Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα.Κατι σε offtopic θα αναφερθω και πιστευω οτι αξιζει ... http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Galaxy-Y-Duos-S6102-Black-GALAXY-Y-DUOS-BLACKpGINIUS-DRIVER-DON-T.htm. Και android και dual.Οσον αφορα για το s5830i,αλλο ειναι το s5830i και αλλο το s5830plus ?

 

Αυτό που ανέφερες είναι το δεύτερο μου τηλέφωνο, το οποίο ήταν σούπερ μέχρι που έβγαλε η σαμυ αναβάθμιση και του έβγαλε τα ματάκια. Πάει για δεύτερη επαναφορά σήμερα κι αν δεν στρώσει από βδομάδα service να μου βάλουν τον παλιό κέρνελ. Το ACE Plus είναι άλλο (S7500).

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σας παιδια και χρονια πολλα καλο Πασχα σε ολους σας!!!Λοιπον επειδη εχω σταμπαρει το συγκεκριμενο κινητο και ειμαι ψιλοασχετος με Android ηθελα να ρωτησω μιας και δεν το ειδα γραμμενο πουθενα,υπαρχει περιπτωση να υποστηριζει την πατεντα με beats audio?
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 2.3.3 root και εχω κανει install το cwm recovery 5.0.2.6

εχω βρει μια custom rom την οποια θελω να περασω.

ερωτηση 1 πρεπει να κανω πρωτα partion την sd card και μετα να περασω την rom?η να περασω την ρομ και μετα να κανω partion?

ερωτηση 2 εχω παρει backup απο το cwm recovery και μετα εκανα copy paste στο pc.θελει κατι αλλο?

απο οτι διαβασα απο τον dev για install

How to install

1. Βοοt into CWM5 Recovery

2. wipe data/factory reset, wipe cache/dalvik

3. format cache/data/system/sd-ext

4. install

5. reboot

 

η ρομ ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1583871

ο λογοσ που θελω να την βαλω ειναι οτι ειναι barebone δεν εχει καμια εφαρμογη μεσα απο αυτες που εχει η original rom.

το busybox τι ειναι γιατι δεν το εχω.

τελικα ξερει κανεισ?

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια! να ρωτησω κατι:

 

στη σελιδα με ημερομηνια 30-4-11 εδω που λεμε για το ace ελεγαν ενα παιδι κατι για το sdk οπου ειναι εντολη στο λειτουργικο του για να κανει αρχικη μνημη την καρτα μνημης sd κτλπ...(ελεγε για 130 εφαρμογες....εμενα στις 90 γεμιζει η εσωτερικη)

 

μπορειτε να με κατατοπισετε επι αυτου του θεματος?

 

εγω εχω το προβλημα οτι με 90 εφαρμογες γεμιζει η εσωτερικη μου μνημη,,,, οσες μπορεσα πηγα στην sd μεσω της εφαρμογης

link2sd (δεν εχω κανει partition στην sd δε τα καταφερα αν και τα εκανα ολα σωστα (ειμαι root...)

 

το ερωτημα μου ειναι : μπορουμε να ορισουμε την εξωτερικη μνημη ως εσωτερικη να πηγαινουν εκει αυτοματα οτι εφαρμογες που κατεβαζουμε? κανενας τροπος σχετικα με τη εσωτερικη μνημη?

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια! να ρωτησω κατι:

 

στη σελιδα με ημερομηνια 30-4-11 εδω που λεμε για το ace ελεγαν ενα παιδι κατι για το sdk οπου ειναι εντολη στο λειτουργικο του για να κανει αρχικη μνημη την καρτα μνημης sd κτλπ...(ελεγε για 130 εφαρμογες....εμενα στις 90 γεμιζει η εσωτερικη)

 

μπορειτε να με κατατοπισετε επι αυτου του θεματος?

 

εγω εχω το προβλημα οτι με 90 εφαρμογες γεμιζει η εσωτερικη μου μνημη,,,, οσες μπορεσα πηγα στην sd μεσω της εφαρμογης

link2sd (δεν εχω κανει partition στην sd δε τα καταφερα αν και τα εκανα ολα σωστα (ειμαι root...)

 

το ερωτημα μου ειναι : μπορουμε να ορισουμε την εξωτερικη μνημη ως εσωτερικη να πηγαινουν εκει αυτοματα οτι εφαρμογες που κατεβαζουμε? κανενας τροπος σχετικα με τη εσωτερικη μνημη?

 

Για δες εδώ τις οδηγίες για το link2sd.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδια, εχω δύο απορίες:

1) πώς μπορώ να κάνω φακέλους μέσα στο μενου?

2)επειδή μου κολλάει αρκετά υπαρχει κάποιος τρόπος φορματ?

Link to comment
Share on other sites

1) Με τον stock launcher δεν νομίζω ότι μπορείς. Κοίτα εδώ για άλλους launchers αν θες.

2) Ρυθμίσεις> Απόρρητο> Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Θα χάσεις τα πάντα από επαφές, μηνύματα, εφαρμογές οπότε κάνε πρώτα backup. Δεν θα χάσεις ότι είναι μέσα στην SDCard (φωτογραφίες, βίντεο κ.τ.λ.) εκτός και να την κάνεις format.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 2.3.3 root και εχω κανει install το cwm recovery 5.0.2.6

εχω βρει μια custom rom την οποια θελω να περασω.

ερωτηση 1 πρεπει να κανω πρωτα partion την sd card και μετα να περασω την rom?η να περασω την ρομ και μετα να κανω partion?

ερωτηση 2 εχω παρει backup απο το cwm recovery και μετα εκανα copy paste στο pc.θελει κατι αλλο?

απο οτι διαβασα απο τον dev για install

How to install

1. Βοοt into CWM5 Recovery

2. wipe data/factory reset, wipe cache/dalvik

3. format cache/data/system/sd-ext

4. install

5. reboot

 

η ρομ ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1583871

ο λογοσ που θελω να την βαλω ειναι οτι ειναι barebone δεν εχει καμια εφαρμογη μεσα απο αυτες που εχει η original rom.

το busybox τι ειναι γιατι δεν το εχω.

τελικα ξερει κανεισ?

 

Κανε οτι λενε οι οδηγιες δεν χρειαζεται partition

Galaxy S3 LTE

ROM[XXBMD4][JB 4.1.2][rXTREME.v9.0]

Perseus Kernel

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς κάνουν αυτές η δυο εφαρμογές ?

με την πρώτη (1) είχα περάσει κάποιο fix karnel , εκτος από αυτό σε τι άλλο χρησιμεύει αυτή η εφαρμογή ?

και η δεύτερη (2) εφαρμογή τι ακριβώς κάνει ? που την χρησιμοποιούμε ?

http://desmond.imageshack.us/Himg204/scaled.php?server=204&filename=sc20120414225756.png&res=landing

έχω αυτή την rom αν έχει σημασία -->GingerReal-2

 

1) Σε αφήνει να διαχειρίζεσαι μερικές λειτουργίες μέσα από το λειτουργικό αντί να μπεις στο CWM Recovery (όταν είναι κλειστό το κινητό πατάς Home + Power). Δες ένα σχετικό

.

2) Προφανώς είναι κάποια εφαρμογή που έχει μαζεμένα κάποια tweaks για την συσκευή σου ώστε να τα ενεργοποιείς και να τα απενεργοποιείς όποτε θες. Φαντάζομαι πως κάποια tweaks θα είναι το BLN, link2sd κ.τ.λ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά επειδή και γώ το έχω σταμπάρει το συγκεκριμένο κινητό , μου προτείνετε να προχωρήσω στην αγορά του ή όχι. Από ότι έχω δει και στο θέμα development υπάρχει πολύ υλικό για το Ace.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά επειδή και γώ το έχω σταμπάρει το συγκεκριμένο κινητό , μου προτείνετε να προχωρήσω στην αγορά του ή όχι. Από ότι έχω δει και στο θέμα development υπάρχει πολύ υλικό για το Ace.

 

εαν το παρεις...και αν το πειραξεις...να προσεξεις σε πιο ACE αναφερετε ο οδηγος. άλλο 5830 και άλλο 5830i κτλ

το τηλεφωνο μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!

νεος στο φορουμ και εχω διαβασει ολο το thread!!!

απεγκατεστησα το google play και το market και τωρα που το εγκαθιστω δεν τρεχει κατι λεει για αναγκαστικο κλεισιμο και vending...

γνωριζει κανεις???

ειμαι rooted και το ευχαριστιεμαι και σε λιγο αρχιζω και τα cyan....kernel...κλπ.

θα πεσει πολυ φλασαρισμα!!!και emergency recovery....

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!

νεος στο φορουμ και εχω διαβασει ολο το thread!!!

απεγκατεστησα το google play και το market και τωρα που το εγκαθιστω δεν τρεχει κατι λεει για αναγκαστικο κλεισιμο και vending...

γνωριζει κανεις???

ειμαι rooted και το ευχαριστιεμαι και σε λιγο αρχιζω και τα cyan....kernel...κλπ.

θα πεσει πολυ φλασαρισμα!!!και emergency recovery....

 

Χρόνια πολλά και καλώς ήρθες!

 

Το έβαλες στο /system/app με τα σωστά permissions (rw-r--r--)?

 

(emergency recovery δεν υπάρχει :p)

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλώς ήρθες!

 

Το έβαλες στο /system/app με τα σωστά permissions (rw-r--r--)?

 

(emergency recovery δεν υπάρχει :p)

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

 

Θέλει κανένας ένα ACE; Βρέθηκα με δύο :Ρ χχαχαχαχα, Νίκο πια είναι κατά την γνώμη σου η αξία του σαν μεταχειρισμένο\ αυτή την στιγμή.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κανένας ένα ACE; Βρέθηκα με δύο :Ρ χχαχαχαχα, Νίκο πια είναι κατά την γνώμη σου η αξία του σαν μεταχειρισμένο\ αυτή την στιγμή.

 

Χαχα!

Φίλε μου τι να σου πω. Δεν πουλάω συνήθως κινητά (τα μοιράζω :p)

 

Στα ~130 πιστεύω θα φύγει γρήγορα πάντως! Κάνε μια έρευνα αγοράς βέβαια μη σε πάρω στο λαιμό μου :)

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλώς ήρθες!

 

Το έβαλες στο /system/app με τα σωστά permissions (rw-r--r--)?

 

(emergency recovery δεν υπάρχει :p)

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

 

ευχαριστω!

να το προσπαθησα αλλα μαλλον διεγραψα και τον λογαριασμο google γιατι δεν εχω και gmail...

ειμαι για hard reset?

προσφατα ειχα διαγραψει ολα τα google(maps,latitudesearch) απο το τηλ και μαλλον διεγραψα και τον λογαριασμο γιαυτο οποτε παω να ανοιξω μαρκετ μου λεει οτι πρεπει να δημηουργησω εναν λογαριασμο..το ιδιο και στο gmail..

καμια ιδεα- προταση?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Λογαριασμοί και συγχρονισμός -> Προσθήκη λογαριασμού

ευχαριστω deathangel για την γρηγορη απαντηση!

στην προσθηκη λοιπον δεν βγαζει google παρα μονο skype,facebook,twitter...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω deathangel για την γρηγορη απαντηση!

στην προσθηκη λοιπον δεν βγαζει google παρα μονο skype,facebook,twitter...

 

Το έβγαλες τα μάτια... Κάνε επαναφορά καλά τι έχεις απεγκαταστήσει από μέσα;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλες τα μάτια... Κάνε επαναφορά καλά τι έχεις απεγκαταστήσει από μέσα;

 

χε!χε! παιζει κανονικα αλλα οτιδηποτε google δεν το ξερει πλεον! απλα δεν εχω μαρκετ και gmail και με ενοχλει πλεον!

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δηλαδη και μετα restore apps απο καρτα?

Link to comment
Share on other sites

χε!χε! παιζει κανονικα αλλα οτιδηποτε google δεν το ξερει πλεον! απλα δεν εχω μαρκετ και gmail και με ενοχλει πλεον!

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δηλαδη και μετα restore apps απο καρτα?

 

Ε ναι και πρόσεχε τι βγάζεις άλλη φορά :Ρ

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

επειδη περιμενω να τελειωσουν οι διαδικασιες τις φορητοτιτας, ακομα δεν εχω παρει τη συσκευη στα χερια μου.

ειδα λοιπον πως παιζει στην αγορα πλεον και το galaxy ace plus. τα 80 ευρω διαφορας τιμης τους, πιστευετε πως αξιζουν για να επιλεξει κανεις το plus?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

επειδη περιμενω να τελειωσουν οι διαδικασιες τις φορητοτιτας, ακομα δεν εχω παρει τη συσκευη στα χερια μου.

ειδα λοιπον πως παιζει στην αγορα πλεον και το galaxy ace plus. τα 80 ευρω διαφορας τιμης τους, πιστευετε πως αξιζουν για να επιλεξει κανεις το plus?

 

Νομίζω πως ναι αν και σχεδιαστικά το ACE είναι κουκλάκι.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

επειδη κλεινω μαλλον προς το plus, πισω καπακια αλλαζει? η αληθεια ειναι πως το καπακι που εχει δεν μου αρεσει. θα προτειμουσα κατι σε ασπρο.
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...