Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus Black / White (P970)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε μου σε γενικές γραμμές το κινητό είναι μια χαρά. Εχω δουλέψει iphone 3gs, iphone 4, galaxy s και τώρα το lg optimus black. Στα μειονεκτήματα του βάζω την πισω κάμερα, τα χρώματα και η απόδοση κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτα για την τιμή του. Με το galaxy s χωρίς φλάς, είχα πολύ πιο όμορφες φωτογραφίες. Η μπροστά κάμερα είναι πλεονέκτημα καθώς έχει καλή ανάλυση. Με "πειραγμένη" έκδοση skype δουλεύει μια χαρά και ακόμα και όταν σε βλέπουν σε υπολογιστή, σε βλέπουν καλά.

Το gps μετά το γνωστό fix, για μένα είναι οκ επίσης. Δεν το χρησιμοποιώ συχνά. Για κάποιον πιο απαιτητικό ίσως να μην είναι, πάντως με το gps test κλειδώνει δορυφόρους και μέσα στο σπίτι και μαλιστα περισσότερους απ το galaxy s. Η ποιότητα του ήχου θα μπορούσε να είναι και καλύτερη αλλά δεν είναι και άθλια. Η οθόνη προσωπικά μου αρέσει πολύ. Είναι το μόνο κινητό του είδους του, που όταν είμαι έξω σε ήλιο μπορώ να ξεχωρίζω τουλάχιστον τι δείχνει η οθόνη χωρίς να χρειάζομαι ομπρέλα. Κάτι ακόμα που πρέπει να πω είναι ότι ενώ έχει ίδια μνήμη με το galaxy s, η διαχείριση της μνήμης είναι ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΗ χωρίς να χρειάζονται τρίτα προγράμματα. Πάντα υπάρχει μνήμη ελεύθερη με αποτέλεσμα το κινητό να είναι πιο γρήγορο. Η μπαταρία του επίσης μου διαρκεί περίπου 30% περισσότερο απ ότι το galaxy s με ίδιες ρυθμίσεις. Η λήψη wifi είναι διπλάσια απ αυτή του galaxy. Στο μπαλκόνι με το galaxy δεν επιανα τιποτα, με το lg σερφάρω κανονικά. Για το θέμα του πλαστικού που γράφουν πολλοί, προσωπικά η κατασκευή του μου αρέσει γιατί είναι εξαιρετικά ελαφρύ, δεν κουράζει το χέρι. Μου έχει πέσει σε μαρμάρινα σκαλιά και κατρακύλησε μέχρι τον κάτω όροφο, ανοιξε...βγηκε η μπαταρία...και δεν έπαθε τίποτα...ΟΥΤΕ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ! Το συγκρίνω με το galaxy κυρίως γιατί αυτό είχα πριν. Βασικό μειονέκτημα για μένα είναι η τροποποιηση του android απο την lg. Eίχα αρκετά προβληματάκια με τις επίσημες ρομ, όπως πχ κάποιος άλλος που έγραφε οτι δεν μπορεις να κλεισεις τον ηχο της καμερας οταν βγαζεις φωτογραφία. Το βρίσκω κι εγώ εκνευριστικό αυτό...Εδώ και 2 μήνες το δουλεύω το κινητό με τη nova rom και έχω λύσει σχεδόν όλα τα θεματάκια που είχα. Ακόμα κι αν βγει η ginger θα περιμένω πριν κάνω ενημέρωση γιατί με τη nova rom είμαι πολυ ικανοποιημένος απο μπαταρία, απόδοση κτλ.

Edited by kaveiros1
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε για την εκτενη απαντηση :)

 

τελικα απ οτι αρχιζω να καταλαβαινω περισσοτερο εξαρταται απο την χρηση και την παραμετροποιηση του κινητου η αποδοση του...

Link to comment
Share on other sites

επίσης να αναφέρω το τεράστιο πλεονέκτημα του κινητού (εκτός της οθόνης φυσικά που κατά την άποψή μου είναι η καλύτερη σε θέμα φωτεινότητας) στην ελεύθερη διαθέσιμη rom που είναι 1 gb και κάτι + κάρτα μνήμης, με ότι πλεονέκτημα σημαίνει αυτό και δεν το συναντάς σε άλλο κινητό Android της κατηγορίας. Ακόμη, το κινητό είναι εξαιρετικότατο και αξίζει τα λεφτά του αν αναλογιστεί κανείς το τι προσφέρει σε συνδυασμό με τις καταπληκτικές διαστάσεις και βάρος του. Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κρατάει 5+ μέρες σε 2G σαν απλό κινητό. (auto-kill apps με advanced task killer)

Με χρήση των δυνατοτήτων του 2 μέρες παιχνίδια wifi klp (όχι gps πλοήγηση με αυτοκίνητο).

Το φορτίζω από pc (+ ρεύμα ~1 φορά το μήνα).

 

Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεστε στην μπαταρία αλλά στην αρχή θέλει καλιμπράρισμα με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να έχει full capacity στη συνέχεια.

PS. Δεν πρέπει να πέφτει η μπαταρία κάτω από 10%

Link to comment
Share on other sites

αν μπορειτε να βοηθησετε οι κατοχοι...μ αρεσει ΠΑΡΑ πολυ το λευκο optimus black και ειμαι μεταξυ αυτου και του λευκου galaxy s. Η τιμη πλεον ειναι η ιδια. Σαν κινητο εμφανισιακα μ αρεσει περισσοτερο το Lg. Το θεμα ειναι ειναι καλυτερο απεναντι απο το Galaxy S?

 

Δεν προκειται να ασχοληθει με roms κτλ τα μονα που με ενδιαφερουν ειναι

 

-Ποιοτητα κατασκευης

-Οθονη

-Μπαταρια

-SAR

 

Να το παρω η να παω σε Galaxy S Καλυτερα? Επισης το λευκο ειναι παραεισαγωγη ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αν μπορειτε να βοηθησετε οι κατοχοι...μ αρεσει ΠΑΡΑ πολυ το λευκο optimus black και ειμαι μεταξυ αυτου και του λευκου galaxy s. Η τιμη πλεον ειναι η ιδια. Σαν κινητο εμφανισιακα μ αρεσει περισσοτερο το Lg. Το θεμα ειναι ειναι καλυτερο απεναντι απο το Galaxy S?

 

Δεν προκειται να ασχοληθει με roms κτλ τα μονα που με ενδιαφερουν ειναι

 

-Ποιοτητα κατασκευης

-Οθονη

-Μπαταρια

-SAR

 

Να το παρω η να παω σε Galaxy S Καλυτερα? Επισης το λευκο ειναι παραεισαγωγη ξερει κανεις?

 

Για τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παίδες το κινητό το έχουν προσφόρα τα multirama 220€ για οποιον ενδιαφέρετε..

 

Έχεις κανένα link να μας δόσεις?Δεν το βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει βγει στο ιντερνετ!εχθες ημουν στο mall και μου ειπαν οτι εχει 220,και οτι εχει τελειωσει εκει.αλλα το ειχα δει και πριν μια βδομαδα οτι ηταν οντως τοσο..!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στο internet, υπάρχει μόνο στα καταστήματα (και δεν ξέρω αν είναι σε όλα). Πάντως στην Πάτρα που πήγα να δω, είχε μείνει μόνο το demo, το οποίο δεν πήρα για ευνόητους λόγους.
Link to comment
Share on other sites

πριν μια βδομαδα ειχε 1-2 σε καποια μαγαζια τους. αν περασετε απο καποιο θα τσεκαρουν.

αλλα οπως παει το σηριαλ με την GB αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

πριν μια βδομαδα ειχε 1-2 σε καποια μαγαζια τους. αν περασετε απο καποιο θα τσεκαρουν.

αλλα οπως παει το σηριαλ με την GB αξιζει?

 

φίλε μου αφού θα πάρει την ICS δεν πολυενδιαφέρει η GB εξάλλου το κινητό δουλεύει μια χαρά με την froyo.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

παίδες το κινητό το έχουν προσφόρα τα multirama 220€ για οποιον ενδιαφέρετε..

 

 

γμτ !!! και ημουν χθες στο mall!!!

αν καποιος περασει απο κανενα multirama και ρωτησει ας το ποσταρει και εδω!

Link to comment
Share on other sites

γμτ !!! και ημουν χθες στο mall!!!

αν καποιος περασει απο κανενα multirama και ρωτησει ας το ποσταρει και εδω!

 

παρτους τηλεφωνο, οποιο μαγαζι σε βολευει. αν σου πουν δε το εχουν, πες τους να δουν που εχει 2τμχ. Να πουλησουν θελουν!

 

φίλε μου αφού θα πάρει την ICS δεν πολυενδιαφέρει η GB εξάλλου το κινητό δουλεύει μια χαρά με την froyo.

 

το θελω για Skype. αρα δε μπορω να περιμενω 2-3 μηνες για ICS... παιζει .apk για skype video στην froyo?

αν βγει GB θα το ανεβασουν στο FB Italia H' αποκλειεται πια? anyway, κοιταω & στο xda, αλλα εκει ειναι ενας χιτλερ mod και τα σβηνει ολα...

Edited by ipal
Link to comment
Share on other sites

ipal ... αν εγκαταστησεις το skype οπως ειναι απο το market, μπορεις να κανεις βιντεοκλησεις κανονικα.

 

Ισως εμεινες λιγο πισω, just sayin' :D

 

 

V10E εχω και το skype video call λειτουργει (σε landscape only) μια χαρα και αψεγαδιαστα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους.

 

Όποιος ενδιαφέρεται υπάρχουν συσκευές που έχουν μείνει από βιτρίνα στα καταστήματα Αργυρουπόλεως, Μενιδίου, Αγίας Παρασκευής, Γλυφάδας, Πειραιά, Στουρνάρη, Βριλησσίων στην τιμή των 219 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ipal ... αν εγκαταστησεις το skype οπως ειναι απο το market, μπορεις να κανεις βιντεοκλησεις κανονικα.

Ισως εμεινες λιγο πισω, just sayin' :D

V10E εχω και το skype video call λειτουργει (σε landscape only) μια χαρα και αψεγαδιαστα!

 

δε το εχω ακομα, θα το φερει ο ξαδερφος μου απο Γερμανια. με το 2.6 δλδ δουλευει και η front camera?

Ή σου δουλευε και πριν με το 2.5?

Thanx

Edited by ipal
Link to comment
Share on other sites

πηρα το τελευταιο κομματι π ηταν κ το εκθεσιακο απο τα Μultirama στο Μall!μ το αφησαν 209 ευρω!δν θα φερουν αλλα μ ειπαν!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

260 να λες....

 

παντως πλακα πλακα το black εχει πολυ μικρη διαφορα σε σχεση με το 2χ στα internet shops (περιπου 30-40 ευρω) οποτε υπομονη λιγο ακομη και πιστευω θα πεσουν και αλλο και οι τιμες και των δυο.

 

βεβαια απ οτι παρακολουθω τις τιμες του black στο skroutz.gr εχουν καιρο να κατεβουν σημαντηκα ,μετα την ''βουτια'' των 10+ ευρω πριν καμια 15 αρια μερες....

 

υπομονη,ευτυχως στα e-shops η τεχνολογια τιμολογειται οπως ακριβως πρεπει χωρις τα ξεφρενα και παραλογα κερδη των γερμανος -wind κτλ (μα ακομα το black ακατεβατο 399???ελεος:blink:)

Link to comment
Share on other sites

260 να λες....

 

παντως πλακα πλακα το black εχει πολυ μικρη διαφορα σε σχεση με το 2χ στα internet shops (περιπου 30-40 ευρω) οποτε υπομονη λιγο ακομη και πιστευω θα πεσουν και αλλο και οι τιμες και των δυο.

 

βεβαια απ οτι παρακολουθω τις τιμες του black στο skroutz.gr εχουν καιρο να κατεβουν σημαντηκα ,μετα την ''βουτια'' των 10+ ευρω πριν καμια 15 αρια μερες....

 

υπομονη,ευτυχως στα e-shops η τεχνολογια τιμολογειται οπως ακριβως πρεπει χωρις τα ξεφρενα και παραλογα κερδη των γερμανος -wind κτλ (μα ακομα το black ακατεβατο 399???ελεος:blink:)

 

Πως να κατεβει η τιμη εφοσον η Wind η ο καθε γερμανος το αγοραζει επισημα απο την LG Ελλας ακομα στην ιδια τιμη????

Link to comment
Share on other sites

Πως να κατεβει η τιμη εφοσον η Wind η ο καθε γερμανος το αγοραζει επισημα απο την LG Ελλας ακομα στην ιδια τιμη????

 

Εγω πως το πηρα 300 ευρω πριν 4 μηνες? Ελληνικης αντιπροσωπειας.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...