Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια, για μπαταρια στο galaxy s μπορω να βαλω μπαταρια απο το galaxy s plus στα 1650 mA??

Ναι γινεται.

 

Παιδιά μια ερώτηση. Ο κολλητός μου έχει samsung galaxy s απείραχτο. Από ότι μου λέει το τηλέφωνό του δεν έχει ημερολόγιο. Το εικονίδιο υπάρχει, αλλά όταν το επιλέγει του βγάζει επιλογή για σύνδεση με λογαριασμό facebook και κάτι ακόμη από το hotmail αν θυμάμαι καλά. Λογικά κάτι έγινε και χάθηκε το ημερολόγιο, έτσι δεν είναι; Δεν μπορεί να μην υπάρχει ημερολόγιο σε κινητό. Ποια είναι η λύση επανάκτησης του ημερολογίου πέρα από wipe;

Αν ειναι απειραχτο δε μου φαινεται λογικο να σβηστηκε το ημερολογιο. Οπως και να χει ειναι εφαρμογη συστηματος. Αν εχει σβηστει δε μπορει να επαναφερθει με factory reset. Εκτος αν εχει φαει καποιο σκαλωμα, οπως και να χει ξεκινας με επαναφορα ρυθμισεων να δεις τι θα γινει.

Μπορεις να κανεις ροοτ ωστε να δεις αν υπαρχει το αρχειο στο συστημα.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ παιδιά!
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναντώ το εξής παράδοξο,ενώ το κιν.βλέπει το συγκεκριμένο wifi δίκτυο με full σήμα,δέν μπορεί να μπεί καθόλου στο internet.Το παράδοξο είναι όμως ότι με το που θα βρεί η συσκευή μου το συγκεκριμένο δίκτυο,πετάει εκτός εκτός ακόμα και laptop που ήταν ήδη συνδεδεμένο με internet..!:blink:Nα επισυμάνω,αν βοηθάει,οτι αναφέρομαι σε tompson router και gs με XWJW1.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναντώ το εξής παράδοξο,ενώ το κιν.βλέπει το συγκεκριμένο wifi δίκτυο με full σήμα,δέν μπορεί να μπεί καθόλου στο internet.Το παράδοξο είναι όμως ότι με το που θα βρεί η συσκευή μου το συγκεκριμένο δίκτυο,πετάει εκτός εκτός ακόμα και laptop που ήταν ήδη συνδεδεμένο με internet..!:blink:Nα επισυμάνω,αν βοηθάει,οτι αναφέρομαι σε tompson router και gs με XWJW1.

 

για δοκιμασε με καρφωτη ip

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να ειναι και σκάλωμα του ρούτερ. Κάντου ένα restart ή βγάλτο από το ρεύμα και ξαναβατο αν είναι πολλές μέρες συνεχόμενα ανοιχτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναντώ το εξής παράδοξο,ενώ το κιν.βλέπει το συγκεκριμένο wifi δίκτυο με full σήμα,δέν μπορεί να μπεί καθόλου στο internet.Το παράδοξο είναι όμως ότι με το που θα βρεί η συσκευή μου το συγκεκριμένο δίκτυο,πετάει εκτός εκτός ακόμα και laptop που ήταν ήδη συνδεδεμένο με internet..!:blink:Nα επισυμάνω,αν βοηθάει,οτι αναφέρομαι σε tompson router και gs με XWJW1.

 

Δοκίμασε να δεις αν θέλει update το firmware του router. Κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

@woner, Μάλλον είναι θέμα router όπως λέει και ο achillesgk. Όταν πρωτοπήρα το κινητό είχα κάτι παρόμοιο( με tompson router και εγώ).

Ενώ με την προηγούμενη συσκευή(νοκια) έμπαινα κανονικά στο wifi με το galaxy με το που άνοιγα την εφαρμογή του facebook κολλούσε το router και χανόταν το internet απο όλες τις συσκευές που ήταν συνδεδεμένες στο wifi.... τελικά μετά απο συμβουλή της τεχνικής υποστήριξης της forthnet μπήκα στο site τους και κατέβασα το τελευταίο firmware για το modem μου. Απο τότε δεν ξαναείχα κανένα πρόβλημα. Λογικά αυτό θα λύσει και το δικό σου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση......Οταν ανοιγουμε το bluetooth (απο την μπαρα ειδοποιησεων) αυτο ενεργοποιειτε αλλα δεν γινεται ορατο-ανιχνευσιμο...κ θα πρεπει να πας στις κεντικες ρυθμησεις το bluetooth να το βαζεις καθε φορα που θες να σου στειλουν κατι (τουλαχιστον εμενα οσες φορες το δοκιμασα δεν μου το κραταει)....

Υπαρχει καποιος τροπος οταν το ανοιγεις να γινεται ταυτοχρονα κ ορατο-ανιχνευσιμο η τουλαχιστον οπως ηταν στα windows mobile που το παταγες κ ανοιγε την πρωτη φορα, το ξαναπαταγες κ γινοταν ορατο κ στην 3η φορα εκλεινε?????

Ισως εχει απαντηθει αλλα οσο κ αν εψαχνα δεν βρηκα κατι....ουτε στο google....

Ευχαριστω....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Στις Gingerbread έχω την εντύπωση πως δυστυχώς δεν γίνεται!

Στην CM9 μπορείς να το ρυθμίσεις να είναι ορατό για δύο λεπτά, πέντε λεπτά, μία ώρα ή συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κ φυσικα γινεται στις ging......αλλα το προβλημα μου ειναι να γινεται κατευθειαν ορατο-ανιχνευσιμο οταν απλα το ενεργοποιο απτην μπαρα ειδοποιησεων κ οχι να χρειαζεται καθε φορα να μπω στις ρυθμησεις απο εκει στις ρυθμησεις συνδεσεων απο κει στις ρυθμησεις bluetooyh απλα για νσ τσεκαρω το "ορατο" (τον χρονο που θα μεινει ορατο τον κραταει κανονικα)....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα όταν είπα ότι δεν γίνεται στις Gingerbread! Δεν μπορείς να το κάνεις ορατό όταν ενεργοποιείται αλλά πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις κάθε φορά.

Στην CM9 είναι ορατό αμέσως μόλις το ανοίξεις και γυρίζει σε αόρατο μετά από δύο λεπτά, πέντε λεπτά, μία ώρα (όποια επιλογή διαλέξεις) ή μπορείς να το ρυθμίσεις να είναι πάντα ορατό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στις gingerbread γινεται απο την 2.3.4 και πανω... Οταν ειχα την 2.3.3 δεν μπορουσες να επιλεξεις ποση ωρα θα ειναι ορατο, αλλα με την 2.3.5 υπηρχε η επιλογη (ακριβως οπως στο ics). Ποια εκδοση φορας;
Link to comment
Share on other sites

Φοραω jw1 κ γινεται κανονικα να διαλεξης μεταξυ 1, 2, 5, 60 η παντα να ειναι ενεργη η ορατοτητα....αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο....το θεμα ειναι οτι οταν ενεργοποιο το bt απο της ειδοποιησης δεν ενεργοποιητε αυτοματα κ η ορατοτητα κ αποτι διαβασα στο xda ενεργοποιητε αυτοματα αλλα μονο αν εχεις κανει ζευξη (PAIR) τις 2 συσκευες....αν δεν τις εχεις κανει κ μεχρι να την κανεις δεν θα μπορει να σε δει η αλλη συσκευη εκτος και αν πας να ανοιξης την "ορατοτητα" απο το κενρικο μενου του bt ανεξαρτητα απο το χρονο διαρκειας που εχεις δωση κ μαληστα αυτο λενε το εχουν κανει επιτιδες για ασφαλεια (να κανεις πρωτα pair) κ εξηκονομηση μπαταριας....Πιστευω τωρα να εγινα κατανοητος..... Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Φοραω jw1 κ γινεται κανονικα να διαλεξης μεταξυ 1, 2, 5, 60 η παντα να ειναι ενεργη η ορατοτητα....αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο....το θεμα ειναι οτι οταν ενεργοποιο το bt απο της ειδοποιησης δεν ενεργοποιητε αυτοματα κ η ορατοτητα κ αποτι διαβασα στο xda ενεργοποιητε αυτοματα αλλα μονο αν εχεις κανει ζευξη (PAIR) τις 2 συσκευες....αν δεν τις εχεις κανει κ μεχρι να την κανεις δεν θα μπορει να σε δει η αλλη συσκευη εκτος και αν πας να ανοιξης την "ορατοτητα" απο το κενρικο μενου του bt ανεξαρτητα απο το χρονο διαρκειας που εχεις δωση κ μαληστα αυτο λενε το εχουν κανει επιτιδες για ασφαλεια (να κανεις πρωτα pair) κ εξηκονομηση μπαταριας....Πιστευω τωρα να εγινα κατανοητος.....

 

Δηλαδή θές να γίνεται ορατο σε nonpaired συσκευές (για το χρόνο που έχεις στις ρυθμίσεις) με το που ενεργοποιείς το bluetooth? δε γινεται αυτό ούτε σε 2.3.Χ ουτε σε ICS, εκτός και αν το έχεις ρυθμίσει είναι παντα ορατό! αυτ'ο που ζητάς είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με τη λογική της ρύθμισης για ορατό/αόρατο. Αν θές μπορείς να το έχεις πάντα ορατό και απλά να το ενεργοποιείς απο το power widget στα notifigations, με το που τελειώνεις το απενεργοποιείς

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θές να γίνεται ορατο σε nonpaired συσκευές (για το χρόνο που έχεις στις ρυθμίσεις) με το που ενεργοποιείς το bluetooth? δε γινεται αυτό ούτε σε 2.3.Χ ουτε σε ICS, εκτός και αν το έχεις ρυθμίσει είναι παντα ορατό! αυτ'ο που ζητάς είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με τη λογική της ρύθμισης για ορατό/αόρατο. Αν θές μπορείς να το έχεις πάντα ορατό και απλά να το ενεργοποιείς απο το power widget στα notifigations, με το που τελειώνεις το απενεργοποιείς

 

Καθόλου αντίθετο με την λογική της ρύθμισης. Προφανώς εκεί στην google δεν την παλεύουν και με τα μυαλά που κουβαλάνε νομίζουν πως ο κόσμος έχει πάντα το bt ανοιχτό και απλά δεν το θέλει ορατό. Αν ήταν έτσι ας φτιάχνανε κουμπί για ορατό ή όχι και όχι για on/off... Anyway κι εγώ έχω αυτό το παράπονο και δεν έχω ανακαλύψει κανέναν τρόπο για να το φτιάξω. Ακόμα και "Ποτέ" να βάλεις στο όριο λήξης για το ορατό, μόλις ενεργοποιείται το bt δεν γίνεται ορατό. Μόλις το κάνεις ορατό, απλά δεν γίνεται ποτέ αόρατο μέχρι να κλείσει πάλι το bt. Εντελώς μ@λκια και απορώ ποιος και γιατί το σκέφτηκε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινεται στην ics αλλα εγω με jw1 ειτε βαλω 1, 2, 5, 60, ποτε στο κλεισιμο της ορστοτητας οταν με το καλο κλεισω κ ξαναανοιξω το btooth η ορατοτητα παραμενει κλειστη εκτος κ αν εχω κανει pair την αλλα συσκευη και θα πρεπει να παω να την ξανανοιξω απο τις ρυθμησεις του btooth....

 

 

Καθόλου αντίθετο με την λογική της ρύθμισης. Προφανώς εκεί στην google δεν την παλεύουν και με τα μυαλά που κουβαλάνε νομίζουν πως ο κόσμος έχει πάντα το bt ανοιχτό και απλά δεν το θέλει ορατό. Αν ήταν έτσι ας φτιάχνανε κουμπί για ορατό ή όχι και όχι για on/off... Anyway κι εγώ έχω αυτό το παράπονο και δεν έχω ανακαλύψει κανέναν τρόπο για να το φτιάξω. Ακόμα και "Ποτέ" να βάλεις στο όριο λήξης για το ορατό, μόλις ενεργοποιείται το bt δεν γίνεται ορατό. Μόλις το κάνεις ορατό, απλά δεν γίνεται ποτέ αόρατο μέχρι να κλείσει πάλι το bt. Εντελώς μ@λκια και απορώ ποιος και γιατί το σκέφτηκε αυτό.

 

Εχεις απολυτο δικαιο.....οτι κ αν κανεις ποτε ορατο εκτος αν κανεις pair η ανοιξεις την ορατοτητα εσυ απο τις ρυθμησεις....οποιος εχει δουλεψει windows mobile 6.1 - 6.5 θα θυμαται οτι δεν ηταν τυχαιο που το btooth πατωντας 1 φορα ανοιγε 2 φορα γινοταν ορατο κ 3 φορα απενεργοποιοταν.....εχει βεβαια την λογικη της οικονομιας μπαταριας μια κ σε θεματα μπαταριας τα android ειναι χαλια αλλα θα μπορουσαν να το φτιαξουν με την προαναφερομενη επιλλογη....anyway....το αφηνουμε εδω μεχρι νεοτερας γιατι το κουρασαμε....

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

καλή μέρα έχω την εκδοση 2,3,3 έχει βγεί επίσημα η 2,3,4euro ?(συγνώμη αλλά δέν το παρακολουθούσα το κινητό μού τόν τελευταίο κερό πιό πόλη με τόν άλλον τα κινητά ασχολούμαι :-) ).

δέν πιστεύω να έχω κάνα θέμα με την μπαταρία καταλαβενεται τή θέλω να αποφύγω.

keep flying
Link to comment
Share on other sites

καλή μέρα έχω την εκδοση 2,3,3 έχει βγεί επίσημα η 2,3,4euro ?(συγνώμη αλλά δέν το παρακολουθούσα το κινητό μού τόν τελευταίο κερό πιό πόλη με τόν άλλον τα κινητά ασχολούμαι :-) ).

δέν πιστεύω να έχω κάνα θέμα με την μπαταρία καταλαβενεται τή θέλω να αποφύγω.

 

Στην Ολλανδία έχει δοθεί επίσημα η 2.3.6 JW1. Όλοι αυτή έχουμε περάσει. Πρόκειται για την καλύτερη official.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ολλανδία έχει δοθεί επίσημα η 2.3.6 JW1. Όλοι αυτή έχουμε περάσει. Πρόκειται για την καλύτερη official.

 

συμφωνω 100% περασε αυτη και θα εισαι μια χαρα.

TCe
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 100% περασε αυτη και θα εισαι μια χαρα.

 

στήν ελλάδα έχει δοθεί η 2.3.4?

αν ναί θα έχω πρόβλημα άν την περάσω?

και την 2.3.6 να την περάσω με odin?

απλά το σκέφτομαι γιατί δέν θέλω να σβινω.

ευχαριστώ.

keep flying
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δοθεί στην Ελλάδα. Με μία απλή σύνδεση του κινητού με το KIES θα το έβλεπες και μόνος σου.;)

Ότι rom βρίσκεται στον οδηγό την περνάς με Odin ακολουθώντας πιστά τα βήματα που αναγράφονται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δοθεί στην Ελλάδα. Με μία απλή σύνδεση του κινητού με το KIES θα το έβλεπες και μόνος σου.;)

Ότι rom βρίσκεται στον οδηγό την περνάς με Odin ακολουθώντας πιστά τα βήματα που αναγράφονται.

καλυτερη ειναι με τα 3 αρχεια που δινει στον οδηγο η με το 1 που εχει στο samfirmware απο την ολλανδια??

Edited by laloss
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή με το ένα αρχείο στον οδηγό και γράφει ποια είναι η διαφορά!

Το μόνο που αλλάζει σε αυτή με τα τρία αρχεία είναι το CSC για να έχεις Ελληνικά APN, τίποτα άλλο.

Επίσης στη rom με τα τρία αρχεία μπορείς να κάνεις re-partition με pit ενώ σε αυτή με το ένα δεν μπορείς.

Διάβασε τον οδηγό για λεπτομέρειες!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω το sgs πριν κανα 2 μερες και πανω ειχε βαλει το παλικαρι που το ειχε ics dark night rom.Θελω να βαλω καποια 2.3 custom.τι πρεπει να κανω για να κανω downgrade?δοκιμασα μεσω cwm αλλα μου βγαζει error πριν ξεκινησει η εγκατασταση

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω το sgs πριν κανα 2 μερες και πανω ειχε βαλει το παλικαρι που το ειχε ics dark night rom.Θελω να βαλω καποια 2.3 custom.τι πρεπει να κανω για να κανω downgrade?δοκιμασα μεσω cwm αλλα μου βγαζει error πριν ξεκινησει η εγκατασταση

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645194#post3645194

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...