Jump to content

Εργοδότης ζητά συμφωνία μας σε μείωση αποδοχών. Τι κάνουμε;


random
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εταιρεία καλεί έναν, ένα τους εργαζομένους (ξεκινώντας απο τους υψηλότερα αμοιβόμενους),

και ζητά να συμφωνήσουν σε μείωση αποδοχών.

 

loop begin:

- έχουμε πρόβλημα, τα ξερεις,

- εισαι απο τους σχετικά υψηλόμισθους εδώ,

- κανω οτι μπορώ να μην θίξω τους χαμηλόμισθους, να μην κάνω απολύσεις.. (*)

- με οσους εχω μιλησει ως τωρα , εδειξαν κατανόηση (δηλαδη δεχτηκαν)

- η μείωση θα ειναι περιπου τόσο .. χ%

 

loop end;

 

 

* απολύσεις έχουν γίνει, και παραιτήσεις εχουν γίνει, και "παραιτήσεις" έχουν γίνει, παρά την "σκληρή" προσπάθεια να μην θιγεί κανείς.

 

* το ποσοστό μείωσης που αρχικά αναφέρει, ειναι παραπλανητικό.

οταν ζητάς περισσότερες διευκρινήσεις, και κανεις τους υπολογισμούς επι των καθαρών αποδοχών βλέπεις οτι ειναι αρκετά μεγαλύτερη η μείωση.

 

Αν κάποιος δεν δεχτεί, και αν ζούσαμε σε εναν ιδανικό κόσμο, η συνέχεια θα μπορουσε να ειναι:

1. να μην μειωθει ο μισθός, και να μην συμβεί αλλη μεταβολή καθηκόντων/συνθηκών, κλπ σαν να μην εγινε τίποτα.

2. να γίνει άμεση απόλυση, ή προειδοποίηση απόλυσης, και να αποχωρήσουμε με την προβλεπόμενη αποζημίωση.

3. να γινει μονομερώς η μείωση μισθου παρά τη διαφωνία, ο εργαζόμενος να καταγγείλει τη σύμβαση, και αν ολα πανε καλά, να παρει την πλήρη αποζημίωση (αλλα μετα απο φασαρία, καυγαδες, και ισως δικαστήρια).

 

έχετε καμια συμβουλή; άλλα πιθανά δυσάρεστα ενδεχόμενα;

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζεις μόνο το ενδεχόμενο να μη δεχθείς τη μείωση.

Το πρώτο το θεωρώ απίθανο μιας και επιρρεάζει και όλους τους υπόλοιπους εργαζόμενους, οπότε λογικά δε θα το αφήσει ο εργοδότης να συμβεί. Το τρίτο είναι από μόνο του εξαιρετικά απίθανο, οπότε οι πιθανότητες είναι συντρηπτικά υπέρ του να απολυθείς άμεσα και να αποζημιωθείς φυσικά.

Αν έχεις καμμιά 20αριά και βάλε χρόνια προϋπηρεσίας το κυνηγάς και με κλειστά τα μάτια !!!

Αν όμως όχι, προσωπικά θα συμβούλευα να δεχθείς τη μείωση αφού είναι πολύ δύσκολο το να βρεις αλλού δουλειά στη σημερινή εποχή και ακόμη πιο δύσκολο να πάρεις και καλό μισθό, δηλαδή λίγο πάνω από τα 700 ευρώ του βασικού...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα φίλε και βλέπω ότι είσαι και 40.

 

Αν ήταν οι παλιές εποχές θα σου έλεγα να μην δεχτείς και το πολύ πολύ να σε απέλιαν.Θα έπαιρνες την αποζημείωσή σου και θα έβρισκες δουλειά σε άλλη εταιρεία έχοντας ξεκινήσει ήδη να ψάχνεις από τότε που άκουσες ότι άρχισαν να καλούνε κόσμο.

 

Επειδή όμως είναι δύσκολες οι εποχές και κατά πάσα πιθανότητα είσαι και οικογενειάρχης (αν και δεν θα άλλαζε κάτι από αυτό που θα σου πρότεινα) καλύτερα δέξου τη μείωση και φτιάξε όσο μπορείς το μηνιαίο σου budget για να τα φέρνεις βόλτα.Επιπλέον δείξε ποιο πολύ ενδιαφέρον για τη δουλειά σου σιγά σιγά και αν χρειαστεί να κάθεσαι και λίγο παραπάνω για να δείξεις πόσο καλός εργαζόμενος είσαι και έτσι να αποφύγεις κάποια μελλοντική απόλυση σε περίπτωση που μετά την πρώτη σκούπα θέλουν να ξεσκαρτάρουν κι άλλους.Δεν ξέρω αν βάζεις λεφτά στην άκρη αλλά αν όχι προσπάθησε και κόψε όσα έξοδα μπορείς.Ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά δυστηχώς πρέπει να γίνει.Και κάτι τελευταίο.Άρχισε να ψάχνεις την αγορά και να στέλνεις καλού κακού και κανένα CV σε εταιρείες. ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω 11 χρονια.

 

Το 1ο ενδεχόμενο μπορει να συμβεί, αφου κανει διαπραγματευσεις με τον καθε υπαλληλο μόνο του.

Οι περισσότεροι θα δεχτουν τη μειωσει αφου (οπως κι εσυ καταλήγεις, ειτε ειναι αντικειμενικα δυσκολο να βρεις νεα δουλεια, ειτε οι περισσότεροι δεν εχουν ουτε τα τρελλά πτυχία, ουτε την περιζήτητη εμπειρια/εξιδικευση ωστε να αισθανονται αυτοπεποιθηση οτι θα βρουν ευκολα δουλεια , ακομα και αν δεν υπήρχε κρίση)

οποτε, το αν το 80% δεχτει, το 15% απολυθει, και μεινει ενα 5-10% που αρνηθεί, αλλα η αντικατάστασή/απουσία τους θεωρηθει οτι προκαλεί πρόβλημα, αυτη η 3η ομάδα, δεν θα ειναι κερδισμένη;

Link to comment
Share on other sites

και μεινει ενα 5-10% που αρνηθεί, αλλα η αντικατάστασή/απουσία τους θεωρηθει οτι προκαλεί πρόβλημα, αυτη η 3η ομάδα, δεν θα ειναι κερδισμένη;

 

Δυστηχώς όχι και εξηγούμε.Έχω αρκετά παραδείγματα στον κύκλο μου για αυτό αλλά με το να γράφω σελίδες και σελίδες δεν θα ωφελίσει κανένα οπότε θα στο πω περιεκτικά. Μέχρι πριν 5-10 χρόνια περίπου οι εταιρείες το καταλάβαιναν αυτό και δεν απέλιαν κόσμο γιατί σκεφτόντουσαν έξυπνα ότι θα προκαλούσαν πρόβλημα στην εταιρεία χάνοντας κόσμο με γνώσεις και εμπειρία.Τώρα ποια όμως δεν τους νοιάζει και πολύ και δυστηχώς όπως σου είπα έχω πολλά παραδείγματα και ειδικά για ηλικίες 45-60.Διώχνουν τους μεγάλους σε ηλικία που πρέπει να τους πληρώνουν καλά και παίρνουν στη θέση τους νέους με λίγα λεφτά και σιγά σιγά μαθαίνουν τη δουλειά.Αν βέβαια μιλάμε για απλή θέση τότε αν διαμαρτηρηθούν ή ζητήσουν αύξηση τότε απλά τους διώχνουν και παίρνουν άλλους χωρίς καν να το σκεφτούν.Είναι αυτό που λένε οι εταιρείες πολλές φορές : "Άμα σου αρέσει , αλλιώς έχω έξω και περιμένουν 10 για να πάρουν τη θέση σου και με λιγότερα λεφτά".Προς Θεόύ πάντως μην με παρεξηγήσεις , δεν σε λέω μεγάλο απλά σου εξηγώ πως τα βλέπουν αρκετές επιχειρήσεις τα πράγματα.

Edited by Adjoint
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το αντικειμενο σου.Αν εισαι ενας απλος υπαλληλος (πχ σε καποιο τηλεφωνικο κεντρο) τοτε κατσε στα αυγα σου.Αν φυγεις και ψαξεις δουλεια ως ανιδεικευτος αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει καμια περιπτωση να βρεις δουλεια με εστω το βασικο.Στην καλυτερη περιπτωση 400 - 500 ευρω θα βρεις, το ξερω απο πρωτο χερι.Αν εισαι ειδικευμενος σε κατι κατι θα βρεις , αλλα και παλι αξιζει το ρισκο ;

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω οτι δεν έχεις πολλά περιθώρια διαπραγμάτευσης...

 

ανάλογα με τη μείωση που θα σου προτείνουν θα μπορούσες να ζητήσεις και μείωση ωρών εργασίας π.χ. να έρχεσαι 1 ώρα αργότερα στη δουλειά (γιατί το να φεύγεις μια ώρα νωρίτερα απλά θα καταστρατηγείται), βέβαια εξαρτάται και από το αντικείμενό σου... πάντως ξέρω περίπτωση που του προτάθηκε 10% μείωση και αντιπρότεινε 20% με αντίστοιχη μείωση ωρών και δεν δουλεύει τις Παρασκευές...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είναι άτομο που δουλεύει σε τηλφωνικό κέντρο.Αλλιώς δεν πιστεύω να είχε και μεγάλο ποσοστό μείωσης.

Συνήθως τις μεγάλες μειώσεις τις τρώνε άτομα με μισθούς από 1.000€ και πάνω..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Στη δικη μου δουλεια δουλευουμε πλεον 3 ημερες καποιοι & 4 οι υπολοιποι. Για 8 μηνες θα ισχυσει αυτο το μετρο.

Περιπου 300 ευρω λιγοτερα στο μισθο & λιγοτερα ενσημα βεβαια.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

2 πράματα από μένα

1.Σωματείο

και αν αυτό είναι ξεπουλημένο (τα'χει πλακάκια δηλαδή με τον εργοδότη)

2.Επιτροπή αγώνα εργαζομένων

Link to comment
Share on other sites

Προγραμματιστής ειμαι.

 

και δεν παιζει συνδικαλισμός.

ακόμα δεν εχει κανει κατι παρανομο.

δεν παει σε μαζικες απολυσεις.

σου ζηταει αν θες να συμφωνησεις σε μειωση.

 

δεν πειράζει τους χαμηλομισθους (βασικο εως 1.000). τουλαχιστον για φετος. αμα συνεχιστει η κατηφορα, του χρονου βλεπουμε.

οι χαμηλομισθοι ειναι ενα απο τα επιχειρηματα για να καμφθουν οι υπολοιποι.

(break εδω: και πες οτι υπηρχε συνδικατο, αντε να δω πόσοι 700άρηδες -που δεν θα θιχτουν προς το παρόν- θα κανουν αγώνα συμπαράστασεις των συναδέλφων τους που κερδιζουν τα διπλά και βάλε... Ουτε στο σινεμά αυτα)

 

 

 

το κακο ειναι οτι δεν δινει μια ξεκαθαρη επιλογή.

αν σου ελεγε σταράτα: οποιος δεν δεχτει, απολύεται.

θα εχεις μετρημενα κουκια να διαλεξεις:

ή το μειωμενο μισθο, και μια σχετική σιγουρια, τουλαχιστον για ενα 12μηνο, και βλεπουμε.

ή μια συγκεκριμένη αποζημίωση, που αρκει, πχ. για Χ μηνες να ζησεις αξιοπρεπώς, και να πονταρεις οτι πριν φαγωθει το ποσο θα εχεις βρεις κάτι.

 

 

Αλλα δεν λεει ξεκαθαρα οτι θα απολύσει, και αφήνει ετσι την απειλη να πλανιεται.

 

Στην Ελλάδα, τετοιες μέρες, το να βρω ίσο ή καλύτερο μισθο, το βλεπω δύσκολο. και αν υπάρχει κάπου, σε ποσο καιρό θα τον ξετρυπώσω; πριν φάω τις οικονομίες μου;

ψάχνω εξωτερικό, και βλέπουμε.

Edited by random
Link to comment
Share on other sites

Προγραμματιστής ειμαι.

 

 

Φίλε μου υπάρχει μεγάλη ανεργία και ανασφάλεια στο αντικείμενό σου.... και δεν έχει να κάνει με το "σε διώχνω για να πάρω φτηνότερο", έχει να κάνει με το οτι δεν υπάρχουν έργα και δουλειές για να σε αξιοποιήσει...

αν σου εξασφαλίζει έστω τους επόμενους 12 μήνες, συζήτα μειωμένο ωράριο σε αντιστοιχία με τη μείωση (και ο γνωστός μου που το έκανε είναι προγραμματιστής σε sap)

Link to comment
Share on other sites

Προγραμματιστής ειμαι.

 

και δεν παιζει συνδικαλισμός.

ακόμα δεν εχει κανει κατι παρανομο.

δεν παει σε μαζικες απολυσεις.

σου ζηταει αν θες να συμφωνησεις σε μειωση.

 

δεν πειράζει τους χαμηλομισθους (βασικο εως 1.000). τουλαχιστον για φετος. αμα συνεχιστει η κατηφορα, του χρονου βλεπουμε.

οι χαμηλομισθοι ειναι ενα απο τα επιχειρηματα για να καμφθουν οι υπολοιποι.

(break εδω: και πες οτι υπηρχε συνδικατο, αντε να δω πόσοι 700άρηδες -που δεν θα θιχτουν προς το παρόν- θα κανουν αγώνα συμπαράστασεις των συναδέλφων τους που κερδιζουν τα διπλά και βάλε... Ουτε στο σινεμά αυτα)

 

 

 

το κακο ειναι οτι δεν δινει μια ξεκαθαρη επιλογή.

αν σου ελεγε σταράτα: οποιος δεν δεχτει, απολύεται.

θα εχεις μετρημενα κουκια να διαλεξεις:

ή το μειωμενο μισθο, και μια σχετική σιγουρια, τουλαχιστον για ενα 12μηνο, και βλεπουμε.

ή μια συγκεκριμένη αποζημίωση, που αρκει, πχ. για Χ μηνες να ζησεις αξιοπρεπώς, και να πονταρεις οτι πριν φαγωθει το ποσο θα εχεις βρεις κάτι.

 

 

Αλλα δεν λεει ξεκαθαρα οτι θα απολύσει, και αφήνει ετσι την απειλη να πλανιεται.

 

Στην Ελλάδα, τετοιες μέρες, το να βρω ίσο ή καλύτερο μισθο, το βλεπω δύσκολο. και αν υπάρχει κάπου, σε ποσο καιρό θα τον ξετρυπώσω; πριν φάω τις οικονομίες μου;

ψάχνω εξωτερικό, και βλέπουμε.

 

Με αυτά που μου λες, μάλλον σαν οικειοθελής μείωση μισθού φαίνεται. Δηλαδή σου λέει ότι έχουμε πρόβλημα, και πρέπει να μειωθεί το κόστος, και αν δέχεσαι κάποια μείωση (αλήθεια, για τι % μείωσης μιλάμε?).

Αν δεν δεχθείς εσύ, τότε το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σε απολύσει. Αν σε απολυσει, με 11 χρόνια δουλιάς εκεί, θα πάρεις μια συμπαθητικότατη αποζημίωση (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος). Άρα έχεις ένα καλό περιθώριο να βρεις άλλη δουλιά, η οποία λογικά θα βρεθεί κάποια στιγμή αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις (με μια γρήγορη ματια, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 122 αγγελίες Πληροφορικής/Τηλεπικοινωνιών στο kariera).

Αν όμως σ' αρέσει η δουλιά σου, το περιβάλλον, και θεωρείς ότι έχεις μια τέτοια αμοιβή που ενδεχομένως να δεχόσουν κάποια μικρή μείωση (ειδικά αν γίνεται για να βγει από την δύσκολη θέση η επιχείρηση - όχι για να τα τσεπώσει το αφεντικό), σκέψου και το ενδεχόμενο να δεχθείς. Τα ιδιαίτερα δεδομένα της υπόθεσης (εργοδότης, οικονομική κατάσταση, περιβάλλον, μισθός κλπ.) τα γνωρίζεις μόνο εσύ, και βάση αυτών μπορείς να κρίνεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τη μειωση, παρε και ολες τις ευθυνες αυτων που φευγουν,

παρε και 10 κιλα μιζερια να σου βρίσκεται.

 

Τον ηπιαμε. Αυτο εχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

(με μια γρήγορη ματια, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 122 αγγελίες Πληροφορικής/Τηλεπικοινωνιών στο kariera).

 

Μην ξεχνάμε ότι αρκετές αγγελίες είναι πλασματικές τα τελευταία 10 χρόνια περίπου ( μην σου πω και παραπάνω).Δηλαδή τις βάζουν οι εταιρείες είτε για θέμα image για να δείξουν ότι είναι αναπτυσόμενες εταιρείες και ψάχνουν κόσμο γιατί είναι φοβερές ή για να δείξουν στους υπαλλήλους τους ότι δεν έχουν αρκετό κόσμο μεν αλλά και καλά ότι ψάχνουν για να πάρουν κι άλλο κόσμο για να τους ξαλαφρώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην εταιρία που δουλεύει ο αδερφός μου (και αυτος πληροφορικάριος) κάλεσε ο διευθυνής του αυτόν και τον συνάδελφό του (μοιράζονται το ίδιο αντικείμενο). Και ο συνάδελφός του επειδή είναι πιο υψηλόμισθος και πιο παλιός στην εταιρία του "δώθηκε" η επιλογή είτε να γίνει 4ωρος (άρα δεν θα έπαιρνε αποζημίωση) είτε να απωληθεί!!! Απαράδεκτη αντιμετώπηση. Φυσικά και παραιτήθηκε και βλέπω να τραβάει το λούκι μόνος του ο αδερφός μου (που γενικά είναι εργατικός και σπάνια μιλάει).

Στην εταιρία που εργάζομαι εγώ δεν έχουμε κάποιες μειώσεις, απλά συμπυκνώθηκε το τμήμα (ένα άτομο ανέλαβε άλλον τομέα) άρα περισσότερη δουλειά για εμάς... Αλλά αν συνεχιστεί η πτώση της δουλειάς βλέπω δράματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...