Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κατεβάσει αυτήν την ROM .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1478807

Εχει ICS keyboard και δεν βλέπω να έχει ελληνικά . Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ?

 

Γιατι δεν παιρνας ενα αλλο keyboard? οπως το swiftkey ή καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα

πριν λίγο νομίζω πως διάλυσα το κινητό :(

με μια εφαρμογή που βάζεις γραμματοσειρές .. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.font.installer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qcnVtbXkuZm9udC5pbnN0YWxsZXIiXQ..

τέλος πάντων τώρα ανοίγει και μένει εκεί που λέει

Galaxy ace

gts5830 samsung

 

από εκεί και πέρα δεν κάνει τίποτα άλλο ..:( τι μπορώ να κάνω ?

το κινητό ήταν root , δοκίμασα να μπω στο android system recovery

και έχει αυτές τις επιλογές-->>

reboot system now ( το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι)

apply update from sdcard (να δοκιμάσω να κάνω unroot μήπως?)

wipe data/factory reset (το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι )

wipe cache partition ( το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι )

test redbend fota

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

πριν λίγο νομίζω πως διάλυσα το κινητό :(

με μια εφαρμογή που βάζεις γραμματοσειρές ..

τέλος πάντων τώρα ανοίγει και μένει εκεί που λέει

Galaxy ace

gts5830 samsung

 

από εκεί και πέρα δεν κάνει τίποτα άλλο ..:( τι μπορώ να κάνω ?

το κινητό ήταν root , δοκίμασα να μπω στο android system recovery

και έχει αυτές τις επιλογές-->>

reboot system now ( το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι)

apply update from sdcard (να δοκιμάσω να κάνω unroot μήπως?)

wipe data/factory reset (το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι )

wipe cache partition ( το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι )

test redbend fota

με την επιλογή "wipe data/factory reset" να ξέρεις πως έχεις κάνει hard reset και το κινητό είναι σαν να το πήρες μόλις, χωρίς data, applications, επαφές, κλπ. Βγάλε μπαταρία για 5 λεπτά και ξαναπροσπάθησε...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

με την επιλογή "wipe data/factory reset" να ξέρεις πως έχεις κάνει hard reset και το κινητό είναι σαν να το πήρες μόλις, χωρίς data, applications, επαφές, κλπ. Βγάλε μπαταρία για 5 λεπτά και ξαναπροσπάθησε...

δεν με ενοχλεί αυτό μπορώ να το φέρω στην κατάσταση που το είχα σε κανένα δεκάλεπτο δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές ,

το έκανα μήπως και έφτιαχνε

και έβγαλα την μπαταρία θα δοκιμάσω σε 5 λεπτά όπως μου είπατε :)

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενοχλεί αυτό μπορώ να το φέρω στην κατάσταση που το είχα σε κανένα δεκάλεπτο δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές ,

το έκανα μήπως και έφτιαχνε

και έβγαλα την μπαταρία θα δοκιμάσω σε 5 λεπτά όπως μου είπατε :)

Επίσης, έχε κατά νου πως μετά από wipe data θέλει κάνα πεντάλεπτο μέχρι να ξεκινήσει και να σε βάλει στην αρχική οθόνη. Δηλαδή θα πρέπει να περιμένεις λίγα λεπτά βλέποντας το λογότυπο της SANSUNG και το "GALAXY ACE". Οπότε, βάζοντας ξανά την μπαταρία, κάνε πάλι ένα wipe data και περίμενε να ξεκινήσει το κινητό μόνο του. Συνήθως κάνει μια μικρή δόνηση όταν είναι έτοιμο να ξεκινήσει, αμέσως πριν μπει στην αρχική οθόνη.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχε κατά νου πως μετά από wipe data θέλει κάνα πεντάλεπτο μέχρι να ξεκινήσει και να σε βάλει στην αρχική οθόνη. Δηλαδή θα πρέπει να περιμένεις λίγα λεπτά βλέποντας το λογότυπο της SANSUNG και το "GALAXY ACE". Οπότε, βάζοντας ξανά την μπαταρία, κάνε πάλι ένα wipe data και περίμενε να ξεκινήσει το κινητό μόνο του. Συνήθως κάνει μια μικρή δόνηση όταν είναι έτοιμο να ξεκινήσει, αμέσως πριν μπει στην αρχική οθόνη.

 

δυστυχώς τίποτα :(

έχετε να προτείνεται καμια λύση? :(

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου,

1) Ρωτάς μέσα στο topic του Ace αν αξίζει; αφού το έχουμε, πιστεύουμε πως είναι καλό. Το τραγικό του (το μόνο για εμένα) είναι η μπαταρία που με χρήση βγάζει βία 2 ημέρες.

2) Ναι έχει GPS, όχι δεν έρχεται με χάρτες μαζί. Θα πρέπει να ψωνίσεις ή να βρεις...

3) Η εσωτερική του μνήμη είναι πολύ μικρή, αλλά με μια 8GB θα είσαι άρχοντας. Τα classes έχουν να κάνουν με την ταχύτητα αλλά στο κινητό, δε θα δεις διαφορά, οπότε και με μια class 4 είσαι κύριος :)

4) κανονικότατα, με εφαρμογή από το Google Play βέβαια αν θες και υπότιτλους.

5) αναβαθμίζεται επίσημα στην 2.3.5 που είναι μια χαρά για το κινητάκι μας

 

Μεταξύ μας, αν κάποιος έχει τη 2.3.4 στο κινητό του, ας την κρατήσει, γιατί ακόμα δεν έχω βρει λύση με το Wi-fi, από τότε που πέρασα την 2.3.5, παρόλα τα hard reset κ.λπ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

πριν λίγο νομίζω πως διάλυσα το κινητό :(

με μια εφαρμογή που βάζεις γραμματοσειρές .. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.font.installer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qcnVtbXkuZm9udC5pbnN0YWxsZXIiXQ..

τέλος πάντων τώρα ανοίγει και μένει εκεί που λέει

Galaxy ace

gts5830 samsung

 

από εκεί και πέρα δεν κάνει τίποτα άλλο ..:( τι μπορώ να κάνω ?

το κινητό ήταν root , δοκίμασα να μπω στο android system recovery

και έχει αυτές τις επιλογές-->>

reboot system now ( το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι)

apply update from sdcard (να δοκιμάσω να κάνω unroot μήπως?)

wipe data/factory reset (το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι )

wipe cache partition ( το επέλεξα αλλα δεν άλλαξε κάτι )

test redbend fota

 

κάποιος ? 10 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

κάποιος ? 10 χαρακτήρες

 

Μπες σε download mode και φλασαρε με odin ακολουθώντας τον οδηγό

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε download mode και φλασαρε με odin ακολουθώντας τον οδηγό

 

δεν πολύ καταλαβαίνω τον οδηγό ..

τι πρέπει να κατεβάσω ακριβώς ?

το odin είναι σαν το κίες ?

 

τελικά κατάλαβα πως γίνετε :)

πια rom προτείνεται να κατεβάσω ?

από αυτές ? http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

Κάνε refresh favorites απο την εφαρμογή

 

Εκανα δεν λειτουργει! :S

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ROM που λετε τι ακριβως ειναι? σπασιμο?

για να βαλω καποιες εφαρμογες, πρεπει να ειναι σπασμενο?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο relative προγραμμα σαν το KIES γιατι εχω περασει την CYANOGEN 7.2 και το ΚΙΕS δεν βλεπει το κινητο μονο σαν flashaki το βλεπω για να περασω αρχεια...θελω να περασω τις επαφες και δεν μπορω στο κινητο

Galaxy S3 LTE

ROM[XXBMD4][JB 4.1.2][rXTREME.v9.0]

Perseus Kernel

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο relative προγραμμα σαν το KIES γιατι εχω περασει την CYANOGEN 7.2 και το ΚΙΕS δεν βλεπει το κινητο μονο σαν flashaki το βλεπω για να περασω αρχεια...θελω να περασω τις επαφες και δεν μπορω στο κινητο

 

Τις επαφές σου δεν τις έχεις περάσει στον google account σου; Αν όχι ατύχησες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τωρα..να σας πω παιδια μου οτι εδω και 3 ημερες η GR2 μου κανει κατι νερα! Ηταν οι μονες μερες που το κινητο δεν το χρησιμοποιησα ιδιαιτερα και ηταν συνεχεια στην αναμονη!Οποτε 2-3 φορεσ μεσα στην διαρκεια της ημερες οταν το επιανα ωστε να δω την ωρα η κατι και πατουσα το κουμπακι να ξεκλειδωσει η οθονη, η οθονη παρεμενε μαυρη και το κινητο δεν ανταποκρινοταν σε τπτ..ουτε καν στην απενεργοποιηση..Εβγαζα την μπαταρια την εβαζα και το ανοιγα απο την αρχη! Εχει παρατηρησει καποιος κατι αναλογο? Πραγματικα εχω αρχισει να ψηνομαι πολυ να γυρισω στην stock, την οποια δυστηχως δεν μπορω να βρω πουθενα!

 

Φίλε μου αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα από τότε που πέρασα τη GR2! Δεν έχω βρει ούτε τι φταίει ούτε πως διορθώνεται! Πάντως συνήθως εμφανίζεται όταν τερματίσω μία κλήση! Αν κάποιος έχει κάποια λύση, θα βοηθούσε πολύ.:O

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ROM που λετε τι ακριβως ειναι? σπασιμο?

για να βαλω καποιες εφαρμογες, πρεπει να ειναι σπασμενο?

Είναι σαν να βάζεις διαφορετικά windows στο pc σου. Δεν είναι "σπάσιμο" αυτό :) σαν όρος, το "σπάσιμο" αναφέρεται στην κατάσταση που μπορείς να φέρεις το κινητό σου (και συγκεκριμένα το λειτουργικό σύστημα που τρέχει στο κινητό σου, δλδ Android) σε κατάσταση που εργοστασιακά είναι κλειδωμένη για να μη μπορεί ο χρήστης καταλάθος να κάνει ζημιά. Η διαδικασία ονομάζεται "root" και αν είναι "ρουταρισμένος" ή rooted τότε μπορείς να εκμεταλευτείς περισσότερο τη συσκευή σου με εφαρμογές που, αντίστοιχα, κάνουν διάφορα πράγματα που οι απλές εφαρμογές (δλδ, οι εφαρμογές που τρέχουν και χωρίς να είσαι rooted) κάνουν. Ας βοηθήσει κανένας άλλος αν δεν τα εξηγώ καλά :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι μετά απο πολύ καιρό! Έχω καιρό να μπώ στο φόρουμ μιας και είμαι στρατό..!

Anyway, ο άσσος αποδείχθηκε καλή επιλογή, αν και όντως έχει θεματάκια με την μπαταρία :cool:

 

Το θέμα μου όμως είναι άλλο. Το συνδέω με το KIES και μου λέει ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω KIES.

Πως γένεν αυτό?? :blink:

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει? Αναμένω απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι μετά απο πολύ καιρό! Έχω καιρό να μπώ στο φόρουμ μιας και είμαι στρατό..!

Anyway, ο άσσος αποδείχθηκε καλή επιλογή, αν και όντως έχει θεματάκια με την μπαταρία :cool:

 

Το θέμα μου όμως είναι άλλο. Το συνδέω με το KIES και μου λέει ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω KIES.

Πως γένεν αυτό?? :blink:

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει? Αναμένω απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Προφανώς έχεις περάσει κάποια gustom rom.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

gustom rom? Να υποθέσω εννοούσες custom rom (?)

Δεν έχω περάσει όμως. Όταν το πήρα, το kies μου έλεγε ότι υπάρχει ενημέρωση και το έκανα όμως δεν έγινε καλά, ο λόγος? Άρχισε να κάνει κάτι ενοχλητικούς ήχους το ακουστικό κάθε φορά που μιλούσα, το πήγα στο service της samsung και μου είπαν δεν είχε περαστεί σωστά το λογισμικό και ότι μου το ξαναπέρασαν (μου έβαλαν την 2.3) . Και τώρα που το σύνδεσα, έγινε αυτό που είπα.

Τι μπορώ να κάνω για αυτό? Αν όντως μου πέρασαν κάποια custom rom. :confused:

Link to comment
Share on other sites

gustom rom? Να υποθέσω εννοούσες custom rom (?)

Δεν έχω περάσει όμως. Όταν το πήρα, το kies μου έλεγε ότι υπάρχει ενημέρωση και το έκανα όμως δεν έγινε καλά, ο λόγος? Άρχισε να κάνει κάτι ενοχλητικούς ήχους το ακουστικό κάθε φορά που μιλούσα, το πήγα στο service της samsung και μου είπαν δεν είχε περαστεί σωστά το λογισμικό και ότι μου το ξαναπέρασαν (μου έβαλαν την 2.3) . Και τώρα που το σύνδεσα, έγινε αυτό που είπα.

Τι μπορώ να κάνω για αυτό? Αν όντως μου πέρασαν κάποια custom rom. :confused:

 

Χαχαχαχαχαχαχα Ναι custom. Να τους το πας και να τους πεις τι πρόβλημα έχεις ή να περάσεις μια άλλη όπως λέει ο οδηγός στο πρώτο ποστ του θέματος. Να διαλέξεις μία που να έχει το σηματάκι του KIES δίπλα. Πιθανών στο service σου πέρασαν κάποια unofficial.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω το κινητο και λογω του οτι εχω φθασει πολυ κοντα στην ελαχιστη εσωτερικη μνημη θελω να το κανω root, ωστε να επεκτεινω τη μνημη του. Τι κινδυνους αντιμετωπιζω αν το κανω? ειναι ασφαλες σχετικα? Εχω την εκδοση του Android 2.2.1. Τι μου προτεινετε να κανω?
Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος μπορεί να μου δείξει κάποιο οδηγό για το πως να κάνω τις εφαρμογές να μπαίνουν στην κάρτα SD ? πωσ φτιαχνω την SDμε partitions? :\
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω το κινητο και λογω του οτι εχω φθασει πολυ κοντα στην ελαχιστη εσωτερικη μνημη θελω να το κανω root, ωστε να επεκτεινω τη μνημη του. Τι κινδυνους αντιμετωπιζω αν το κανω? ειναι ασφαλες σχετικα? Εχω την εκδοση του Android 2.2.1. Τι μου προτεινετε να κανω?

 

Να το αναβαθμίσεις μέσω KIES και μετά να περάσεις το Link2sd όπως λέω παρακάτω. Δεν έχεις κανένα κίνδυνο με το root

 

αν κάποιος μπορεί να μου δείξει κάποιο οδηγό για το πως να κάνω τις εφαρμογές να μπαίνουν στην κάρτα SD ? πωσ φτιαχνω την SDμε partitions? :\

 

Η λύση είναι κοινή και για τους δύο root και Link2sd ο οδηγός είναι εδώ.. *ΠΡΟΣΟΧΗ* Tο ρουτ που περιγράφετε σ αυτό τον οδηγό που έχει μέσα και το Link2sd δεν είναι για το ACE ο οδηγός για το ρουτ του ACE είναι εδώ

 

Flash στο κινητό μας ; Το δοκίμασε κανένας

Edited by DeathAngel
Flash

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τον οδηγο...το δικο μου το ACE δεν γινεται root. εχει την 2.3.6

εψαξα ...βρηκα...για 2.3.6...αλλα δεν κανουν τιποτα.

τι επιλογες εχω ?? :))

 

επισης...στο ψαξιμο βρηκα οδηγους για ICS ! αξιζει η αναβαθμιση ή θα εχω προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Κάτοχος του εν' λόγο κινητού εδώ και ένα μήνα, και θέλω να βάλω μεγαλύτερη κάρτα μνήμης. Η απορία μου είναι αν μπορώ να βάλω κάρτα μνήμης Micro SD High Capacity (Micro SDHC) ή μόνο απλή Μicro SD δέχεται?? Και τι Class είναι καλύτερο?? Κάποιος μου είπε πως όσο ανεβαίνω σε Class είναι καλύτερο και αν βρώ να βάλω Class 10, αληθεύει αυτό??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...