Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση.Δηλαδη η αναβαθμιση αν χρειαστει να γινει απλα βαζω to kies στον υπολογιστη μου εχοντας συνδεσει και το κινητο και το κανει αυτοματα?Κατι ακομα εχετε να μου προτεινετε καποιο ηλεκτρονικο καταστημα για να κανω την αγορα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά HELP σήμερα ΕΝΤΕΛΩΣ στα καλά καθούμενα δεν ανάβει σωστά. Πάτησα το πρωί να το ανάψω, φτάνει στο S, μένει παραπάνω ώρα από ότι πρέπει, και είτε μένει εκεί, είτε μαυρίζει, κάνει μια-δύο δονήσεις, και δεν πάει παραπέρα. Είμαι με stock JS8 από τον οδηγό του Τυχεράκια, και έχω πάνω μόνο root (εδώ και μήνες, από την πρώτη στιγμή που έβαλα τη ρομ δηλαδή). Το τελευταίο πρόγραμμα που πέρασα ήταν το radardroid πριν 1+ εβδομάδα, και δεν παρουσίασε τίποτε, άρα δεν φταίει αυτό. Και γενικά όλα τα προγράμματά μου είναι γνωστά και δουλεύουν.

 

Μέχρι στιγμής δοκίμασα να βγάλω/βάλω μπαταρία, να κάνω επανεκκίνηση με πατημένο το κουμπί on/off, επανεκκινήσεις με και χωρίς εξωτερική sd και sim, και πάλι τα ίδια. Ευτυχώς μπαίνει σε recovery mode (ούτε το reboot από εκεί είχε διαφορά) και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι να κάνω για να αποφύγω το factory reset ή το φλασάρισμα.

 

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ;;;

 

Tην έχω πατήσει και εγώ στο παρελθόν (στα καλά καθούμενα να κολλάει στην εκκίνηση) αλλά δυστυχώς δεν γλίτωσα το factory/reset... Ευτυχώς είχα backup τις περισσότερες εφαρμογές-παιχνίδια και δεν έχασα τίποτε ιδιαίτερο.

Μάλλον και στην περίπτωση σου προς τα εκεί πας... Αλλά τελευταία εναλλακτική κάνε flash εναν kernel (μέσω ΟDIN- συνιστώ τον speedmod που είχα και εγώ όταν ήμουν ακόμα σε 2.2.1 ;-)), υπάρχει πιθανότητα να διορθωθεί το σύστημα και να μη χρειαστείς factory reset

 

ΥΓ: το factory reset σβήνει μόνο τις εφαρμογές που βρίσκονται στο σύστημα (τα αρχεία APK). Φωτογραφίες,τραγούδια δεν σβήνονται!Επίσης μεγάλα παιχνίδια (asphlat πχ) κλπ που έχουν δικούς τους καταλόγους στην sdcard σβήνονται μόνο τα .apk αρχεία (τα εκτελέσιμα και όχι οι κατάλογοι τους), οπότε απλά εγκαθιστάς το apk και έτοιμος (θα βρεις τα saves κανονικά όπως τα άφησες και δεν θα χρειαστεί να ξανα κατεβάσεις τα λοιπά δεδομένα "gamedata"). Απλά για να δεις οτι ενα factory reset μπορεί να μην είναι καταστροφή!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά χθες το τηλέφωνο έχασε το σήμα.

Από τις ρυθμίσεις, είδα ότι έμπαινε μόνο του σε airplane mode, ακόμα και όταν το ξετσέκαρα.

Είπα να βάλω άλλη έκδοση rom (ήμουν με GingerCriskelo) μήπως και φτιάξει. Ούτε καν μπούταρε.

Είπα να γυρίσω σε 2.1

Έβαλα τις JM9 και JM7 και ξανά κολλάει στο μπουτάρισμα.

Έβαλα την JPU stock, το ίδιο.

Το θέμα είναι από recovery μπουτάρει, αλλά μόνο αν έχω βγάλει την κάρτα sim.

 

Καμία ιδέα;;;;

Ευχαριστώ!!!

 

Μήπως φταίει ο Bootloader; Ειχες bootloader των 2.3.3 και γύρισες σε προηγούμενες rom, αν δεν είχαν bootloader φυσικό το φαινόμενο... Μήπως είχες ενεργό κάποιο lagfix (σύστημα αρχείων ext4 πχ αντί για RFS) στην αρχή; Μπορεί και αυτό να δημιουργεί πρόβλημα αν φλασάρεις χωρίς repartition!

 

Αν απο την άλλη είχες σωστό bootloader στις ρομ που πέρασες κοίτα τα παρακάτω ενδεχόμενα:

1) Αφησε το κινητό κανα 10λεπτο σβηστό χωρίς μπαταρία και ξαναπροσπάθησε

2) άφησε το κινητό να κάνει εκκίνηση κανα 10λεπτο, μη το σβήσεις, άστο να δεις αν γίνει κάτι...

3) αν πάλι δεν γίνει κάτι κάνε factory reset απο recovery και ξαναπροσπάθησε

4) αν πάλι δε γίνει τίποτε ξαναφλάσαρε ρομ αυτή τη φορά με την επιλογή repartition και με rom που έχει bootloader

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά HELP σήμερα ΕΝΤΕΛΩΣ στα καλά καθούμενα δεν ανάβει σωστά. Πάτησα το πρωί να το ανάψω, φτάνει στο S, μένει παραπάνω ώρα από ότι πρέπει, και είτε μένει εκεί, είτε μαυρίζει, κάνει μια-δύο δονήσεις, και δεν πάει παραπέρα. Είμαι με stock JS8 από τον οδηγό του Τυχεράκια, και έχω πάνω μόνο root (εδώ και μήνες, από την πρώτη στιγμή που έβαλα τη ρομ δηλαδή). Το τελευταίο πρόγραμμα που πέρασα ήταν το radardroid πριν 1+ εβδομάδα, και δεν παρουσίασε τίποτε, άρα δεν φταίει αυτό. Και γενικά όλα τα προγράμματά μου είναι γνωστά και δουλεύουν.

 

Μέχρι στιγμής δοκίμασα να βγάλω/βάλω μπαταρία, να κάνω επανεκκίνηση με πατημένο το κουμπί on/off, επανεκκινήσεις με και χωρίς εξωτερική sd και sim, και πάλι τα ίδια. Ευτυχώς μπαίνει σε recovery mode (ούτε το reboot από εκεί είχε διαφορά) και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι να κάνω για να αποφύγω το factory reset ή το φλασάρισμα.

 

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ;;;

το ιδιο ακριβως επαθε πριν κανενα μηνα το galaxy της γυναικας μου. το παλεψα με οτι ηξερα αλλα τελικα μονο με factory reset απο το revovery mode εκανε δουλεια. καποια διανεξη μεταξυ εφαρμογων και ρομ πρεπει να ειναι. δεν εξηγειτε αλλιως. js3 εχει το κινητο.

δοκιμασε να περασεις καποιον kernel Οπως σου προτεινει παραπανω ο φιλος μηπως και κανεις κατι. αλλιως....ξερεις...

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει ο Bootloader; Ειχες bootloader των 2.3.3 και γύρισες σε προηγούμενες rom, αν δεν είχαν bootloader φυσικό το φαινόμενο... Μήπως είχες ενεργό κάποιο lagfix (σύστημα αρχείων ext4 πχ αντί για RFS) στην αρχή; Μπορεί και αυτό να δημιουργεί πρόβλημα αν φλασάρεις χωρίς repartition!

 

Αν απο την άλλη είχες σωστό bootloader στις ρομ που πέρασες κοίτα τα παρακάτω ενδεχόμενα:

1) Αφησε το κινητό κανα 10λεπτο σβηστό χωρίς μπαταρία και ξαναπροσπάθησε

2) άφησε το κινητό να κάνει εκκίνηση κανα 10λεπτο, μη το σβήσεις, άστο να δεις αν γίνει κάτι...

3) αν πάλι δεν γίνει κάτι κάνε factory reset απο recovery και ξαναπροσπάθησε

4) αν πάλι δε γίνει τίποτε ξαναφλάσαρε ρομ αυτή τη φορά με την επιλογή repartition και με rom που έχει bootloader

 

 

Βασίλη, ευχαριστώ πολύ.

Όλα τα φλασαρίσματα τα έκανα με repartition, και ενδιάμεσα δοκίμασα και factory reset.

Όταν λες ρομ με bootloader, έχεις κάποια συγκεκριμένη; Αν περάσω την JVK;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μάλλον με βλέπω για κανένα factory reset το βραδάκι. Αν στο μεταξύ αλλάξει κάτι θα ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, ευχαριστώ πολύ.

Όλα τα φλασαρίσματα τα έκανα με repartition, και ενδιάμεσα δοκίμασα και factory reset.

Όταν λες ρομ με bootloader, έχεις κάποια συγκεκριμένη; Αν περάσω την JVK;

 

Φλάσαρα την JVK με bootloader και έλυσα το θέμα με το μπουτάρισμα (για άλλη μια φορά ευχαριστώ για τη βοήθεια).

Συνεχίζει όμως να μην μπορεί να αναγνωρίσει τη sim.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω εδω η σε καποιο αλλο thread,αλλα ψαχνω για καποιον player που να παιζει ταινιες με ελληνικους υποτιτλους σε μορφη srt.Διαβασα τους οδηγους για νεους χρηστες,αλλα εχω την εντυπωση οτι επειδη εχει περασει πανω απο χρονος,θα εχουν βγει πολυ καλυτεροι απο τους προτεινομενους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω εδω η σε καποιο αλλο thread,αλλα ψαχνω για καποιον player που να παιζει ταινιες με ελληνικους υποτιτλους σε μορφη srt.Διαβασα τους οδηγους για νεους χρηστες,αλλα εχω την εντυπωση οτι επειδη εχει περασει πανω απο χρονος,θα εχουν βγει πολυ καλυτεροι απο τους προτεινομενους.

 

Ο πιο καλός video player είναι ο stock video player (γνώμη μου). Παίζει πολύ καλά με πολύ καλή ποιότητα και χωρίς σπασίματα... Βέβαια οι Ελληνικοί υπότιτλοι δεν εμφανίζονται ΑΛΛΑ αν τους κάνεις επεξεργασία στον υπολογιστή (πχ με το σημειωματάριο) και τους σώσεις με κωδικοποίηση utf-8 ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!

Δοκίμασε επίσης τον Mplayer, παίζει σχεδόν τα πάντα και υποστηρίζει Ελληνικούς υπότιτλους χωρίς πρόβλημα (και σε όλες τις κωδικοποιήσεις).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μάλλον με βλέπω για κανένα factory reset το βραδάκι. Αν στο μεταξύ αλλάξει κάτι θα ενημερώσω.

δοκίμασε να φλασάρεις την js8 - αυτή που είχες δηλαδή - χωρίς factory reset, αν καταφέρει και ανοίξει κάνε οτι backups μπορείς και κάνε factory reset

Καλησπερα παιδια,δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω εδω η σε καποιο αλλο thread,αλλα ψαχνω για καποιον player που να παιζει ταινιες με ελληνικους υποτιτλους σε μορφη srt.Διαβασα τους οδηγους για νεους χρηστες,αλλα εχω την εντυπωση οτι επειδη εχει περασει πανω απο χρονος,θα εχουν βγει πολυ καλυτεροι απο τους προτεινομενους.

Η ερώτηση σου απευθύνεται εδώ πέρα, Android - Προτάσεις: Γενικές εφαρμογές , παρόλαυτα δοκίμασε mobo player/vplayer/rock player

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα την JVK με bootloader και έλυσα το θέμα με το μπουτάρισμα (για άλλη μια φορά ευχαριστώ για τη βοήθεια).

Συνεχίζει όμως να μην μπορεί να αναγνωρίσει τη sim.

 

Χαίρομαι που τουλάχιστον κατάφερες το κινητό και άνοιξε (άσχετο αλλά έχουν βγει καλύτερες 2,3,3 απο την JVK)! Απο εδώ και πέρα:

1) Η σιμ είναι σίγουρα καλή (σπασμένη;) ); Δοκίμασε μια άλλη σιμ και πες!

2) Δες αν είναι κουμπωμένη σωστά, μην υπάρχει σκόνη ή κάτι περίεργο (ξέρω θα κοίταξες αλλά όφειλα να το βάλω και αυτό:p)

3) Πάτα *#06# στον dialer και δες αν σου βγάζει το σωστό κωδικό IMEI της συσκευής (πάει το μυαλό μου και σε άλλα τινά). Ελπίζω να ξέρεις το imei της συσκευής (και τι είναι)...

 

Ελπίζω να βρεις άκρη και να είναι κάτι απλό (ειδάλλως φοβάμαι πολλά περίεργα)...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο καλός video player είναι ο stock video player (γνώμη μου). Παίζει πολύ καλά με πολύ καλή ποιότητα και χωρίς σπασίματα... Βέβαια οι Ελληνικοί υπότιτλοι δεν εμφανίζονται ΑΛΛΑ αν τους κάνεις επεξεργασία στον υπολογιστή (πχ με το σημειωματάριο) και τους σώσεις με κωδικοποίηση utf-8 ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!

Δοκίμασε επίσης τον Mplayer, παίζει σχεδόν τα πάντα και υποστηρίζει Ελληνικούς υπότιτλους χωρίς πρόβλημα (και σε όλες τις κωδικοποιήσεις).

 

Ευχαριστω.Και μια ακομα απορια:πως τους μετατρεπω απο srt σε utf-8...?Ψιλοασχετος οπως καταλαβες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Και μια ακομα απορια:πως τους μετατρεπω απο srt σε utf-8...?Ψιλοασχετος οπως καταλαβες...

 

ανοιξε με το σημειωματαριο το αρχειο srt απο τον υπολογιστη σου και επελξε αποθηκευση ως, εκει επιλεγεις και την κωδικοποιηση ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ανοιξε με το σημειωματαριο το αρχειο srt απο τον υπολογιστη σου και επελξε αποθηκευση ως, εκει επιλεγεις και την κωδικοποιηση ;)

 

Και κατι τελευταιο,γιατι ειμαι αρκετα offtopic:που θα αποθηκευσω τους υποτιτλους στο τηλεφωνο?Για παραδειγμα θα πρεπει να ειναι στον ιδιο φακελο με την ταινια ωστε να τους ενσωματωνει απευθειας ο player η καπου αλλου σε καποια αλλη μορφη?Αναφερομαι στον custom player του τηλεφωνου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Και μια ακομα απορια:πως τους μετατρεπω απο srt σε utf-8...?Ψιλοασχετος οπως καταλαβες...

απλά άνοιξε το .srt αρχείο στον υπολογιστή σου με το σημειωματάριο (notepad), διάλεξε απο το μενού "αποθήκευση ως", στο παράθυρο που θα εμφανιστεί θα έχει κάτω ενα μικρό κουτάκι "κωδικοποίηση", εκεί βάλε utf-8 και τέλος για όνομα αρχείου βάλε το ίδιο και σώσε το πάνω απο το παλιό .srt (δηλαδή άλλαξε απλά την κωδικοποίηση στο αρχείο srt)!!! Αν μεταφέρεις αυτό το αρχείο που τροποποίησες (τo srt) στο κινητό ο stock video player θα το πάιξει και θα φαίνονται κανονικά τα Ελληνικά... Φυσικά στον ίδιο κατάλογο με το video αρχείο (πχ το avi) και με το ίδιο όνομα αρχείου (απλά με κατάληξη srt).

 

Αυτά, ελπίζω να κατάλαβες γιατί βγαίνουμε off-topic και θα μας κυνηγήσουν (ιδίως εμένα:p)!

 

Καθυστερημένο EDIT: Ο γνωστός ύποπτος και συνονόματος (suspect21) ξαναχτύπησε και με πρόλαβε πάνω στην στροφή!!!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τουλάχιστον κατάφερες το κινητό και άνοιξε (άσχετο αλλά έχουν βγει καλύτερες 2,3,3 απο την JVK)! Απο εδώ και πέρα:

1) Η σιμ είναι σίγουρα καλή (σπασμένη;) ); Δοκίμασε μια άλλη σιμ και πες!

2) Δες αν είναι κουμπωμένη σωστά, μην υπάρχει σκόνη ή κάτι περίεργο (ξέρω θα κοίταξες αλλά όφειλα να το βάλω και αυτό:p)

3) Πάτα *#06# στον dialer και δες αν σου βγάζει το σωστό κωδικό IMEI της συσκευής (πάει το μυαλό μου και σε άλλα τινά). Ελπίζω να ξέρεις το imei της συσκευής (και τι είναι)...

 

Ελπίζω να βρεις άκρη και να είναι κάτι απλό (ειδάλλως φοβάμαι πολλά περίεργα)...

 

Δυστυχώς, μετά το τελευταίο μύνημα, άνοιξε κανονικά, έβαλα sim έκανα μια δοκιμαστική κλήση από και προς το κινητό και μετά έχασε πάλι το σήμα και όταν πήγα να ξαναμπουτάρω κόλησε πάλι.

Τώρα έβγαλα λίγο τη μπαταρία, την ξανάβαλα, άνοιξε και... μου βγάζει IMEI unknown (δεν ξέρω αν πρέπει να έχει τη sim μέσα για να το διαβάσει).

Η sim πάντως είναι εντάξει, δουλεύει μια χαρά σε άλλο κινητό.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, μετά το τελευταίο μύνημα, άνοιξε κανονικά, έβαλα sim έκανα μια δοκιμαστική κλήση από και προς το κινητό και μετά έχασε πάλι το σήμα και όταν πήγα να ξαναμπουτάρω κόλησε πάλι.

Τώρα έβγαλα λίγο τη μπαταρία, την ξανάβαλα, άνοιξε και... μου βγάζει IMEI unknown (δεν ξέρω αν πρέπει να έχει τη sim μέσα για να το διαβάσει).

Η sim πάντως είναι εντάξει, δουλεύει μια χαρά σε άλλο κινητό.

 

Αφου ανοιγει το κινητο οπως λες πατα *#06# .Εχεις παρει backup τον efs folder?

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αφου ανοιγει το κινητο οπως λες πατα *#06# .Εχεις παρει backup τον efs folder?

 

Δεν βγάζει τίποτα. IMEI και μετά κενό.

Τον efs folder δυστυχώς δεν τον έχω backup.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει τίποτα. IMEI και μετά κενό.

Τον efs folder δυστυχώς δεν τον έχω backup.

 

No good...Με ποια ρομ εισαι τωρα??

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

No good...Με ποια ρομ εισαι τωρα??

 

Με JVK είμαι.

Λοιπόν, αυτό το τηλέφωνο θα με τρελάνει!!!!

Το έκλεισα, το άνοιξα πάλι και τώρα μου βγάζει IMEI (το σωστό) και βγάζει και signal strength χωρίς sim. Είναι λογικό αυτό;;;;

Edited by verman
Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Με JVK είμαι.

Λοιπόν, αυτό το τηλέφωνο θα με τρελάνει!!!!

Το έκλεισα, το άνοιξα πάλι και τώρα μου βγάζει IMEI (το σωστό) και βγάζει και signal strength χωρίς sim. Είναι λογικό αυτό;;;;

 

Για κλησεις εκτακτης αναγκης ειναι.Λογικοτατο

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Για κλησεις εκτακτης αναγκης ειναι.Λογικοτατο

 

Τι να σου πω αφου δουλευει μην το πειραζεις και πολυ παρε back up efs folder..Καλο ειναι να τον εχουν οσοι φλασαρουν γιατι εχουν αναφερθει περιπτώσεις απωλειας...

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω εδω η σε καποιο αλλο thread,αλλα ψαχνω για καποιον player που να παιζει ταινιες με ελληνικους υποτιτλους σε μορφη srt.Διαβασα τους οδηγους για νεους χρηστες,αλλα εχω την εντυπωση οτι επειδη εχει περασει πανω απο χρονος,θα εχουν βγει πολυ καλυτεροι απο τους προτεινομενους.

 

Καρφωτό

 

https://market.android.com/details?id=afzkl.development.mVideoPlayer

 

Παίζει τα παντα+subtitles και έχει πολύ βολικό interface.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας! Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πως κάνουμε εκκαθάριση δεδομένων γιατί δεν μου ανοίγουν οι νέες εφαρμογές στο market :confused:;
Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...