Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο καταλληλότερος οδηγός βρίσκεται δίπλα απο το νήμα που διαβάζεις :)

Στα επισημασμένα θέματα λέει κάπου επίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης. Εκεί θα βρεις έναν εγκυρότατο οδηγό!

Ορίστε και το λινκ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ο καταλληλότερος οδηγός βρίσκεται δίπλα απο το νήμα που διαβάζεις :)

Στα επισημασμένα θέματα λέει κάπου επίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης. Εκεί θα βρεις έναν εγκυρότατο οδηγό!

Ορίστε και το λινκ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

η δικια μου firmware Που εχει καταληξει jvo ειναι 2.3.3 ...Μπορω να χρησιμοποιησω και την τελευταια 2.3.5 πχ I9000OXAJVS

και να μου εχει και Ελληνικα κανονικα; τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου firmware Που εχει καταληξει jvo ειναι 2.3.3 ...Μπορω να χρησιμοποιησω και την τελευταια 2.3.5 πχ I9000OXAJVS

και να μου εχει και Ελληνικα κανονικα; τι παιζει;

 

Όχι, με ΟΧΑ δεν πρόκειται να δεις Ελληνικά. Μια ερώτηση όμως, πού βρήκες το ΟΧΑJVS στο link που σου έδωσε ο mindfield?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

πειτε μου ποιο firmware ακριβως να κατεβασω στο οποιο να μπορω να γραφω και Ελληνικα.Tωρα εχω το Gingerbread 2.3.3 και ελεγα εκτος απο το root αν μπορουσας να βαλω και το 2.3.5
Link to comment
Share on other sites

πειτε μου ποιο firmware ακριβως να κατεβασω στο οποιο να μπορω να γραφω και Ελληνικα.Tωρα εχω το Gingerbread 2.3.3 και ελεγα εκτος απο το root αν μπορουσας να βαλω και το 2.3.5

 

XWJVU

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο εβαλα τα hands free να μιλησω σε ενα φιλο και δεν ακουγα σχεδον..τιποτα...!εβαλα ραδιο πολυ σιγα ακουγεται παρα πολυ σιγα...κυριολεκτικα ομως...εβαλα ενα mp3 ακουγεται καλα...εβαλα ενα αλλο αρχειο που εχω κατεβασει απο tube ακουγεται πολυ σιγα και αυτο...τι γινεται ρε παιδια;

 

XWJVU

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

δεν μπορω να βρω την xwjvu στην λιστα ...η εχω μπει σε λαθος σελιδα...λιγη βοηθεια..και συγνωμη για την ταλαιπωρια παιδια

 

οκ την βρηκα απο αλλου I9000XWJVU..αυτη δεν λετε;θα συνεχισω τον guide τωρα...πειτε μου για το hands free

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ηρεμησε και μην σπαμαρεις. Το firmware κατεβασε το απο εδω μεσα και οχι απο αλλου γιατι αυτο που εχουμε εδω ειναι ετοιμο για ελληνικα. Υπαρχει στο θεμα που λεει επισημα firmware και οδηγος εγκαταστασης.

Λογικα για να μην το ειδες δε θα εχεις διαβασει καν τον οδηγο. Διαβασε πρωτα καλα και μετα ξεκινα την διαδικασια. Ενω ειναι σχετικα ευκολη διαδικασια, ενα λαθακι απο απροσεξια μπορει να σου χαλασει το κινητο.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!! ειμαι κατοχος Galaxy 3 i5800 και μιας κ ψαχνομαι για δευτερη συσκευη για την αλλη μου SIM, αφου ερευνησα διαφορες επιλογες, για iphone, το Huawei Ideos κλπ, κατεληξα να επισκεφτω ενα καταστημα κ να χτυπησω το galaxy s, μιας κ ακουσα οτι επεσε αισθητα η τιμη του κ φυσικα γιατι σεκφτηκα πως android κ παλι android!! σαν κατοχοι του S, αξιζει η αγορα αυτη την εποχη η να κοιταξω για αλλη συσκευη? και με custom firmware τι παιζει? εχουν βγει για το κινητο σας?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!! ειμαι κατοχος Galaxy 3 i5800 και μιας κ ψαχνομαι για δευτερη συσκευη για την αλλη μου SIM, αφου ερευνησα διαφορες επιλογες, για iphone, το Huawei Ideos κλπ, κατεληξα να επισκεφτω ενα καταστημα κ να χτυπησω το galaxy s, μιας κ ακουσα οτι επεσε αισθητα η τιμη του κ φυσικα γιατι σεκφτηκα πως android κ παλι android!! σαν κατοχοι του S, αξιζει η αγορα αυτη την εποχη η να κοιταξω για αλλη συσκευη? και με custom firmware τι παιζει? εχουν βγει για το κινητο σας?

 

Εγώ θα σου το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σαν συσκευή, το έχω 2 μήνες και έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ, αλλα δε ξέρω τι παίζει αυτό τον καιρό στα 250 ευρώ. Από custom roms ότι τραβάει η ψυχή σου για το Galaxy S. Ίσως και από τα πιο πειραγμένα κινητά! Και κατά 99% θα πάρουμε και ICS τουλάχιστον σαν custom (επίσημα χλωμό το κόβω).

 

αα και να αναφέρω πως στα Multirama έχουν το Galaxy S PLUS στα 279€ (κρίμα που για το plus δεν υπάρχουν τόσα πολλά πειράγματα, custom roms και support αλλιώς πιστεύω πως θα άξιζε περισσότερο το Plus)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σαν συσκευή, το έχω 2 μήνες και έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ, αλλα δε ξέρω τι παίζει αυτό τον καιρό στα 250 ευρώ. Από custom roms ότι τραβάει η ψυχή σου για το Galaxy S. Ίσως και από τα πιο πειραγμένα κινητά! Και κατά 99% θα πάρουμε και ICS τουλάχιστον σαν custom (επίσημα χλωμό το κόβω).

 

αα και να αναφέρω πως στα Multirama έχουν το Galaxy S PLUS στα 279€ (κρίμα που για το plus δεν υπάρχουν τόσα πολλά πειράγματα, custom roms, κλπ αλλιώς πιστεύω πως θα άξιζε περισσότερο το Plus)

 

Θα κανω μια ερευνα να δω τι παιζει κ με το PLUS γιατι πρωτη φορα το ακουω, να δω τι μικροδιαφορες εχει απο το S και αν αξιζει τα λιγα ευρωπουλα παραπανω μπορει να καταληξω εκει! δεν υπαρχουν πολλα πειραγματα ή δεν υπαρχουν καθολου πειραγματα? γιατι αν το πρωτο, παει κ ερχεται! με ενδιαφερει να εχει custom ROM, τωρα αν δεν υπαρχουν πολλα ισως γιατι ειναι καινουργια συσκευη? βασικα ουτε που ξερω, πρωτη φορα την ακουω.. εγω ηξερα μονο το οτι βγηκε S2, αυτο μονο!!

και κατι τελευταιο, ICS οταν λες.... τι εννοεις? εδω δε σε πιανω :p

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια ερευνα να δω τι παιζει κ με το PLUS γιατι πρωτη φορα το ακουω, να δω τι μικροδιαφορες εχει απο το S και αν αξιζει τα λιγα ευρωπουλα παραπανω μπορει να καταληξω εκει! δεν υπαρχουν πολλα πειραγματα ή δεν υπαρχουν καθολου πειραγματα? γιατι αν το πρωτο, παει κ ερχεται! με ενδιαφερει να εχει custom ROM, τωρα αν δεν υπαρχουν πολλα ισως γιατι ειναι καινουργια συσκευη? βασικα ουτε που ξερω, πρωτη φορα την ακουω.. εγω ηξερα μονο το οτι βγηκε S2, αυτο μονο!!

και κατι τελευταιο, ICS οταν λες.... τι εννοεις? εδω δε σε πιανω :p

 

ICS = Ice cream sandwitch (Android 4) το λεγόμενο "σαντουιτσο-παγωτό" :lol:

Το plus έχει 1400Mhz CPU κατα τα άλλα είναι ίδιο! Εϊναι πιο καινούρια συσκευή βασικά αλλά και στο xda-developers δεν ασχολούνται και πολύ, οπότε θα σου πρότεινα το απλό S που έχει πολύ πράμμα αφού θες customs. (Δεν βλέπω και τίποτα custom πάντως εδώ)

Το απλό S σου προτείνω πάντως εγώ αν θες τον γαλαξία. (Το άλλο δεν το έχουν και πολλοί και δεν ξέρουμε και τι προβλήματα έχει :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια ερευνα να δω τι παιζει κ με το PLUS γιατι πρωτη φορα το ακουω, να δω τι μικροδιαφορες εχει απο το S και αν αξιζει τα λιγα ευρωπουλα παραπανω μπορει να καταληξω εκει! δεν υπαρχουν πολλα πειραγματα ή δεν υπαρχουν καθολου πειραγματα? γιατι αν το πρωτο, παει κ ερχεται! με ενδιαφερει να εχει custom ROM, τωρα αν δεν υπαρχουν πολλα ισως γιατι ειναι καινουργια συσκευη? βασικα ουτε που ξερω, πρωτη φορα την ακουω.. εγω ηξερα μονο το οτι βγηκε S2, αυτο μονο!!

και κατι τελευταιο, ICS οταν λες.... τι εννοεις? εδω δε σε πιανω :p

 

Το Plus είναι μια αναβαθμισμένη έκδοση του απλού S, με επεξεργαστή χρονισμένο στα 1.4, ενώ το απλό S είναι απλά στο 1.

Custom roms υπάρχουν πολλές. Αν έχεις λεφτά πάρε το S2, αν όχι πάρε το S1. Είναι απλό.... ή αν έχεις πολλά λεφτά, περίμενε 2 μήνες για το S3. Δε νομίζω ότι μπορούμε να σου πούμε τι να κάνεις... :p

 

Όσο για το ICS, είναι τα αρχικά του επόμενου google λειτουργικού android 4, με κωδικό ice cream sandwich (ICS). Το οποίο μάλλον δε θα πάρουμε επίσημα.

 

Εdit: με πρόλαβε ο Νίκος-βολίδα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

εκανα βλακεια που δεν κατεβασα το ΧJVU που ειμαστε γιατι δεν το ειχα δει....το κατεβαζω τωρα το τηλεφωνω ρεσεταρει συνεχεια...αλλα μπορω να μπω στο download mode

 

ακολουθησα τις οδηγιες και το εφτιαξα...απλα την πρωτη φορα που εκανα root επελεξα το re-partition...

την 2η τα εκανα σωστα και το κινητο επεξε με *#1234# μου βγαζει:

 

pda: I9000XWJVU

phone: i9000xxjvt

csc: i9000xxjv9

 

ειναι οκ τωρα;

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα τις οδηγιες και το εφτιαξα...απλα την πρωτη φορα που εκανα root επελεξα το re-partition...

την 2η τα εκανα σωστα και το κινητο επεξε με *#1234# μου βγαζει:

 

pda: I9000XWJVU

phone: i9000xxjvt

csc: i9000xxjv9

 

ειναι οκ τωρα;

 

Ναι είναι οκ. Άλλαξε και το CSC αν δεν το έχεις κάνει, όπως λενε οι οδηγίες.

 

Και please αν θέλεις να γράψεις κάτι καινούριο και είσαι ο τελευταίος που έχεις γράψει, κάνε "τροποποίηση" στο τελευταίο σου μήνυμα... thanks.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι οκ. Άλλαξε και το CSC αν δεν το έχεις κάνει, όπως λενε οι οδηγίες.

 

Και please αν θέλεις να γράψεις κάτι καινούριο και είσαι ο τελευταίος που έχεις γράψει, κάνε "τροποποίηση" στο τελευταίο σου μήνυμα... thanks.

 

Οκ σε ευχαριστω....rename εκανα απο md5 σε tar μονο το phone το 1ο αρχειο.Τα αλλα τα εβαλα στο odin ως md5 λες να μην τα περασε;

Link to comment
Share on other sites

ή αν έχεις πολλά λεφτά, περίμενε 2 μήνες για το S3.

 

πως το συμπερανες αυτο Αλεξ??

συμφωνα με τη λογικη, το S3 θα παρουσιαστει σε 3μιση περιπου μηνες (τελη φεβρουαριου) και θα πωλειται σε αλλο τοσο (τελη μαιου)!

αυτο ειναι το λογικο και επισης δεν εχει λογο η sammy να βγαλει νεο S τωρα.

 

 

Οκ σε ευχαριστω....rename εκανα απο md5 σε tar μονο το phone το 1ο αρχειο.Τα αλλα τα εβαλα στο odin ως md5 λες να μην τα περασε;

 

ποιος ο λογος να κανεις rename??

σοβαρα τωρα,

διαβασες τα 3 επισημασμενα θεματα??

Link to comment
Share on other sites

ICS = Ice cream sandwitch (Android 4) το λεγόμενο "σαντουιτσο-παγωτό" :lol:

Το plus έχει 1400Mhz CPU κατα τα άλλα είναι ίδιο! Εϊναι πιο καινούρια συσκευή βασικά αλλά και στο xda-developers δεν ασχολούνται και πολύ, οπότε θα σου πρότεινα το απλό S που έχει πολύ πράμμα αφού θες customs. (Δεν βλέπω και τίποτα custom πάντως εδώ)

Το απλό S σου προτείνω πάντως εγώ αν θες τον γαλαξία. (Το άλλο δεν το έχουν και πολλοί και δεν ξέρουμε και τι προβλήματα έχει :lol:)

 

Επίσης το plus έχει τσιπάκι γραφικών adreno 205 το οποίο έχω διαβάσει ότι είναι χειρότερο του τσιπ που έχει το απλό galaxy s. Δηλαδή κάπου υπερτερεί (επεξεργαστής) κάπου υστερεί (τσιπ γραφικών, υποστήριξη απο xda κοινότητα, τιμή)

To galaxy s plus δεν πήρε την cyanogenmod 7 απο ότι βλέπω, οπότε δεν ξέρεις και αν θα την πάρει κάποια στιγμή, η κοινότητά του είναι μικρή οπότε δύσκολα θα ασχοληθεί κάποιος dev να κάνει port το ics σε αυτό... δεν ξέρω. Μπορεί βέβαια να του δώσει η samsung ics, who knows.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το plus έχει τσιπάκι γραφικών adreno 205 το οποίο έχω διαβάσει ότι είναι χειρότερο του τσιπ που έχει το απλό galaxy s. Δηλαδή κάπου υπερτερεί (επεξεργαστής) κάπου υστερεί (τσιπ γραφικών, υποστήριξη απο xda κοινότητα, τιμή)

To galaxy s plus δεν πήρε την cyanogenmod 7 απο ότι βλέπω, οπότε δεν ξέρεις και αν θα την πάρει κάποια στιγμή, η κοινότητά του είναι μικρή οπότε δύσκολα θα ασχοληθεί κάποιος dev να κάνει port το ics σε αυτό... δεν ξέρω. Μπορεί βέβαια να του δώσει η samsung ics, who knows.

 

Ναι αυτό για την GPU κι εγώ το σκεφτόμουν χωρίς να ξέρω τα χαρακτηριστικά του καθε τσιπ, αλλά σκέφτηκα πως για να βάλανε στο καινούριο Nexus το ίδιο με του Galaxy S θα ήταν καλό λογικά :lol:

Πάντως κάπου είδα στο xda για ICS Port στο I9001. Εγώ μόνο και μόνο για το ελάχιστο support που έχει από developers δεν θα το έπαιρνα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε off topic όμως, ας σταματήσει εδώ αυτή η συζήτηση, ή ας συνεχίσει στην ενότητα επιλογής συσκευών. Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω καιρο το φορουμ αλλα εχω την εξης απορια αφου η 2.3.3 εχει το γνωστο προβλημα με την μπαταρια γιατι τοτε η εταρεια μας δεν κανει μια αναθμιση η τουλαχιστο μια διορθωση οπως αλλη ανταγωνιστρια οταν εμφανιστηκε παρομοιο προβλημα. Για να προλαβω τυχον παρατηρησεις θελω να πω οτι ως καταναλωτης δεν θελω να χρεισιμοποιησω αλλη εκδοση πλην της επισημης για διαφορους λογους
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω καιρο το φορουμ αλλα εχω την εξης απορια αφου η 2.3.3 εχει το γνωστο προβλημα με την μπαταρια γιατι τοτε η εταρεια μας δεν κανει μια αναθμιση η τουλαχιστο μια διορθωση οπως αλλη ανταγωνιστρια οταν εμφανιστηκε παρομοιο προβλημα. Για να προλαβω τυχον παρατηρησεις θελω να πω οτι ως καταναλωτης δεν θελω να χρεισιμοποιησω αλλη εκδοση πλην της επισημης για διαφορους λογους

 

Το έχει κάνει καιρό τώρα..

Έχουμε πάρει αρκετές επίσημες 2.3.4 και 2.3.5.

Επίσημη δεν σημαίνει μόνο ελληνική. Έχουν και οι αλλες χώρες επίσημες.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει καιρό τώρα..

Έχουμε πάρει αρκετές επίσημες 2.3.4 και 2.3.5.

Επίσημη δεν σημαίνει μόνο ελληνική. Έχουν και οι αλλες χώρες επίσημες.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

σωστα αλλα εγω εδωσα τα χρηματα μου στην Ελλαδα και ελπιζω να δοθει και εδω .Αλλωστε αν δεν κανω λαθος υπαρχει και εδ αντιπροσωπεια η οποια πρεπει να θετει τα θεματα στη μαμα εταιρεια

Link to comment
Share on other sites

σωστα αλλα εγω εδωσα τα χρηματα μου στην Ελλαδα και ελπιζω να δοθει και εδω .Αλλωστε αν δεν κανω λαθος υπαρχει και εδ αντιπροσωπεια η οποια πρεπει να θετει τα θεματα στη μαμα εταιρεια

 

Δε μπορεί να πει κανείς ότι έχεις άδικο, αλλά αν περιμένεις από τη samsung hellas, δεδομένης της ιστορίας της θα περιμένεις μάλλον πολύ. Πριν από την 2.3.3 που έδωσε, είχε μείνει στη 2.2 για πολύ καιρό, ενώ άλλες χώρες πήρανε πολλές ενδιάμεσες αναβαθμίσεις, μεταξύ των οποίων και η 2.2.1.

Όσο για το "πλήρωσα στην Ελλάδα"... να θυμίσω ότι η Samsung είναι Κορεάτικη...

Αφού δεν ξυπνάνε αυτοί, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να ευχαριστηθείς το τηλέφωνο που πλήρωσες με τα δικά σου λεφτά (ανεξαρτήτου χώρας). Συν Αθηνά και χείρα κίνει.... you know.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...