Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus Black / White (P970)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από που το πήρες 299 heav3?

Πάντως λέω και εγώ να το πάρω.Το άλλο που ήμουν ανάμεσα είναι το desire Z αλλά καταλήγω σε αυτό.Πιστεύω κάνω σωστή κίνηση! Αλήθεια η μπαταρία του κρατάει ικανοποιητικά?πόσες μέρες σας κρατάει στο περίπου με μια κανονική χρήση?

Edited by wabs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά. Μόλις κατάφερα με την βοήθεια του οδηγού του sakiss να αποκτήσω root πρόσβαση στο κινητό, στην έκδοση 10c. Απλά να σημειώσω τα εξής:

-Μετά από ανάγνωση και στα σχετικά φόρα του xda, έκανα την διαδικασία χωρίς την κάρτα sim, καθότι ένας τουλάχιστον μπλόκαρε την κάρτα του και του ζητούσε puk (σαν να έβαλε τρεις φορές λάθος pin, μόνο που δεν το έκανε αυτός!), οπότε για τον φόβο των Ιουδαίων, την έβγαλα.

-Όταν πήγαινα να κατεβάσω την 1.7 έκδοση του SuperOneClick, το avast αναγνώριζε το αρχείο σαν trojan (ragecage <-- the exploit???) και μου το άφηνε interrupted. Με την νέα έκδοση 2.1.1 δεν δούλευε. Οπότε έψαξα βρήκα κάπου χωμένη και ξεχασμένη την έκδοση που θέλουμε. Υποθέτω αν κλείσει κάποιος το AV του θα το κατεβάσει.

-Όταν έτρεχα το superoneclick και άνοιγε το πρόγραμμα, πάτησα το shell root, παρ'όλα αυτά δεν μου έφτιαχνε τον φάκελο ADB. Τον έφτιαξα λοιπόν εγώ και μέσα έβαλα (όπως είδα και στην έκδοση 2.1.1) τα εξής: adb.exe, adblinux, adbmac, AdbWinApi.dll, AdbWinUsbApi.dll. Απο κει και πέρα συνέχισα κανονικά με τον οδηγό και όλα καλά.

 

Ελπίζω να βοήθησα και thanxs και πάλι στον sakiss

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο skroutz.gr

 

Σε κάποιο κατάστημα έλεγα αν υπάρχει στα 299. ok στο skroutz έριξα μια ματιά. Να ρωτήσω και κάτι, live wallpapers δεν έχει αυτό το κινητό?Είχα ξεχάσει να την κάνω αυτήν την ερώτηση και τώρα που την θυμήθηκα είπα να την πω.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ακόμη οτι με την έκδοση 10c διορθώθηκε το aspect ratio στα βίντεο.

Επίσης, να μερικοί οδηγοί που βρήκα:

 

Hard Reset στο Optimus Black (δεν το έχω δοκιμάσει, αν το έχει κάνει κάποιος, παρακαλώ ενημερώστε):

 

Κλείστε το τηλέφωνο βγάζοντας την μπαταρία και ξαναβάζοντάς την.

Πιέστε και πατήστε το Down Volume κουμπί.

Μετά πατήστε και κρατήστε το Power button μέχρι να ανοίξει η συσκευή.

Θα εμφανιστούν κάποιες επιλογές: Fastbook, Recovery, Clear Storage, Simlock.

Χρησιμοποιήστε το Down Volume κουμπί για να διαλέξετε το Clear Storage.

Πατήστε το let go του Power button.

Επιβεβαιώστε την επιλογή σας πατώντας Yes ή Νο με το Volume Key.

Το LG θα ξεκινήσει το reset και θα επανέλθει στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις.

 

 

 

Χρησιμοποιείστε το G button σαν camera button ή power/lock button

 

Βολεύει λόγω της θέσης του. Δεν έχει διπλό πάτημα, οπότε πατήστε μία φορά και θα κάνει autofocus και θα τραβήξει φωτογραφία

 

1. Βεβαιωθείτε οτι είστε root και r/w στο system partition

2. Το αρχείο που ψάχνουμε είναι το "TWL4030_Keypad.kl", στο /system/usr/keylayout/

3. Πριν κάνετε κάποια αλλαγή, κάντε μια κόπια του στην κάρτα μνήμης

4. Ανοίξτε το αρχείο με οποιοδήποτε text editor και πηγαίνετε στην 3η σειρά από το τέλος, είναι το "key 95 GESTURE"

5. Αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε σαν camera button, κάντε το: "key 95 CAMERA WAKE_DROPPED"

Αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε σαν power/lock button, κάντε το: "key 95 POWER WAKE_DROPPED"

6. Σώστε το και κάντε επανεκκίνηση.

 

Επίσης στο xda κάποιος ανέφερε πριν οτι έκανε αναβάθμιση firmware ΟΤΑ και του εμφάνισε την 2.3! Να υποθέσω μούφα?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1213044

Έχει δει κανείς τίποτα τέτοιο?

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ακόμη οτι με την έκδοση 10c διορθώθηκε το aspect ratio στα βίντεο.

Επίσης, να μερικοί οδηγοί που βρήκα:

 

Hard Reset στο Optimus Black (δεν το έχω δοκιμάσει, αν το έχει κάνει κάποιος, παρακαλώ ενημερώστε):

 

Κλείστε το τηλέφωνο βγάζοντας την μπαταρία και ξαναβάζοντάς την.

Πιέστε και πατήστε το Down Volume κουμπί.

Μετά πατήστε και κρατήστε το Power button μέχρι να ανοίξει η συσκευή.

Θα εμφανιστούν κάποιες επιλογές: Fastbook, Recovery, Clear Storage, Simlock.

Χρησιμοποιήστε το Down Volume κουμπί για να διαλέξετε το Clear Storage.

Πατήστε το let go του Power button.

Επιβεβαιώστε την επιλογή σας πατώντας Yes ή Νο με το Volume Key.

Το LG θα ξεκινήσει το reset και θα επανέλθει στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις.

 

 

 

Χρησιμοποιείστε το G button σαν camera button ή power/lock button

 

Βολεύει λόγω της θέσης του. Δεν έχει διπλό πάτημα, οπότε πατήστε μία φορά και θα κάνει autofocus και θα τραβήξει φωτογραφία

 

1. Βεβαιωθείτε οτι είστε root και r/w στο system partition

2. Το αρχείο που ψάχνουμε είναι το "TWL4030_Keypad.kl", στο /system/usr/keylayout/

3. Πριν κάνετε κάποια αλλαγή, κάντε μια κόπια του στην κάρτα μνήμης

4. Ανοίξτε το αρχείο με οποιοδήποτε text editor και πηγαίνετε στην 3η σειρά από το τέλος, είναι το "key 95 GESTURE"

5. Αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε σαν camera button, κάντε το: "key 95 CAMERA WAKE_DROPPED"

Αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε σαν power/lock button, κάντε το: "key 95 POWER WAKE_DROPPED"

6. Σώστε το και κάντε επανεκκίνηση.

 

Επίσης στο xda κάποιος ανέφερε πριν οτι έκανε αναβάθμιση firmware ΟΤΑ και του εμφάνισε την 2.3! Να υποθέσω μούφα?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1213044

Έχει δει κανείς τίποτα τέτοιο?

Eυχαριστούμε προστέθηκε στην πρώτη σελίδα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο κατάστημα έλεγα αν υπάρχει στα 299. ok στο skroutz έριξα μια ματιά. Να ρωτήσω και κάτι, live wallpapers δεν έχει αυτό το κινητό?Είχα ξεχάσει να την κάνω αυτήν την ερώτηση και τώρα που την θυμήθηκα είπα να την πω.

 

Φυσικα κι εχει live wallpapers! Παντως εγω το χα παρει 250 απο αγγελια απο καποιον που το χε παρει στα 299 οταν το χε προσφορα η wind και το χαν κατεβασει και 4-5 e-shops. Κανενα προβλημα κι ηταν ολοκαινουργιο, απλα δεν τον ειχε βολεψει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και καποιες οδηγίες για silent camera apk αλλα είναι λίγο μπερδεμένο ακόμα, μόλις βγει κάποια σίγουρη άκρη και το δοκιμάσω,θα το ποσταρω, αν έχει κάποιος δοκιμασμένο, ευπροσδεκτος

 

Να σημειώσω ακόμα ότι τα εύσημα πανε στα παιδια του xda, απλά έκανα μια καλη ανάγνωση, πολλές δοκιμές και voila

 

ΥΓ: τελικά το θέμα με την 2.3 ήταν λάθος συναγερμός, ήταν τελικά η 10e...

Edited by oykas2001
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου επέστρεψε το πίσω τώρα που είναι νωρίς.

 

Και να το πάει, τίποτε δεν θα γίνει. Λίγες μέρες από τότε που το είχα αγοράσει, είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση πελατών της LG για να ρωτήσω μια απορία και πληροφοριακά ρώτησα τι προβλέπεται σε περίπτωση που εμφανιστεί καμένο pixel. Μου απάντησαν λοιπόν ότι τα κινητά, ακόμα και τα ακριβά, δεν καλύπτονται από την "εγγύηση 0 pixel".

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παίζει ρόλο πως θα το διεκδικήσει κάποιος και κατά πόσο θα είναι δεκτικοί στο εκάστοτε κατάστημα. Επειδή έχουν περάσει αρκετές συσκευές από τα χέρια μου, είχα κατά καιρούς την ατυχία να περάσουν και μερικές με καμμένα pixel. Αγοράζοντας μια καινούργια συσκευή με ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό δεν ανέχτηκα ποτέ να κρατήσω ελαττωματική συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και να το πάει, τίποτε δεν θα γίνει. Λίγες μέρες από τότε που το είχα αγοράσει, είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση πελατών της LG για να ρωτήσω μια απορία και πληροφοριακά ρώτησα τι προβλέπεται σε περίπτωση που εμφανιστεί καμένο pixel. Μου απάντησαν λοιπόν ότι τα κινητά, ακόμα και τα ακριβά, δεν καλύπτονται από την "εγγύηση 0 pixel".

πρωτα πηρα τηλεφωνο στην Lg κ εχεις δικαιο,δεν καλυπτουν πιξελ γενικα στα κινητα.

γιατι το δικο μου εχει ενα κολημενο που φαινετε εντονα κ 3-4 ακομα που φαινοντε ελαχιστα (τα ανακαλυψα το βραδυ με τερμα το φως στην οθονη.)

 

παντως το εστειλα πισω απο κει που το πηρα κ ζητησα αντικατασταση...τωρα περιμενω απαντηση.....αν κ δεν τους ακουσα θετικους με το που ειδαν το προβλημα.

απο βδομαδα βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι, από μπαταρία πως πάει το κινητό? Κρατάει ικανοποιητικά ή θέλει κάθε μέρα φόρτισμα?(αν κάνεις μια απλή,καθημερινή χρήση εννοώ)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πρωτα πηρα τηλεφωνο στην Lg κ εχεις δικαιο,δεν καλυπτουν πιξελ γενικα στα κινητα.

γιατι το δικο μου εχει ενα κολημενο που φαινετε εντονα κ 3-4 ακομα που φαινοντε ελαχιστα (τα ανακαλυψα το βραδυ με τερμα το φως στην οθονη.)

 

παντως το εστειλα πισω απο κει που το πηρα κ ζητησα αντικατασταση...τωρα περιμενω απαντηση.....αν κ δεν τους ακουσα θετικους με το που ειδαν το προβλημα.

απο βδομαδα βλεπουμε...

 

Με 5 καμμένα/stuck pixel, οφείλεις να απαιτήσεις αντικατάσταση.

 

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι, από μπαταρία πως πάει το κινητό? Κρατάει ικανοποιητικά ή θέλει κάθε μέρα φόρτισμα?(αν κάνεις μια απλή,καθημερινή χρήση εννοώ)

 

2 ημέρες και εξαρτάται από τη χρήση (όπως σε όλες τις συσκευές αυτής της κατηγορίας).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το gps 2 μερες τικαρω το gps απο ρυθμισεις η απο notification bar ,ανoιγω το igo και οχι μονο δεν εχω σημα ,αλλα ουτε το σηματακι του gps διπλα απο το 3g

πληροφοριακα εχω την v10b root & εχω βαλει μερικα tweaks απο xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1210341

και επισης εχω ακολουθησει τον οδηγο για γρηγοροτερο προσδιορισμο θεσης

 

 

εχω κανει 2 επαναφορες εργοστασιακων ρυθμισεων και καμποσα reboots

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το gps 2 μερες τικαρω το gps απο ρυθμισεις η απο notification bar ,ανoιγω το igo και οχι μονο δεν εχω σημα ,αλλα ουτε το σηματακι του gps διπλα απο το 3g

πληροφοριακα εχω την v10b root & εχω βαλει μερικα tweaks απο xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1210341

και επισης εχω ακολουθησει τον οδηγο για γρηγοροτερο προσδιορισμο θεσης

 

 

εχω κανει 2 επαναφορες εργοστασιακων ρυθμισεων και καμποσα reboots

καμια ιδεα?

Δοκίμασε το NDrive 10 που έχει απολοικη διαδικασια εγκαταστασης μηπως με το Igo εχεις ξεχασει να περάσεις καποια δεδομένα στους φακελους....εκτος αν εχεις αγοράσει το Igo.Απο εκει κ περα για το πρωτο λοκαρισμα να ξερεις οτι χρειάζεται μερικα λεπτα σε ανοιχτο χώρο για να βρει σημα.Μετα θα σου λοκαρει σε δευτερολεπτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το NDrive 10 που έχει απολοικη διαδικασια εγκαταστασης μηπως με το Igo εχεις ξεχασει να περάσεις καποια δεδομένα στους φακελους....εκτος αν εχεις αγοράσει το Igo.Απο εκει κ περα για το πρωτο λοκαρισμα να ξερεις οτι χρειάζεται μερικα λεπτα σε ανοιχτο χώρο για να βρει σημα.Μετα θα σου λοκαρει σε δευτερολεπτα.:)

πριν 2 μερες δουλευε κανονικα και το igo και το aura το θεμα ειναι οτι ενω ειναι τικαρισμενο δεν χω ουτε το σηματακι που αναβοσβηνει διπλα απο το 3g σημα

παρεπιπτοντως εχω & ενα desire με το ιδιο igo & aura και δεν εχω κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πριν 2 μερες δουλευε κανονικα και το igo και το aura το θεμα ειναι οτι ενω ειναι τικαρισμενο δεν χω ουτε το σηματακι που αναβοσβηνει διπλα απο το 3g σημα

παρεπιπτοντως εχω & ενα desire με το ιδιο igo & aura και δεν εχω κανενα προβλημα

 

Κάτι δεν πάει καλά. Όταν ανοίγεις τα προγράμματα πλοήγησης σε ενημερώνουν όταν το έχεις κλειστό το GPS για να το ενεργοποιήσεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά. Όταν ανοίγεις τα προγράμματα πλοήγησης σε ενημερώνουν όταν το έχεις κλειστό το GPS για να το ενεργοποιήσεις;

 

κι εγω ανυσηχησα μηπως ηταν κατι αλλο, αλλα τελικα περασα την pays rom και εχω το σημα του gps διπλα απο το 3g και λοκαρει αμεσως με ολα τα προγραμματα πλοηγησεις που εχω

οποτε τελος καλο ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σκέφτομαι να περάσω την έκδοση λογισμικού 10e και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν το έχω ξαναδοκιμάσει οι εκδόσεις EUROPE OPEN έχουν Ελληνικά;(μενού και γραφή) ή θα πρέπει να περιμένω την Ελληνική έκδοση;

Ευχαριστώ!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

τωρα παω να το παρω κι εγω.προσωπικα το θεωρω πιο ομορφο απο το 2x και σιγουρα με καλυτερη οθονη,ειδωμεν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε παιδια! Αλλαξα την καρτα sim κι εστειλα κατι μηνυματα αλλα παρατηρησα οτι δε μου ερχοταν αναφορα. Πηγα στις ρυθμισεις μηνυματων και στις ρυθμισεις μηνυματος κειμενου (sms) και στο κουτακι αναφορες παραδοσης δεν μπορω να το τικαρω ωστε να ρχεται αναφορα. Καμια ιδεα; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση.προσπαθώ να περάσω τις επαφές από την κάρτα και δε μπορώ.κολλάει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία αναβάθμισης της πρώτης σελίδας δεν δουλεύει για αναβάθμιση από την έκδοση 10d σε 10e. Υπάρχει μήπως κάποια νεώτερη διαδικασία;

 

Τελικά κατάφερα να το κάνω, μάλλον κάτι έπαιζε με το pc.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση.προσπαθώ να περάσω τις επαφές από την κάρτα και δε μπορώ.κολλάει

Κατέβασε το LG PC Suite και δοκίμασε να συγχρονίσεις απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

και σιγουρα με καλυτερη οθονη,ειδωμεν.

τι εννοεις?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...