Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ Πρασινόδρακε :D:D

Μήπως η 7.1 είναι πιο σταθερή και δεν έχει τόσο κατανάλωση μπαταρίας ?

 

λοιπές ερωτήσεις :

1. Με την CM αλλάζει το partition στην SD ?? χάνονται τα δεδομένα ?

2. εγκαθιστώντας μετά το titanium στην CM μπορούμε να επαναφέρουμε με restore το backup που έχουμε πάρει τις εφαρμογές μας ?

3. Φαντάζομαι πως ανα πάσα στιγμή μπορούμε να φλαςάρουμε κάποια stock RΟΜ και να επιστρέψουμε σε Gingerbread 2.3.x ... έτσι δεν είναι ? χρειάζεται να γίνει κάτι πριν φλασάρουμε στοκ rom ?

1) αν θες πειράζεις την κάρτα σου εσύ, όχι η ROM

2) Ναι

3) Φυσικά. Αλλά πριν και μετά ΑΠΟ ΚΑΘΕ ROM πάντα κάνεις ένα wipe data.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ όσο είχα 7.1 δεν είχα θέμα με την μπαταρία ούτε και με καμία άλλη.

οτι ρομ και να έχω βγάζει μαξ 3 ώρες προβολή με ίδια χρήση (ουτε το μισό χρόνο δηλαδή απο το κοφτιασμενο μου S..)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο είχα 7.1 δεν είχα θέμα με την μπαταρία ούτε και με καμία άλλη.

οτι ρομ και να έχω βγάζει μαξ 3 ώρες προβολή με ίδια χρήση (ουτε το μισό χρόνο δηλαδή απο το κοφτιασμενο μου S..)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

μήπως είναι θέμα καλυμπραρίσματος της μπαταρίας τελικά ? :O

 

περίεργο να έχει τόση διαφορά από 7.1 με 7.2 ....

Νίκο έχεις κάποιο λινκ για την 7.1 ?

Ποια CM θεωρείτε καλύτερη για το ACE ? 7.1 ή 7.2 ?

Sorry για τις τόσες ερωτήσεις πρωί -πρωί αλλά αφού τις έχετε δοκιμάσει είμαι σίγουρος θα έχετε κατασταλάξει κάπου :rolleyes:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι θέμα καλυμπραρίσματος της μπαταρίας τελικά ? :O

 

περίεργο να έχει τόση διαφορά από 7.1 με 7.2 ....

Νίκο έχεις κάποιο λινκ για την 7.1 ?

Ποια CM θεωρείτε καλύτερη για το ACE ? 7.1 ή 7.2 ?

Sorry για τις τόσες ερωτήσεις πρωί -πρωί αλλά αφού τις έχετε δοκιμάσει είμαι σίγουρος θα έχετε κατασταλάξει κάπου :rolleyes:

 

Εγώ παντα καλιμπραρω την μπαταρία και κάνω 5 πλήρης φορτίσεις-αποφορτισεις (wipe data/cache/dalvik εννοείται πριν το φλασαρισμα νέας ρομ , πέρασμα στοκ με odin,wipes και μετά instal τη ρομ)

 

Δεν δοκίμασα την 7.2 εγώ. Πέρασα την TheMyth ics lite beta 2. Πολύ καλή έως τώρα

 

Edit: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19979512

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ.

Δεν μου είπατε όμως ποια 2.3.5 να φλασάρω?

 

:)

 

Αυτή που έχει στον οδηγό της πρώτης σελίδας είναι μια χαρά και συμβατή και με το KIES

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την 2,3,6!!! Το κινητό πετάει!!! Και για όλα αυτά ευχαρστώ τον Νικόλα που με βοήθησε να φτιάξω το χαλασμένο Wifi μου!!!! :P Ξέρει αυτός!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντα καλιμπραρω την μπαταρία και κάνω 5 πλήρης φορτίσεις-αποφορτισεις (wipe data/cache/dalvik εννοείται πριν το φλασαρισμα νέας ρομ , πέρασμα στοκ με odin,wipes και μετά instal τη ρομ)

 

μπορείς να περιγράψεις τον τρόπο που κάνεις καλιμπράρισμα στην μπαταρία Νίκο ?

σε ευχαριστώ πολύ .. :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι θέμα καλυμπραρίσματος της μπαταρίας τελικά ? :O

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!!! Για πέστε μου ρε παιδιά, πως γίνεται το καλιμπράρισμα;;;;;;;;;;;

Ποια CM θεωρείτε καλύτερη για το ACE ? 7.1 ή 7.2 ?

Δεν τίς ξέρω και πολύ καλά τίς cyanogenmod 7.*, αλλά από ότι έχει γράψει ο φίλος itasoulas, που τις έχει δοκιμάσει όλες, η καλλίτερη είναι η 7.2 RC0 VO-1 που θα την βρεις εδώ

Τέλος για κάποιον που ψάχνει μία φοβερή 2.3.6, με ελληνική γλώσσα και συμβατή με το kies, ας κατεβάσει αυτή

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος πως είναι συμβατή με το KIES αυτή η 2.3.6 που προτείνεις ?

το έχεις δοκιμάσει ? γιατί και εγώ 2.3.6 φοράω Ρώσσικη (που πιθανότατα είναι η ίδια) αλλά δεν είναι συμβατή με to KIES για αναβαθμίσεις ...

σαν κινητό όμως το βλέπει κανονικά ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος πως είναι συμβατή με το KIES αυτή η 2.3.6 που προτείνεις ?

το έχεις δοκιμάσει ? γιατί και εγώ 2.3.6 φοράω Ρώσσικη (που πιθανότατα είναι η ίδια) αλλά δεν είναι συμβατή με to KIES για αναβαθμίσεις ...

σαν κινητό όμως το βλέπει κανονικά ...

Εχτές την έβαλα για λίγη ώρα....συνδέθηκε αμέσως με το kies που έγραψε ότι βρήκε εγκατεστημένο το πιο πρόσφατο λογισμικό...

Αυτό είδα...τώρα παραπάνω δεν ξέρω να σου πω:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας..! http://www.podilates.gr/sites/default/files/smileys/hi.gif Μιας και εβαλα την 2.3.5 μπορω να "σκαλισω" το κινητακι μου? Μπορω να το κανω πιο γρηγορο? Αν ναι με ποια εφαρμογη..? Αυτο ειναι που λεμε root?

 

Κανεις..?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο ειναι πραγματικα αθλιο.....το iphone 3g π ειχα 10 φορες καλυτερο...το samsung ολο κολλαει...εχει προβλημα στις κλησεις......θελει προσπα8εια να ξεκολλησει και να ξεκλειδωσει οταν του καπνισει και γενικα ειναι ΜΑΠΑ...σκεφτομαι να παρω το xperia mini .....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο ειναι πραγματικα αθλιο.....το iphone 3g π ειχα 10 φορες καλυτερο...το samsung ολο κολλαει...εχει προβλημα στις κλησεις......θελει προσπα8εια να ξεκολλησει και να ξεκλειδωσει οταν του καπνισει και γενικα ειναι ΜΑΠΑ...σκεφτομαι να παρω το xperia mini .....

 

Έκανες μήπως αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

οχι,,,δν εκανα τπτ..

 

Θα χάσεις τα δεδομένα σου αλλά θα λύσεις λογικά το πρόβλημα σου. Με κλειστό κινητό πατάς home button + power button για να μπεις στο recovery mode. Στο μενού που θα σου ανοίξει με πρέπει να κάνεις wipe cache και wipe repartition. (κατευθύνεσαι με τα volume button και επιλέγεις με το home button).

Edit. με 2.3.5 θα λύσεις κ το πρόβλημα με τη μπαταρία σου. Πήγαινε ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-χρήση μπαταρίας και δες την κατανάλωση android.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να περιγράψεις τον τρόπο που κάνεις καλιμπράρισμα στην μπαταρία Νίκο ?

σε ευχαριστώ πολύ .. :)

 

Καλημέρα

Έχω το battery calibration απο το μάρκετ. Φορτίζω το κινητό πλήρως, δεν βγάζω φορτιστή και το κλείνω για να φορτίσει για αλλα 10 λεπτά περίπου. όταν γράψει και κλειστό 100% το ανοίγω (χωρίς να βγάλω φορτιστή ακομα) και εάν είναι πλήρως φορτισμένο (αλλιως περιμένω κανένα λεπτο) μπαίνω στο πρόγραμμα-calibrate-πισω και βγάζεις φορτιστή.

Μετά κάνω 5 πλήρης φορτίσεις-αποφορτίσεις. (το battery stats σβήνεται με το καλιμπραρισμα και μετά ξαναγινεται μονο του)

Στην ουσία δηλαδή

Φόρτιση ανοιχτό-φόρτιση κλειστό-άνοιγμα-calibrate-βγαζεις φορτιστη και τέλος :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις τα δεδομένα σου αλλά θα λύσεις λογικά το πρόβλημα σου. Με κλειστό κινητό πατάς volume up + home button + power button. Στο μενού που θα σου ανοίξει με πρέπει να κάνεις wipe cache και wipe repartition. (κατευθύνεσαι με τα volume button και επιλέγεις με το home button).

Edit. με 2.3.5 θα λύσεις κ το πρόβλημα με τη μπαταρία σου. Πήγαινε ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-χρήση μπαταρίας και δες την κατανάλωση android.

Εννοείς τον συνδυασμό των πλήκτρων Home + Power buttons έτσι;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τον συνδυασμό των πλήκτρων Home + Power buttons έτσι;

 

Ναι αυτό εννοεί απλα στο s και s2 είναι όπως τα είπε

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα κουλό: απο χθες αργά το βράδυ μετά από ένα reboot δεν έβλεπε καμία εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει το κινητό, παρά ελάχιστες. Ξανά reboot, τίποτα. Ξανά clean Galvic cash, τίποτα. Τελικά, την έστειλα την CM7.2 και θα επιστρέψω στην 2.3.5 που άντεχε τουλάχιστον μια μέρα το κινητό μου και με το link2sd θα περνάω τα πάντα στο ext3 partition της sd μου...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα κουλό: απο χθες αργά το βράδυ μετά από ένα reboot δεν έβλεπε καμία εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει το κινητό, παρά ελάχιστες. Ξανά reboot, τίποτα. Ξανά clean Galvic cash, τίποτα. Τελικά, την έστειλα την CM7.2 και θα επιστρέψω στην 2.3.5 που άντεχε τουλάχιστον μια μέρα το κινητό μου και με το link2sd θα περνάω τα πάντα στο ext3 partition της sd μου...

Εγώ θα μείνω στην CM7.2 για λίγες μέρες, να δω τι ακριβώς γίνεται με τη κατανάλωση της μπαταρίας.

Έκανα το καλιμπράρισμα όπως μας είπε ο φίλος μας ο Νίκος:respect: και θα το ψάξω ακόμη...

 

Τέλος αν ψάχνεις μία φοβερή 2.3.6, με ελληνική γλώσσα, συμβατή με το kies και μπαταρία πάνω από μία μέρα δες και αυτή...:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μείνω στην CM7.2 για λίγες μέρες, να δω τι ακριβώς γίνεται με τη κατανάλωση της μπαταρίας.

Έκανα το καλιμπράρισμα όπως μας είπε ο φίλος μας ο Νίκος:respect: και θα το ψάξω ακόμη...

 

Τέλος αν ψάχνεις μία φοβερή 2.3.6, με ελληνική γλώσσα, συμβατή με το kies και μπαταρία πάνω από μία μέρα δες και αυτή...:)

Σε ευχαριστώ. Την κατεβάζω ήδη :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τον συνδυασμό των πλήκτρων Home + Power buttons έτσι;

 

Ναι αυτό εννοεί απλα στο s και s2 είναι όπως τα είπε

Ναι, αυτό εννοώ. Υπέθεσα ότι είναι το ίδιο όπως στα s και sii. Προφανώς στο ace γίνεται με το home button και το power button. Θα διορθώσω και το προηγούμενο μου post. Γενικά είναι καλό, πριν και μετά από κάθε εγκατάσταση, να κάνουμε wipe για να μη υπάρχουν αρχεία της προηγούμενης έκδοσης που δημιουργούν προβλήματα. Είναι κάτι αντίστοιχο με τους υπολογιστές. Πάντα προτείνεται η καθαρή εγκατάσταση windows και όχι η αναβάθμιση.

Για το καλιμπράρισμα να συμπληρώσω ότι η εφαρμογή από το market απαιτεί root.

Link to comment
Share on other sites

παντως χωρις ιδιαιτερη χρηση wifi εως καθολου η μπαταρια με CM7.2 RC0 by vo-1 η μπαταρια μου κρατησε 3 ολοκληρες ημερες χωρις καλιμπραρισμα κτλπ. Οχι και ασχημα! :)
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...