 wm 7-Sony Ericsson walkman-nokia 5800-ipad2 white
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα κ το εβαλα. οντως γραφει ελληνικα αλλα ο παραληπτης το παιρνει κατεστραμενο το μνμ

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι μπορει να φταιει? σε εμενα δουλευει μια χαρα! Σιγουρα πατας το κουμπακι "SMS" αριστερα απο το space? πριν ξεκινησεις να γραφεις? Αν συνεχισει να μην σου δουλευει η επομενη λυση ειναι να κατεβασεις το "Go SMS Pro" απο το google play, επισης δωρεαν οπως και το "Greek keyboad" και μετεπειτα να κατεβασεις το πακετατακι για την υποστηριξη ελληνικων! Αν δεν δουλεψει ουτε αυτο νομιζω πως θα πρεπει να φλασαρεις καποια αλλη rom! Ισως την GR2 που χρησιμοποιουμε αρκετα ατομα εδω μεσα και ειναι πολυ σταθερη!

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα κ το εβαλα. οντως γραφει ελληνικα αλλα ο παραληπτης το παιρνει κατεστραμενο το μνμ

 

go sms όπως λέει ο φίλος και βάλε στις ρυθμίσεις τη μέθοδο ελληνικών sms.

 

 

δυστυχως μονο την 2.3 παιρνει ; καμια πιο καινουργια;

 

Δεν είναι στραγάλια φίλε μου :lol: :p

Μετά την 2.3 είναι η 4.0

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

go sms όπως λέει ο φίλος και βάλε στις ρυθμίσεις τη μέθοδο ελληνικών sms.

 

 

 

 

Δεν είναι στραγάλια φίλε μου :lol: :p

Μετά την 2.3 είναι η 4.0

 

Συνηθισμένος απο το iPhone που μου κλεψανε και απο το ipad2! Τελικά δεν παίρνει άλλη ; Αναβάθμιση το Sony ericsson στην 4 χθες ! Αν γίνεται ας με ενημερώσει κάποιος ! Είμαι και κουνουργιος στην android !

Samsung galaxy ace-htc hd2 wm 7-Sony Ericsson walkman-nokia 5800-ipad2 white
Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένος απο το iPhone που μου κλεψανε και απο το ipad2! Τελικά δεν παίρνει άλλη ; Αναβάθμιση το Sony ericsson στην 4 χθες ! Αν γίνεται ας με ενημερώσει κάποιος ! Είμαι και κουνουργιος στην android !

 

Δυστυχώς για το Ace επίσημα έχει βγει μόνο μέχρι Gingerbread. Από εκεί και πέρα μόνο σε custom θα βρεις την ICS. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1167 για custom roms, έχουν γίνει κάποιες αξιόλογες προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για το Ace επίσημα έχει βγει μόνο μέχρι Gingerbread. Από εκεί και πέρα μόνο σε custom θα βρεις την ICS. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1167 για custom roms, έχουν γίνει κάποιες αξιόλογες προσπάθειες.

 

Να σας πω εδω παντως, οτι ακομα και με την GR2 που ολοι αγαπαμε αν υπερφορτωσεις το τηλεφωνο με εφαρμογες κλπ, γινεται αισθητα πιο αργο μεχρι αηδιας μερικες φορες, οποτε φανταζομαι με roms που πλησιαζουν την 4.0 ή καποια αντιστοιχη λογικα θα το ζορισουν! δεν εχω δοκιμασει βεβαια απλα μια σκεχη κανω!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω εδω παντως, οτι ακομα και με την GR2 που ολοι αγαπαμε αν υπερφορτωσεις το τηλεφωνο με εφαρμογες κλπ, γινεται αισθητα πιο αργο μεχρι αηδιας μερικες φορες, οποτε φανταζομαι με roms που πλησιαζουν την 4.0 ή καποια αντιστοιχη λογικα θα το ζορισουν! δεν εχω δοκιμασει βεβαια απλα μια σκεχη κανω!

 

Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά μόνο μια έχω δοκιμάσει σε beta στάδιο και όπως ανέφερα και πιο πάνω μου ξεζούμισε τη μπαταρία σε 12 ώρες και ήταν και πιο βαριά από οποιαδήποτε Gingerbread έχω δοκιμάσει ως τώρα. Τι να κάνουμε, το κινητάκι μας έχει πεπερασμένες δυνατότητες!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά μόνο μια έχω δοκιμάσει σε beta στάδιο και όπως ανέφερα και πιο πάνω μου ξεζούμισε τη μπαταρία σε 12 ώρες και ήταν και πιο βαριά από οποιαδήποτε Gingerbread έχω δοκιμάσει ως τώρα. Τι να κάνουμε, το κινητάκι μας έχει πεπερασμένες δυνατότητες!

 

και για αυτο εχει και περιορισμενη τιμη! Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο..αυτο που υποσχεται ειναι! Στην αρχη εψαχνα κι εγω λιγες παραπανω δυνατοτητες! Απο πορωση οταν το ειχα παρει! Τελικα ομως εσβησα πολλα απο αυτα που εβαλα, και το κινητο δουλευει αριστα! Δεχομαι ολα τα emails μου! Παρακολουθω το twitter οποτε εχω ολη την ειδησιογραφεια που θελω στα χερια μου, οπως και viber whatsapp για δωρεαν μηνυματα και κλησεις! αν χρειαζεται καποιος παραπανω πραγματα απο αυτα νομιζω οτι πρεπει να στραφει σε αλλη συσκευη! Ή να συμβιβαστει με ενα τελειως αργo ace! Τα σηκωνει αλλα γονατιζει!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω ! Ευχαριστω για τις πληροφορίες σας !
Samsung galaxy ace-htc hd2 wm 7-Sony Ericsson walkman-nokia 5800-ipad2 white
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... μετά από πειραματισμούς με την νέα custom rom CyanogenMod 10 και την απογοητευτική αυτονομία.. (ούτε μέρα δεν έβγαλε με 5 κλήσεις και wifi σχεδόν μια ώρα),

κατέληξα ότι καλύτερη από την "the Myth 2" δεν υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και εγω

εβγαλα εφαρμογες που ποτε δεν ειχα χρησιμοποιησει και αφησα μονο τα απαραιτητα ετσι ωστε να λειτουργει γρηγορα και απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί? Αφού περνάει και με το USB καλώδιο κατευθείαν στο τηλέφωνο...Τέλος πάν τον αν σε βολεύει καν το έτσι όπως είπες.

 

Thanks το εκανα απευθειας στο κινητο και τωρα ειμαι root

Το προβλημα ειναι οτι το multi-card reader μου δεν εχει microSD που παιρνει το Ace αλλα μονο SD οπότε δεν μπορω να βαλω και να κοψω partition με EasyUS Partition Master που λενε τα παιδια. Υπαρχει τροπος να το κανω με την microSD στο κινητο?

Edited by dkni
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...

θέλω την βοήθεια σας...

Εχω το samsung ACE GT-S5839i....(3 μέρες)έκανα εγκατάσταση στον υπολογιστή μου το KIES ....

Και μου έβγαλε μήνυμα ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση του τηλεφώνου μου.πάτησα ok και έπεσε το ρεύμα στο σπίτι μου...

απο εκείνη την στιγμή έχει κολήσει το κινητο στο εξής μήνυμα...

Firmware upgrade encoured an issue.

Please select recovery mode in Kies & try again...

Βασικά τώρα όταν συνδέω με usb δέν το βλέπει ο υπολογιστής μου ...και επίσης δέν κλείνει το κινητό είναι συνέχεια σε αυτό το μήνυμα....

Μπορώ να κάνω κάτι εγώ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω.....:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει θα κάνεις. Από το ΚΙΕΣ θα βρεις το recovery κάτι (δεν έχω κάνει αναβάθμιση μέσω KIES ποτέ οπότε δε ξέρω που ακριβώς).

Βγάλε τη μπαταρια από το κινητό και ξαναβάλτην για να βγει από εκεί που έχει μείνει. Μετά θα σε καθοδηγήσει το KIES λογικά. Μπορεί να σου πει να το βάλεις σε download mode αλλά για περαιτέρω πληροφορίες απευθύνσου καλύτερα στο θέμα για το κινητό σου και όχι γενικώς εδώ γιατί είναι λίγο χύμα :p Αν και βλέπω ότι αναφέρεις μοντέλο S5839 δε ξέρω τι παραλλαγή του ACE είναι αυτή :worry:

Πάντως αν είχε προχωρήσει αρκετά η διαδικασία και μετά διακόπηκε λογικά θα φτιάχνετε (μπορεί όμως να μη κάνεις δουλειά με το KIES)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει θα κάνεις. Από το ΚΙΕΣ θα βρεις το recovery κάτι (δεν έχω κάνει αναβάθμιση μέσω KIES ποτέ οπότε δε ξέρω που ακριβώς).

Βγάλε τη μπαταρια από το κινητό και ξαναβάλτην για να βγει από εκεί που έχει μείνει. Μετά θα σε καθοδηγήσει το KIES λογικά. Μπορεί να σου πει να το βάλεις σε download mode αλλά για περαιτέρω πληροφορίες απευθύνσου καλύτερα στο θέμα για το κινητό σου και όχι γενικώς εδώ γιατί είναι λίγο χύμα :p Αν και βλέπω ότι αναφέρεις μοντέλο S5839 δε ξέρω τι παραλλαγή του ACE είναι αυτή :worry:

Πάντως αν είχε προχωρήσει αρκετά η διαδικασία και μετά διακόπηκε λογικά θα φτιάχνετε (μπορεί όμως να μη κάνεις δουλειά με το KIES)

Το πρόβλημα είναι όταν βγάζω την μπαταρία ξαναγυρίζει εκεί...δέν το ξεπερνάει το πρόβλημα..και όταν το συνδέω με τον υπολογιστή μου λέει ότι δέν μπορεί να συνδεθεί...

Link to comment
Share on other sites

Thanks το εκανα απευθειας στο κινητο και τωρα ειμαι root

Το προβλημα ειναι οτι το multi-card reader μου δεν εχει microSD που παιρνει το Ace αλλα μονο SD οπότε δεν μπορω να βαλω και να κοψω partition με EasyUS Partition Master που λενε τα παιδια. Υπαρχει τροπος να το κανω με την microSD στο κινητο?

 

Μπορείς να συνδέσεις το κινητό με το καλώδιο στο pc και να επιλέξεις την ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου usb. Έτσι το κινητό σου γίνεται card reader και ο υπολογιστής σου βλέπει την κάρτα οπότε μπορείς να κάνεις το partitioning.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι όταν βγάζω την μπαταρία ξαναγυρίζει εκεί...δέν το ξεπερνάει το πρόβλημα..και όταν το συνδέω με τον υπολογιστή μου λέει ότι δέν μπορεί να συνδεθεί...

 

Mπαίνει μόνο του εκεί μόλις βάζεις μπαταρία? Δε μπορεί... Μήπως πατάς να το ανοίξεις και μπαίνει εκεί? Για να το φλασάρεις τώρα λογικά δε θα πρέπει να το ανοίξεις έτσι, θέλει άλλη διαδικασία που δυστυχώς δε γνωρίζω για το ACE

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδέσεις το κινητό με το καλώδιο στο pc και να επιλέξεις την ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου usb. Έτσι το κινητό σου γίνεται card reader και ο υπολογιστής σου βλέπει την κάρτα οπότε μπορείς να κάνεις το partitioning.

 

Δυστυχως δεν με αφηνει να κανω resize partition

Το ειδε το EPM οπως μου ειπες αλλα σας βαζω ss με τις μονες επιλογες που μπορω να κανω με δεξι κλικ (σημειωση, στους δισκους του υπολογιστη κανονικα με δεξι κλικ και resize και απολα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...