Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους!επειδη την εχω ξαναπαθει τη δουλεια θα θελα αν καποιος εχει χρησημοποιησει καμια εφαρμογη να μου πει την καλυτερη για το κινητο σε ενδεχμενο κλπης.να μας βρσκει στιγμα και γενικα να το μπλοκαρουμε με καποιο τροπο και να μας στελνει κανα μειλ με οσο πιο πολλα γινεται(τοποθεσια κλπ)

 

Androidlost https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlost&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbmRyb2lkbG9zdCJd

http://www.androidlost.com/#getstarted

 

cerberus https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lsdroid.cerberus&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5sc2Ryb2lkLmNlcmJlcnVzIl0.

https://www.cerberusapp.com/

 

Δοκίμασε και η επιλογή δικιά σου..!!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους!επειδη την εχω ξαναπαθει τη δουλεια θα θελα αν καποιος εχει χρησημοποιησει καμια εφαρμογη να μου πει την καλυτερη για το κινητο σε ενδεχμενο κλπης.να μας βρσκει στιγμα και γενικα να το μπλοκαρουμε με καποιο τροπο και να μας στελνει κανα μειλ με οσο πιο πολλα γινεται(τοποθεσια κλπ)

 

Δοκίμασα το Cerberus και είναι όντως πολύ καλό

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους!επειδη την εχω ξαναπαθει τη δουλεια θα θελα αν καποιος εχει χρησημοποιησει καμια εφαρμογη να μου πει την καλυτερη για το κινητο σε ενδεχμενο κλπης.να μας βρσκει στιγμα και γενικα να το μπλοκαρουμε με καποιο τροπο και να μας στελνει κανα μειλ με οσο πιο πολλα γινεται(τοποθεσια κλπ)

 

Εγώ γι αυτό χρησιμοποιώ το Avast! βασικά. Έχει αρκετά καλές εντολές με SMS. Λέγεται ότι έχει το καλύτερο anti theft λόγος καλού root integration. Καλό και το Androidlost μόνο που το 2ο είναι λίγο πιο χήμα αισθητικά. Το Cerberus ίσως το δοκιμάσω τώρα.

Edit: Άκυρο, το Cerberus είναι paid. Τα άλλα είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Aπορία:

 

 

Αν έχω ήδη το samsung dive και ενεργοποιήσω και το avast (αρχικώς για να το τεστάρω), θα υπάρξει κανά θέμα conflict;;;

Link to comment
Share on other sites

το antitheft στο Avast θελει να κανεις root στη συσκευη ?

AMD Ryzen 5 2600 - ASUS ROG STRIX B350 8 GB Ram - MSI gtx 960 4GB - 16 gb Ram trident z

Samsung Galaxy grand duos(CM 12.1) -> Huawei p8 lite -> xiaomi redmi note 4x -> xiaomi MI A2 lite -> Poco X3 NFC

Chuwi HeroBook Pro

Ps1-Ps2-PS3 Super slim 500 gb-PSP 2004 6.60 PRO- Ps4 500gb[/color]

Link to comment
Share on other sites

το antitheft στο Avast θελει να κανεις root στη συσκευη ?

Αυτο που ρωταει ο φιλος θα ηθελα να το μαθω κι εγω.

Γινεται ομως να εχουμε ενεργοποιημενο μονο το anti-theft...???

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο το root για την απλή εγκατάσταση της εφαρμογής. Για εγκατάσταση όμως σαν εφαρμογή συστήματος, απαιτείται root.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Cerberus.

Μεγάλη υπόθεση το ότι υποστηρίζει μέχρι 5 εφαρμογές με 1 licence και διαχειρίζεσαι όλες τις συσκευές από ίντερνετ.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Cerberus.

Μεγάλη υπόθεση το ότι υποστηρίζει μέχρι 5 εφαρμογές με 1 licence και διαχειρίζεσαι όλες τις συσκευές από ίντερνετ.

 

Υπάρχει κ το Cerberus Client αν θες να το δοκιμασεις. Όταν το πήρα εγώ νομίζω έδινε 3 άδειες, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, μέχρι στιγμής πάντως εμένα μου δουλεύει απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κ το Cerberus Client αν θες να το δοκιμασεις. Όταν το πήρα εγώ νομίζω έδινε 3 άδειες, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, μέχρι στιγμής πάντως εμένα μου δουλεύει απροβληματιστα.

 

Τι διάφορα έχει το κανονικό με το client?

 

Επίσης μια απορία για την προστασία που υποτίθεται ότι έχουν όλες αυτές οι εφαρμογές ασφαλείας από την αφαίρεση τους.

Αν πας στα settings-> security και βγάλεις τα admin δικαιώματα, τότε μετά η εφαρμογή αφαιρείται κανονικά. Άρα, τι προστασία προσφέρουν;

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Τι διάφορα έχει το κανονικό με το client?

 

Επίσης μια απορία για την προστασία που υποτίθεται ότι έχουν όλες αυτές οι εφαρμογές ασφαλείας από την αφαίρεση τους.

Αν πας στα settings-> security και βγάλεις τα admin δικαιώματα, τότε μετά η εφαρμογή αφαιρείται κανονικά. Άρα, τι προστασία προσφέρουν;

 

Η εφαρμογή Cerberus Client έχει έτοιμες επιλογές για να στείλεις στο κινητό σου σε περίπτωση που δεν έχεις/έχει ίντερνετ. Πχ. αν θες να ενεργοποιήσεις είτε το wifi είτε τα data θα πρέπει να του στείλεις μήνυμα, μέσω της εφαρμογής αυτής επίσης δεν φαίνεται καμία εντολή σαν sms στο κλέφτη. Δοκίμασε τη, δωρεάν είναι.

 

Όσον αφορά το θέμα ασφάλειας, μπορείς αφού το ενεργοποιήσεις να το ρυθμίσεις να μην φαίνεται στο συρτάρι εφαρμογών (και να μπαίνεις στο μενού του καλώντας πχ το κωδικό που έχεις ορίσει).

Αλλιώς σε περίπτωση που είσαι rooted σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις την εφαρμογή στο σύστημα ώστε ακόμα κ με hard reset να μην διαγραφεί η να απεγκατασταθει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς σε περίπτωση που είσαι rooted σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις την εφαρμογή στο σύστημα ώστε ακόμα κ με hard reset να μην διαγραφεί η να απεγκατασταθει.

 

 

Που ειναι η επιλογή που αναφέρεις??? (να περάσεις την εφαρμογή στο σύστημα)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι η επιλογή που αναφέρεις??? (να περάσεις την εφαρμογή στο σύστημα)

 

Στο antitheft θα μπεις και μετά στο advanced settings εκεί που λέει για διαχειριστή στο hard reset protection αρκεί να έχει ήδη κάνει root που αναφέρθηκε και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στο antitheft θα μπεις και μετά στο advanced settings εκεί που λέει για διαχειριστή στο hard reset protection αρκεί να έχει ήδη κάνει root που αναφέρθηκε και πιο πάνω.

 

Και άλλη μια ερώτηση.... πως ξανά βλέπουμε την εφαρμογή, μιας που έκλεισα το ''συρτάρι εφαρμογών''..???:rolleyes:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση.... πως ξανά βλέπουμε την εφαρμογή, μιας που έκλεισα το ''συρτάρι εφαρμογών''..???:rolleyes:

Η κάθε εφαρμογή έχει έναν μυστικό κωδικό για να εμφανιστεί ξανά στο app drawer.

Μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής το επιλέγεις αυτό.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση.... πως ξανά βλέπουμε την εφαρμογή, μιας που έκλεισα το ''συρτάρι εφαρμογών''..???:rolleyes:

 

Αν κατάλαβα καλά αν θες να σου εμφανίσει το anti theft στις οδηγίες σου λέει ότι πας στον dialer και πληκτρολογεις το password που έβαλες και το καλείς. Τότε σε πετάει στο μενού του antitheft.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά αν θες να σου εμφανίσει το anti theft στις οδηγίες σου λέει ότι πας στον dialer και πληκτρολογεις το password που έβαλες και το καλείς. Τότε σε πετάει στο μενού του antitheft.

 

Σωστός...!!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα πριν, αλλά υπάρχει ειδικό APK του Cerberus που αφού το εγκαταστήσεις, δεν εμφανίζεται πια σαν Cerberus στις εφαρμογές, αλλά σαν System Framework, οπότε και να το ψάξει κάποιος δεν πρόκειται να το βρει. Edited by junglist

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα πριν, αλλά υπάρχει ειδικό APK του Cerberus που αφού το εγκαταστήσεις, δεν εμφανίζεται πια σαν Cerberus στις εφαρμογές, αλλά σαν System Framework, οπότε και να το ψάξει κάποιος δεν πρόκειται να το βρει.

 

Κοιτα φιλε μου σου δινει επιλογη να του αλλαξεις εικονιδιο/ονομα κ να το εξαφανισεις κ απο τις εφαρμογες σου, μετραει!

Τωρα αν ο τυπος ξερει τι παει να πει "Cerberus" (που σημαινει οτι γνωριζει τι παιζει) δεν νομιζω πραγματικα να σε σωσει το system framework :-P

Link to comment
Share on other sites

Σωστός...!!!;)

 

ναι εγω που το εκανα δεν μου το εφανιζει δεν μπαινει στο antitheft . Τι εκανα λαθως ?:(

 

κανω κλιση με τον κωδηκο και τιποτα αν ξερει καπιος γιατι ειναι πολυ χρισιμη αφτη η εφαρμογη και θα ηθελα να την αγορασω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

AMD Ryzen 5 2600 - ASUS ROG STRIX B350 8 GB Ram - MSI gtx 960 4GB - 16 gb Ram trident z

Samsung Galaxy grand duos(CM 12.1) -> Huawei p8 lite -> xiaomi redmi note 4x -> xiaomi MI A2 lite -> Poco X3 NFC

Chuwi HeroBook Pro

Ps1-Ps2-PS3 Super slim 500 gb-PSP 2004 6.60 PRO- Ps4 500gb[/color]

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εφαρμογές είναι καλό να συνδυάζονται και με ένα καλό app locker ώστε κλειδώνοντας και τις ρυθμίσεις, να μην μπορεί κάποιος να πειράξει κάτι σε ότι αφορά την εφαρμογή, όπως είπε ένας φίλος παραπάνω. Κλειδώνοντας μάλιστα και το κινητό με κωδικό ή pattern, πιστεύω ότι έχουμε την απόλυτη ασφάλεια σε ότι αφορά τη διαρροή των προσωπικών μας δεδομένων σε περίπτωση κλοπής.
Link to comment
Share on other sites

Security spy -camera, δεν θεωρειται εφαρμογη security?

Να αφησω καπου το κινητο μου και να καταγραφει τι συμβαινει στον χωρο, σαν καταγραφικο συστημα;

Υπαρχει καποια εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω που το εκανα δεν μου το εφανιζει δεν μπαινει στο antitheft . Τι εκανα λαθως ?:(

 

κανω κλιση με τον κωδηκο και τιποτα αν ξερει καπιος γιατι ειναι πολυ χρισιμη αφτη η εφαρμογη και θα ηθελα να την αγορασω

 

Δεν ξέρω φίλε μου...Εγώ με το που έβαλα τον κωδικό, άλλωστε για να μπεις στο avast πάλι στο ζητάει, αν τον πληκτρολογήσεις και κάνεις κλήση σε πετάει κατευθείαν στο μενού του anti theft.

 

To avast είναι free δεν βλέπω πουθενά να χει paid έκδοση.

 

 

Πάντως εγώ μετά την νίλα που έπαθε φίλος που του έκλεψαν κινητό της πλάκας αλλά εκαναν κλήσεις (λογικά εξωτερικό) έχω βάλει και κλείδωμα με μοτίβο και τα antitheft....Μόνο root δεν έχω κάνει να μην φεύγει ούτε με hard reset.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Security spy -camera, δεν θεωρειται εφαρμογη security?

Να αφησω καπου το κινητο μου και να καταγραφει τι συμβαινει στον χωρο, σαν καταγραφικο συστημα;

Υπαρχει καποια εφαρμογη;

 

Θες κάτι σαν το Ip Webcam που μπορεις να στριμαρεις o,τι βλέπεις σε άλλη συσκευή μέσω ίντερνετ.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...