Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θες κάτι σαν το Ip Webcam που μπορεις να στριμαρεις o,τι βλέπεις σε άλλη συσκευή μέσω ίντερνετ.

 

Kοιτα, ακομη και χωρις streaming, και μονο καταγραφη, θα με βολευε αρκετα.

Και μετα να βλεπω το βιντεο απο την sd card μου.

Υπαρχει κατι καλο ομως; Δοκιμασα ενα app, νομιζω λεγονταν hidden camera, αλλα δουλευε χαλια, οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα, ακομη και χωρις streaming, και μονο καταγραφη, θα με βολευε αρκετα.

Και μετα να βλεπω το βιντεο απο την sd card μου.

Υπαρχει κατι καλο ομως; Δοκιμασα ενα app, νομιζω λεγονταν hidden camera, αλλα δουλευε χαλια, οτι να ναι.

 

Για τι χρήση είναι;

Έχω διάφορες ιδέες στο μυαλό μου, που ίσως να είναι καλύτερα χωρίς κινητό.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εφαρμογές είναι καλό να συνδυάζονται και με ένα καλό app locker ώστε κλειδώνοντας και τις ρυθμίσεις, να μην μπορεί κάποιος να πειράξει κάτι σε ότι αφορά την εφαρμογή, όπως είπε ένας φίλος παραπάνω. Κλειδώνοντας μάλιστα και το κινητό με κωδικό ή pattern, πιστεύω ότι έχουμε την απόλυτη ασφάλεια σε ότι αφορά τη διαρροή των προσωπικών μας δεδομένων σε περίπτωση κλοπής.

 

App locker ... για πες κανενα ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου...Εγώ με το που έβαλα τον κωδικό, άλλωστε για να μπεις στο avast πάλι στο ζητάει, αν τον πληκτρολογήσεις και κάνεις κλήση σε πετάει κατευθείαν στο μενού του anti theft.

 

To avast είναι free δεν βλέπω πουθενά να χει paid έκδοση.

 

 

Πάντως εγώ μετά την νίλα που έπαθε φίλος που του έκλεψαν κινητό της πλάκας αλλά εκαναν κλήσεις (λογικά εξωτερικό) έχω βάλει και κλείδωμα με μοτίβο και τα antitheft....Μόνο root δεν έχω κάνει να μην φεύγει ούτε με hard reset.

 

οχι δεν μιλαω για το Avast αλλα για το cerberus με αφτο εκανα κλιση με τον κωδικο και δεν μου το εφανιζει..

AMD Ryzen 5 2600 - ASUS ROG STRIX B350 8 GB Ram - MSI gtx 960 4GB - 16 gb Ram trident z

Samsung Galaxy grand duos(CM 12.1) -> Huawei p8 lite -> xiaomi redmi note 4x -> xiaomi MI A2 lite -> Poco X3 NFC

Chuwi HeroBook Pro

Ps1-Ps2-PS3 Super slim 500 gb-PSP 2004 6.60 PRO- Ps4 500gb[/color]

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μιλαω για το Avast αλλα για το cerberus με αφτο εκανα κλιση με τον κωδικο και δεν μου το εφανιζει..

 

Για αυτο και ξαναεγραψα οτι ηταν το avast αφου αυτο εχει εγκαταστησει και το παιδι που του δουλεψε. Στο cerberus αν γινεται και πως γινεται θα το χει και εκεινο στις οδηγιες του.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο και ξαναεγραψα οτι ηταν το avast αφου αυτο εχει εγκαταστησει και το παιδι που του δουλεψε. Στο cerberus αν γινεται και πως γινεται θα το χει και εκεινο στις οδηγιες του.

α οκ τοτε θα προσπαθισω να το βρω τοτε, ευχαριστω παντος.

AMD Ryzen 5 2600 - ASUS ROG STRIX B350 8 GB Ram - MSI gtx 960 4GB - 16 gb Ram trident z

Samsung Galaxy grand duos(CM 12.1) -> Huawei p8 lite -> xiaomi redmi note 4x -> xiaomi MI A2 lite -> Poco X3 NFC

Chuwi HeroBook Pro

Ps1-Ps2-PS3 Super slim 500 gb-PSP 2004 6.60 PRO- Ps4 500gb[/color]

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το cerberus, υπάρχει επιλογή μέσα από την σελίδα, στο αν θέλουμε το Application να φαίνεται ή όχι στο App drawer.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το cerberus, υπάρχει επιλογή μέσα από την σελίδα, στο αν θέλουμε το Application να φαίνεται ή όχι στο App drawer.

 

οκ αυριο που θα εχω λιγο χρονο θα το κοιταξω

AMD Ryzen 5 2600 - ASUS ROG STRIX B350 8 GB Ram - MSI gtx 960 4GB - 16 gb Ram trident z

Samsung Galaxy grand duos(CM 12.1) -> Huawei p8 lite -> xiaomi redmi note 4x -> xiaomi MI A2 lite -> Poco X3 NFC

Chuwi HeroBook Pro

Ps1-Ps2-PS3 Super slim 500 gb-PSP 2004 6.60 PRO- Ps4 500gb[/color]

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το cerberus, υπάρχει επιλογή μέσα από την σελίδα, στο αν θέλουμε το Application να φαίνεται ή όχι στο App drawer.

 

NAI..!!!

 

http://s7.directupload.net/images/120606/ufat9kjp.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω που το εκανα δεν μου το εφανιζει δεν μπαινει στο antitheft . Τι εκανα λαθως ?:(

 

κανω κλιση με τον κωδηκο και τιποτα αν ξερει καπιος γιατι ειναι πολυ χρισιμη αφτη η εφαρμογη και θα ηθελα να την αγορασω

 

http://db.tt/xLyelIK3

Σου εκανα ενα προχειρο βιντεο με οτι ναναι κωδικους για να δεις πως δουλευει ;-) (αν δεν παιζει ολο το βιντεο κατεβασε το καλυτερα)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

http://db.tt/xLyelIK3

Σου εκανα ενα προχειρο βιντεο με οτι ναναι κωδικους για να δεις πως δουλευει ;-) (αν δεν παιζει ολο το βιντεο κατεβασε το καλυτερα)

 

Πάρα πολύ ωραίο και κατατοπιστικός.....το video με ποιο πρόγραμμα το κατέγραψες..???

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πραγματικα. Παρα πολυ χρησιμη η βοηθεια απο ολους σας ναστε καλα.

AMD Ryzen 5 2600 - ASUS ROG STRIX B350 8 GB Ram - MSI gtx 960 4GB - 16 gb Ram trident z

Samsung Galaxy grand duos(CM 12.1) -> Huawei p8 lite -> xiaomi redmi note 4x -> xiaomi MI A2 lite -> Poco X3 NFC

Chuwi HeroBook Pro

Ps1-Ps2-PS3 Super slim 500 gb-PSP 2004 6.60 PRO- Ps4 500gb[/color]

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο και κατατοπιστικός.....το video με ποιο πρόγραμμα το κατέγραψες..???

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ms.screencast

Screencast :-)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε οτι το kaspersky επιβαρύνει επιβαρύνει πολύ το κινητό?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε οτι το kaspersky επιβαρύνει επιβαρύνει πολύ το κινητό?

 

Αν κ μαλλον θα διαφωνησουν πολλοι μαζι μου, το θεωρω εντελως περιττο.

Καλη η ασφαλεια κ να φυλαγομαστε αλλα οκ ειπαμε.. 1φορα το μηνα να το εγκαθιστας για ενα scan να δεις τι παιζει κ ξανα απεγκατασταση μετα δεκτο (αν κ προσωπικα εχω εγκαταστησει χιλιες2 χαζομαρες κατα καιρους απο οτι να'ναι sites και προβλημα δεν ειχα).

 

Πιστευω ναι σου τρωει αρκετη μνημη γιατι πιθανον να ελεγχει καθε διεργασια/αρχειο/εισερχομενη-εξερχομενη συνδεση στο ιντερνετ κ γενικως σιγουρα θα τρεχει σε καθε κινηση σου. (αν εισαι rooted περνα το autostarts και διαπιστωσε το μονος σου)

Link to comment
Share on other sites

Για το avast! τι γνώμη έχουμε; Βαρύ λετε; Ειχα και το androidlost αλλα εχει απαράδεκτο και μπλεγμενο site ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασα το cerberus.

 

Φαίνετε πολύ καλό.

 

Μία ερώτηση, υπάρχει δυνατότητα να δίνω εντολή μέσω του dashboard να ανοίγει το gps ώστε να έχουμε ακριβή τοποθεσία;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το cerberus.

 

Φαίνετε πολύ καλό.

 

Μία ερώτηση, υπάρχει δυνατότητα να δίνω εντολή μέσω του dashboard να ανοίγει το gps ώστε να έχουμε ακριβή τοποθεσία;

 

Αν το κινητό έχει ενεργό wifi ή 3g, δίνεις την εντολή track μέσω της σελίδας και ενεργοποιειται μόνο του.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα. Ξερω ότι πολλοί πιστεύουν ότι το anti κάτι δεν ειναι απαραίτητο και ότι επιβαρύνει το κινητό. Κάνοντας χαζές επιλογές και αφού πήρα τον αέρα του κινητού μου (neo v) , άρχισα να ζητάω καλύτερα παιχνίδια (στο τζάμπα) .Κατέβασα από 2-3 site κάποια apk αρχεία και όλα καλα. Όμως έκανα 2-3 αγορές μέσω κάρτας από το κινητό μου και σημερα με πήρε η τράπεζα μου και είπε ότι "έχουν υπόνοιες ότι έχουν κλαπεί τα στοιχεία της κάρτας μου". Σαν antivirus χρησιμοποιω το avg. Ξέρω ότι δεν πρεπει να κατεβάζουμε από οπουδήποτε αλλά το έκανα. Ποιο πρόγραμμα προτείνετε; Ευχαριστω πολύ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα. Ξερω ότι πολλοί πιστεύουν ότι το anti κάτι δεν ειναι απαραίτητο και ότι επιβαρύνει το κινητό. Κάνοντας χαζές επιλογές και αφού πήρα τον αέρα του κινητού μου (neo v) , άρχισα να ζητάω καλύτερα παιχνίδια (στο τζάμπα) .Κατέβασα από 2-3 site κάποια apk αρχεία και όλα καλα. Όμως έκανα 2-3 αγορές μέσω κάρτας από το κινητό μου και σημερα με πήρε η τράπεζα μου και είπε ότι "έχουν υπόνοιες ότι έχουν κλαπεί τα στοιχεία της κάρτας μου". Σαν antivirus χρησιμοποιω το avg. Ξέρω ότι δεν πρεπει να κατεβάζουμε από οπουδήποτε αλλά το έκανα. Ποιο πρόγραμμα προτείνετε; Ευχαριστω πολύ

 

Και τι σχέση έχει το τι εφαρμογή antivirus έχεις στο κινητό με την υποψία για απώλεια των κωδικών της κάρτας;;;

Άσε που μου έχει τύχει και μένα να μου ακυρώσουν πιστωτική, επειδή είχαν τέτοια υπόνοια και μάλιστα μετά από νόμιμη αγορά.

Το τι λένε, με το αν φταίει το κινητό, μπορεί να μην έχουν καμιά σχέση.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δώσω όλα τα στοιχεία της περίπτωσης μου. Ρωτάω για να πάρω ιδέες,αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε άλλον. Επίσης για να μου προτείνει κάποιος anti-spyware...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει με αυτή την εφαρμογή; Θέλω να ρωτήσω, αν πχ κάποιος μου πάρει το κινητό, με ποια επιλογή μπορώ να βρω τον αριθμό της κάρτας από αυτόν που μου το πήρε; Και γενικά θέλω να μου πείτε ποιες επιλογές λειτουργούν χωρίς να χρειάζεται το κινητό να είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει με αυτή την εφαρμογή; Θέλω να ρωτήσω, αν πχ κάποιος μου πάρει το κινητό, με ποια επιλογή μπορώ να βρω τον αριθμό της κάρτας από αυτόν που μου το πήρε; Και γενικά θέλω να μου πείτε ποιες επιλογές λειτουργούν χωρίς να χρειάζεται το κινητό να είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ.

 

Με ποια εφαρμογή θες βοήθεια;

Πάντως υπάρχουν αρκετές που μπορούν να σου στείλουν πίσω τον αριθμό της κάρτας.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το androidlost στο κινητό μου και από τις επιλογές που σου δίνει έμεινα πολύ ευχαριστημένος και είναι και δωρεάν πάνω απ'όλα!!!

 

Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν υπάρχει τρόπος να μην χαθεί το πρόγραμμα ακόμα και factory reset να κάνει ο κλέφτης...

Γίνεται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...