Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη για να ισχυει η εγγυηση θελουμε ευρωπαικο product code με επισημη εκδοση?Εχω μπλεχτει λιγο.Με το κις πατσερ εβαλα την jpx αλλα το αγγλικο.Το κινητο το πηρα απο αλυσιδα καταστηματων στην Ελλαδα.Τωρα που εχω την jpx εχει αλλαξει το product code σε Αγγλικο?Απο που το βλεπω τι product code εχω?Αλλαζει?

 

Συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα μπερδευτηκα λιγο.Εχω καιρο να μπω αλλα τωρα τελευταια με τρωει το θεμα της εγγυησης.Δηλαδη να εχω 2.2.1 και να ισχυει η εγγυηση αν παθει κατι. φτου φτου

 

Το kies pacher "υποχρεωνει" το kies να βλεπει διαφορετικο product code απο αυτο που εχει το κινητο σου ωστε να μπορεις να κανεις την αναβαθμηση που θες.

Απ'τη στιγμη που πηρες το κινητο απο αλυσιδα καταστηματων στην Ελλαδα το πιθανοτερο ειναι να εχει ελληνικο product code. Αυτο σημαινει οτι η 2.2.1 που εβαλες δεν εχει βγει επισημα για σενα και κατα συνεπεια χανεις την εγγυηση. Η τελευταια επισημη ελληνικη rom ειναι η 2.2 froyo XWJPH. Οποτε αν θες ντε και καλα εγγυηση ξεχνα την 2.2.1 και γυρνα το σε 2.2.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το kies pacher "υποχρεωνει" το kies να βλεπει διαφορετικο product code απο αυτο που εχει το κινητο σου ωστε να μπορεις να κανεις την αναβαθμηση που θες.

Απ'τη στιγμη που πηρες το κινητο απο αλυσιδα καταστηματων στην Ελλαδα το πιθανοτερο ειναι να εχει ελληνικο product code. Αυτο σημαινει οτι η 2.2.1 που εβαλες δεν εχει βγει επισημα για σενα και κατα συνεπεια χανεις την εγγυηση. Η τελευταια επισημη ελληνικη rom ειναι η 2.2 froyo XWJPH. Οποτε αν θες ντε και καλα εγγυηση ξεχνα την 2.2.1 και γυρνα το σε 2.2.

 

 

Mαλιστα.Καταλαβα.Αυτο εννοουσαν τοτε που ελεγαν πως το πατσερ ξεγελαει το κις.Μπα δεν το γυρναω πισω.Δεν δουλευει και το τρικουμπο αρα το αφηνω.Ελπιζω να μην παθει κατι μεχρι να ερθει επισιμη 2.2.1 στην Ελλαδα.Καλα κρασα δηλαδη.

Ευχαριστω παντως για την βοηθεια.Τα εβαλα λιγο σε ταξη στο μυαλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο οτι εχω διαβασει σε καποιο σαιτ το κολλημενο πιξελ παιζει να ξεκολλησει με καταλληλο προγραμμα που περνανε μαλλον αυτοι(γιατι εγω δεν τα καταφερα με καποια μεσα απο το μαρκετ)η σαν τελευταια λυση και οχι ενδεδειγμενη γιατι μπορει να κολλησουν και τα διπλανα!!με την πιεση πανω στην οθονη στο σημειο του πιξελ μαλλον με καποια γραφιδα.Εαν κανω καποιο λαθος διορθωστε με παιδια.Ο φιλος σου μηπως ξερει αυτους τους τροπους;Ρωταω για να μην μεινω τζαμπα καμια βδομαδα χωρις το τηλ.αφηνοντας το στο σερβις στη Θεσσαλονικη και μετα μου πουν οτι γινεται μονο Αθηνα και βαλε αλλες 15 μερες!

 

Αυτα που λες ισχυουν...Μιλαμε βεβαια για κολλημενο και οχι καμενο pixel.

Αλλα δεν ειναι σιγουρη η λυση τους με αυτους τους τροπους...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω εγκαταστήσει το Kies 2 και μου αρέσει αρκετά περισσότερο από το προηγούμενο που σερνόταν. Έχω το εξής θέμα: το έβαλα να "βλέπει" τον φ'ακελο που έχω όλη τη μουσική, ως εδώ καλά. Αλλά στο μεταξύ έχω σβήσει κάποια τραγούδια και έχω αλλάξει tags σε άλλα, και το Kies εξακολουθεί να μου τα δέιχνει όπως ήταν όταν τα πέρασα. Πως μπορώ να το κάνω κάτι σε στυλ refresh για να ανανεώσει τη λίστα του;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω μια 8αρα microSD και δεν παιρνει αρχειο πανω απο 4γιγα, αν την αλλαξω σε ntfs θα την αναγνωριζει ο Γαλαξιας;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

ξερει κανενας καποιο πολυ καλο μαγαζακι για apps και games για το γαλαξια ;

 

To android market εννοεις :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω μια 8αρα microSD και δεν παιρνει αρχειο πανω απο 4γιγα, αν την αλλαξω σε ntfs θα την αναγνωριζει ο Γαλαξιας;

καλή ερώτηση :P δεν ξέρω αλλά δεν βλέπω να χάνεις κάτι άμα το δοκιμάσεις

εάν θες απλά να μεταφέρεις αρχείο μπορείς να το σπάσεις κιόλας μέσω winrar

καλησπερα παιδια.

ξερει κανενας καποιο πολυ καλο μαγαζακι για apps και games για το γαλαξια ;

 

edit οτι σου είπε ο πετράν από πάνω

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

χθές δοκίμασα το set cpu για να βελτιώσω την αυτονομία της μπαταρίας. Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι με το που άνοιξα το πρόγραμμα (και χωρίς να πειράξω κάτι σε αυτό) μου έδειχνε τη συχνοτητα του επεξεργαστή, να ανεβοκατεβαίνει στα 100, 200, 400 κοκ. Αυτό τι σημαίνει; Οτι το κινητό, απο τη μαμά του έχει scaling και δεν είναι μονιμα στο 1ghz?

Μετά το ρουταρισμα έβαλα και το astro file manager γιατί ήθελα να σβήσω κάποιες εφαρμογές της σαμμυ απο την ολλανδικη 2.2.1. Βρήκα τα apk πηγα να τα κανω απεγκατασταση απο το προγραμμα αλλα τζίφος. Το κανω μηπως με λαθος πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

χθές δοκίμασα το set cpu για να βελτιώσω την αυτονομία της μπαταρίας. Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι με το που άνοιξα το πρόγραμμα (και χωρίς να πειράξω κάτι σε αυτό) μου έδειχνε τη συχνοτητα του επεξεργαστή, να ανεβοκατεβαίνει στα 100, 200, 400 κοκ. Αυτό τι σημαίνει; Οτι το κινητό, απο τη μαμά του έχει scaling και δεν είναι μονιμα στο 1ghz?

Μετά το ρουταρισμα έβαλα και το astro file manager γιατί ήθελα να σβήσω κάποιες εφαρμογές της σαμμυ απο την ολλανδικη 2.2.1. Βρήκα τα apk πηγα να τα κανω απεγκατασταση απο το προγραμμα αλλα τζίφος. Το κανω μηπως με λαθος πρόγραμμα;

 

Η cpu φυσικά και έχει scaling και τρέχει ανάλογα με το τι της ζητάμε... Κινητό τηλέφωνο είναι, αυτονομία θέλουμε!!! :p Αλλά μην ανησυχείς όταν χρειάζεται δίνει και το 100%!!!:lol:

 

Για να σβήσεις τα αρχεία .apk που ανέφερες (απλό σβήσιμο χρειάζονται και όλα ΟΚ) θα χρειαστείς file manager με δυνατότητες αλλαγής αρχείων συστήματος (πχ rootexplorer). To astro file manager δεν είναι τέτοιο (απλό file manager χωρίς δυνατότητες αλλαγής αρχείων συστήματος) και φυσικά δεν δίνει τη δυνατότητα να σβήσεις αυτά τα αρχεία.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Η cpu φυσικά και έχει scaling και τρέχει ανάλογα με το τι της ζητάμε... Κινητό τηλέφωνο είναι, αυτονομία θέλουμε!!! :p Αλλά μην ανησυχείς όταν χρειάζεται δίνει και το 100%!!!:lol:

 

Για να σβήσεις τα αρχεία .apk που ανέφερες (απλό σβήσιμο χρειάζονται και όλα ΟΚ) θα χρειαστείς file manager με δυνατότητες αλλαγής αρχείων συστήματος (πχ rootexplorer). To astro file manager δεν είναι τέτοιο (απλό file manager χωρίς δυνατότητες αλλαγής αρχείων συστήματος) και φυσικά δεν δίνει τη δυνατότητα να σβήσεις αυτά τα αρχεία.

 

Η παρατήρηση-ερώτηση μου είχε να κάνει με το οτι-αν ο επεξεργαστης έχει scaling ακόμα και χωρις το συγκεκριμένο πρόγραμμα, οπότε εύλογα διερωτόμαι αν έχει ουσιαστική χρησιμότητα η ύπαρξή του setcpu στην βελτίωση της αυτονομίας του κινητου. Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλα και για το root explorer το οποίο θα ψάξω για να βρω

Link to comment
Share on other sites

Η παρατήρηση-ερώτηση μου είχε να κάνει με το οτι-αν ο επεξεργαστης έχει scaling ακόμα και χωρις το συγκεκριμένο πρόγραμμα, οπότε εύλογα διερωτόμαι αν έχει ουσιαστική χρησιμότητα η ύπαρξή του setcpu στην βελτίωση της αυτονομίας του κινητου. Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλα και για το root explorer το οποίο θα ψάξω για να βρω

 

Να σαι καλά!!! Βοηθώ και εγώ όπως με έχουν βοηθήσει και εμένα άπειρες φορές απο εδώ...:)

Το root explorer είναι εφαρμογή επι πληρωμή οπότε χρειάζεσαι και το "market enabler" για να βλέπεις τις επι πληρωμή εφαρμογές...

 

Για το setcpu είναι καλή η ερώτηση σου αλλά σκέψου οτι ακόμα και με σβηστή οθόνη εφαρμογές τρέχουν (συστήματος, είτε εφαρμογές σε αναμονή κλπ) και έτσι η ταχύτητα της cpu ανεβαίνει όποτε κάτι τρέξει και ζητηθεί (και δυστυχώς ζητείται αρκετά). Εδώ μπαίνει το προφίλ "screen off" (το κυριότερο προφίλ στο set cpu που βάζουμε για να σώσουμε μπαταρία) που ρυθμίζει τη ταχύτητα της cpu σε 100 mhz (σταθερά) όταν είναι σβηστή η οθόνη ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΖΗΤΗΣΗΣ!

Επίσης (EDIT: σχετικό και με το screen off) να σου πω οτι το scaling της cpu ανταποκρίνεται στη ζήτηση ταχύτητας ανα δεδομένη στιγμή αλλά λειτουργεί με πρόβλεψη εξού και η ταχύτητα ανεβαίνει με το παραμικρό ΑΚΟΜΗ και αν δεν χρειάζεται τόση ισχύ... Οπότε με σβηστή οθόνη η cpu μπορεί να τρέχει στα 1000mhz (μέγιστο) χωρίς ιδιαίτερο λόγο (όπως αποδεικνύεται άλλωστε με το setcpu δεν υπάρχει τέτοιος λόγος :p ) και χωρίς εσύ να το γνωρίζεις καταναλώνοντας φυσικά και ανάλογη ενέργεια (μπαταρία)!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω μια 8αρα microSD και δεν παιρνει αρχειο πανω απο 4γιγα, αν την αλλαξω σε ntfs θα την αναγνωριζει ο Γαλαξιας;

 

Περιορισμός του συστήματος αρχειων FAT 32.

Για μεγαλυτερα αρχεια πρεπει να κανεις την micro sd διαμόρφωση σε NTFS,

αλλα κανενα κινητο τηλεφωνο δεν βλεπει αυτην την διαμόρφωση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μολις αγορασα το κινητο εχει μια μερα, χτες κατα τη διαρκεια της πρωτης φορτισης επαιζα με το κινητο επειδη δεν αντεξα μεχρι να φορτισει, λετε αυτο να επηρεασε την αυτονομια του...? επειδη σχεδον ολα ειναι απενεργοποιημενα και κραταει μιση μερα.
Link to comment
Share on other sites

Mην αγχωνεσαι ειναι φυσιολογικο.Η μπαταρια θελει 4-5 φουλ αποφορτισεις-φορτισεις για να αποδωσει τα μεγιστα + οτι θες να το μαθεις και παιζεςι συνεχεια με το κινητο οποτε η καταναλωση μπορει να ειναι εντελως υποκειμενικη τις πρωτες μερες.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο μηνες με το τηλ.πρωτη φορα χρησιμοποιησα και με mp3 και youtube τα ακουστικα και εχουν φοβερη αλλοιωση ηχου,καθαρα ακουγεται μονο σε ενα σημειο πριν αποσυνδεθει το καλωδιο και μονο το ενα:blink:.Επισης δεν κανει κλησεις ουτε απανταει με ακουστικα ουτε ακουγεται τιποτα.Εχω 2.2 froyo παιζει να θελουν καποια ρυθμιση;Εχει σχεση το ποσο μεσα μπαινει το βυσμα;Μπαινει και ολοκληρο το βυσμα ωσπου να μην φαινεται καθολου;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο μηνες με το τηλ.πρωτη φορα χρησιμοποιησα και με mp3 και youtube τα ακουστικα και εχουν φοβερη αλλοιωση ηχου,καθαρα ακουγεται μονο σε ενα σημειο πριν αποσυνδεθει το καλωδιο και μονο το ενα:blink:.Επισης δεν κανει κλησεις ουτε απανταει με ακουστικα ουτε ακουγεται τιποτα.Εχω 2.2 froyo παιζει να θελουν καποια ρυθμιση;Εχει σχεση το ποσο μεσα μπαινει το βυσμα;Μπαινει και ολοκληρο το βυσμα ωσπου να μην φαινεται καθολου;
Ναι φιλε μου, πρεπει να το σπροξεις τελειως μεσα. Γι αυτο δε σου παιζουν σωστα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου, πρεπει να το σπροξεις τελειως μεσα. Γι αυτο δε σου παιζουν σωστα.

Οκ φιλε το κανα σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες χωρίς προφανή λόγο, δεν συνδεόταν στο wifi του σπιτιού, έγραφε ότι είναι εκτός εμβέλειας. Δεν έγινε τίποτε με restart, (2-3). Το πρόβλημα λύθηκε αφαιρόντας το set cpu, το οποίο όμως δεν ήταν το τελευταίο app που είχα εγκαταστήσει (είχα άλλα 10 μετά). Επίσης μετά από ένα restart προ εβδομάδας, εκτός ότι από τις αρχικές οθόνες χάθηκαν όλα τα apps, και το call log, οι επαφές, το ημερολόγιο (που τα έκανα sync)δεν χάθηκαν οι οθόνες του ADW launcher, και από τότε μετά το restart κρασάρει συνέχεια το appbrain (παλαιότερα κράσαρε to lyar). Αγνωστες οι βουλές του τηλεφώνου! Πράγματα, χαλάνε φτιάχνουν, μιλάμε για πολύ δημιουργική κατάσταση!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και γω το κινητο εδω και 2 εβδομαδες απο το Πλαισιο και μπορω να πω οτι με εξυπηρετει αφανταστα,ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Μεσω kies αναβαθμισα σε froyo 2.2 και προς το παρον δεν σκεφτομαι root/hack.

Εχοντας διαβασει μεχρι τωρα ολο το Part 1 & III εδω στο forum, αυτα που δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι :

-τι γινεται με το μαμισιο gps που εχει, το Navigation λεει waiting for location και το Maps με βρισκει μονο μεσω Wi Fi.Yπαρχει περιπτωση να lockaρει και να δουλεψει με αυτα τα προγραμματα ή θελει οπωσδηποτε προγραμμα πλοηγησης?

-Μπορει να περαστουν τα αποθηκευμενα τηλεφωνα μου στον gmail account μου?

-Γινεται στις επαφες μου που εχω και τα νουμερα τους και το Facebook τους να εμφανιζονται οι profile photos τους σαν εικονιδια στο τηλεφωνο?

-οταν θελεις να κανεις format στο κινητο ΤΑ ΠΑΝΤΑ η καλυτερη διαδικασια ειναι με βγαλμενες SIM & external memory card να πληκτρολογησεις τον κωδικο (*2.. κτλπ) και μετα format internal SD?'Η υπαρχει καλυτερος τροπος?

 

Ευχαριστω και θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Πιστεύω έχει απαντηθεί ξανά! Αλλά σίγουρα είναι δύσκολο να βρεθεί...

Πως μπορώ να δω την κατανάλωση των MB και όταν θέλω να κάνω χρήση Internet να με ρωτάει αν θέλω με Wi-Fi ή GPRS;

 

Διότι όσο είμαι σπίτι είναι ανοικτό το Wi-Fi και όταν βγαίνω εκτός με συνδέει μόνο του στο GPRS.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Harris
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καποια προβληματα και δεν βγαζω ακρη.ειμαι στην 2,2 μετα την αναβαθμηση εγιναν τα προβληματακια.

Οταν μπαινω στο μαρκετ να δω τις εφαρμογες και αν υπαρχουν και αναβαθμισεις απο τις 90 περιπου εφαρμογες και παιχνιδια μου βγαζει μονο 12 οτι υπαρχουν στο κινητο ενω ολες οι εφαρμογες λειτουργουν κανονικα και οταν βαζω στο μαρκετ μια εφαρμογη να την βρει απο τις εγκατεστημενες δεν κανει ανοιγμα γραφει παλι εγκατασταση ενω η εφαρμογη δουλευει κανονικα.Ειπα και εγω οτι θα φταιει η αναβαθμιση σε φρογιο και περνω back up me titanium κανω εφαρμογη εργοστασιακων ρυθμισεων και επαναφερω και τις εφαρμογες και παλι τα ιδια στο μαρκετ???Ειμαι και root αλλα και πριν την αναβαθμιση ειμουν και δεν ειχα προβλημα στο μαρκετ και κατι αλλο μετα απο update tou gmail εμεινε στην οθονη το εικονιδιο με το βελακι που δειχνει οτι κατεβαζει ακομη?? Καμια λυση παιδια ειδικα στο πρωτο προβλημα με το μαρκετ.Ευχαριστω

theodoros
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καποια προβληματα και δεν βγαζω ακρη.ειμαι στην 2,2 μετα την αναβαθμηση εγιναν τα προβληματακια.

Οταν μπαινω στο μαρκετ να δω τις εφαρμογες και αν υπαρχουν και αναβαθμισεις απο τις 90 περιπου εφαρμογες και παιχνιδια μου βγαζει μονο 12 οτι υπαρχουν στο κινητο ενω ολες οι εφαρμογες λειτουργουν κανονικα και οταν βαζω στο μαρκετ μια εφαρμογη να την βρει απο τις εγκατεστημενες δεν κανει ανοιγμα γραφει παλι εγκατασταση ενω η εφαρμογη δουλευει κανονικα.Ειπα και εγω οτι θα φταιει η αναβαθμιση σε φρογιο και περνω back up me titanium κανω εφαρμογη εργοστασιακων ρυθμισεων και επαναφερω και τις εφαρμογες και παλι τα ιδια στο μαρκετ???Ειμαι και root αλλα και πριν την αναβαθμιση ειμουν και δεν ειχα προβλημα στο μαρκετ και κατι αλλο μετα απο update tou gmail εμεινε στην οθονη το εικονιδιο με το βελακι που δειχνει οτι κατεβαζει ακομη?? Καμια λυση παιδια ειδικα στο πρωτο προβλημα με το μαρκετ.Ευχαριστω

 

βρες το market απο την διαχειρηση εφαρμογων και κανε μια διαγραφη δεδομενων

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

βρες το market απο την διαχειρηση εφαρμογων και κανε μια διαγραφη δεδομενων

Ευχαριστω τελικα ηταν πολυ απλο, αυτο με το εικονιδιο που εχει κολησει επανω αριστερα μπορω να το απομακρυνω με καποιο τροπο;

theodoros
Link to comment
Share on other sites

 

Κατι μου λεει οτι η CyanoGen team θα τους προλαβει...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...