Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι πρόβλημα εννοείς ? :\ εμενα παίζει και avi και τρέχει αρκετά ικανοποιητικά :):):):):)

Βρε παιδιά, σε εμένα δεν παίζουν καλά ούτε τα .avi ούτε τα .mkv! :confused: Η εικόνα είναι τρομερά αργή ενώ ο ήχος και οι υπότιτλοι είναι κανονικοί. Έχετε μήπως κάτι να προτείνετε? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά, σε εμένα δεν παίζουν καλά ούτε τα .avi ούτε τα .mkv! :confused: Η εικόνα είναι τρομερά αργή ενώ ο ήχος και οι υπότιτλοι είναι κανονικοί. Έχετε μήπως κάτι να προτείνετε? :)

 

Μήπως είναι High Definition το video που προσπάθησες να παίξεις ? :rolleyes:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι High Definition το video που προσπάθησες να παίξεις ? :rolleyes:

Είναι Bluray, μόλις τώρα το παρατήρησα:O

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ!!!ΕΚΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ROOT ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ROM ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΦΟΡΜΑΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!ΠΑΩ ΣΤΟ RECOVERY ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ E:failed to mount/cache

E:cant mount/cache/recovery/logo Κ.Α ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΡΟΜ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ INSTALL!!!!!HELP

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αρχιζω και μετανιωνω για την αγορα του ace..ειμαι στην 2.3.3 και τιποτα καλο δν εχει..κολλαει οτανμιλαω στο τηλ ...κανει 5 δευτερολεπτα να λειτουργησει η οθονη για να τερματισω την κληση.....του εβαλατο skype,κρασαρει ΣΥΝΕΧΩΣ ενω μιλαω πχ ακουω τον ηχο οτι με καλουν στο σκαιπ....κολλαει και ενω βγαινω και παταω τερματισμο κλησης(στοσκαιπ παντα)δν γινετε τπτ και πρεπει να το τερματισω απο το task manager...η μπαταρια θελει φορτισμα καθε μερα ....στις 5 φορες που παω να το ξεκλειδωσω τις 3 η οθονη που σερνεις το δαχτυλο σου για να ξεκλειδωσει ειναι 'νεκρη" και 8ελει παλι πατημα το πληκτρο του κλειδωματος/ξεκλειδωματος και γενικα ειναι μεσα στα κολληματα...καποια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το κανεις μεσα απο CWM, πρωτα format sd card, μετα απο το μενου advanced πατα partition sd, επελεξε 1024ΜΒ και swap 0. Απλα και ομορφα!

 

Επειτα με το link2sd, οταν το πρωτοανοιγεις σου ζηταει να δημιουργησεις ενα mount script για το sd-ext, πατα ext3 και επανεκινηση. Τελος, χρησιμοποιησε το s2e απο market, κανε κλικ ολες τις επιλογες, πηγαινε και settings και εκει που λεει για boot option επελεξε 2ΜΒ cahe αλλα μην τικαρεις εκει που λεει για ext4. Επανεκινηση. Δεν χρειαζεται να μεταφερεις καmia εφαρμογη στην sd με αυτο τον τροπο.

 

Αυτό μπορώ να το κάνω με οποιαδήποτε ROM ή πρέπει μόνο με την CM7.2? Δλδ, μπορώ να βάλω μαμίσια 2.3.5 και να έχω extended μνήμης 1GB από την sd μου;

 

ΑΚΥΡΟ: μόλις τώρα είδα πως το s2e δουλεύει ΜΟΝΟ σε CM7...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους:D

Ρε παιδια αρχιζω και μετανιωνω για την αγορα του ace..ειμαι στην 2.3.3 και τιποτα καλο δν εχει..

Φίλε μου μάλλον δεν σου έχει κάτσει καλά η συγκεκριμένη rom.

Στο δικό μου έβαλα την 2.3.5, στη συνέχεια μέσω kies αναβάθμισα σε 2.3.6 και το τηλέφωνο είναι super. Είναι πολύ γρήγορο, σταθερό, δεν κολλάει πουθενά και η μπαταρία με βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες.

Οπότε κάνε λίγο υπομονή, να σου δώσουν οδηγίες τα παιδιά που τα ξέρουν καλά και θα την βρείς την άκρη:D

 

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα.

Δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμμία 7.* cyanogenmod rom.

Ενώ την κάνω flash κανονικά από την sdcard, μου βγάζει άλλες φορές "installation aborted'' και άλλες φορές "installation complete".

Πάντα όμως συνεχίζει με E:failed to mount/cache και E:cant mount/cache/recovery/logo

Δεν μπορεί να κάνει boot κανονικά και να φορτώσει το λειτουργικό:cry:

Βγάζει την πρώτη οθόνη "android" και παγώνει εκεί...:(

 

Τι να κάνω;;;;;;;

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με αυτό; "Ενώ την κάνω flash κανονικά από την sdcard"

Μήπως δεν ακολουθείς πιστά όλο το guideline του CM installation?

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το samsung ace

Kαταρχην να πω οτι ειναι androint 2.2 και καποια στιγμη που βγηκε η αναβαθμιση απο την cosmote προσπαθησα να την κανω

μεσω κιες επανειλημενα αλα δεν τα καταφερα τελικα, πραγμα που δεν με πειραξε ιδιαιτερα αλα το προβλημα ειναι αλλου!!!!

Οταν ερχονται ειδοποιησεις για up date πχ opera mobile κτλ κατεβαζει την ενημερωση αλα στην εγκατασταση βγαζει σφαλμα και γραφει ¨¨ οτι δεν ειναι δυνατη η εγκατασταση στο τηλεφωνο η στην sd

Μην ξερωντας τι να κανω δοκιμασα επαναφορα εγοστασιακων ρυθμισεων.(Υποψην οτι υπηρχε χωρος και στο τηλ και στην sd )

Mετα την επαναφορα μου εβγαλε ενημερωση για samsung ap και για το youtoube και τις εγκατεστησα κανονικα

Οπιαδηποτε αλλη εφαρμογη παω να εγκαταστησω απο το market γραφει......δεν ειναι δυνατη η εγκατασταση επαρκης χωρος στην συσκευη.Αν μπορει καποιος ας βοηθησει

ΥΓ παιδια ειναι το πρωτο μου smart phone και δεν γνωριζω και πολλα

Τελικα το προβλημα λυθικε με διαμορφωση(διαγραφη) της sd

Εκανα και up date σε 2.3.5

Link to comment
Share on other sites

...Για τους φίλους που αντιμετωπίζουν προβλήματα...

 

Προσέξτε τί εφαρμογές περνάτε στο κινητό. Αυτό ισχύει για τους υπολογιστές, ισχύει και για τα κινητά Android. Απ' ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής, το Ace είναι στην καλύτερη στιγμή του: πληθώρα επιλογών σε official και custom roms, οι αμαρτίες του παρελθόντος δείχνουν να έχουν ξεπεραστεί - το μόνο που απαιτεί πλέον είναι μία συνετή χρήση. Δεν έχει νόημα π.χ. να περνάμε 100 εφαρμογές "για να υπάρχουν" και να χρησιμοποιούμε μέσα στην εβδομάδα λιγότερες από 10. Δεν έχει νόημα να φορτώνουμε την οθόνη με widgets που δεν μας απασχολούν και μετά να γκρινιάζουμε ότι η μπαταρία δεν κρατάει.

 

Το Ace είναι το δεύτερο Galaxy (μετά το 3) που χρησιμοποιώ. Σήμερα το θεωρώ πολύ καλή επιλογή, ενώ το Πάσχα που το απέκτησα με είχε εκνευρίσει αφάνταστα (είχε Froyo 2.2). Χρησιμοποιώ Gingerbread XWKS2 και δεν μπαίνω στην λογική των custom roms γιατί έχω διαπιστώσει ότι η ταχύτητα και η σταθερότητα δεν πάνε παρέα (ίσως να πηγαίνουν παρέα στο iPhone, με το οποίο το Ace έχει τις ίδιες -ιδανικές για smartphone- διαστάσεις... αλλά το iPhone κοστίζει περισσότερο και, όσες φορές ασχολήθηκα, δεν μπόρεσα να δουλέψω χωρίς να κατεβάζω καντήλια... "απλό και πανίσχυρο" my-a$$). Η λύση που έχω βρει για να μην με καταπιέζει η χρήση του είναι να έχω εγκατεστημένες όσες εφαρμογές χρησιμοποιώ σε εβδομαδιαία βάση (20-25), και όσα "αστεράκια" έχω κατά καιρούς βρει τα κρατάω σε apk στην κάρτα για όποτε χρειαστούν. Δεν βλέπω π.χ. τον λόγο να έχω μόνιμα εγκατεστημένο το Google Sky Map και το Marine Traffic όταν τον χειμώνα τον περνάω στην Αθήνα με μόνιμη συννεφιά. Επίσης δεν έχω μόνιμα root το κινητό όταν έχω ήδη "παγώσει" τις συστεμικές εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ (Samsung Apps, GoogleTalk κλπ).

 

Για να μην το τραβάω το θέμα: διαβάστε 5 πράγματα, ρωτήστε ό,τι δεν καταλαβαίνετε, αλλά να έχετε υπόψη ότι χρειάζεται να ασχοληθείτε λίγο με το τηλέφωνο για να μην ασχολείστε συνέχεια!

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το κανεις μεσα απο CWM, πρωτα format sd card, μετα απο το μενου advanced πατα partition sd, επελεξε 1024ΜΒ και swap 0. Απλα και ομορφα!

Φίλε μου το CWM που χρησιμοποιώ, δεν τις έχει αυτές τις επιλογές. Ποιά version χρησιμοποιείς;; Και κάτι άλλο.

Αυτό προυποθέτει αντιγραφή του περιεχομένου της sdcard στον υπολογιστή και επανεγγραφή του μετά το format, σωστά;;;

Aν η κάρτα είναι 512MBτι βάζεις; ---> advanced ---> partition sd ---> 5124ΜΒ και swap 0;;;

 

Απο ότι έχω καταλάβει, έχεις καταλήξει ότι καλύτερη rom είναι η 7.2 που έχεις στην υπογραφή σου; Σωστά;

 

Σε ευχαριστώ:)

 

μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με αυτό; "Ενώ την κάνω flash κανονικά από την sdcard"

Μήπως δεν ακολουθείς πιστά όλο το guideline του CM installation?

Η διαδικασία που ακολουθώ πράγματι μπορεί να μην είναι σωστή. Τι εννοοώ...

- αντιγράφω το αρχείο της rom στην sdcard...

- μπαίνω σε recovery mode...

- πάω σε wipe data/factory reset...

- μετά wipe cache partition...

- μετά apply update from sdcard...

και τέλος reboot system now...

δεν έχει άλλες επιλογές το συγκεκριμένο CMW

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

...Για τους φίλους που αντιμετωπίζουν προβλήματα...

 

Προσέξτε τί εφαρμογές περνάτε στο κινητό. Αυτό ισχύει για τους υπολογιστές, ισχύει και για τα κινητά Android. Απ' ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής, το Ace είναι στην καλύτερη στιγμή του: πληθώρα επιλογών σε official και custom roms, οι αμαρτίες του παρελθόντος δείχνουν να έχουν ξεπεραστεί - το μόνο που απαιτεί πλέον είναι μία συνετή χρήση. Δεν έχει νόημα π.χ. να περνάμε 100 εφαρμογές "για να υπάρχουν" και να χρησιμοποιούμε μέσα στην εβδομάδα λιγότερες από 10. Δεν έχει νόημα να φορτώνουμε την οθόνη με widgets που δεν μας απασχολούν και μετά να γκρινιάζουμε ότι η μπαταρία δεν κρατάει.

 

Το Ace είναι το δεύτερο Galaxy (μετά το 3) που χρησιμοποιώ. Σήμερα το θεωρώ πολύ καλή επιλογή, ενώ το Πάσχα που το απέκτησα με είχε εκνευρίσει αφάνταστα (είχε Froyo 2.2). Χρησιμοποιώ Gingerbread XWKS2 και δεν μπαίνω στην λογική των custom roms γιατί έχω διαπιστώσει ότι η ταχύτητα και η σταθερότητα δεν πάνε παρέα (ίσως να πηγαίνουν παρέα στο iPhone, με το οποίο το Ace έχει τις ίδιες -ιδανικές για smartphone- διαστάσεις... αλλά το iPhone κοστίζει περισσότερο και, όσες φορές ασχολήθηκα, δεν μπόρεσα να δουλέψω χωρίς να κατεβάζω καντήλια... "απλό και πανίσχυρο" my-a$$). Η λύση που έχω βρει για να μην με καταπιέζει η χρήση του είναι να έχω εγκατεστημένες όσες εφαρμογές χρησιμοποιώ σε εβδομαδιαία βάση (20-25), και όσα "αστεράκια" έχω κατά καιρούς βρει τα κρατάω σε apk στην κάρτα για όποτε χρειαστούν. Δεν βλέπω π.χ. τον λόγο να έχω μόνιμα εγκατεστημένο το Google Sky Map και το Marine Traffic όταν τον χειμώνα τον περνάω στην Αθήνα με μόνιμη συννεφιά. Επίσης δεν έχω μόνιμα root το κινητό όταν έχω ήδη "παγώσει" τις συστεμικές εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ (Samsung Apps, GoogleTalk κλπ).

 

Για να μην το τραβάω το θέμα: διαβάστε 5 πράγματα, ρωτήστε ό,τι δεν καταλαβαίνετε, αλλά να έχετε υπόψη ότι χρειάζεται να ασχοληθείτε λίγο με το τηλέφωνο για να μην ασχολείστε συνέχεια!

 

Όπως και σε ένα PC όμως, ένα προσεγμένο Android ROM χωρίς άπειρα widgets δεν επηρεάζεται είτε έχει κάποιος 20 είτε 200 applications installed.

 

Γενικά προτιμώ να βάζω λίγα resource παραπάνω (CPU, memory card, etc) προκειμένου να κάνω τη δουλειά μου χωρίς "πατέντες" (πχ να κρατάω χωριστά APKs κτλ). Προσέχω βέβαια πάντα διπλά το τι εγκαθιστώ και δεν πειραματίζομαι με μέτρια apps από αμφίβολους developers.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που ακολουθώ πράγματι μπορεί να μην είναι σωστή. Τι εννοοώ...

- αντιγράφω το αρχείο της rom στην sdcard...

- μπαίνω σε recovery mode...

- πάω σε wipe data/factory reset...

- μετά wipe cache partition...

- μετά apply update from sdcard...

και τέλος reboot system now...

δεν έχει άλλες επιλογές το συγκεκριμένο CMW

 

Ε αφού το κάνεις λάθος..

Δεν είναι update zip για να το περάσεις ετσι.

INSTAL ZIP FROM SDCARD!

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Κάνε install zip και είσαι μάλλον ΟΚ.

 

Το σωστό flow έχει όπως παρακάτω:

 

Stock ROM -> Flash ClockWorkMod recovery -> Wipe cache -> Flash CM from recovery (install zip from sdcard option) -> Wipe Data and cache -> Wipe Dalvik cache -> Reboot phone

Θα πάρει λίγο χρόνο το πρώτο boot, αλλά μετά enjoy your new CM ;)

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού το κάνεις λάθος..

Δεν είναι update zip για να το περάσεις ετσι.

INSTAL ZIP FROM SDCARD!

Ρε παιδιά θα τρελλαθώ...:cry:

δεν υπάρχει...επιλογή INSTAL ZIP FROM SDCARD! στο CMW,

τουλάχιστον στη version 5.0.* που χρησιμοποιώ...

 

εσείς που το βλέπετε...

Link to comment
Share on other sites

γτ δεν μπορώ να διαβάσω τα mail στο yahoo απο το samsung galaxy ace μου??? Μου βγάζει error ... πρεπει να κατεβασω καμμια εφαρμογη ???

 

ευχαριστω ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

γτ δεν μπορώ να διαβάσω τα mail στο yahoo απο το samsung galaxy ace μου??? Μου βγάζει error ... πρεπει να κατεβασω καμμια εφαρμογη ???

 

ευχαριστω ... :rolleyes:

 

Κατέβασε την εφαρμογή yahoo mail. Επίσης μπορείς να ρωτάς στο σχετικό θέμα του ace :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελλαθώ...:cry:

δεν υπάρχει...επιλογή INSTAL ZIP FROM SDCARD! στο CMW,

τουλάχιστον στη version 5.0.* που χρησιμοποιώ...

 

εσείς που το βλέπετε...

 

Καλά μας δουλεύεις τώρα;

Στο απλό recovery δεν έχει την επιλογή. Δεν παίζει να μην υπάρχει σε cwm recovery.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Καλά μας δουλεύεις τώρα;

Στο απλό recovery δεν έχει την επιλογή. Δεν παίζει να μην υπάρχει σε cwm recovery.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Καθόλου δεν σας δουλεύω:)

Στο CWM 5.0.* υπάρχουν μόνο 4 επιλογές

- reboot system now

- apply update from sdcard

- wipe data/factory reset

- wipe cache partition

 

Τώρα εγκατέστησα το CWM 4.0.0.9 που έχει τις παραπάνω 4 επιλογές και 5 ακόμη:

- install zip from sdcard

- backup and restore

- mounts and storage

- advanced

- power off

 

άρα και οι δύο έχουμε δίκιο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο το Market το samy go remote (εχω το ace gts 5830 και samsung TV) και μου λεει

please change the IP address in settings

Μπορει να με βοηθησει καποιος να μου πει τι γινετε ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες βάλει άλλη ROM και σβήστηκε και το CMW 5? διότι οι πρώτες επιλογές μου θυμίζουν το μαμίσιο recovery menu...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης γιατι ειμαι και λιγο ασχετος

ευχαριστω

Μηπως εννοεις rom την καινουργια εκδοση 2.3.5 φοραω

εαν ξερεις μπορεις να με βοηθησεις.

Αυτο το CMW5 μπορω να το βρω

ευχαριστω

Edited by skordasdim
Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης γιατι ειμαι και λιγο ασχετος

ευχαριστω

Το μήνυμά μου αφορούσε το προηγούμεο post από το δικό σου:)

δυστυχώς, το application που αναφέρεις δεν το γνωρίζω...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο το Market το samy go remote (εχω το ace gts 5830 και samsung TV) και μου λεει

please change the IP address in settings

Μπορει να με βοηθησει καποιος να μου πει τι γινετε ?

 

Από όσο θυμάμαι το SamyGo Remote λειτουργεί πάνω από το WiFi LAN. Αν δεν έχεις καμία εμπειρία από τοπικά δίκτυα δεν θα είναι πολύ εύκολο. Γενικά πρέπει συνδέσεις TV και κινητό στο ίδιο WiFi και από εκεί και πέρα όλα είναι απλά.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...