Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το anti theft του avast δουλεύει ακόμα και μετά από hard reset, αρκεί να έχεις αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και το anti theft του avast δουλεύει ακόμα και μετά από hard reset, αρκεί να έχεις αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις.

Και αυτό θέλει root; Επίσης, μπορείς να έχεις το avast μόνο για τα anti theft κόλπα και όχι για το "αντιvirus"

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό θέλει root; Επίσης, μπορείς να έχεις το avast μόνο για τα anti theft κόλπα και όχι για το "αντιvirus"

 

Σίγουρα θέλει root. Νομίζω γίνεται να έχεις μόνο το antitheft. Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ το antivirus. Μηδαμινή κατανάλωση μπαταρίας και έχει και κάποιες λειτουργίες όπως firewall, για τις οποίες θα ήθελα ξεχωριστή εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν την βάλεις στο system, με factory reset χάνονται οι ρυθμίσεις της, οπότε δεν το γλυτώνεις.

 

Εγώ έχω το cerberus που έχει και επιλογή να βγάζει φωτογραφία με την μπροστά κάμερα και να την στείλει σε mail που θα επιλέξεις. Επίσης, μπορεί να σου στείλει όταν κάποιος βάλει άλλη sim με τις συντεταγμένες και τον αριθμό της νέας σιμ. 1 εβδομάδα trial, 1 ευρώ αγορά. Αξίζει..

 

¨εχω και εγώ το Cerberus αλλά με προβληματίζει ότι σαν πληροφορία δεν μου στέλνει τον αριθμό της καινούργιας Sim αλλά τα SNISDN δλδ την χώρα τον πάροχο και τον αύξοντα αριθμό της , πώς θα μπορέσεις να ενεργοποιήσεις με push message εντολή το data της "χαμένης" συσκευής για να σου στείλει στίγμα αν δεν έχεις τον αριθμό?

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

¨εχω και εγώ το Cerberus αλλά με προβληματίζει ότι σαν πληροφορία δεν μου στέλνει τον αριθμό της καινούργιας Sim αλλά τα SNISDN δλδ την χώρα τον πάροχο και τον αύξοντα αριθμό της , πώς θα μπορέσεις να ενεργοποιήσεις με push message εντολή το data της "χαμένης" συσκευής για να σου στείλει στίγμα αν δεν έχεις τον αριθμό?

 

Δεν σου στέλνει τον αριθμό με email, γιατί στις περισσότερες συσκευές, δεν γνωρίζει ούτε το λειτουργικό τον αριθμό.

Δε θυμάμαι τώρα αν έχει δυνατότητα να σου στείλει SMS, οπότε βλέπεις έτσι το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου στέλνει τον αριθμό με email, γιατί στις περισσότερες συσκευές, δεν γνωρίζει ούτε το λειτουργικό τον αριθμό.

Δε θυμάμαι τώρα αν έχει δυνατότητα να σου στείλει SMS, οπότε βλέπεις έτσι το νούμερο.

 

Πάντως χωρίς την δυνατότητα να έχεις τον αριθμό της ¨καινούργιας" Sim δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια να βρείς την συσκευή....

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χωρίς την δυνατότητα να έχεις τον αριθμό της ¨καινούργιας" Sim δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια να βρείς την συσκευή....

 

Μα αυτό λεω.

Σου στέλνει SMS, από το νέο νούμερο. Έτσι ξέρεις τον αριθμό του νέου κατόχου.

Επίσης στέλνει και τα παρακάτω, σαν μήνυμα SMS:

 

Αριθμος: Χειριστης: xxxxxx () Σειριακος: xxxxxxxxxxxxxxxxx IMSI: xxxxxxxxxxxxx CID: xxxxxxx LAC: xxxx Μπαταρια: 79%

 

(Εβαλα xxx αντί για τα νούμερα)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εδω και μερικες μερες στις εφαρμογες αλλα και οταν σερφαρω απλα κατω που βγαινουν οι διαφημισεις μου βγαινει ενα μηνυμα που αναβοσβηνει.Το ανοιγω και μου γραφει generic virus και οτι μπορει το κινητο μου να μολυνθει με ιο.Με προτρεπει να πατησω να γινει αναζητηση αν εχω ιο και τελικα(εντως δευτερολεπτων..) μου λεει οτι εχω μολυνθει με τον ιο roguewormx.Με προτρεπει να κατεβασω ενα antivirus γραφωντας παρακατω σε ενα κουτακι το νουμερο μου και πατωντας εναρξη.Ενοειται διαβασα ολη τη σελιδα και ειδα οτι γραφει συνδρομητικη υπηρεσια 20€+/συνδρομη..

Τι να συμβαινει;.Εχω ιο οντως η ειναι απατη αυτο που βγαινει;.Android 2.2 εχω(zte carl).Αν ξερει κανεις καποια εγκυρη εφαρμογη στο google play για ιους κλπ ας μου την προτεινει.Ευχαριστω.

Edited by mikeff
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απάτη είναι...

Στη θέση θα έκανα factory reset για καλό και για κακό..:)

 

Τι ειναι το factory reset;.

 

Τι κατεβασες τελευταια? Σπαμ ειναι

 

Οτι κατεβασω ειναι παντα απο το google play.Για σερφαρισμα..παντου.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα να μην κάνεις, ψαρωτικη διαφήμιση είναι. Μου βγαίνει κι εμένα σε κάποιες εφαρμογές, οπως και κάθε άλλη διαφήμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Οτι κατεβασω ειναι παντα απο το google play.Για σερφαρισμα..παντου.

 

Συνηθως κατι ακυρες εφαρμογες εχουν τετοιες διαφημισεις στο play store.

 

Κανε επαναφορα ρυθμισεων(αφου κρατησεις μπακ απ) κι προσεχε τι κατεβαζεις

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα να μην κάνεις, δεν έχεις ιό...

Εφόσον η "ειδοποίηση" εμφανίζεται στο χώρο των διαφημίσεων, είναι απλά διαφήμιση όπως είπε και ο giannis12a.

Την έχω προσέξει και εγώ τη συγκεκριμένη, σε κεντρίζει γιατί έχει μεγάλα γράμματα που αναβοσβήνουν.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχοληθείς... :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

πρόσφατα άκουσα για μια εφαρμογή, με την οποία όταν κάποιος σου κλέψει το κινητό και βάλει την δικιά του σιμ (αν αλλάξει δηλαδή την δικιά σου σιμ) στέλνει αυτόματα σμσ σε εναν αριθμό που εχεις επιλέξει εσυ, στο οποίο σμσ αναγράφεται ο αριθμός της νέας σιμ που έχει τοποθετηθεί. Ξέρει κάποιος πώς λέγεται? Ευχαριστωω!!:)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το prey

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

πρόσφατα άκουσα για μια εφαρμογή, με την οποία όταν κάποιος σου κλέψει το κινητό και βάλει την δικιά του σιμ (αν αλλάξει δηλαδή την δικιά σου σιμ) στέλνει αυτόματα σμσ σε εναν αριθμό που εχεις επιλέξει εσυ, στο οποίο σμσ αναγράφεται ο αριθμός της νέας σιμ που έχει τοποθετηθεί. Ξέρει κάποιος πώς λέγεται? Ευχαριστωω!!:)

 

Cerberus

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lsdroid.cerberus

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

πρόσφατα άκουσα για μια εφαρμογή, με την οποία όταν κάποιος σου κλέψει το κινητό και βάλει την δικιά του σιμ (αν αλλάξει δηλαδή την δικιά σου σιμ) στέλνει αυτόματα σμσ σε εναν αριθμό που εχεις επιλέξει εσυ, στο οποίο σμσ αναγράφεται ο αριθμός της νέας σιμ που έχει τοποθετηθεί. Ξέρει κάποιος πώς λέγεται? Ευχαριστωω!!:)

 

Τα περισσότερα anti theft το κάνουν αυτό. Εγώ χρησιμοποιώ το anti theft του avast και το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το android lost εγκατεστημένο στο τηλέφωνο μου.Όταν έκανα hard reset η εφαρμογή σβήστηκε και δεν είχα πλέον επαφή με το τηλέφωνο μέσα από την σελίδα του android lost!Ξέρει κανένας τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση?Μπορούμε να αποκτήσουμε πάλι διαχείριση του τηλεφώνου?Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο είναι root!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω το android lost εγκατεστημένο στο τηλέφωνο μου.Όταν έκανα hard reset η εφαρμογή σβήστηκε και δεν είχα πλέον επαφή με το τηλέφωνο μέσα από την σελίδα του android lost!Ξέρει κανένας τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση?Μπορούμε να αποκτήσουμε πάλι διαχείριση του τηλεφώνου?Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο είναι root!!

 

Πρέπει να το εγκαταστήσεις σαν εφαρμογή συστήματος (με το titanium), οπότε δε θα χαθεί με το reset. Βεβαία δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει πάλι, γιατί θα πρέπει ο προγραμματιστής να έχει προβλέψει τι θα γίνει με τα settings της εφαρμογής.

Μπορείς να διαβάσεις εδω http:// http://grokbase.com/t/gg/cerberus-support-forum/128ne03kdp/how-does-the-cerberus-configuration-survive-a-factory-reset πως το καταφέρνει το Cerberus

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους. Από κάποιον που δουλεύει το xprivacy, Πώς το δουλεύουμε ρε παιδιά? Συνήθως μου κάνει όλες τις εφαρμογές άχρηστες, δε δουλεύει τίποτα. Προφανώς φταίω εγώ. Πώς το δουλεύουμε, μιας και έχω ακούσει τα καλύτερα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Από κάποιον που δουλεύει το xprivacy, Πώς το δουλεύουμε ρε παιδιά? Συνήθως μου κάνει όλες τις εφαρμογές άχρηστες, δε δουλεύει τίποτα. Προφανώς φταίω εγώ. Πώς το δουλεύουμε, μιας και έχω ακούσει τα καλύτερα?

προφανώς αν τικάρεις τα πάντα σε καθε εφαρμογή στο xprivacy, οι εφαρμογές δε θα δουλεύουν. Κόβεις τις προσβάσεις που δε θες να χει η κάθε εφαρμογή, και δεν ειναι απαραίτητες. Σαφώς δεν κόβεις το ιντερνετ σε εφαρμογή που το απαιτεί, ή το location σε εφαρμογή πλοήγησης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οκ, άρα Σταύρο θέλει πολύ δουλειά για να το κάνω να δουλεύει όπως πρέπει... Κάθε εφαρμογή έχει ένα κάρο κατηγορίες... Σε ευχαριστώ πολύ! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δουλεύει κανείς Cerberus με 4.4.1;

Μου κάνει κάτι κουλά και ενώ παίζει μια χαρά για λίγες μέρες μετά από εγκατάσταση, μετά από κάποιο διάστημα βγάζει Force close. Αν το ξαναεγκαταστησω παίζει πάλι κανονικά.

Υπόψη μιλάω για το system framework ως έκδοση και το έχω εγκαταστήσει ως system apps.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Έχω ένα κινητό κινέζικο και είναι ρουταρισμένο. Δεν έχει καμία κινέζικη εφαρμογή γιατί τις έχω σβήσει ΟΛΕΣ.

Παίρνω κάποια περίεργα κινέζικα μηνύματα, Και ο λόγος που τα χαρατηρίζω περίεργα είναι ο εξής :

 

1) όταν έρχονται το τηλέφωνο δεν κάνει κάποιο ήχο,αλλα εμφανίζονται κανονικά στα μηνύματα.

2)φαίνονται να μην έρχονται σε κάποια sim αλλά να είναι ΜΑΛΛΟΝ από ιντερνετ. Εξηγώ τι εννοώ. Το κινητό μου είναι dual sim και κάθε φορά που παίρνω κάποιο μήνυμα από κάποιον, στο τέλος του μηνύματος μου εμφανίζει από ποια sim το έχω λάβει. Σε αυτά λοιπόν τα μηνύματα δεν βγάζει τίποτα.

3)Παρατήρησα ότι εμφανίζονται όταν είμαι συνδεδεμένη στο ίντερνετ

 

Δοκίμασα το avast μπας και βρει τίποτα αλλά δεν..

Ψάχνω μια εφαρμογή που να μπορεί να βλέπει ποιες εφαρμογές συνδέονται στο ιντερνετ ή κάποιο antivirus ίσως. Ξέρετε καμία?

Η κάπως να μπορέσω να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα?

 

υγ. δεν είμαι σίγουρη αν το πόσταρω στο σωστό σημείο.

 

Ευχαριστω πολύ

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...