Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θελω να ρωτησω καποια πραγματα.

Εχω γυρω στα 32 mb ελευθερα στο κινητο, ειναι λιγα λετε? μεχρι ποσα απο τα 180 που δινει μπορουν να μεινουν ελευθερα. Επισης δειχνει να μην τα μετραει σωστα, καθως καποια στιγμη ηταν 29 ελευθερα και εγκατεστησα μια εφαρμογη και μετα οταν την εσβησα ηταν 32 ελευθερα, δηλαδη πιο πολλα απο πριν.

Επισης υπαρχει καποιο προγραμμα για να σωσω την προοδο των παιχνιδιων μου ωστε αν τα βγαλω και τα ξαναβαλω να μπορω να τα συνεχισω απο εκει που τα ειχα αφησει?

Ευχαριστω πολυ!

Παιδια μπορει να μου απαντησει καποιος παρακαλω? Ο ελευθερος χωρος στο κινητο αυξομειωνεται περιεργα και τωρα εχει φθασει καπου στα 20κατι ακριβως. Τι να κανω ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά...

λίγο γενική η ερώτησή μου...

 

πήρα πρόσφτα την παρακάτω θήκη απο το ebay

 

http://i921.photobucket.com/albums/ad58/lindaowang/sumsung/S5830/185.jpg

 

η οποία έχει κούμπωμα μαγνητάκι...

 

ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος εαν και πως , επηρεάζει καθόλου την λειτουργία του κινητου μας τηλεφώνου ο μαγνήτης ο οποίος βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής με την συσκευή!

 

Μια χαρά είναι η θήκη.Την πήρα και εγώ από ebay και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

georgepip και φω ευχαριστημένος είμαι απλα είχα την απορία με το μαγνητάκι, μη τυχόν και επηρεάζει "κάπως" αρνητικά το κινητό μας! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου απαντησει καποιος παρακαλω? Ο ελευθερος χωρος στο κινητο αυξομειωνεται περιεργα και τωρα εχει φθασει καπου στα 20κατι ακριβως. Τι να κανω ακριβως;

 

αν ανατρεξεις σε καποιες σελιδες πιο πισω εχω απαντησει σε καποιον αλλον μεσα στο φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες Νίκο έχεις τρελό δίκιο για την GR2, πέρασα και ADW πάνω και το κινητάκι πάει σφαίρα η μπαταρία από άλλο πλανήτη, όλα σούπερ. Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους έχουν το κινητό. Και για backup στο PC το MyPhoneExplorer. Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κώστας εγώ είμαι ή κάποιος άλλος?! :lol:

Σε μένα πάντως λειτουργούν όλα απροβλημάτιστα όπως την πρώτη μέρα που την έβαλα! Πάντα με go launcher ή adw ex εννοείται.

Η μπαταρία μετά την 3η-4η φόρτιση πετάει :D

 

Link2sd δεν έχω βάλει ποτέ, αλλά λογικά θα το υποστηρίζει. Έχω δει κάτι επιλογές για αυτό στο tweeks (dt autostart και κάτι τέτοια).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς που μπορώ να βρω έναν οδηγό για link2sd για το ACE συγκεκριμένα? Έχω φάει τη μέρα μου και δε μπορώ να το φτιάξω το μαμημένο. Όλα mount invalid argument βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξα έναν για το Duos αλλά το ίδιο είναι εκτός από το root

 

Κάτσε να τον βάλω κι εδώ να τον έχουμε

 

Link2sd

 

Το Link2sd για μένα είναι το καλύτερο πρόγραμμα του είδους του, γιατί μεταφέρει τα πάντα σε ένα δεύτερο παρτίσιον στην sd με αποτέλεσμα να έχουμε όσο χώρο θέλουμε για εφαρμογές Προτείνω κάπου 500-700 MB ανάλογα με τις ανάγκες σας.

 

Οδηγίες εγκατάστασης.

Για να δουλέψει το Linkk2sd πλήρως πρέπει να έχουμε ένα δεύτερο Primary partition στην sd cart σε φορμάτ ext2 ή ext3.

Για να το κάνουμε αυτό θέλουμε ένα πρόγραμμα διαχείρισης παρτίσιον, υπάρχουν πολλά εγώ προτείνω το easeus partition master που έχει και δωρεάν έκδοση και μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ και επιλέγουμε την home edition που είναι δωρεάν.

Στην συνέχεια βάζουμε την sd cart σε έναν reader και ανοίγουμε τον EASEUS

Βλέπουμε την παρακάτω οθόνη.

 

Επειδή σίγουρα έχουμε πράγματα μέσα στην κάρτα μας επιλέγουμε να κάνουμε resize το Partition αφήνοντας ελεύθερο χώρο για το νέο Partition που θα δημιουργήσουμε.

Οθόνη 2

Στην συνέχεια επιλέγουμε τον αδιαμόρφωτο τμήμα της κάρτας και πατάμε create, θα μας βγάλει ένα παράθυρο που λέει ότι τα windows αναγνωρίζουν μόνο ένα Primary partition πατάμε οκ και συνεχίζουμε.

Από το παράθυρο που μας βγάζει επιλέγουμε primary και ext2 ή ext3 ότι θέλουμε και πατάμε οκ.

Οθόνη 3

Αν έχουμε κάνει τα πάντα σωστά θα πρέπει να βλέπουμε περίπου αυτό.

Οθόνη 4

Πατάμε aply πάνω αριστερά και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Στην συνέχεια βάζουμε την κάρτα στο κινητό το ανοίγουμε και περνάμε το Link2sd από το google play

 

Όταν το περάσει το τρέχουμε στο παράθυρο που βγάζει επιλέγουμε ext2 ή ext3 ανάλογα με το τι έχουμε επιλέξει στην διαμόρφωση, το πρόγραμμα ζητάει πρόσβαση root του την δίνουμε και όταν είναι έτοιμο μας ζητάει μια επανεκκίνηση την κάνουμε και είμαστε έτοιμοι. Από τις ρυθμίσεις του link2sd επιλέγουμε να κάνει Link αυτόματα τις εφαρμογές και πάμε και κάνουμε χειροκίνητα Link εμείς ότι είναι μέσα περασμένο ήδη. Κάνουμε μια επανεκκίνηση από τις ρυθμίσεις του link2sd (στο κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το αριστερό πλήκτρο επιλέγουμε περισσότερα και μετά σύντομη επανεκκίνηση).

Προσοχή προσοχή το Link2sd για να δουλέψει απαιτεί να είσαι root αλλιώς δεν δουλεύει.

Edited by DeathAngel
Link2sd

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ samsung galaxy Ace s5830 στο κουτί του.

Με εγγυηση.

 

Αυτά εδώ . Είσαι εκτός θέματος

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

στο Ace με ginger2 δεν δουλευει με τιποτα το Link 2 sd παιδια.

 

Ναι το έχω δει κι εγώ αυτό, θέλω να δοκιμάσω κάτι αλλά τώρα φεύγω θα σας έχω νέα το βράδυ αν πιάσει αυτό που σκέφτομαι. Πέραν τούτου μην σκάτε γιατί η GR τα περνάει μόνη της στην sd...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξα έναν για το Duos αλλά το ίδιο είναι εκτός από το root

 

Κάτσε να τον βάλω κι εδώ να τον έχουμε

 

Link2sd

 

Το Link2sd για μένα είναι το καλύτερο πρόγραμμα του είδους του, γιατί μεταφέρει τα πάντα σε ένα δεύτερο παρτίσιον στην sd με αποτέλεσμα να έχουμε όσο χώρο θέλουμε για εφαρμογές Προτείνω κάπου 500-700 MB ανάλογα με τις ανάγκες σας.

 

Οδηγίες εγκατάστασης.

Για να δουλέψει το Linkk2sd πλήρως πρέπει να έχουμε ένα δεύτερο Primary partition στην sd cart σε φορμάτ ext2 ή ext3.

Για να το κάνουμε αυτό θέλουμε ένα πρόγραμμα διαχείρισης παρτίσιον, υπάρχουν πολλά εγώ προτείνω το easeus partition master που έχει και δωρεάν έκδοση και μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ και επιλέγουμε την home edition που είναι δωρεάν.

Στην συνέχεια βάζουμε την sd cart σε έναν reader και ανοίγουμε τον EASEUS

Βλέπουμε την παρακάτω οθόνη.

 

Επειδή σίγουρα έχουμε πράγματα μέσα στην κάρτα μας επιλέγουμε να κάνουμε resize το Partition αφήνοντας ελεύθερο χώρο για το νέο Partition που θα δημιουργήσουμε.

Οθόνη 2

Στην συνέχεια επιλέγουμε τον αδιαμόρφωτο τμήμα της κάρτας και πατάμε create, θα μας βγάλει ένα παράθυρο που λέει ότι τα windows αναγνωρίζουν μόνο ένα Primary partition πατάμε οκ και συνεχίζουμε.

Από το παράθυρο που μας βγάζει επιλέγουμε primary και ext2 ή ext3 ότι θέλουμε και πατάμε οκ.

Οθόνη 3

Αν έχουμε κάνει τα πάντα σωστά θα πρέπει να βλέπουμε περίπου αυτό.

Οθόνη 4

Πατάμε aply πάνω αριστερά και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Στην συνέχεια βάζουμε την κάρτα στο κινητό το ανοίγουμε και περνάμε το Link2sd από το google play

 

Όταν το περάσει το τρέχουμε στο παράθυρο που βγάζει επιλέγουμε ext2 ή ext3 ανάλογα με το τι έχουμε επιλέξει στην διαμόρφωση, το πρόγραμμα ζητάει πρόσβαση root του την δίνουμε και όταν είναι έτοιμο μας ζητάει μια επανεκκίνηση την κάνουμε και είμαστε έτοιμοι. Από τις ρυθμίσεις του link2sd επιλέγουμε να κάνει Link αυτόματα τις εφαρμογές και πάμε και κάνουμε χειροκίνητα Link εμείς ότι είναι μέσα περασμένο ήδη. Κάνουμε μια επανεκκίνηση από τις ρυθμίσεις του link2sd (στο κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το αριστερό πλήκτρο επιλέγουμε περισσότερα και μετά σύντομη επανεκκίνηση).

Προσοχή προσοχή το Link2sd για να δουλέψει απαιτεί να είσαι root αλλιώς δεν δουλεύει.

 

Ευχαριστώ. Πολύ καλός οδηγός.

 

Ναι το έχω δει κι εγώ αυτό, θέλω να δοκιμάσω κάτι αλλά τώρα φεύγω θα σας έχω νέα το βράδυ αν πιάσει αυτό που σκέφτομαι. Πέραν τούτου μην σκάτε γιατί η GR τα περνάει μόνη της στην sd...

 

Περιμένω με ανυπομονησία αν κατάφερες κάτι... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με ανυπομονησία αν κατάφερες κάτι... :worry:

 

Τζίφος στο τσακ την γλύτωσα να τα περάσω όλα από την αρχή δυστυχώς το link2sd δεν παίζει με την GR2 βέβαια όπως είπα και παραπάνω έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης από την μαμά όποτε δεν έχουμε θέμα :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λένε ότι η μπαταρία δεν κρατάει, πατήστε παρακάτω να δείτε πόσο μου κράτησε και είχα και λίγο ακόμα αλλά είπα να μην μείνω την άλλη μέρα και το βράδυ το φόρτισα.

Διάρκεια Μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΣΑΙΤ Κ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΑΚΙ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ SAMSUNG .ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ WIFI ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΙΚΤΥΟ Κ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΧΡΕΩΝΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ?:confused::confused::blink:

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λένε ότι η μπαταρία δεν κρατάει, πατήστε παρακάτω να δείτε πόσο μου κράτησε και είχα και λίγο ακόμα αλλά είπα να μην μείνω την άλλη μέρα και το βράδυ το φόρτισα.

Διάρκεια Μπαταρίας

 

Από την οθόνη βγάζει κανείς το συμπέρασμα ότι σε μία βδομάδα μίλησες ελάχιστα και όλες οι κλίσεις είναι εισερχόμενες.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λένε ότι η μπαταρία δεν κρατάει, πατήστε παρακάτω να δείτε πόσο μου κράτησε και είχα και λίγο ακόμα αλλά είπα να μην μείνω την άλλη μέρα και το βράδυ το φόρτισα.

Διάρκεια Μπαταρίας

 

Κι εγώ φιλέ αν αφήσω το S μου στα 1000 και δεν το δουλεψω καθόλου, βγάζει 12 μέρες το λιγότερο (χωρίς υπερβολές).

 

anyway,

Στην gr2 δοκιμάστε αντί για το link2sd, το a2sdgui του darktremor αν θέλετε.

Για να δουλέψει πρέπει στην εφαρμογή tweeks να επιλέξετε το DT autostart (dt= Darktremor).

"Πιστεύω" θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λένε ότι η μπαταρία δεν κρατάει, πατήστε παρακάτω να δείτε πόσο μου κράτησε και είχα και λίγο ακόμα αλλά είπα να μην μείνω την άλλη μέρα και το βράδυ το φόρτισα.

Διάρκεια Μπαταρίας

 

ε ρε φιλε εσυ δε μιλησες καν :S

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΣΑΙΤ Κ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΑΚΙ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ SAMSUNG .ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ WIFI ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΙΚΤΥΟ Κ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΧΡΕΩΝΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ?:confused::confused::blink:

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:)

 

Είναι προφανές ότι το δίκτυο που συνδέεσαι δεν έχει ίντερνετ, γιατί αλλιώς πάντα επιλέγει το wifi. Βρες άλλο δίκτυο και δες το :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΣΑΙΤ Κ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΑΚΙ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ SAMSUNG .ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ WIFI ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΙΚΤΥΟ Κ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΧΡΕΩΝΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ?:confused::confused::blink:

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:)

 

Ρυθμισεις > Ασυρμ. εοικοιν. και δικτυα > δικτυα κινητης τηλεφωνιας > βγαζεις τη χρηση δεδομενων πακετων κι αν θελεις ανοιγεισ και τη χρηση μονο δικτυων 2G!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω κατι σχετικα με τις επαφες του κινητου αυτου... εσβησα απο τις επαφες μια απο αυτες και ενω δεν εμφανιζεται πια στην αναζητηση επαφων εξακολουθει να εμφανιζεται στις επαφες οταν παω να κανω δημιουργια sms... στον παραληπτη δηλαδη πως μπορει να γινει να διαγραψω την επαφη εντελως απο την συσκευη?? και να μην υπαρχει σε κανενα σημειο?

ευχαριστω!

http://st.gsmarena.com/vv/newsimg/11/01/samsung-s5830-galaxy-ace/gsmarena_001.jpghttp://st.gsmarena.com/vv/newsimg/11/01/samsung-s5830-galaxy-ace/gsmarena_002.jpg

 

Το νέο Samsung Galaxy Ace S5830 είναι ο μικρός αδερφός του Galaxy S. Θα τρέχει Android 2.2 Froyo και διαθέτει δέκτη (GSM/EDGE, 3G με HSDPA), εσωτερικό δεκτη GPS με A-GPS, κάμερα 5,5MPixels με φλας LED, Bluetooth 2.1, Wi-Fi και θύρα microUSB.

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_s5830-3724.php

 

- [Oδηγός φλασαρίσματος]

- [Oδηγός αναβάθμισης σε 2.3.5]

- [Tips που διευκολύνουν τη διαδικασία αλλαγής ROM]

- [Οδηγός εγκατάστασης custom rom ~GingerReal 2~]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φιλέ αν αφήσω το S μου στα 1000 και δεν το δουλεψω καθόλου, βγάζει 12 μέρες το λιγότερο (χωρίς υπερβολές).

 

anyway,

Στην gr2 δοκιμάστε αντί για το link2sd, το a2sdgui του darktremor αν θέλετε.

Για να δουλέψει πρέπει στην εφαρμογή tweeks να επιλέξετε το DT autostart (dt= Darktremor).

"Πιστεύω" θα δουλέψει.

 

Το a2sdgui φαίνεται να λειτουργεί άψογα! Αν και δεν ξέρω ποιες είναι οι ιδανικές ρυθμίσεις (αν ξέρει κάποιος θα του ήμουν υπόχρεος..:worry:) μου δείχνει ελεύθερη μνήμη 62mb από 178mb.

 

THANKS...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...