Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στον κόσμο των σμάρτφονς και των Αντρόιντ. Αγόρασα πριν μια βδομάδα το Galaxy S plus. Πώς μπορώ να βάλω δικούς μου ήχους για τα μηνύματα; Έχετε κάνει μια παραπομπή αλλά δεν έβγαλα άκρη... Μπορείτε να μου απαντήσετε εδώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Kαλησπέρα και καλώς ήρθες. Το FAQ στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος το διάβασες; Η ερώτησή σου είναι απαντημένη εκεί...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τώρα που το διαβάζω και από εσένα για θέμα σήματος κατά την διάρκεια χρήση GPRS μου έχει γίνει και σε εμένα αυτό, όπως επίσης προχθές ανάφερα πρόβλημα με τα γραπτά μηνύματα που μου βγαίνουν αποτυχία και από εμένα αλλά και να μου στείλουν.

Μου έχουν πει και εμένα οτι με καλούν και δεν με βρίσκουν, δηλ: ότι το είχα κλειστό, βέβαια δεν είναι και πολλά τα άτομα, σε σχέση τα μηνύματα.

Επίσης, περνάω απο σημεία που είχαν και έχουν σήμα και ενώ με άλλες συσκευές (π.χ: ΝΟΚΙΑ Ε72) μιλούσα κανονικά, όταν μιλάω με το Galaxy πέφτει η γραμμή !!!

 

Μετά από την αναβάθμιση που έγινε, βλέπω ότι σαν συσκευή έχει πολλά κολλήματα και δεν ξέρω αν πλέον τα έχει επιβαρύνει και αυτό. Δηλ.: έντονο πρόβλημα με την αποστολή μηνυμάτων, χρήση Internet, τι να πω; Εύχομαι να την κρατήσω για λίγο καιρό ακόμη την συσκευή που την ήθελα τόσο πολύ να την αγοράσω και την αγόρασα και βλέπω ότι δεν με ικανοποιεί. Μπορεί να κάνω λάθος και σε άλλους να έχει βγει πολύ καλή, αλλά...

 

 

 

Παρατηρούσα ότι στο σπίτι δεν έχω πολύ καλό σήμα με το galaxy s σε αντίθεση με το 5530 που είχε πάντα μια χαρά σήμα.

Το αποτέλεσμα είναι ότι έστελνα συχνά μηνύματα τα οποία ποτέ δεν αποστέλλονταν ενώ αρκετές φορές μου παραπονούνταν ότι με έπαιρναν και δεν μπορούσαν να με πιάσουν. Οταν δοκίμασα να συνδεθώ στο internet μέσω HSPDA και είδα ότι οι ταχύτητες που έπιανα ήταν πολύ κακές, άρχισα να ψιλιάζομαι ότι το πρόβλημα ήταν στο 3g δίκτυο. Οντως απο την στιγμή που ζήτησα στο τηλέφωνο να συνδέεται μόνο σε δίκτυο GSM (η προεπιλογή ήταν να εναλλάσσεται μεταξύ GSM και WCDMA) το πρόβλημα με τις κλήσεις λύθηκε. Εχω πάντα πολλές γραμμές σήματος και πλέον δεν ταλαιπωρούνται όσοι με καλούν. Το θέμα είναι ότι έτσι δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet μέσω HSPDA παρα μόνο μέσω του αργού Edge. Το αποτέλεσμα είναι ότι πρέπει διαρκώς να μπαίνω στις ρυθμίσεις και να αλλάζω τον τύπο του δικτύου. Υπάρχει η δυνατότητα το κινητό να βρίσκεται σε δίκτυο GSM και μόλις ενεργοποιώ την χρήση πακέτων δεδομένου να μπαίνει αυτόματα σε δίκτυο 3G? Ζητάω πολλά το ξέρω αλλά με τόσες εφαρμογές που έχω δει στο μάρκετ έχω αρχίσει να νιώθω ότι για όλα κάτι έχουν φτιάξει :)

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μήνυμα γράφεις...

"Οι ήχοι ειδοποίησης (μηνύματα κτλ.) "κατοικούν" στον φάκελο media/audio/notifications. Βάλε εκεί κάποιο δικό σου αρχείο ήχου, και θα μπορείς μετά να το διαλέξεις από των κατάλογο των ήχων ειδοποίησης".

Βρήκα στα αρχεία ένα φάκελο media, πατάω πάνω σε αυτόν και μου δείχνει τραγούδια που έχω κατεβάσει. Δεν μου βγάζει audio/notifications... Ορίζω τα τραγούδια ως ήχο ειδοποίησης, αλλά και πάλι όταν πάω στους ήχους μηνυμάτων, δεν μου βγάζει τα τραγούδια...

Μήπως κάτι δεν κάνω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μήνυμα γράφεις...

"Οι ήχοι ειδοποίησης (μηνύματα κτλ.) "κατοικούν" στον φάκελο media/audio/notifications. Βάλε εκεί κάποιο δικό σου αρχείο ήχου, και θα μπορείς μετά να το διαλέξεις από των κατάλογο των ήχων ειδοποίησης".

Βρήκα στα αρχεία ένα φάκελο media, πατάω πάνω σε αυτόν και μου δείχνει τραγούδια που έχω κατεβάσει. Δεν μου βγάζει audio/notifications... Ορίζω τα τραγούδια ως ήχο ειδοποίησης, αλλά και πάλι όταν πάω στους ήχους μηνυμάτων, δεν μου βγάζει τα τραγούδια...

Μήπως κάτι δεν κάνω καλά;

 

δημιουργησε μονος σου το audio/notifications μεσα στο /media και βαλτα εκει

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Χάρη δοκίμασες να επιλέξεις απο τις ρυθμίσεις να συνδέεται η συσκευή μόνο σε GSM δίκτυο? Νομίζω ότι αυτό θα σου λύσει το προβληματάκι με την ποιότητα του σήματος. Απλά όποτε θα θες να μπαίνεις στο internet μέσω 3G θα αλλάζεις αυτή τη ρύθμιση στο αυτόματο. Απλά αν υπάρχει κάποια εφαρμογή σαν διακόπτης για να γίνεται αυτή η αλλαγή χειροκίνητα χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις στις ρυθμίσεις συνέχεια, θα βοηθούσε πολύ. Δεν ξέρω κατα πόσο ευθύνεται το κινητό που το 3G σήμα παίζει έντονα. Νομίζω ότι γενικά στην Ελλάδα η κάλυψη 3G είναι κακή.

 

Οσον αφορά τα κολλήματα, εγώ πέρασα μέσω odin την τελευταία επίσημη της Samsung για Ελβετία (XXJVR) και το κινητό πάει αέρα. Ούτε custom roms, ούτε root ούτε lagfix ούτε τίποτα. Να αναφέρω ότι με την 2.3.3 την επίσημη της ελληνικής Samsung (COS) είχα προβληματάκια αφού το κινητό έσβηνε στα καλά καθούμενα (μιλάμε για καινούργια συσκευή, χωρίς τούμπες κλπ). Οταν έβαλα την 2.3.4 το κινητό σταθεροποιήθηκε και για όσους γοητεύονται απο τους αριθμούς, το quadrant απο τα 900κάτι που μου έδινε με την 2.3.3 εκτοξεύτηκε στα 1700 με την 2.3.4 (επαναλαμβάνω την απλή επίσημη έκδοση χωρίς τίποτα custom πάνω)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

δημιουργησε μονος σου το audio/notifications μεσα στο /media και βαλτα εκει

Ευχαριστώ πολύ!!! Το έκανα και πέτυχε... Επιτέλους θα...ακούω τα μηνύματα...

Edited by Tyxerakias
Παράθεση
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στον κόσμο των σμάρτφονς και των Αντρόιντ. Αγόρασα πριν μια βδομάδα το Galaxy S plus. Πώς μπορώ να βάλω δικούς μου ήχους για τα μηνύματα; Έχετε κάνει μια παραπομπή αλλά δεν έβγαλα άκρη... Μπορείτε να μου απαντήσετε εδώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Να θυμίσω ότι το Galaxy S Plus έχει δικό του θέμα όπου μπορείς να απευθύνεσαι σε ότι έχει να κάνει με τη συσκευή...http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313869

 

Γενικότερα για το Android θα βρεις πολλά πράγματα εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!είδα πως ένας φίλος μου έβαλε στο κινητό του(galaxy s) την 2.3.4!προχθές με τη βοήθεια σας έβαλα την 2.3.3 με το κισ .μπορω να βάλω και εγω 2.3.4;;;ο φίλος μου λέει οτι είναι απο το s2 αληθεύει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!είδα πως ένας φίλος μου έβαλε στο κινητό του(galaxy s) την 2.3.4!προχθές με τη βοήθεια σας έβαλα την 2.3.3 με το κισ .μπορω να βάλω και εγω 2.3.4;;;ο φίλος μου λέει οτι είναι απο το s2 αληθεύει αυτο?

 

μπορεις να την βαλεις και εσυ οπως ολοι μας εδω μεσα αλλα οχι μεσω kies.υπαρχουν οδηγοι στο φορουμ στη κεντικη σελιδα του τοπικ μας.

και οχι δεν ειναι απο το s2 ειναι για το δικο μας galaxy s

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!είδα πως ένας φίλος μου έβαλε στο κινητό του(galaxy s) την 2.3.4!προχθές με τη βοήθεια σας έβαλα την 2.3.3 με το κισ .μπορω να βάλω και εγω 2.3.4;;;ο φίλος μου λέει οτι είναι απο το s2 αληθεύει αυτο?

Η ρομ αυτη δεν μπαινει μεσω kies, αλλα μεσω odin. Μπορεις να την βαλεις και εσυ αν θελεις, διαβαζοντας τους οδηγους που εχουμε στην κεντρικη σελιδα ως επισημασμενα θεματα. Η ρομ αυτη δεν ειναι απο το S2 και πληροφοριακα δεν γινεται να μπει ρομ απο το S2 στο S1.

 

edit -Δευτερη φορα που με προλαβαινουν σημερα. Δεν ειμαι σε φορμα:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί αυτή η χαζομάρα που έχει το hands-free, που πατώντας το κουμπάκι σε κατάσταση αναμονής, ενεργοποιείται το mp3 player?

To έχω βρει αμέτρητες φορές ενεργοποιημένο, κι όχι τίποτε άλλο, "τρώει" τσάμπα μπαταρία...

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παρακαλω δωστε μου το λινκ για να βαλω την 2.3.4 γ γιατι δεν μπορω να το βρω ειμαι και λιγο ασχετος

 

Υπάρχει ολόκληρος οδηγός που λέγετε Επίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια αλλα μου φαινεται αρκετα πολυπλοκο να το κανω,δεν νομιζω να τα καταφερω

Διαβασε καλα και αν δεν εισαι σιγουρος για οτι πας να κανεις, καλυτερα μην κανεις τιποτα. Μετα θα μπεις σε μια πολυ μεγαλυτερη διαδικασια και ταλαιπωρια για να το ξαναφτιαξεις.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,καλησπέρα σας,

Σας βγάζω το καπέλο γι'αυτά που κάνετε και για τις γνώσεις σας.

Εχω εδώ και μερικούς μήνες το galaxy s (από γνωστό μου και κάποιος γνωστός του το έχει κάνει αναβάθμηση?)

Θέλω να μάθω το τηλ. μου και λόγο ανωτέρας βίας (στρατός) δεν μπορώ να ρωτήσω τον γνωστό μου.

Αν θέλει κάποιος να μου δώσει κάποιες απαντήσεις θα του ήμουν υπόχρεος.

Είναι το τηλ. μου ρουτ ?, είναι ελληνικό, με βάση τα παρακάτω στοιχεία του τηλ. τι είναι το καθένα? και θα με συμβουλεύατε να αλλάξω κάτι. ( έχει κάποια κολλήματα στο ιντερνετ, φεισμπουκ και κάποια παιχνίδια )

-Εκδοση 2.2

-Εκδοση φάσματος Ι9000ΧΧJP2

-Εκδοση kernel 2.6.32.9 root@sep-52#1

-Αρ. Εκδοσης GT-I9000-eng2.2MASTER 332 test-keys.332

-PDA I9000XXJP2

-PHONE I9000XXJP2

-CSC I9000XAJP2

-Build info 2010.07

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ερώτηση: Εαν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, χάνω τις επαφές μου και τις φωτό-βίντεο-τραγούδια? Αυτό είναι το λεγόμενο format, έτσι? Ρωτάω γιατί έχω κάνει τα πάντα για να συνδεθώ με το #@%#@%^ το KIES και μου μένει να κάνω format στο κινητό ή/και στο pc...
Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ερώτηση: Εαν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, χάνω τις επαφές μου και τις φωτό-βίντεο-τραγούδια? Αυτό είναι το λεγόμενο format, έτσι? Ρωτάω γιατί έχω κάνει τα πάντα για να συνδεθώ με το #@%#@%^ το KIES και μου μένει να κάνω format στο κινητό ή/και στο pc...

 

Μόνο τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις που έχεις κανείς στο κινητό χάνεις.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ερώτηση: Εαν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, χάνω τις επαφές μου και τις φωτό-βίντεο-τραγούδια? Αυτό είναι το λεγόμενο format, έτσι? Ρωτάω γιατί έχω κάνει τα πάντα για να συνδεθώ με το #@%#@%^ το KIES και μου μένει να κάνω format στο κινητό ή/και στο pc...

 

Χάνεις και τις επαφές που έχεις αποθηκευμένες στο τηλέφωνο! Γι' αυτό αν έχεις επαφές αποθηκευμένες στο τηλέφωνο κάνε ένα Backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,καλησπέρα σας,

Σας βγάζω το καπέλο γι'αυτά που κάνετε και για τις γνώσεις σας.

Εχω εδώ και μερικούς μήνες το galaxy s (από γνωστό μου και κάποιος γνωστός του το έχει κάνει αναβάθμηση?)

Θέλω να μάθω το τηλ. μου και λόγο ανωτέρας βίας (στρατός) δεν μπορώ να ρωτήσω τον γνωστό μου.

Αν θέλει κάποιος να μου δώσει κάποιες απαντήσεις θα του ήμουν υπόχρεος.

Είναι το τηλ. μου ρουτ ?, είναι ελληνικό, με βάση τα παρακάτω στοιχεία του τηλ. τι είναι το καθένα? και θα με συμβουλεύατε να αλλάξω κάτι. ( έχει κάποια κολλήματα στο ιντερνετ, φεισμπουκ και κάποια παιχνίδια )

-Εκδοση 2.2

-Εκδοση φάσματος Ι9000ΧΧJP2

-Εκδοση kernel 2.6.32.9 root@sep-52#1

-Αρ. Εκδοσης GT-I9000-eng2.2MASTER 332 test-keys.332

-PDA I9000XXJP2

-PHONE I9000XXJP2

-CSC I9000XAJP2

-Build info 2010.07

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος.

 

Έχεις ανεπίσημη αγγλική rom, μάλλον περασμένη στο τηλέφωνο πριν το πουλήσουν. Μάλιστα είναι και κακή περίπτωση... Θα συνιστούσα να ακολουθήσεις τον οδηγό και να βάλεις καινούρια ρομ. Δε φαίνεται από τα στοιχεία που έδωσες αν είσαι root, αλλά μάλλον δεν είσαι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

 

Σε διάστημα τριών ημερών μου έχουν συμβεί τα εξής :

1) Προχτές ξαφνικά και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια νέα ρύθμιση-αλλαγή ή φόρτωμα νέας εφαρμογής διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να κάνω κλήση σε κανέναν αριθμό και όταν με έπαιρνε κάποιος του έλεγε το δίκτυο ότι είναι κλειστεί η συσκευή μο.

Αφού έψαξα το τηλέφωνο να δώ μήπως καταλάθος είχα βάλει κάποια φραγή (δεν υπήρχε καμία), παίρνω τον Cosmote και εκείνοι μου προτείνουν να βάλω την κάρτα μου σε άλλη συσκευή για να ξεμπλοκάρει το δίκτυο, το κάνω και όντως η γραμμή δούλεψε...την ξαναβάζω στο Galaxy και τίποτα πάλι...μου λένε άλλαξε την επιλογή δικτύου από το αυτόματο, βάλτο στο απλό GSM και μετά από λίγο ξανά στο αυτόματο, το κάνω και ώς δια μαγείας όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό τους.....

Η ερμηνεία της Cosmote ήταν "ότι αυτά συμβαίνουν σε χρήστες που κάνουν συχνή χρήση του mobile internet".....Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο ρε παιδιά γιατί φοβάμαι μήπως φταίει κάτι στη συσκευή.

 

2) Εχτές βράδυ αφήνω το κινητό με 53% μπαταρία και σήμερα το πρωί πάω να το πάρω και το βρήκα κλειστό...προσπαθούσα δε να το ανοίξω και δεν ανταποκρινόταν. Υποθέτω ότι τελείωσε η μπαταρία και το βάζω να φορτίσει για λίγο για να το ανοίξω, καμιά αλλαγή...μετά και από αυτό βγάζω την μπαταρία το αφήνω για λίγο, την ξαναβάζω και ανοίγει με ένδειξη μπαταρίας 18%.....

Αυτό είναι ένδειξη καραμπινάτου battery drain ; Και άν ναι υπάρχει κάποια λύση ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και με συγχωρείτε για το μακροσκελές.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

 

Σε διάστημα τριών ημερών μου έχουν συμβεί τα εξής :

1) Προχτές ξαφνικά και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια νέα ρύθμιση-αλλαγή ή φόρτωμα νέας εφαρμογής διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να κάνω κλήση σε κανέναν αριθμό και όταν με έπαιρνε κάποιος του έλεγε το δίκτυο ότι είναι κλειστεί η συσκευή μο.

Αφού έψαξα το τηλέφωνο να δώ μήπως καταλάθος είχα βάλει κάποια φραγή (δεν υπήρχε καμία), παίρνω τον Cosmote και εκείνοι μου προτείνουν να βάλω την κάρτα μου σε άλλη συσκευή για να ξεμπλοκάρει το δίκτυο, το κάνω και όντως η γραμμή δούλεψε...την ξαναβάζω στο Galaxy και τίποτα πάλι...μου λένε άλλαξε την επιλογή δικτύου από το αυτόματο, βάλτο στο απλό GSM και μετά από λίγο ξανά στο αυτόματο, το κάνω και ώς δια μαγείας όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό τους.....

Η ερμηνεία της Cosmote ήταν "ότι αυτά συμβαίνουν σε χρήστες που κάνουν συχνή χρήση του mobile internet".....Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο ρε παιδιά γιατί φοβάμαι μήπως φταίει κάτι στη συσκευή.

 

2) Εχτές βράδυ αφήνω το κινητό με 53% μπαταρία και σήμερα το πρωί πάω να το πάρω και το βρήκα κλειστό...προσπαθούσα δε να το ανοίξω και δεν ανταποκρινόταν. Υποθέτω ότι τελείωσε η μπαταρία και το βάζω να φορτίσει για λίγο για να το ανοίξω, καμιά αλλαγή...μετά και από αυτό βγάζω την μπαταρία το αφήνω για λίγο, την ξαναβάζω και ανοίγει με ένδειξη μπαταρίας 18%.....

Αυτό είναι ένδειξη καραμπινάτου battery drain ; Και άν ναι υπάρχει κάποια λύση ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και με συγχωρείτε για το μακροσκελές.

 

1) Δεν μου έχει συμβεί ποτέ και έχω και εγώ cosmote και χρησιμοποιώ και mobile internet. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα συσκευής αλλά θέμα cosmote. Το δίκτυό τους προφέρει σήμα καμπάνα αλλά με ποιότητα μπανάνα.

 

2) Δεν αναφέρεις τι λειτουργικό φοράς. Αν φοράς gingerbread κοίτα εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν μου έχει συμβεί ποτέ και έχω και εγώ cosmote και χρησιμοποιώ και mobile internet. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα συσκευής αλλά θέμα cosmote. Το δίκτυό τους προφέρει σήμα καμπάνα αλλά με ποιότητα μπανάνα.

 

2) Δεν αναφέρεις τι λειτουργικό φοράς. Αν φοράς gingerbread κοίτα εδώ.

 

Ναι έχεις δίκιο sorry, φοράω την επίσημη COS Gingerbread 2.3.3 και δεν είμαι root. ΕΊδα το link που μου έδωσες αλλά οριστική λύση δεν είδα να γράφεται πουθενά...

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και έχω εντυπωσιαστεί βασικά από την αμεσότητα των απαντήσεων που δίνονται.

Έχω στην κατοχή από το Δεκέμβριο του 2010 ένα το Galaxy S. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω ασχοληθεί αρκετά και θα ήθελα να μου λύσετε αν είναι εύκολο κάποιες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί και κάποια μικροπροβλήματα που έχω:

 

1. Στην ανταλλαγή μηνυμάτων εμφανίζει ένα (1) μήνυμα μη αναγνωσμένο αλλά όταν μπαίνεις στα μηνύματα δεν υπάρχει κανένα. Ανακάλυψα πρόσφατα ότι και στο Press Reader υπάρχει ειδοποίηση για ένα (1) μη αναγνωσμένο μήνυμα. Φαντάστηκα ότι οι δύο ειδοποιήσει σχετίζονται. Όταν όμως προσπαθώ να μπω στο Press Reader εμφανίζεται το μήνυμα «Η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη σύντομα» και δεν ανοίγει η εφαρμογή. Έχοντας μόνιμα ένα (1) μη αναγνωσμένο μήνυμα, όταν λαμβάνω νέο μήνυμα δεν ακούγεται ήχος ειδοποίησης!

2. Στις Επαφές μου στην μπάρα δεξιά δεν υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες και αυτό κάνει την εύρεση επαφών δύσχρηστη. Απ΄ότι διάβασα στο forum η καινούργια επίσημη έκδοση Froyo υποστηρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

3. Όταν στέλνω SMS με μικρά γράμματα (ακόμα και σε παραλήπτες που διαθέτουν το ίδιο κινητό), το μήνυμα δεν μπορεί να διαβαστεί. Αν χρησιμοποιήσω κεφαλαία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

4. Υπάρχει δυνατότατα εγκατάστασης κάποια εφαρμογής πλοήγησης που να μην είναι απαραίτητη η σύνδεση στο internet (η σύνδεση μου δεν περιλαμβάνει Internet) και αν υπάρχει μπορώ να έχω κάποια στοιχεία.

 

Φαντάζομαι ότι κάποιες απαντήσεις ίσως βρίσκονται ήδη μέσα στο forum αλλά λόγω του ότι έχουν γίνει πάρα πολλά post δυσκολεύομαι να τις βρω.

 

Πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο

Έκδοση firmware: 2.2

Έκδοση βασικού φάσματος: I9000BUJP5

Έκδοση Kernel: 2.6.32.9, root@SE-S622 #1

Αριθμός κατασκευής: FROYO.BUJP7

 

PDA: I9000BUJP7

PHONE: I9000BUJP5

CSC: I9000GVGRJP5

Build Info: 2010.10

 

Sellout SMS

[1] Sellout SMS: OFF

[2] PCode: GT-I9000 HKDVGR

[3] Mode: Test

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και έχω εντυπωσιαστεί βασικά από την αμεσότητα των απαντήσεων που δίνονται.

Έχω στην κατοχή από το Δεκέμβριο του 2010 ένα το Galaxy S. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω ασχοληθεί αρκετά και θα ήθελα να μου λύσετε αν είναι εύκολο κάποιες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί και κάποια μικροπροβλήματα που έχω:

 

1. Στην ανταλλαγή μηνυμάτων εμφανίζει ένα (1) μήνυμα μη αναγνωσμένο αλλά όταν μπαίνεις στα μηνύματα δεν υπάρχει κανένα. Ανακάλυψα πρόσφατα ότι και στο Press Reader υπάρχει ειδοποίηση για ένα (1) μη αναγνωσμένο μήνυμα. Φαντάστηκα ότι οι δύο ειδοποιήσει σχετίζονται. Όταν όμως προσπαθώ να μπω στο Press Reader εμφανίζεται το μήνυμα «Η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη σύντομα» και δεν ανοίγει η εφαρμογή. Έχοντας μόνιμα ένα (1) μη αναγνωσμένο μήνυμα, όταν λαμβάνω νέο μήνυμα δεν ακούγεται ήχος ειδοποίησης!

2. Στις Επαφές μου στην μπάρα δεξιά δεν υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες και αυτό κάνει την εύρεση επαφών δύσχρηστη. Απ΄ότι διάβασα στο forum η καινούργια επίσημη έκδοση Froyo υποστηρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

3. Όταν στέλνω SMS με μικρά γράμματα (ακόμα και σε παραλήπτες που διαθέτουν το ίδιο κινητό), το μήνυμα δεν μπορεί να διαβαστεί. Αν χρησιμοποιήσω κεφαλαία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

4. Υπάρχει δυνατότατα εγκατάστασης κάποια εφαρμογής πλοήγησης που να μην είναι απαραίτητη η σύνδεση στο internet (η σύνδεση μου δεν περιλαμβάνει Internet) και αν υπάρχει μπορώ να έχω κάποια στοιχεία.

 

Φαντάζομαι ότι κάποιες απαντήσεις ίσως βρίσκονται ήδη μέσα στο forum αλλά λόγω του ότι έχουν γίνει πάρα πολλά post δυσκολεύομαι να τις βρω.

 

Πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο

Έκδοση firmware: 2.2

Έκδοση βασικού φάσματος: I9000BUJP5

Έκδοση Kernel: 2.6.32.9, root@SE-S622 #1

Αριθμός κατασκευής: FROYO.BUJP7

 

PDA: I9000BUJP7

PHONE: I9000BUJP5

CSC: I9000GVGRJP5

Build Info: 2010.10

 

Sellout SMS

[1] Sellout SMS: OFF

[2] PCode: GT-I9000 HKDVGR

[3] Mode: Test

 

Σαν πρώτη κίνηση, κάνε αναβάθμιση σε gingerbread. Έχει ήδη δοθεί για τα vodafone. Και θα σου λυθούν σχεδόν όλα αυτά τα προβλήματα... αναλυτικά όμως...

1) Τι χρησιμοποιείς για sms? Τη μανίσια εφαρμογή ή κάτι άλλο;

2) Όπως έγραψα παραπάνω, κάνε update σε gingerbread.

3) Mπες στην μανίσια εφαρμογή μηνυμάτων, πάτα μενού (κάτω αριστερό πλήκτρο), ρυθμίσεις, και άλλαξε τη μέθοδη εισαγωγής σε 'Αυτόματο'.

4) Ναι, πολλές. Κοίτα στην αντίστοιχη ενότητα του Android, γιατί εδώ είναι off-topic. Ενδεικτικά: Sygic, Navigon, IGo.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...