Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Iridium ROM


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

υπάρχει περίπτωση να βγει κάποια light version χωρίς apps2sd και τέτοια πράγματα του διαβόλου, για εμάς τους συντηρητικούρες???

 

Δεν είμαι advanced χρήστης και θα ήμουν μια χαρά με ότι έχω ήδη (απλό rout και καθάρισμα των εφαρμογών που δεν θέλω), αλλά μου εχει σπάσει τα νεύρα το θέμα με τα contacts μου (που αν βγάλεις το vodafone360 απλά δεν παίζει η μαμά εφαρμογή, οπότε ή το αφήνεις να σε ζαλίζει ή το τρως και δουλεύεις με roadsync και exchange)....

 

PP6210 δύσκολα.

 

Το setup δουλεύει σωστά συνολικά.

 

Προσπάθησα να φτιάξω ένα δυνατό πακέτο με σοβαρά χαρακτηριστικά, αλλά παρόλαυτά, φιλικό και εύκολο και στο setup, αλλά και στην χρήση.

 

Από σένα το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις partition την sd σου! (και πίστεψε με οι οδηγίες και το video είναι idiot-proof!)

 

 

Τέλος άφησα την rom χωρίς softlock ώστε να μπορείς να την επαναφέρεις μέσω SEUS ανά πάσα στιγμή αν δεν σου αρέσει και μάλιστα σε Ελληνικό Λογισμικό (υπάρχει και η εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα)

 

 

 

*EDIT* Είμαι και γάιδαρος ξέχασα να πώ ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ :D :lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

υπάρχει περίπτωση να βγει κάποια light version χωρίς apps2sd και τέτοια πράγματα του διαβόλου, για εμάς τους συντηρητικούρες???

 

Δεν είμαι advanced χρήστης και θα ήμουν μια χαρά με ότι έχω ήδη (απλό rout και καθάρισμα των εφαρμογών που δεν θέλω), αλλά μου εχει σπάσει τα νεύρα το θέμα με τα contacts μου (που αν βγάλεις το vodafone360 απλά δεν παίζει η μαμά εφαρμογή, οπότε ή το αφήνεις να σε ζαλίζει ή το τρως και δουλεύεις με roadsync και exchange)....

 

Tα πραγματα του διαβολου (:lol:) δεν καταλαβαινεις καν οτι υπαρχουν! Δεν αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ στην λειτουργια του κινητου. Οτι εκανες, κανεις. Απλα σωζονται στην καρτα, οι εφαρμογες ειναι κατι τις πιο γρηγορες, λειπει απο μεσα πολυ σαβουρα, η μαμα εφαρμογη contacts δουλευει κανονικα, rooted ειναι, καλυτερη μανισιο launcher εχει, μεγαλα SMS στελνει, xrecovery υπαρχει (ενα καθολικο backup καθε τοσο δεν μας χαλαει!)....τι αλλος θες (ή δεν θες)?:)

 

*EDIT*

Με προλαβες Dark!

Είμαι γάιδαρος και εγω! Ξέχασα να πώ ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Dark τη rom σου αυτή μπορούμε να την "μετατρέψουμε" και για x8?

Αν θέλεις φυσικά... και γίνεται θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το πως μπορεί να γίνει τι μπορώ να αλλάξω για να μπορεί να δουλέψει και σε x8

Link to comment
Share on other sites

Dark τη rom σου αυτή μπορούμε να την "μετατρέψουμε" και για x8?

Αν θέλεις φυσικά... και γίνεται θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το πως μπορεί να γίνει τι μπορώ να αλλάξω για να μπορεί να δουλέψει και σε x8

 

Δεν έπεσαν ποτέ στα χέρια μου κάποια αρχεία από ολοκληρωμένο e15i λογισμικό.

 

Εκ πρώτης όψεως σίγουρα θέλουν resize τα γραφικά στο framework-res.apk.

 

Μετά μερικές επεμβάσεις σε κάποια .jar στο /system/framework.

 

Μετά πρέπει να δούμε τις εφαρμογές που μοιράζονται οι δύο συσκευές (της Iridium είναι optimized).

 

Τέλος lib και κάποια binaries για το JIT.

 

 

ΥΓ: τα παραπάνω χοντρικά.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και γω να σε ευχαριστίσω για την iridium,τέλεια! απλα μια ερώτηση.Οταν εγκαθιστώ κατι ανεβαίνει και η internal και η apps2sd ταυτόχρονα,ετσι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και γω να σε ευχαριστίσω για την iridium,τέλεια! απλα μια ερώτηση.Οταν εγκαθιστώ κατι ανεβαίνει και η internal και η apps2sd ταυτόχρονα,ετσι γίνεται?

Ναι, μονο που η internal πρεπει να ανεβαινει ελαχιστα σε καθε εφαρμογη.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μονο που η internal πρεπει να ανεβαινει ελαχιστα σε καθε εφαρμογη.

 

+1

 

Επειδή το μεγαλύτερο μέρος της εφαρμογής εγκαθίσταται στην sd (εφαρμογή+dalvik-cache), ένα πολύ μικρό κομμάτι της πάει στην internal (data)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο ειναι οτι αngry birds δεν ανέβηκε καθόλου η internal ένω εγκατάσταση navigon πηρέ και τα 26mb.Oπως και να χει πολύ καλη δουλεια!!!
Link to comment
Share on other sites

την εχω εδω και 2 μερες και έχω να πω ότι ειναι και εχω άλλο κινητό!! πρώτη φορά βλέπω το κινητό τελείως lag free!!!! φιλε μου dark σε προσκυνω!

 

να πω και την αμαρτια μου, αν κ δεν τα παω καλα με το τοσο μωβ, είναι τοσο λειτουργικο που δεν σκεφτομαι καν να την αλλάξω!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ DARKARO....!!!!!(και στα αξιοτιμα μελη-χρηστες φυσικα..)

 

Kαι η ερωτηση μου.....(αν και ξερω πως θα τον δυσκολεψει...η απαντηση.....!!!)

 

1)Μπορεις να μου πεις αν θα υποστηριξεις την προσπαθεια της -iridium-rom- στο μελλον,σε ενδεχομενο Up Date by Sonyericsson.....????????????

 

2)Μπορεις να δωσεις και μια υποσχεση - δεσμευση,για την απαντηση σου.....:lol::p:!:??????

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......!!!!

 

Υ.Γ(Απαντα και εφυγα,,,,γιατι σημερα υποσχεθηκα στην <βολτα μου,να την παω βολτα.....>μιας και πλεον εχω τηλεφωναρα....!!!!!)

 

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....!!!!!

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ DARKARO....!!!!!(και στα αξιοτιμα μελη-χρηστες φυσικα..)

 

Kαι η ερωτηση μου.....(αν και ξερω πως θα τον δυσκολεψει...η απαντηση.....!!!)

 

1)Μπορεις να μου πεις αν θα υποστηριξεις την προσπαθεια της -iridium-rom- στο μελλον,σε ενδεχομενο Up Date by Sonyericsson.....????????????

 

2)Μπορεις να δωσεις και μια υποσχεση - δεσμευση,για την απαντηση σου.....:lol::p:!:??????

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......!!!!

 

Υ.Γ(Απαντα και εφυγα,,,,γιατι σημερα υποσχεθηκα στην <βολτα μου,να την παω βολτα.....>μιας και εχω πλεον τηλεφωναρα....!!!!!)

 

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....!!!!!

 

Ναι όταν δώσει την ανανεωμένη έκδοση με dualtouch, θα ανανεώσω σύντομα και εγώ. Αν και από ότι βλέπω σύμφωνα με τις εξελίξεις σε xda, θα παίζουμε με 2.2 και δεν θα χρειαζόμαστε Iridium κλπ..

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

την εχω εδω και 2 μερες και έχω να πω ότι ειναι και εχω άλλο κινητό!! πρώτη φορά βλέπω το κινητό τελείως lag free!!!! φιλε μου dark σε προσκυνω!

 

να πω και την αμαρτια μου, αν κ δεν τα παω καλα με το τοσο μωβ, είναι τοσο λειτουργικο που δεν σκεφτομαι καν να την αλλάξω!!!

 

Ακομα και αν σου περασε σαν σκεψη............[...αλλαξεις????????????]

 

Το αμαρτημα το εκανες......!!!!!!!!!

 

ΑΛΛΑ....!!! [ Αμαρτία εξομολογουμενη ουκ εστι αμαρτια......:lol::lol::lol: ]

Link to comment
Share on other sites

Dark με την σειρα μου να σε ρωτησω και εγω κατι...

Εχεις την καλυτερη rom ακομα και απο xda ρε φιλε πραγματικα...αλλα το μοβ θεμα...ειναι ενα θεματακι για μενα...Μπορεις να κανεις τον τεραστιο κοπο να κανεις ενα black theme για εμας τους κλασσικους πανω στην rom σου?

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

Dark με την σειρα μου να σε ρωτησω και εγω κατι...

Εχεις την καλυτερη rom ακομα και απο xda ρε φιλε πραγματικα...αλλα το μοβ θεμα...ειναι ενα θεματακι για μενα...Μπορεις να κανεις τον τεραστιο κοπο να κανεις ενα black theme για εμας τους κλασσικους πανω στην rom σου?

 

donmitsos, ας ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα..

 

Η Iridium στην ουσια είναι η rom που χρησιμοποιώ στην προσωπική μου συσκευή. Αυτό σημαίνει οτι πρώτα την έφτιαξα για να ικανοποιεί αισθητικά εμένα και μετά ολους τους άλλους.

Παρόλαυτα μπορείς να κατεβάσεις οποιοδήποτε θέμα υποστηρίζει reboot mod και να αλλάξεις απλά το framework-res.apk!

 

Κάποια πράγματα βέβαια θα παραμείνουν μωβ αλλα συνολικά θα αλλάξει!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

donmitsos, ας ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα..

 

Η Iridium στην ουσια είναι η rom που χρησιμοποιώ στην προσωπική μου συσκευή. Αυτό σημαίνει οτι πρώτα την έφτιαξα για να ικανοποιεί αισθητικά εμένα και μετά ολους τους άλλους.

Παρόλαυτα μπορείς να κατεβάσεις οποιοδήποτε θέμα υποστηρίζει reboot mod και να αλλάξεις απλά το framework-res.apk!

 

Κάποια πράγματα βέβαια θα παραμείνουν μωβ αλλα συνολικά θα αλλάξει!

 

Ευχαριστω πολυ φιλε!!

Και συγγνωμη που σου ειπα και για το χρωμα...Εκανες φανταστικη δουλεια

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε!!

Και συγγνωμη που σου ειπα και για το χρωμα...Εκανες φανταστικη δουλεια

 

:D κάθε κριτική είναι καλοδεχούμενη!

 

Απλά εξηγώ τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτή την επιλογή.

 

ΥΓ: Πάλι καλά που δεν το ξεκίνησα καμιά μέρα μετά από νυχτερινή έξοδο. Ροζ θα ήταν με λαχανί βούλες! :lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:D κάθε κριτική είναι καλοδεχούμενη!

 

Απλά εξηγώ τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτή την επιλογή.

 

ΥΓ: Πάλι καλά που δεν το ξεκίνησα καμιά μέρα μετά από νυχτερινή έξοδο. Ροζ θα ήταν με λαχανί βούλες! :lol:

 

Δεν ειναι κριτικη μην το περνεις ετσι...Απλα γουστα ειναι και διαφερουν...χαλαρα πραγματα :D

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεχασω την στιγμη που σε ενα αλλο μου -post- ανεφερα στον συνθετη DarK_dOg το εξης...

 

-Χαθηκε ρε φιλε η δυνατοτητα να μπορεσεις να βαλεις ενα -GPS- μεσα στην ROM σου....?????

 

Η απαντηση του ηταν πολυ ευγενικη και ευχαρη στα αυτια μου.....

 

Αλλα η συνειδηση μου με εκανε μετα την απαντηση του να πω στον εαυτο μου......

 

Βρηκες εναν ανθρωπο να σου προσφερει καποια πραγματα που ποτε μονος σου δεν θα μπορουσες να αποκτησεις......(και σε αυτο το σημειο αναφερομαι μονο στις γνωσεις που εχω αποκομισει απο τα γραφομενα του...)

 

ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟΥ ΖΗΤΑΣ -GPS- ΡΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗ .......:lol::p:lol: (EEEEE...!!!! μαθε,,κανε,,βρες,,πληρωσε και εσυ μονος σου για κατι...εκτος απο το -follow steps-)

 

Οταν τα εσκαγες στη SONYERICSSON βρηκες κανεναν να του πεις για τις απαιτησεις σου,,για το τι δεν σε ικανοποιει-αρεσει μετα την αγορα σου....????

Αν και ξερω πως αυτος ειναι εδω και ακουει με ενδιαφερον τις απαιτησεις μου,παντα με γνωμονα οτι η δημιουργια του πλαστηκε με βαση την δικη του αισθητικη & θεαση των πραγματων=αναγκες χρηστη.

 

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΤΙ...

 

Υ.Γ (ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ -GPS- AΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ...)

 

Οποτε ας μεινω στην καλοδεχουμενη κριτικη......--Ενα -GPS- NAI..!! θα με εξυπηρετουσε σαν χρηστη--.......Αλλα νομιζω πως θα θεωρηθει εντελως -off topic- η αναπτυξη των λογων που δεν προστεθηκε........Η λεξη -PAID- εφαρμογη νομιζω οτι τα λεει ολα......

 

Ισως η κριτικη επι της λειτουργικοτητας/δυναμικης/πρακτικοτητας/αφαιρετικοτητας, θα ειναι πιο ουσιαστικη επι της αισθητικης,χωρις να απαξιωνω την τελευταια και μπορει να μας βοηθησει ολους στο μελλον.

 

Εντελως -off topic-αλλα με πληροφορηση....:lol::p:lol:

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ερωτηση, για να βαλεις cooked rom πρεπει να γινεις πρωτα root?

και για να γινεις root πρεπει να εχεις συγκεκριμενο fw?

το rom εχει σχεση με το fw ? το fw πως γινεται update

ευχαριστω kai συγγνωμη για τα offtopic αλλα δεν τα βρηκα μεσα στο faq

Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ερωτηση, για να βαλεις cooked rom πρεπει να γινεις πρωτα root?

και για να γινεις root πρεπει να εχεις συγκεκριμενο fw?

το rom εχει σχεση με το fw ? το fw πως γινεται update

ευχαριστω kai συγγνωμη για τα offtopic αλλα δεν τα βρηκα μεσα στο faq

 

Την καλημέρα μου!

 

Δες λίγο τι πλεονεκτήματα σου χαρίζει το root εδώ.

 

Στην οικογένεια Xperia (android), υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που εμποδίζουν την πρόσβαση σε bootloader ή έστω recovery partition.

 

Κάποιοι χαρισματικοί modder (zdzihu) παρόλαυτά, έχουν βρεί τρόπο να φορτώσουν recovery από το /system partition της συσκευής. Για την εγκατάσταση του όμως χρειάζεται πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, κάτι που επιτυγχάνεται μονάχα με root permissions.

Επίσης για την εγκατάσταση οποιασδήποτε rom χρειάζεται το recovery οπότε το root είναι μονόδρομος για την εγκατάσταση rom.

 

Πλεον υπάρχουν τεχνικές root για όλα τα γνωστά fw της Sony Ericsson.

Rom συνήθως αποτελεί μόνο το system και kernel partition (data, cache κλπ μένουν ανέπαφα) ενός fw.

 

Επίσης στα Xperia, προς το παρόν μπορούμε να flashάρουμε μόνο το /system.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα παλικάρια...

Πέρασα σε ένα κολητάρι σήμερα IRIDIUM αλλα η συσκευή κράτησε μέσα τις εφαρμογές της Vodafone..Πως τα ξηλώνω?

 

edit:Οκ!! Απο τις εφαρμογές απεγκαταστάθηκαν κανονικά!

Edited by geoxraslap

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Αν και από ότι βλέπω σύμφωνα με τις εξελίξεις σε xda, θα παίζουμε με 2.2 και δεν θα χρειαζόμαστε Iridium κλπ..

 

Για λεγε, για λεγε! Πετάμε μια κατι και το αφήνουμε έτσι??? :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα παλικάρια...

Πέρασα σε ένα κολητάρι σήμερα IRIDIUM αλλα η συσκευή κράτησε μέσα τις εφαρμογές της Vodafone..Πως τα ξηλώνω?

 

Κάνατε factory reset από το xrecovery? Σίγουρα είναι φορμασισμένη η κάρτα κανονικά?

 

!!!

 

Για λεγε, για λεγε! Πετάμε μια κατι και το αφήνουμε έτσι??? :p:p:p

 

Δεν είναι κάτι τρομερό ακόμα, απλά υπάρχουν εξελίξεις σε xda αλλά τπτ λειτουργικό ακόμα

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε dark μιας και αναφερθηκες σε dual touch να σε ρωτησω... είδα τα firmwares και έχω την εντύπωση ότι το firmware με το dual touch είναι αποκλειστικά για το x10i και όχι για τα μινι μας. πες μου ότι κάνω λάθος! :P
Link to comment
Share on other sites

κράτησε μέσα τις εφαρμογές της Vodafone

 

Αποκλειεται! :shock::shock:

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...