Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ saltofx_v,φιλος που του εδωσα το defy μου αφου πηρα το razr,ενω ειχε την 4.0.4 απο εμενα του epsilon πηγε και φλασαρε με RSD μια κινεζικη που ειχες πει σε ενα φιλο για καποιο προβλημα που ειχε (αυτη JDGC_U6_2.13.0_SIGNED_USAJRDNPRCB1B50AA039.0R_JORDANAPCNCU_P017_A042_M006_HWp3_Service1FF.sbf).αποτελεσμα εχει μεινει στο σηματακι της MOTOROLA και λεει κατι κινεζικα.στον bootloader μπαινει.σωζεται με καποιο τροπο ή να του πω να το δωσει στα μικρα να παιζουνε?ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@savatage αρχικα να πω οτι επειδη προτεινα σε καποιον που ειχε πολυ συγκεκριμενο προβλημα μια ρομ δεν σημαινει οτι τη παιρνει ο καθενας και αρχιζει να φλασαρει χωρις να ξερει τι κανει....

πες μου λιγο ποια ρομ ειχες εσυ σαν βαση οταν του εδωσες το κινητο?και αν μπορεις δωσε λιγο και το λινκ της ρομ γιατι νομιζω οτι ο φιλος σου εκανε χοντρη πατατα..οχι οτι δεν θα το επαναφερουμε αλλα αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι η φρογιο με BL6.επισης εχει το απλο ντεφι ή το +?και κατι ακομα αν ειναι απλο ντεφι θελω να ξερω αν ειναι green lens ή red lens/

 

*ο κανονας παντως λεει οτι δεν φλασαρουμε ποτε με rsd ρομ διαφορετικη απο αυτη που προοριζεται για το κινητο μας..δλδ για τα απλα ντεφι την ελληνικη φρογιο και για τα ντεφι+ την ελληνικη gb.

 

 

edit:τη βρηκα τη ρομ ειναι η κινεζικη φρογιο με BL6 που ειχα προτεινει σε ενα φιλο που ειχε green lens και καταλαθος φλασαρε gb....θα επανελθει το κινητο δεν τιθεται θεμα απλα πρεπει να μας πεις τι ρομ ειχε σαν βαση πριν φλασαρει αυτη και τι ντεφι ειναι ακριβως

και αν βρεις δωσε λιγο και το λινκ του μηνυματος μου που βρηκε τη ρομ γιατι δεν ξερω σε ποια σελιδα ηταν

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

@ saltofx_v,φιλος που του εδωσα το defy μου αφου πηρα το razr,ενω ειχε την 4.0.4 απο εμενα του epsilon πηγε και φλασαρε με RSD μια κινεζικη που ειχες πει σε ενα φιλο για καποιο προβλημα που ειχε (αυτη JDGC_U6_2.13.0_SIGNED_USAJRDNPRCB1B50AA039.0R_JORDANAPCNCU_P017_A042_M006_HWp3_Service1FF.sbf).αποτελεσμα εχει μεινει στο σηματακι της MOTOROLA και λεει κατι κινεζικα.στον bootloader μπαινει.σωζεται με καποιο τροπο ή να του πω να το δωσει στα μικρα να παιζουνε?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

δοκιμάστε εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=966537

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε δεν ξερω τι σκεφτοτανε,απλο defy ειναι και εβαλε αυτη http://www.mediafire.com/?ccrnoyc738078aq που ειχες προτεινει στον leuteris23 οταν του το εδωσα ειχε [iCS] CM9 Android 4.0.4 for the Defy (Froyo kernel) απο epsilon την 05/07 νομιζω.
Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια που σκεφτηκα ειναι η εξης ανοιγει το κινητο κρατωντας πατημενο το vol- για να βγει το ανθρωπακι του android με ενα τριγωνακι.στη συνεχεια πατας vol- και vol+ ταυτοχρονα και μπαινει το κινητο σε στοκ recovery..απο εκει κανει wipe data/factory reset και wipe cache partition.

στη συνεχεια κανει reboot μπας και ανοιξει το κινητο....αν κολησει και παλι στο "Μ" τοτε ξαναφλασαρει με rsd τη κινεζικη φρογιο(εδω ελπιζουμε μετα το wipe data) να ανοιξει το κινητο.

 

-αφου φλασαρεις το κινητο και κανει την κλασικη επανεκινηση το κλεινεις -μπαινεις σε στοκ ρεκαβερι(vol- και power button, μετα vol- και vol+ συχρονως και κανεις και εκει factory reset)

-ξανα επανεκκινηση ,ροοταρεις το κινητο και εγκαθιστας 2ndInit και επιλεγεις το stable version.

-εχεις κατεβασει απο πριν τα ξεκινησεις ολα αυτα, απο εδω, τη cm7.2 http://download.cyanogenmod.com/get/RC/update-cm-7.2.0-RC2-jordan-signed.zip

-μπαινεις ρεκαβερι(στο stable) κανεις wipe τα παντα και βαζεις τη παραπανω ρομ.

-μετα wipe cache-dalvik cache

-επαννεκινηση

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! καθολη τη διαρκεια της διαδικασιας δεν ανοιγεις σε καμια περιπτωση τη καμερα...μολις τελειωσεις μας λες τι εγινε..φυσιολογικα πρεπει να εχεις μια πληρως λειτουργικη froyo

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαινει σε στοκ recovery,ξαναφλασαρα την κινεζικη αλλα τιποτα δεν μου κανει ουτε pass στο rsd μενει στο 100% executed και statuς please manually power up this phone.
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πολυ περιεργο που δεν μπορεις να μπεις σε στοκ recovery..εφοσον βλεπεις το "Μ" Logo επρεπε να μπορεις να μπεις...

 

βγαλε μπαταρια

βαλε μπαταρια

πατα vol-

πατα power button ενω εχεις κρατημενο το vol-....................κανονικα πρεπει να σου εμφανισει το ρομποτακι με το θαυμαστικο

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

δεν μπαινει σε στοκ recovery,ξαναφλασαρα την κινεζικη αλλα τιποτα δεν μου κανει ουτε pass στο rsd μενει στο 100% executed και statuς please manually power up this phone.

 

τελικα δουλεψε,εισαι τιτανοτεραστιος φιλε ευχαριστω ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites

Cm7 με πανοραμα υπαρχει. Εστω καμια εφαρμογη??
Link to comment
Share on other sites

Cm7 με πανοραμα υπαρχει. Εστω καμια εφαρμογη??

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=obg1.Photaf&hl=el

 

και άλλες στο google play

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν φταινε τα windows...μεσω ubuntu δεν θα κανεις δουλεια..αν τα καταφερεις πες το και σε μενα ενδιαφερομαι γιατι και γω σαν κυριως λειτουργικο δουλευω Ubuntu.Aν εισαι απο Θεσσαλονικη ισως μπορω να βοηθησω.

 

επισης δοκιμασε το εξης: βγαλε μπαταρια...συνδεσε κινητο με υπολογιστη...πατα vol+ και βαλε μπαταρια και μετα αν δεν κανει τιποτα power button

 

τα εκανα ολα αλλα παλι δεν.... με τα ubuntu ακομα δεν βρικα πως να το κανω αλλα το δουλευω για να μην κανω καποιο λαθος... θα μου πεις τωρα χειροτερα δεν γινετε αλλα.. δεν μπορει να ανοιξει με τιποτε και ουτε το βλεπει σαν συσκευη ..τιποτε... εχω απελπιστει....

 

υγ. ευχαριστω φιλε μου για την καλη θεληση αλλα ειμαι απο την αλλη ακρη... ροδος μερια.. :)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το βλεπω δυσκολο να ανοιξει απο ολα αυτα που μου λες..αυτο εν μερει ειναι καλο γιατι αν παει service ουτε αυτοι δεν θα μπορουν να το ανοιξουν οποτε λογικα θα σου αλλαξουν το mainboard....εισαι εντος εγγυησης φανταζομαι.

αλλα και παλι πολλοι εχουν φλασαρει εκλαιρ και ποτε δεν ειχαμε τετοιο θεμα brickαρισματος..τι να πω!

απλα πρεπει να εισαι 100% σιγουρος οτι δεν ανοιγει..

πριν λιγους μηνες ενας απο το φορουμ μου εστειλε το ντεφι απο κρητη με κουριερ..εκεινο ευτυχως το επανεφερα(για να μην παρεξηγηθω επειδη ειναι και φορουμ εννοειται αφιλοκερδως).

 

edit: φιλε @baspats συγνωμη που αργησα να απαντησω στην ερωτηση συ για τον chrome στην ics απλα ηθελα να δοκιμασω τα παντα και να δωσω μια ολοκληρωμενη απαντηση.δοκιμασα ολες τις τελευταιες nightly . η 05-07 που σου προτεινα εχει τελικα μερικα ενεργοποιημενο το hwa για υτο δεν δουλευε ο chrome αλλα η ρομ πηγαινε σχετικα καλα.ολες οι αλλες ρομ που δοκιμασα με full hwa ηταν για κλαματα(η καταναλωση μπαταριας ηταν τρελη συν το οτι καποια στιγμη το κινητο δεν αντεχε και γινοταν υπερβολικα αργο)...δοκιμασα και το εργαλειο που αποκλειεις τις εφαρμογες απο το να επιταχυνθουν(καλυτερεψε η κατασταση) αλλα και παλι δεν ημουν ικανοποιημενος...ο πυρηνας της ics δυστυχως δεν τραβαει..νομιζω γι αυτο και η google εβγαλε τοσο γρηγορα την jb.

το θετικο στην ολη ιστορια ειναι οτι θα εχουμε jb και ελπιζουμε να ειναι μακραν καλυτερη της ics..μεχρι στιγμης η gb του wajkiui για μενα ειναι μια κατηγορια απο μονη της

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο θα κανω...τηα το στειλω στο σερβις και ασ ελπισω οτι δεν θα το ανοιξουν..ειμαι ακομα μεσα στην εγγυηση οποτε θα το δοκιμασωκαι αυτο... ο πολυ πολυ να μου το στειλουν πισω αν το ανοιξουν και δουν τι εκανα,, τουλαχιστον θα εχει ανοιξει:p:p:p αλλιως στο στελνω συστημενο :)
Link to comment
Share on other sites

Salto την δοκιμάζω τώρα την λύση Mcgyver εάν πετύχει θα σας ενημερώσω δεν είχα δει την απάντηση γιαυτό και έκανα και το προηγούμενο post.

 

Salto τελικά δούλεψε αλλά λίγο διαφορετικά.Έκανα ότι ακριβώς είπες με το usb αλλά τα καλώδια τα σύνδεσα με την μπαταρία ενώ η μπαταρία ήταν πάνω στο κινητό. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Εδώ δίχνει πως ακριβώς το έκανα ---> http://www.sorensiim.dk/stuff/forumpix/mcgyver.JPG

 

 

μαλλον αυτο θα κανω...τηα το στειλω στο σερβις και ασ ελπισω οτι δεν θα το ανοιξουν..ειμαι ακομα μεσα στην εγγυηση οποτε θα το δοκιμασωκαι αυτο... ο πολυ πολυ να μου το στειλουν πισω αν το ανοιξουν και δουν τι εκανα,, τουλαχιστον θα εχει ανοιξει:p:p:p αλλιως στο στελνω συστημενο :)

 

tk5800 Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό που έκανα και εγώ? Είχα απελπιστεί αλλά με την βοήθεια του salto και με λίγη αναζήτηση στο google μπόρεσα και επανέφερε το defy μου. Δοκίμασα αρχικά αυτό που είπε ο salto αλλά δεν μπόρεσα να φορτίσω την μπαταρία και μετά έκανα ότι δείχνει η φώτο πιο πάνω.

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα με τη μπαταρία για αυτό..... Τη λύση mcgyver να φανταστείς πριν πάρω 2 φορτιστή τη χρησιμοποιηουσα για να φορτίζω το κινητό στην δουλειά... :-D
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα με τη μπαταρία για αυτό....

 

σωστα ..εμενα εχει ποιο μεταφυσικο προβλημα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ευχαριστα νεα για τους κατοχους ντεφι και ντεφι+.......η συσκευουλα μας τρεχει εδω και καποιες μερες τις πρωτες alpha cm10 jelly bean nightly.....τα πρωτα δειγματα ειναι πολυ θετικα...η ics μπορει να μην ειχε το αποτελεσμα που περιμεναμε αλλα το developing δεν πηγε χαμενο...ηδη η nightly 24.07 που τρεχω ειναι πολυ πιο smooth απο οποιαδηποτε ics ειχα τρεξει μεχρι σημερα.bug σαφως και υπαρχουν αλλα τα περισσοτερα βασικα καλουδια λειτουργουν κανονικα (κλησεις-gps-φωτογραφικη-ηχοι)

 

οποιος θελει να δοκιμασει καποια nightly προτεινω να περασει απο την αρχη με rsd τη βασικη ρομ και στη συνεχεια με full wipe τη nightly....τα περισσοτερα bug που αναφερονται στο θρεντ στο xda ειναι λογω κακης αρχικης εγκαταστασης!επισης μην επαναφερεται δεδομενα εφαρμογων με titanium που ειναι απο gb..μπορουν επισης να δημιουργησουν προβλημα!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

H πρόσφατη CM10 nightly (23-07-2012) τα σπάει!!

Ο στοκ launcher είναι super smooth (λόγω HWA και vsync) αλλά έχει μόνο 4 rows και default την google search bar, οπότε στριμώχνονται λίγο στην homescreen. Επίσης, ώρες-ώρες ψιλο-κρέμαγε (μάλλον λόγω αδυναμίας του hardware και του φόρτου του HWA).

Γι' αυτό έβαλα Nova Launcher, θα δοκιμάσω ξανά τον GO κάποια στιγμή να δω πώς τρέχει σε JB.

Touchkeys backlight και wifi tethering είναι τα μόνα που δεν δουλεύουν αλλά θα γίνουν fixed σύντομα.

 

@saltofx_v

Δεν μπορείς από sdf flash να φλασάρεις CM κατευθείαν χωρίς CWM κλπ...

 

Οδηγίες εδώ.

Αν έχετε CM7/9/MIUI, κάντε wipe data -> wipe cache -> wipe dalvik -> install nightly.zip -> install froyo kernel (Αν έχετε Defy+, δεν το κάνετε) -> ξανά install nightly.zip (Αν έχετε Defy+, δεν το κάνετε) -> install gapps.zip -> wipe cache -> wipe dalvik -> reboot.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

@Erebos δεν ειπα εγω να φλασαρεις απο rsd κατευθειαν cm10...εννοειται θελει cwm

δοκιμασα και εγω τον nova αλλα μου παει πολυ καλυτερα ο apex

 

παρεπιπτοντως δεν χρειαζεται να φλασαρεις froyo kernel..

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως δεν χρειαζεται να φλασαρεις froyo kernel..

 

Αναλόγως ποια nightly βάλεις. Δεν έχουν όλες οι nightly τον kernel.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ενα μικρο προβλημα με τη συνδεση στο PC μου... Απο την στιγμη που εβαλα κατι drivers για να κανω root ενα Neo V το PC δεν βλεπει το defy οταν το συνδεω για προσβαση στην καρτα μνημης... Για να μην κανω format εχετε καμια ιδεα?

 

 

Ακυρο βρηκα την ακρη ... πηγα στον πινακα ελεγχου -> συσκευες εκει το εδειχνε κανονικα και κατεργησα το προγραμμα οδηγησης και ξαναπερασα drivers

Edited by baspats
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το βλεπω δυσκολο να ανοιξει απο ολα αυτα που μου λες..αυτο εν μερει ειναι καλο γιατι αν παει service ουτε αυτοι δεν θα μπορουν να το ανοιξουν οποτε λογικα θα σου αλλαξουν το mainboard....εισαι εντος εγγυησης φανταζομαι.

αλλα και παλι πολλοι εχουν φλασαρει εκλαιρ και ποτε δεν ειχαμε τετοιο θεμα brickαρισματος..τι να πω!

απλα πρεπει να εισαι 100% σιγουρος οτι δεν ανοιγει..

πριν λιγους μηνες ενας απο το φορουμ μου εστειλε το ντεφι απο κρητη με κουριερ..εκεινο ευτυχως το επανεφερα(για να μην παρεξηγηθω επειδη ειναι και φορουμ εννοειται αφιλοκερδως).

 

πριν 4 μερες το πηρα απο το σερβις.. τελικα ουτε αυτοι μπορεσαν να το ανοιξουν και αλαξαν πλακετα...:p:p ολα καλα πλεον αλλα διακρεινω μια μικρη καθηστεριση γενικα στο κινητο και μια αυξιμενη καταναλωση μπαταριασ.. περιμενω λιγο ακομα για να δω

Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη ερώτηση για να μη διαβάζω 90+ σελίδες. Αν κάποιος είναι ακόμα σε 2.2.2 CE ROM, έχει νόημα να εγκαταστήσει κανείς τώρα τις τελευταίες CM9; Παίζουν καλά; Ή είναι προτιμότερο να περάσει κατ' ευθείαν σε CM10;
Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη ερώτηση για να μη διαβάζω 90+ σελίδες. Αν κάποιος είναι ακόμα σε 2.2.2 CE ROM, έχει νόημα να εγκαταστήσει κανείς τώρα τις τελευταίες CM9; Παίζουν καλά; Ή είναι προτιμότερο να περάσει κατ' ευθείαν σε CM10;

Καλυτερα βαλε cm7.2 πιο σταθερη πιο γρηγορη... οι αλλες ακομα νωρις...

Link to comment
Share on other sites

Οι cm10 είναι μακράν καλύτερες από cm9.

Εδώ και 2 βδομάδες χρησιμοποιώ μόνο cm10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...