Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποιο κινητό σου συμβαίνει αυτό;

 

Στο Umi X2. Είναι και με custom rom. Έσβησα το πρωι αυτό το com.android.caivs.app. Τώρα περιμένω να δω αν συνεχίσουν να έρχονται

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρειάζεται να βαλω σε Tablet abdroid καποιο Antivirus ή Spamware οπως στα PC?

Exω παρατηρησει στο κινητ μου, οταν ενεργοποιω το wifi, καθυστερει στην αρχη, μου φορτωνει καποια σελιδα απο μονο του.

Αλλά και χωρις το wifi και παλι μερικες φορες μου φορτωνουν παιχνιδια απο μονα τους!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια και οι εφαρμογές που ξεκινούν μόνα τους, το αναγράφουν στις άδειες που βλέπεις πριν πατήσεις την αποδοχή της εγκατάστασης. Δεν είναι ιοί, απλά έτσι δουλεύουν για κάποιους λόγους που αποφάσισε ο προγραμματιστής τους. Αν δεν συμφωνείς, απλά δεν τα αποδέχεσαι. Η άλλη λύση είναι να ρουτάρεις το κινητό σου και με κάποια άλλα προγράμματα να σταματήσεις το auto startup.

Σε νορμάλ χρήση, όχι, δεν χρειάζεται antivirus σε linux based συστήματα, ούτε στο android φυσικά.

Υπάρχουν κάποιοι ιοί βέβαια, αλλά για να τους πετύχεις... θα πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ !!!

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά βοηθήστε με λίγο γιατί έχω ξεχάσει κάποια πραγματάκια...

Αναφέρομαι στο Cerberus. Το πρόγραμμα το έχω αγοράσει κανονικά, και το έχω εγκαταστήσει και τρέχει. Έχω τσεκάρει μια επιλογή, ότι όταν μπει 1 φορά λάθος κωδικός στην εκκίνηση του κινητού, να τραβάει φωτο με την μπροστινή κάμερα και να την στέλνει με μαιλ. Το πρόβλημα είναι ότι όχι μόνο δεν την στέλνει με μαιλ, αλλά δε βλέπω να υπάρχουν ρυθμίσεις που να αναφέρουν επιθυμητό μαιλ. Οι βασικές ρυθμίσεις γίνονται μέσω του προγράμματος; Ή κάποιας σελίδας;

Επίσης.. Έχουν γυρίσει το πρόγραμμα σε free.? Ή είναι ακόμα επί πληρωμή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθήστε με λίγο γιατί έχω ξεχάσει κάποια πραγματάκια...

Αναφέρομαι στο Cerberus. Το πρόγραμμα το έχω αγοράσει κανονικά, και το έχω εγκαταστήσει και τρέχει. Έχω τσεκάρει μια επιλογή, ότι όταν μπει 1 φορά λάθος κωδικός στην εκκίνηση του κινητού, να τραβάει φωτο με την μπροστινή κάμερα και να την στέλνει με μαιλ. Το πρόβλημα είναι ότι όχι μόνvο δεν την στέλνει με μαιλ, αλλά δε βλέπω να υπάρχουν ρυθμίσεις που να αναφέρουν επιθυμητό μαιλ. Οι βασικές ρυθμίσεις γίνονται μέσω του προγράμματος; Ή κάποιας σελίδας;

Επίσης.. Έχουν γυρίσει το πρόγραμμα σε free.? Ή είναι ακόμα επί πληρωμή;

 

Πάντως βγήκε έκδοση για 4.4

Στο https://www.cerberusapp.com/download.php

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που πληκτρολογώντας τον αριθμό κινητού κάποιου ατόμου σου δείχνει που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή...

αν τα λέω σωστά. κάτι τέτοιο μου είπαν πως υπάρχει. γνωρίζει κάποιος κάτι να μου απαντήσει? Χρησιμοποιώ το samsung galaxy s3 mini

Aν έχετε κάποιο λινκ να μου δώσετε η να με καθοδηγήσετε να εγκαταστήσω την εφαρμογή?

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by elenikaram
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που πληκτρολογώντας τον αριθμό κινητού κάποιου ατόμου σου δείχνει που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή...

αν τα λέω σωστά. κάτι τέτοιο μου είπαν πως υπάρχει. γνωρίζει κάποιος κάτι να μου απαντήσει? Χρησιμοποιώ το samsung galaxy s3 mini

Aν έχετε κάποιο λινκ να μου δώσετε η να με καθοδηγήσετε να εγκαταστήσω την εφαρμογή?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτά ούτε σε ταινίες δεν γίνονται...! Αυτός που στο είπε, ρώτα τον ξανά και θα σου πει ότι του το πε κάποιος άλλος... και αυτού κάποιος άλλος... κ.ο.κ.

 

Μπορείς να βάλεις εφαρμογές όπως το Cerberus που μπορείς να εντοπίσεις το δικό σου κινητό αν το χάσεις ή κλαπεί, και αυτό υπό συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που πληκτρολογώντας τον αριθμό κινητού κάποιου ατόμου σου δείχνει που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή...

αν τα λέω σωστά. κάτι τέτοιο μου είπαν πως υπάρχει. γνωρίζει κάποιος κάτι να μου απαντήσει? Χρησιμοποιώ το samsung galaxy s3 mini

Aν έχετε κάποιο λινκ να μου δώσετε η να με καθοδηγήσετε να εγκαταστήσω την εφαρμογή?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Oπως ειπε ο jastonas, αν θες να εντοπιζεις καποιον χωρις να το γνωριζει, απλα βαζοντας τον αριθμο του, δε γινεται.

Αν το γνωριζει ο αλλος, μπορειτε να δοκιμασετε κατι τετοιο: Life360 - Family Locator +more. Εχει και υπηρεσια εντοπισμου για μη-smartphones, με χρεωση ομως. Δεν το εχω δοκιμασει για να σου πω ποσο καλα λειτουργει.

•••
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,

Θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Ενω σερφαριζα με το νεο μου tablet (samsung note 10.1) και χωρις να εχω μπει ποτε σε "πονηρες" σελιδες..μου πεταει μηνυμα ο chrome οτι εχω μολυνθει απο ιο-trojan...αυτοματως με παραπεμπτει στο google play store για να κατεβασω το Clen Master..με το που παω λοιπον να κανω την εγκατασταση, μου πεταει παραθυρο οτι "διακοπτεται" και δεν μου ολοκληρωνει την εγκατασταση..το ιδιο συμβαινει με οποιαδηποτε εφαρμογη προσπαθησα να εγκαταστησω... :-(

Τι συμβαινει ? απο που κολλησα ? και βασικα...τι πρεπει να κανω ?????

Ευχαριστω ..περιμενω με αγωνια !!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ περιεργο μου φαινεται απο το πουθενα να σου εμφανιζει τετοιο μηνυμα

τρeξε ενα antivarius και δες αν θα βρει οτιδηποτε

δεν σου εγγυωμαι οτι θα βρει κατι

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είχες κολλήσει τίποτα, ο chrome δεν πετάει τέτοια μηνύματα. Λογικά πετάχτηκε ένα popup που ήθελε να κατεβάσεις τη δική τους εφαρμογή και κακώς πάτησες να την κατεβάσεις. Για κάνε ένα ρισταρτ το κινητό και δοκίμασε πάλι. Αν δεν εγκαταστάθηκε όμως τίποτα πως κόλλησες; Μήπως είχες καμία σπασμένη εφαρμογή πριν;
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είχες κολλήσει τίποτα, ο chrome δεν πετάει τέτοια μηνύματα. Λογικά πετάχτηκε ένα popup που ήθελε να κατεβάσεις τη δική τους εφαρμογή και κακώς πάτησες να την κατεβάσεις. Για κάνε ένα ρισταρτ το κινητό και δοκίμασε πάλι. Αν δεν εγκαταστάθηκε όμως τίποτα πως κόλλησες; Μήπως είχες καμία σπασμένη εφαρμογή πριν;

 

Εκανα και restart το tablet...αλλα τιποτα :-((

Δεν ειχα κατεβασει τιποτα σπασμενο !!!

απλα serfariza στο web ..βγηκε μια γκρι οθονη οπου μου ελεγε οτι φωτο, αρχει κτλ κινδυνευουν απο τον ιο που εχω προσβληθει..και ταυτοχρονα ανοιξε απο μονος του (ο Chrome) νεα καρτελα πηγαινοντας με κατευθειαν στο google play store και στην Clean master εφαρμογη.. απο τοτε δεν κατεβαινει ..τιποτα :-(

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κατεβασεις ενα antivirus σε apk και κανε εγκατασταση εκτός google play.

μετα σκαναρε το.

Γραψε εαν βρεις κατι...προτείνω avast ή mcafee

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα ολικη επαναφορα ..!! ετσι λυθηκε το προβλημα..

εβαλα τον avg ...καλυτεροι ειναι αυτοι που μου προτεινες ?

 

Καλύτερα είναι να μη βάλεις τίποτα αφού λύθηκε το πρόβλημα και την επόμενη φορά να μη δίνεις σημασία σε τέτοια μηνύματα. Χωρίς την παρέμβαση σου κανένα κακόβουλο λογισμικό δε μπορεί να εγκατασταθεί ούτε να κάνει κάποια ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα είναι να μη βάλεις τίποτα αφού λύθηκε το πρόβλημα και την επόμενη φορά να μη δίνεις σημασία σε τέτοια μηνύματα. Χωρίς την παρέμβαση σου κανένα κακόβουλο λογισμικό δε μπορεί να εγκατασταθεί ούτε να κάνει κάποια ζημιά.

 

Γιατι εισαι κατα στου να βαλω καποιο antivirus ? αν ειναι να το βγαλω

Link to comment
Share on other sites

βγαλτο το antivirus και Μην ξαναπατήσεις ποτέ σε μήνυμα που σου λέει ότι έχει ιό ο υπολογιστής σου.
Link to comment
Share on other sites

βγαλτο το antivirus και Μην ξαναπατήσεις ποτέ σε μήνυμα που σου λέει ότι έχει ιό ο υπολογιστής σου.

 

και ο φιλος πιο πανω μου ειπε να μην βαλω antivirus..οκ θα το κανω , αλλα γιατι????

ουτε καν εφαρμογη του τυπου Clean master ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις εφαρμογές επειδή κάποιο μήνυμα στο λέει.

Ακολουθείς αυτή τη λογική και δεν θα έχεις πρόβλημα με ιούς ή trojans.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

έχω εγκαταστήσει το cerberus σε 3 συσκευες μου και θελω να μαθω αν υπαρχουν καπου αναλαυτηκες οδηγιες εγκαταστασης βημα βημα γιατι κολησα με δαυτες...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...