Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχετε παρατηρήσει κι εσείς ανάλογα "ύποπτες" ή λανθασμένες χρεώσεις σε καρτοκινητό Vodafone;

 

Οχι..ποτε...

 

αν και ελεγχω σχεδον καθημερινα το υπολοιπο μου και στα τρια δικτυα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικούς μήνες έχω την υποψία ότι το υπόλοιπο του λογαριασμού του καρτοκινητού μου μειώνεται πιο γρήγορα απ' όσο πρέπει (για την χρήση που κάνω). Αποφάσισα λοιπόν να ελέγχω το υπόλοιπο μετά από κάθε χρήση του τηλεφώνου. Σήμερα διαπίστωσα ότι από τον λογαριασμό μου έλλειπαν €8. Τα τρία από αυτά δικαιολογούνται από την ανανέωση του προγράμματος που έχω για το internet (Surf & Email 60 MB). Τα υπόλοιπα €5 είχαν αφαιρεθεί χωρίς λόγο.

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι έκανε λάθος το "σύστημα" και η ανανέωση του προγράμματος για το internet καθυστέρησε μία ημέρα και ότι αυτήν ακριβώς την ημέρα έκανα χρήση του internet που αντιστοιχεί σε €5 (ακριβώς. Ούτε λεπτό παραπάνω ή παρακάτω). Μου ζήτησαν συγνώμη και είπαν ότι το ποσό αυτό θα πιστωθεί και πάλι στο λογαριασμό μου.

Πέρα από το γεγονός ότι ειλικρινά ΔΕΝ χρησιμοποίησα καθόλου το internet από το κινητό μου τις τελευταίες τρεις ημέρες, επειδή λόγω των διακοπών βρισκόμουν όλη μέρα στο σπίτι και είχα πρόσβαση από τον υπολογιστή μου, με προβληματίζει το γεγονός ότι το "σύστημα" έκανε λάθος. Πως γίνεται να κάνει λάθος ένας υπολογιστής που χρησιμοποιεί δυαδικές εντολές; Μπορεί π.χ. το αριθμητικό κομπιουτεράκι να βγάλει λάθος αποτέλεσμα σε μια πρόσθεση; Μόνο αν έχει γίνει λάθος στον προγραμματισμό του...

Έχετε παρατηρήσει κι εσείς ανάλογα "ύποπτες" ή λανθασμένες χρεώσεις σε καρτοκινητό Vodafone; Εγώ πλέον ελέγχω το υπόλοιπο του λογαριασμού μου τουλάχιστον τρεις φορές τη μέρα. Συγνώμη, Vodafone, αλλά δεν εμπιστεύομαι τυφλά πλέον το «σύστημα» που χρεώνει τον λογαριασμό μου…

οχι δεν μου εχει τυχει ποτε. γενικα μια φορα ετυχε που ημουνα στο κτελ και πηγαινα επαρχια και ειχα ενεργοποιημενο το surf&email 30 το παλιο και μαλλον κατι εγινε με την κεραια που με καλυπτει και με χρεωσε κανονικα και πηρα το 13830 και το πιστωσανε το ποσο σε περιπου 1ή 5 εργασιμες μερες . Αλλα δεν μου εχει ξανα τυχει ολα δουλευουνε αψογα με την vodafone σε μενα .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Το repeater είναι λύση ανάγκης. Μαζί με το σήμα που λαμβάνει ενισχύει και το θόρυβο και φυσικά προσθέτει θόρυβο. Έτσι το σήμα μπορεί να είναι δυνατό αλλά όχι τόσο καθαρό όσο από μια καθαρή πηγή Η/Μ κύματος. Ένα πολύ καλό repeater γίνεται δύσκολα αντιληπτό από το δίκτυο γιατί φαίνεται σαν ένα κινητό με κακή λήψη σήματος που απλά έχει κακό SNR...

 

Εχεις δοκιμασει στην πράξη 1 Αναμεταδότη 3G ή φωνής 900-1800Μhz? Ή θεωρητικά τα λες αυτά? Γιατι στην πράξη ΔΕΝ ισχύει κατι τετοιο και δεν υπάρχει κανένας θόρυβος. Πόσο μάλλον να δεις τι ενίσχυση κάνει στο σήμα 3G και πόσο ανεβαίνουν οι μπάρες. Τουλάχιστον στο χωριό μου που ειχα 2 γραμμές G, τώρα είμαι με 3 γραμμες HSPA!!

Και δεν αναφέρομαι σε κινέζικους αναμεταδότες αλλα σε Made in Taiwan προιοντα που θεωρούνται κλασης ανωτερα...

Edited by Pompodektakias
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας εδω στο forum καπου διαβασα οτι το καρτοιντερνετ δεν επιτρεπει VoIP, οποτε ετσι μαλλον εξηγειται...

 

Πράγματι, ούτε skype και τέτοια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

Σήμερα παρέλαβα μέσω Courier μια δερμάτινη θήκη Samsung για το Galaxy Tab που είχα αγοράσει από την Vodafone πριν λίγο καιρό.

 

Με εξέπληξαν μπορώ να πω οι κύριοι και οι κυρίες της Vodafone.

 

Πράγματι άκυρο γιατί δεν είχε ποτέ τέτοια προσφορά..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εχει κοφτη στα 3GB traffic.

 

Ειχα παρει την καρτα 10 ημερων και στην 7η παπαλα, λεω και γω τι εγινε.

Εκ των υστερων ομως εμαθα οτι υπαρχει το ταβανι των 3Gb traffic

 

Μαντολες δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Και εχει κοφτη στα 3GB traffic.

 

Ειχα παρει την καρτα 10 ημερων και στην 7η παπαλα, λεω και γω τι εγινε.

Εκ των υστερων ομως εμαθα οτι υπαρχει το ταβανι των 3Gb traffic

 

Μαντολες δηλαδη...

 

 

καρτοwind επιτρέπει. και το ταβάνι είναι στα 12gb η των 7 ημερών. 14 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

καρτοwind επιτρέπει. και το ταβάνι είναι στα 12gb η των 7 ημερών. 14 ευρώ.

 

Χμ, δε ξερω αν το usb stick της Voda θα δουλεψει με sim της Wind...

Link to comment
Share on other sites

Χμ, δε ξερω αν το usb stick της Voda θα δουλεψει με sim της Wind...

 

Μια χαρά δοuλεύει φτάνει να κατεβάσεις το πρόγραμμα της WIND

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειμαι τελειως νεος εδω.μπορει καποιος να με βοηθησει.μου χαρησαν ενα nokia n900 πως να περασω τους χαρτες.ευχαρηστω
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271950

δες εδω:)

 

Υ.Γ Καλωσηρθες :)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι λιγο άσχετος με το mobile broadband θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες ώστε να ψάξω σωστά για να έχω ένα αξιοπρεπές internet... γενικά τι πρέπει να προσέξω και σε ποιο πακέτο να μπω. Τα 5 gb θα μου φτάνουν το μήνα για σερφαρισμα σε ιστοσελίδες; msn; Και για πόσο χρόνο περίπου την ημέρα με καλύπτουν θεωρητικά; Δεν έχω σκοπό να αρχίσω το download ούτε να βλέπω βιντεάκια στο youtube. Γενικά θα ήθελα να με πληροφορήσετε τι χρήση πρέπει να κάνω όσο υποκειμενικό και αν είναι αυτό. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Η θεωρεία δεν ταυτίζει τις ώρες με τα ΜΒ .Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Τα 5GB Πρέπει να σε φτάνουν για άνοιγμα ιστοσελίδων , αλλά μόνο εσύ γνωρίζεις πόσες ιστοσελίδες επισκέπτεσαι καθημερινά και ποιές είναι αυτές.

Γενικά είναι αρκετά για τον μέσο χρήστη, που δεν κάνει download.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

 

Ξέρει κανένας αν το Vodafone Mobile Broadband επιτρέπει εισερχόμενες συνδέσεις; Θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν σύνδεση σε server σε απομακρυσμένη περιοχή αλλά ήδη έχω φάει ήττα από την cosmote (κλειστά ports)...

 

Ευχαριστώ!

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δουλεύει κανονικά. Είχα συνδέσει κι εγώ έναν VPN Server στον οποίο έπαιζε VPN, remote desktop και file sharing
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δουλεύει κανονικά. Είχα συνδέσει κι εγώ έναν VPN Server στον οποίο έπαιζε VPN, remote desktop και file sharing

 

Δηλαδή σου δίνει αληθινή IP στο ιντερνετ η Voda και μπορείς να μπείς απ'εξω και να βάλεις DYNDNS? Ποιο πρόγραμμα έβαλες?

 

γιατι εγώ οταν έβαλα την sim του κινητού μου (εχω στο κινητο internet αλλα για κινητό, όχι λάπτοπ) δεν έδινε αληθινή IP παρά μόνο μια εσωτερική 10.0.χ.χχ της Voda.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ασχολήθηλα με την IP της vodafone... Απλά εγκατέστησα στον server που ήταν συνδεδεμένος με vodafone το πρόγραμμα του DynDns, και αυτό έκανε συγχρονισμό του domain με την ΙΡ του μηχανήματος. Έτσι, έπαιζαν όλα τα παραπάνω!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει:

 

Ότι από τις 28 Ιανουαρίου 2011, η ελάχιστη διάρκεια χρέωσης κλήσεων ομιλίας και βίντεο-κλήσεων προς εθνικούς αριθμούς κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, καθώς και των εξερχομένων κλήσεων περιαγωγής όσων είναι επιπρόσθετα εγγεγραμμένοι στην υπηρεσία Vodafone Passport, αυξάνεται από 45 σε 60 δευτερόλεπτα στα παρακάτω προγράμματα χρεώσεων των πακέτων καρτοκινητής:

 

* Vodafone CU: Βασικός και παλιός Τιμοκατάλογος

* Καρτοκινητό Vodafone: Βασικός Τιμοκατάλογος (Νέο Καρτοκινητό Vodafone), Παλαιότεροι Τιμοκατάλογοι ( Καρτοκινητό Vodafone Advance, Καρτοκινητό Vodafone Base, Πρόγραμμα προνομιακής χρέωσης με ανανέωση 20€ και άνω).

* Καρτοκινητό Ολυμπιακός

* Vodafone International: Vodafone Unlimited

 

 

Η αλλαγή αυτή δεν αφορά στις υπόλοιπες χρεώσεις, συμπεριλαμβανομένων των χρεώσεων υπηρεσιών και των λοιπών χρεώσεων κατά τη διάρκεια περιαγωγής. Επίσης η αλλαγή αυτή δεν αφορά τις υπηρεσίες Καρτοπρογράμματος

 

Πηγή: Vodafone

 

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΑΛΛΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ """""ΣΟΦΟ""""" ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

 

Αν και νομιζω οτι και η Wind εχει κανει την δικια της αντιστοιχη μαγκια στα συμβολαια

 

Μονο η Κοτε εμεινε απεξω προς το παρον, :hypno:

Να μην αργει και αυτη γιατι οπως γραφτηκε σε αλλο φορουμ,

"Η ΕΕΤΤ τι κάνει???? πρέπει να παρέμβει για να συνετιστεί και η cosmote να ανεβάσει και αυτή.

 

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ !!! ¨" :secret:

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

H αποψη μου ειναι οτι ειναι απαραδεκτο 1 λεπτο ελαχιστη χρεωση απο οποιαδηποτε εταιρεια.Παλια κραζαμε το talk & save, ετσι οπως τα κανανε ποιος θα το ελεγε οτι καποτε θα φτασει να συμφερει:)
Link to comment
Share on other sites

H αποψη μου ειναι οτι ειναι απαραδεκτο 1 λεπτο ελαχιστη χρεωση απο οποιαδηποτε εταιρεια.Παλια κραζαμε το talk & save, ετσι οπως τα κανανε ποιος θα το ελεγε οτι καποτε θα φτασει να συμφερει:)

 

όντως συμφέρει το talk and save αλλά με βλέπω αν δεν μπορέσω να μειώσω τις κλήσεις μου σε αριθμούς κοσμοτε ή να στέλνω μόνο μυνήματα με βλέπω να πηγαίνω στο νέο καρτοκινητο και να ζητήσω να με μεταφέρουνε στο talk and save . Να ρωτήσω κάτι το πρόγραμμα συμβαδίζει με όλα τα πακέτα του νέου καρτοκινητου βοντα;. Διότι με βλέπω προς τα εκεί.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

παιδια πλεον μιλαμε για 0.42€ με το "ντριν"(υπολογιζω και το 12%).δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας ειναι ελεινα υπερβολικο..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...