Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα θα έμπαινα alfa για να πω ακριβώς το ίδιο... Γενικώς απ'ότι βλέπω η cm10 (jb) και η cm9 (ics) είναι αρκετά λειτουργικές, με την εγγραφή video και το hardware acceleration να είναι οι βασικές ελλείψεις τους. Επιπλέον δε δουλεύει και το lapdock με αυτές...

Ωστόσο, είδα σήμερα πως βγήκε ο source code του kernel για το galaxy R, που έχει τον tegra2 (τον ίδιο με το atrix) και παρόλο που είναι v.3, ελπίζω (εύχομαι) πως οι developers μας θα μπορέσουν να κάνουν port τους απαραίτητους drivers από τον 3.x στον 2.x που έχουμε εμείς, ή όμοια να πάρουν όσους drivers έχουμε εμείς από τη 2.x έκδοση και να τους κάνουν ports στη v.3. Αν γίνει αυτό, θα έχουμε σύντομα fully working ics και πιθανώς και jb rom :D

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν εχεις αδικο, αν και νομιζω οτι αν δεν βγαλει επισημα η μοτο ICS lapdock δεν θα δουμε...
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι αυτή. Ωστόσο, προσωπικά θα βολευόμουν και με mirroring της οθόνης κι ας μην έχει άλλο interface (tablet mode). Βέβαια όλα υποθέσεις είναι ακόμα...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Αν και σχετικα παλιο το κινητο το αγορασα καινουργιο μια που δεν βρηκα κατι σχετικα να καλυπτει αυτα που ζηταω. Μεχρι στιγμης πολυ ευχαριστημενος. Μαζι με το lapdock βεβαια. Και απο αυτο ειμαι ευχαριστημενος εκτος βεβαια απο την αλλαγη της γλωσσας οπου δεν υπαρχει φυσιολογικος και γρηγορος τροπος ν' αλλαξει αφου συνδεθει το τηλεφωνο πανω του.

Το προηγουμενο κινητο μου ηταν το MOTOROLA DEFY με το οποιο σχετικα ειχα ξεγνοιασει μια που θεωρητικα μου εχει αντεξει στα παντα. Αυτο θελει λιγο προσοχη μια που μου μοιαζει πιο ευαισθητο και πιο βαρυ. Αυτο που μ' εχει απογοητευσει ειναι το σημα του. Σε συγκριση με το DEFY ειναι απογοητευτικο. Δουλευω σε μια περιοχη με οριακο σημα αλλα το defy τα καταφερνε παντα πολυ καλα. Το atrix τα καταφερνει στο 50%, ισως και πολυ λεω. Το δοκιμασα στην επιλογη ''μονο 2G'' οπως ειχα μονιμα και το defy αλλα και στο ''αυτοματη επιλογη''. Ποια ειναι η σωστοτερη ρυθμιση των δικτυων για την βελτιστη αποδοση? Οι επιλογες για την οικονομια της μπαταριας παιζει καποιο ρολο?

Ευχαριστω!

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

βέλτιστη απόδοση και αυτονομία θα δεις μόνο αν έχεις την επιλογη 2g ;)

 

εκτός αν θες να συνδεθεις στο ιντερνετ με 3g (για γρήγορες ταχύτητες) οπότε το αλλάζεις σε 3g

Link to comment
Share on other sites

... Και απο αυτο ειμαι ευχαριστημενος εκτος βεβαια απο την αλλαγη της γλωσσας οπου δεν υπαρχει φυσιολογικος και γρηγορος τροπος ν' αλλαξει αφου συνδεθει το τηλεφωνο πανω του.

 

Με αριστερό ALT-Shift η γλώσσα αλλάζει κανονικά για τις εφαρμογές στο lapdock...

Εκείνο που σε παιδεύει λίγο είναι η αλλαγή της αν θελήσεις να δουλέψεις στο ίδιο το κινητό όταν αυτό είναι επάνω στον lapdock.

 

 

Έπαθα και εγώ εχθές το πρόβλημα που έχει αναφερθεί πριν από λίγες εβδομάδες.

Σύνδεσα το κινητό επάνω στον φορτιστή εχθές το βράδυ και το πρωί που το έβγαλα παρατήρησα ότι το μεν κινητό ήταν πάρα πάρα πολύ ζεστό, η δε μπαταρία του δεν είχε φορτίσει σχεδόν καθόλου...

WTF is that ?????

Edited by dpolal

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

...

Έπαθα και εγώ εχθές το πρόβλημα που έχει αναφερθεί πριν από λίγες εβδομάδες.

Σύνδεσα το κινητό επάνω στον φορτιστή εχθές το βράδυ και το πρωί που το έβγαλα παρατήρησα ότι το μεν κινητό ήταν πάρα πάρα πολύ ζεστό, η δε μπαταρία του δεν είχε φορτίσει σχεδόν καθόλου...

WTF is that ?????

 

Ψαξε για καινουρια μπαταρια. Σου συνιστω μονο Motorola, λογω εμπειριας. Δυο συμβατες που εχω ειναι απο απελπιστικες εως οριακες. Η χειροτερη κραταει 50% και η καλυτερη 75%, σε σχεση με τη "μαμα". Εχω παραγγειλει απο ebay γνησια, αλλα εχει αργησει και ανησυχω οτι δε θα μου ερθει ποτε. Και ειναι και απο Γερμανια.

 

Σε μια φαση ελαφρου καταναλωτισμου, παραγγειλα το work & play kit, προς 23 γιουρια. Μολις το παρελαβα και το καταευχαριστιεμαι. Τα αξιζει μεχρι τελευταιου λεπτου.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για καινουρια μπαταρια. Σου συνιστω μονο Motorola, λογω εμπειριας. Δυο συμβατες που εχω ειναι απο απελπιστικες εως οριακες. Η χειροτερη κραταει 50% και η καλυτερη 75%, σε σχεση με τη "μαμα". Εχω παραγγειλει απο ebay γνησια, αλλα εχει αργησει και ανησυχω οτι δε θα μου ερθει ποτε. Και ειναι και απο Γερμανια.

 

Σε μια φαση ελαφρου καταναλωτισμου, παραγγειλα το work & play kit, προς 23 γιουρια. Μολις το παρελαβα και το καταευχαριστιεμαι. Τα αξιζει μεχρι τελευταιου λεπτου.

 

Έχεις λινκ για αυθεντική μπαταρία;

Το κιτ οντως το έχω και εγώ και είναι σούπερ αγορά

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λινκ για αυθεντική μπαταρία;

Το κιτ οντως το έχω και εγώ και είναι σούπερ αγορά

 

Στο ebay εχω βρε 2 που λενε οτι πουλανε γνησιες μπαταριες Motorola. Παραγγειλα απο τον εναν, αλλα αν δεν ερθει να τη δοκιμασω, δε μπορω να σου εγγυηθω οτι ειναι γνησια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μια ερώτησή μιας και έγινα κάτοχος ενός ATRIX...

 

Έχει τη 2.3.4 και με αυτή δουλεύει άψογα με το "λαπτντογκ" αν εξαιρέσεις μονο την εναλλαγή της γλώσσας όταν θες ας πούμε να γράψεις sms από το εξωτερικό πληκτρολόγιο (πρέπει κάθε φορά αλήθειά να βγάζω και μα αλλάζω τη γλώσσα από το κινητό? ) γνωρίζουμε ποτέ και αν θα γίνει αναβάθμιση (επίσημη) ώστε να είναι συμβατή με το lapdog??

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μια ερώτησή μιας και έγινα κάτοχος ενός ATRIX...

 

Έχει τη 2.3.4 και με αυτή δουλεύει άψογα με το "λαπτντογκ" αν εξαιρέσεις μονο την εναλλαγή της γλώσσας όταν θες ας πούμε να γράψεις sms από το εξωτερικό πληκτρολόγιο (πρέπει κάθε φορά αλήθειά να βγάζω και μα αλλάζω τη γλώσσα από το κινητό? ) γνωρίζουμε ποτέ και αν θα γίνει αναβάθμιση (επίσημη) ώστε να είναι συμβατή με το lapdog??

 

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω με το lapdock, αν και μερικα ποστ παραπανω θα δεις μια αποψη οτι αλλαζει με alt+shift. Εμενα παντως δεν αλλαζει με οποιοδηποτε συνδυασμο αντιθετα αλλαζει ευκολα η γλωσσα του κινητου για να γραψεις π.χ. sms οταν ειναι συνδεδεμενο. Εκανα και ερωτηση στην motorola και μου επιβεβαιωσε τα παραπανω ως εξης:

''Προς απάντηση της δεύτερης ερώτηση σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι για να αλλάξετε τη γλώσσα του πληκτολογίου στο lapdock θα πρέπει να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα.

 

Εφόσον έχετε τοποθετήσει το Atrix πάνω στο lapdock, επιλέξετε τις ρυθμίσεις από την πάνω δεξιά γωνία της οθόνης του lapdock και στην συνέχεια επιλέξετε Πληκτρολόγιο. Θα ανοίξει ένα παράθυρο με τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου. Από εκεί επιλέξετε Γλώσσα Πληκτρολογίου. Στο επόμενο παράθυρο επιλέξετε Γλώσσα Πληκτρολογίου του lapdock. Δεν υπάρχει συντόμευση από το lapdock απευθείας.''

 

Οσον αφορα τις αναβαθμισεις με τα λιγα που ξερω αν βγει ποτε η επομενη αναβαθμιση θα εχει και αναβαθμιση του λειτουργικου του lapdock.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

 

Κάτι ακόμα, screen capture πως μπορούμε να "πάρουμε";...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Η εναλλαγή της γλώσσας επάνω στο lapdock (π.χ. όταν είσαι στον firefox) γίνεται απλά με αριστερό alt-shift. (σε μένα έτσι λειτουργεί :p )

 

Όταν τώρα θες να στείλεις sms, αλλά από το πληκτρολόγιο του lapdock, πρέπει να ενεργοποιήσεις την αντίστοιχη εφαρμογή sms, να επιλέξεις να παρουσιαστεί το εικονικό πληκτρολόγιο στην οθόνη του κινητού και μετά με σύρσιμο πάνω στο space κάνεις την εναλλαγή.

Όταν επιλεγεί η γλώσσα που θες τότε το πληκτρολόγιο του lapdock αυτόματα γράφει σε αυτήν...

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το widgetlocker σας το εμφανίζει το μαρκετ συμβατό; εμένα με neutrino 2.9 (gingerbread) μου λέει ότι δεν είναι συμβατό, ενώ με JB ήταν οκ.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.widgetlocker :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς έτσι; [ATTACH]26831[/ATTACH]

 

εσένα το δείχνει σωστά, τι έκδοση έχεις; μου κάνει εντύπωση πάντως:X

Link to comment
Share on other sites

Έμενα μου το έδωσε "στρωμένο" ρουταρισμενο ο "Νικος" και έχει τη 2.3.4 ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για Jelly bean ουτε στον υπνο μας...η ICS ακόμα σε "evaluation & planning" στο site της ΜΟΤΟ - βαλτος...

Όσοι θελουν ασχολουνται με customs, εγω αν ακυρωθει οριστικα, εφυγε για πουλημα.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Για Jelly bean ουτε στον υπνο μας...η ICS ακόμα σε "evaluation & planning" στο site της ΜΟΤΟ - βαλτος...

Όσοι θελουν ασχολουνται με customs, εγω αν ακυρωθει οριστικα, εφυγε για πουλημα.

 

Μακάρι να ίσχυε αυτό, αλλά σε custom ICS και JB δεν δουλεύει σωστά η κάμερα, οπότε δώρο άδωρο.

Αυτό το τηλέφωνο είναι μια από τις χειρότερες αγορές μου, δυστυχώς δεν είχα ψάξει πριν το πάρω και έπεσα στην παγίδα της χαμηλής τιμής του.

Link to comment
Share on other sites

Τι παράπονο έχεις απο την χρήση του?ασε τις αναβαθμισεις

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Τι παράπονο έχεις απο την χρήση του?ασε τις αναβαθμισεις

 

Δεν μιλάω μόνο για αναβαθμίσεις, αλλά κυρίως για custom roms που δεν μπορούν οι devs να τις φτιάξουν σωστά λόγω ελλειπών drivers. Τουλάχιστον αν είχε βγάλει αναβάθμιση για ICS θα τους παίρναμε να τελείωνε η ιστορία.

 

Παράπονο δεν μπορώ να έχω από καμμία συσκευή που τρέχει Cyanogenmod, δεν έχει να κάνει με την συσκευή :P

Link to comment
Share on other sites

Aργά ή γρήγορα, θα αποκτήσουμε και κανονικές (εννοώ fully functional) custom ics/jb roms. Ας βγει με το καλό η επίσημη και δε θα υπάρξει θέμα! Προσωπικά πάντως σε αντίθεση μ'εσένα Χάρη, θεωρώ το κινητάκι πολύ καλό κι απ'τις καλύτερες αγορές μου καθώς με λίγα λεφτά έχω μια δυνατή συσκευή παρά την ηλικία της και με jb νομίζω θα φτιάξει ακόμα περισσότερο ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Aργά ή γρήγορα, θα αποκτήσουμε και κανονικές (εννοώ fully functional) custom ics/jb roms. Ας βγει με το καλό η επίσημη και δε θα υπάρξει θέμα! Προσωπικά πάντως σε αντίθεση μ'εσένα Χάρη, θεωρώ το κινητάκι πολύ καλό κι απ'τις καλύτερες αγορές μου καθώς με λίγα λεφτά έχω μια δυνατή συσκευή παρά την ηλικία της και με jb νομίζω θα φτιάξει ακόμα περισσότερο ;)

Unfortunatelly I don't share your optimism :P

Ερχόμενος από το HTC Desire όπου του είχαν αλλάξει τα πρέκια οι xda-devs το Atrix ήταν μια απογοήτευση. Φυσικά όπως έγραψα και παραπάνω βιάστηκα όταν το αγόρασα λόγω της καλής τιμής του (300 με εκείνη την προσφορά του MediaMarkt) οπότε δε μου φταίει και η Motorola, έπρεπε να γνωρίζω.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι έχω ρίξει άπειρη αρνητική κριτική και σε αυτό αλλά και στο Xoom που επίσης έχω και επίσης έχω απωθήσει αρκετό κόσμο από το RAZR για τους ίδιους λόγους.

Όπως κάποια άτομα αγαπούν-σε όρια λατρείας- την Apple έτσι και εγώ 8 μήνες τώρα έχω μισήσει όσο δεν πάει άλλο αυτή την εταιρία.

Τουλάχιστον η HTC "άφηνε" να ξεκλειδώσεις τον bootloader χωρίς πολλά πολλά, εδώ θέλαν και e-fuse τρομάρα τους, μη τους χαλάσουμε το προϊόν.

 

Σύντομα θα πωληθεί βέβαια, ελπίζω σε μια ικανοποιητική τιμή μπας και πάρω ένα κινητό που έχει στοιχειώδη υποστήριξη πρωτίστως από την εταιρία που το φτιάχνει και κατά συνέχεια-συνέπεια και από την κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λινκ για αυθεντική μπαταρία;

Το κιτ οντως το έχω και εγώ και είναι σούπερ αγορά

 

Μολις παρελαβα την μπαταρια, με μεγαλη καθυστερηση. Να 'ναι καλα τα ΕΛ.ΤΑ....

Μεσα στο ΣΚ, πιστευω θα φανει ποσο "γνησια" ειναι, απο το ποσο θα κρατησει. Απο Δευτερα θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...