Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας..

 

Εχω ενα προβλημα που μαλλον το εχουν κ αλλοι.Ο ηχος των μηνυματων δεν ακουγεται δυνατα σε σχεση με τον ηχο κλησης για παραδειγμα.Δεν εχω καποιο extra προγραμμα η οτιδηποτε που να επηρεαζει τον ηχο.Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να ανεβει η ενταση?

 

Μεχρι κ το Nero χρησιμοποιησα για το κανω αλλα παλι τα ιδια, στο pc το ιδιο mp3 πριν κ μετα το edit που εκανα ειχαν διαφορα,ενω στα μηνυματα οχι.

 

Διαβασα ενα σχετικο post στο forum αλλα δεν εχει απαντηση κ ειπα να ρωτησω ξανα.

 

Ευχαριστω

Edited by DV1121
Link to comment
Share on other sites

Το ηθελα για δωρο στην αρραβωνιαστικια μου.Το ειδα απο κοντα στο πλαισιο και με απογοητευσε η αναλυση του.Πολυ κακοσχεδιασμενα μενου.Το wildfire s στην ιδια αναλυση και το xperia mini ειναι σαφως πιο ομορφα...
Link to comment
Share on other sites

Πατάς παρατεταμένα το πλήκτρο ON/OFF (όπως όταν σβήνεις το κινητό)

Αλλά αντί να επιλέξεις απενεργοποίηση του τηλεφώνου, επιλέγεις ενεργοποίηση μεταφοράς δεδομένων.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Ανοίγοντας τη μεταφορά δεδομένων επιτρέπεις και σε άλλες εφαρμογές να επικοινωνούν με το δίκτυο (άρα χρεώνεσαι)

Επίσης αν είσαι Cosmote, κάθε μέρα που πατάς το κουμπί χρεώνεσαι με 1€ κλπ κλπ...

Οπότε δοκίμασέ το 1 φορά για να δεις ότι φεύγουν τα MMS σου και ξανακλείστο.

(άνοιγέ το μόνο όποτε το χρειαστείς)

 

 

 

 

Ρε παιδιά , είναι δυνατόν να πρέπει να χρεώνεσαι 1ε τη μέρα για να στείλεις ή να πάρεις ένα mms στην cosmote ?

Έχει ένας φίλος μου το ACE με σύνδεση cosmote και δεν βρίσκει άκρη με τίποτα. Με το προηγούμενο κινητό του δεν είχε πρόβλημα (cosmote και αυτό ) . Το πήγε και στο σερβις της samsung , εκεί του είπαν ότι είναι και γνωστό το πρόβλημα , υποτίθεται το φτιάξανε , και το κινητό στέλνει mms μόνο με ενεργοποιημένα τα data , δηλ χρέωση 1ε αναγκαστικά!

 

Τελικά είναι θέμα κινητού ή θέμα cosmote ;

Έχει κάποιος το ace με σύνδεση cosmote να μας πει αν χρεώνεται τη χρέωση για mms , ή το 1ε τη μέρα ;

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω τι παίζει με την μπαταρία; Πόσο σας κρατάει και με τι χρήση;

Εμένα μου κρατάει ελάχιστα (νομίζω).

Με όλα απενεργοποιημένα (gps, wifi, bluetooth) και με ελάχιστη ομιλία το μέγιστο έχει κρατήσει 3 μερες. Εκείνο που επίσης έχω παρατηρήσει είναι πως κάτω από το 30% πέφτει αρκετά πιο γρήγορα...

Για παράδειγμα τώρα μέσα σε 17 ώρες και με 10 λεπτά στο internet (mail) και 20 λεπτά ομιλίας είναι στο 65%.

Η γυναίκα μου με το HTC Desire S που θεωρητικά έχει μικρότερη μπαταρία από τα δικά μας με ανοικτά συνέχεια το bluetooth, wifi και το gps κρατάει τουλάχιστον 3 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα κινητού ή θέμα cosmote ;

Έχει κάποιος το ace με σύνδεση cosmote να μας πει αν χρεώνεται τη χρέωση για mms , ή το 1ε τη μέρα ;

Cosmote είμαι και έχω φάει άπειρες ώρες στο τηλέφωνο με τους τεχνικούς τους.

Απ ότι έχουν πει, μπορούν να απενεργοποιήσουν τη μεταφορά δεδομένων και να αφήσουν το MMS (όπως και είχα κάνει στο προηγούμενο κινητό μου) αλλά αυτό ΔΕ δουλεύει στο ACE!

 

Να σας ρωτήσω τι παίζει με την μπαταρία; Πόσο σας κρατάει και με τι χρήση;

Εμένα μου κρατάει ελάχιστα (νομίζω).

Με νορμάλ χρήση (Λίγο 3G, λίγο gaming, λίγα τηλέφωνα, λίγο Wifi, ΟΧΙ GPS) με το ζόρι βγάζω την ημέρα...

Κάθε βράδυ το βάζω για φόρτιση

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE έχει το λεγόμενο "Internet Day Pass".

Αυτό σου επιτρέπει απεριόριστη πλοήγηση στο Internet για 1 μέρα και κοστίζει 1€.

 

Το τρύκ στην όλη ιστορία είναι ότι ενεργοποιείται ΑΥΤΟΜΑΤΑ με το που θα δοκιμάσεις να μεταφέρεις έστω και 1byte.

Oπότε μόλις ανοίξεις το data στο κινητό σου, ΣΙΓΟΥΡΑ όλο και κάποιο πρόγραμμα θα συνδεθεί στο internet

(πχ καιρός, Samsung Apps, Android Market, Google maps, AGPS κλπ) οπότε και σου έρχεται η χρέωση του 1€.

Αρα: Κάθε φορά που θες να στείλεις 1 ΜΜS αυτό ουσιαστικά σου κοστίζει [το κόστος του MMS]+1€ (ανά ημέρα)

 

Αυτο φανταζομαι δεν εχει σχεση με τα απεριοριστα προγραμματα που εχει με 350 Mb/750 Mb κτλ Internet?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φανταζομαι δεν εχει σχεση με τα απεριοριστα προγραμματα που εχει με 350 Mb/750 Mb κτλ Internet?

Ακριβώς... Αυτό είναι γι αυτούς που δεν έχουν κάποιο πρόγραμμα.

 

Εναλλακτικά υπάρχουν 3 προγράμματα:

BASIC: 100ΜΒ/μήνα με 5€ (Αυτό έχω εγώ και μου φτάνουν)

REGULAR: 300M/μήνα με 10€

EXTRA: 1G/μήνα με 15€

Αμα καταναλώσεις το χρόνο που έχεις, μετά χρεώνεσαι 0,1034€ / MB

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 2.3.3 πριν απο λιγα λεπτα για EUR ver μεσω kies:)! Μολις ξεκινησα το update! Επιτελους (1 μηνα μετα το vodafone update)! Edited by themis04
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υποσχέθηκα να ενημερώσω γιά νεώτερα σχετικά με αναβάθμιση του Ace και συμβατότητα , και οφείλω να ομολογήσω ότι ήμουν άδικος στο ποστ 1853 γιά επικείμενη ειδοποίηση από την MLS , γιατί τελικά μου τηλεφώνησαν ότι το Destinator γιά 2.3.3 Ace είναι έτοιμο - δεν έχει βγει ακόμα στην αγορά - αλλά μπορεί κάποιος να το αγοράσει το πρόγραμμα από την MLS στην Αργυρούπολη ,
Link to comment
Share on other sites

Με νορμάλ χρήση (Λίγο 3G, λίγο gaming, λίγα τηλέφωνα, λίγο Wifi, ΟΧΙ GPS) με το ζόρι βγάζω την ημέρα...

Κάθε βράδυ το βάζω για φόρτιση

 

Τελικά μόνο τόσο λίγο αντέχει η μπαταρία; Ξέρω ότι τα android έχουν θέμα με την μπαταρία, αλλά όχι και τόσο... Ενδέχεται με την 2.3.3 έκδοση να διορθωθεί η διάρκεια της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο τόσο λίγο αντέχει η μπαταρία; Ξέρω ότι τα android έχουν θέμα με την μπαταρία, αλλά όχι και τόσο... Ενδέχεται με την 2.3.3 έκδοση να διορθωθεί η διάρκεια της μπαταρίας;

Ναι κάτι φτιάχνει αλλά λίγα πράγματα από ότι έχω διαβάσει.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει από samfirmware.com ποιά είναι η μαμίσια 2.2.1 που φοράει το Ace (από WIND αγορασμένο)? ή έστω πως μπορώ να το βρω διότι έχω βάλει 2 διαφορετικές με σκοπό το KIES να μου βρει μόνο του την αναβάθμιση σε 2.3.3 αλλά όλο παίρνω το μήνυμα "Η έκδοση αυτή δε μπορεί να αναβαθμιστεί". Του φίλου themis04 βλέπω πως πριν την αναβάθμιση έχει PDA: KAA / PHONE: KA6 / CSC: KA7 (EUR), αλλά μέσα στο samfirmware δεν έχω καταφέρει να τη βρώ...

 

Επίσης, έχω το KIES στα αγγλικά, παίζει κάποιο ρόλο;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

H Ram του κινητου ειναι μονο 170 mb ?

 

Μονο τοσο εχει διαθεσιμο για εγκατασταση εφαρμογων ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

H Ram του κινητου ειναι μονο 170 mb ?

 

Μονο τοσο εχει διαθεσιμο για εγκατασταση εφαρμογων ?

Στην πραγματικότητα λιγότερο. Γιαυτό προσπάθησε να τις βάζεις στην κάρτα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και κάμποση ώρα που έχω βάλει το κινητό στον υπολογιστή για αναβάθμιση δεν κάνει τίποτα. Στο κινητό γράφει "Downloading..." αλλά στο kies δεν φαίνεται συνδεδεμένο. Θεωρητικά δεν πρέπει να βγάλω το καλώδιο. Μήπως έχει κολλήσει η διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα λιγότερο. Γιαυτό προσπάθησε να τις βάζεις στην κάρτα.

 

Δεν το εχω το κινητο αλλα ειναι αναμεσα σ αυτα που θα παρω .

 

Αυτο που ειπες να τις βαζω στην καρτα γινεται με καποιο προγραμμα λογικα , ετσι ?

 

Ειναι ευκολο ή θα με παιδεψει ?

 

Λες να παρω καποιο αλλο και να το αφησω αυτο ?

 

Γενικα ειναι καλο ? Εχει κολληματα ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έκδοση PDA:KA9 / PHONE KA6 CSC:KA5 (XEO) δεν βγαζει τίποτα !
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και κάμποση ώρα που έχω βάλει το κινητό στον υπολογιστή για αναβάθμιση δεν κάνει τίποτα. Στο κινητό γράφει "Downloading..." αλλά στο kies δεν φαίνεται συνδεδεμένο. Θεωρητικά δεν πρέπει να βγάλω το καλώδιο. Μήπως έχει κολλήσει η διαδικασία;

Ακριβώς το ίδιο κι εδώ...

Αρχίζω να ανησυχώ...

:(

Σου προχώρησε???

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο κι εδώ...

Αρχίζω να ανησυχώ...

:(

Σου προχώρησε???

Όχι! Ξαναξεκινώ τη διαδικασία από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Ξαναξεκινώ τη διαδικασία από την αρχή

 

Tο έβγαλες το καλώδιο?

Είναι ΟΚ το κινητό? Δεν έπαθε κάτι? (Ρωτάω επειδή λέει να μη το αποσυνδέσουμε.)

Πόση ώρα το άφησες στο Downloading? (Μέχρι στιγμής είμαι 20')

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Tο έβγαλες το καλώδιο?

Είναι ΟΚ το κινητό? Δεν έπαθε κάτι? (Ρωτάω επειδή λέει να μη το αποσυνδέσουμε.)

Πόση ώρα το άφησες στο Downloading? (Μέχρι στιγμής είμαι 20')

Κάπου τόσο το άφησα αλλά τώρα αρνείται να μου κάνει την αναβάθμιση. Αν βρω άκρη θα σου απαντήσω. Προς το παρόν άφησέ το όπως είναι

Link to comment
Share on other sites

Σ Ευχαριστώ...

Θα περιμένω νέα σου...

(Μέχρι στιγμής είμαι στα 40')

:(

 

Εν τω μεταξύ βρε παιδιά, κάποιος που να έχει κάνει αναβάθμιση μέσω ΚΙΕΣ (πχ Voda)

μήπως μπορεί να μας πει πόση ώρα μένει στο Downloading?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα η αναβαθμηση εγινε κανονικα!Με το που συνδεσα το κινητο αρχισε το update.Εκανε πανω κατω 30-35 λεπτα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...