Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

τι διάολο, άλλο κινητό πήραμε εμείς;;; χαχα... φίλε μακάρι να παραμείνει έτσι, αλλά πολύ δύσκολο...

 

Με stock δυσκολα να μεινει έτσι ... αν περασει την μερα χωρις reboot θα αρχισει τα ωραια ...

 

Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς...Προσπάθησα να κάνω root στο κινητό με το tool του δικού μας spyko αλλά τα έκανα σαλάτα...

Πιο συγκεκριμένα έβαλα την 4.0.4 μαμά με έτοιμη την διαδικασία του root μέσα που την βρήκα από το xda.Mε το που τελειώσαν όλα και λέω τι καλά κοιτάω την μπαταρία και έδειχνε ποσοστό 999% :wacko:

Τρεμόπαιζε και η οθόνη και μετά που έκλεισε δεν ξανά άναψε!

Αντε λέω θα τα σβήσω όλα και θα βάλω το zip στην sd και θα το κάνω εγκατάσταση με το recovery που λέτε εσείς.

Και φυσικά έκανα πάλι τα ίδια...το κινητό ανάβει για λίγο μετά τρεμοπαίζει και η ένδειξη της μπαταρίας παραμένει στο 999% και μετά κλείνει και δεν ανοίγει ξανά....

Επειδή με τις αγγλικές οδηγίες δε τα πάω καλά αν μπορεί και έχει την διάθεση κάποιος ας μου πει πως να σβήσω ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο κινητό και να περάσω είτε την 4.0.4 είτε την 2.3(αν γίνεται μαμά και όχι μαγειρεμένες rom)

ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

Κανε φορματ με το tool , περνα stock bootloader , και μετα περνας τη official Rom που θες .

 

Κοιτα μηπως εχει προβλημα αυτη που προσπαθεις να περασεις και στα κανει αυτα .

 

Αν θες την stock κατεβασε το kdz αρχειο και φλασαρε το με το tool .. πιο ευκολο για μενα

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστώ για την απάντηση...όπως κατάλαβες είμαι άσχετος από αυτά και αναθεματίζω την ώρα που μου ήρθε η σκέψη να το κάνω ρουτ...

Αν μπορείς να μου πεις 2 πράγματα παραπάνω δηλαδή που βρίσκω να κατεβάσω τον stock bootloader και την offial rom γιατί και αυτή που έβαλα στο xda τη βρήκα μέσω google και official έλεγε...

και 2 το πλήρες φορμάτ στα πάντα από ποιό πεδίο του AIO tool γίνεται?είναι όλα στα αγγλικά όπως και οι οδηγίες και ελάχιστα καταλαβαίνω...

και πάλι ευχαριστώ

 

edit βρήκα το firmware,είναι αυτό?http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=3

το bootloader ακόμα το ψάχνω...

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Με stock δυσκολα να μεινει έτσι ... αν περασει την μερα χωρις reboot θα αρχισει τα ωραια ...

 

Δεν ξερω για μερα,αλλα απο χθες το βραδυ μεχρι τωρα δουλευει αψογα,ταχυτατα κι ειναι και φορτωμενο.

Αν ενοεις να κανει επανεκινηση μονο του,οχι δεν εχει κανει κατι τετοιο.

Kαι η μπαταρια αρκετα καλα κρατει για την ηλικεια της......

βρηκα ομως μια 1800 μπαταρια,

http://www.ebw.gr/el/product/13719/Antallaktiki-mpataria-gia-to-LG-Optimus-P990-P920-High-Capacity-Li-ion-Batt

την εχει κανεις?

Επισης ψαχνω hard case μαυρη,διοτι σε ολα τα κινητα μου ειχα και τα ειχα τζι-τσι......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Με stock δυσκολα να μεινει έτσι ... αν περασει την μερα χωρις reboot θα αρχισει τα ωραια ...

 

Δεν ξερω για μερα,αλλα απο χθες το βραδυ μεχρι τωρα δουλευει αψογα,ταχυτατα κι ειναι και φορτωμενο.

Αν ενοεις να κανει επανεκινηση μονο του,οχι δεν εχει κανει κατι τετοιο.

Kαι η μπαταρια αρκετα καλα κρατει για την ηλικεια της......

βρηκα ομως μια 1800 μπαταρια,

http://www.ebw.gr/el/product/13719/Antallaktiki-mpataria-gia-to-LG-Optimus-P990-P920-High-Capacity-Li-ion-Batt

την εχει κανεις?

Επισης ψαχνω hard case μαυρη,διοτι σε ολα τα κινητα μου ειχα και τα ειχα τζι-τσι......

 

Πήγαινε σε ένα lg center και πάρε με 10 ευρώ την γνήσια να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου στο θέμα μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση...όπως κατάλαβες είμαι άσχετος από αυτά και αναθεματίζω την ώρα που μου ήρθε η σκέψη να το κάνω ρουτ...

Αν μπορείς να μου πεις 2 πράγματα παραπάνω δηλαδή που βρίσκω να κατεβάσω τον stock bootloader και την offial rom γιατί και αυτή που έβαλα στο xda τη βρήκα μέσω google και official έλεγε...

και 2 το πλήρες φορμάτ στα πάντα από ποιό πεδίο του AIO tool γίνεται?είναι όλα στα αγγλικά όπως και οι οδηγίες και ελάχιστα καταλαβαίνω...

και πάλι ευχαριστώ

 

Το ρουτ απο μονο του ειναι χρησιμο στην stock,αφου καθαριζεις σαβουρα,η την μπλοκαρεις.Εχεις και εφαρμογες που ζητανε ρουτ

για να τρεξουνε......βρισκεις μια λιστα τι μπορει να απενεργοποιησεις η αφαιρεσεις με ασφαλεια και προχωρας.......:)

 

Sgatzo:

Πήγαινε σε ένα lg center και πάρε με 10 ευρώ την γνήσια να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου στο θέμα μπαταρία...

 

Μενω δυτικα αιγαλεω,εχει κοντα center?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι χρήσιμο...για αυτό είπα να το βάλω...εγώ δεν έπρεπε να το κάνω όμως γιατί τώρα κάθομαι και ψάχνω να βρω πως θα το ξανακάνω τηλέφωνο :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Με stock δυσκολα να μεινει έτσι ... αν περασει την μερα χωρις reboot θα αρχισει τα ωραια ...

 

Δεν ξερω για μερα,αλλα απο χθες το βραδυ μεχρι τωρα δουλευει αψογα,ταχυτατα κι ειναι και φορτωμενο.

Αν ενοεις να κανει επανεκινηση μονο του,οχι δεν εχει κανει κατι τετοιο.

Kαι η μπαταρια αρκετα καλα κρατει για την ηλικεια της......

βρηκα ομως μια 1800 μπαταρια,

http://www.ebw.gr/el/product/13719/Antallaktiki-mpataria-gia-to-LG-Optimus-P990-P920-High-Capacity-Li-ion-Batt

την εχει κανεις?

Επισης ψαχνω hard case μαυρη,διοτι σε ολα τα κινητα μου ειχα και τα ειχα τζι-τσι......

 

Οχι λεω οτι αν δεν το κανεις εσυ reboot μετα απο 1-2 μερες αρχιζει να κολλαει , θα το δεις .

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση...όπως κατάλαβες είμαι άσχετος από αυτά και αναθεματίζω την ώρα που μου ήρθε η σκέψη να το κάνω ρουτ...

Αν μπορείς να μου πεις 2 πράγματα παραπάνω δηλαδή που βρίσκω να κατεβάσω τον stock bootloader και την offial rom γιατί και αυτή που έβαλα στο xda τη βρήκα μέσω google και official έλεγε...

και 2 το πλήρες φορμάτ στα πάντα από ποιό πεδίο του AIO tool γίνεται?είναι όλα στα αγγλικά όπως και οι οδηγίες και ελάχιστα καταλαβαίνω...

και πάλι ευχαριστώ

 

edit βρήκα το firmware,είναι αυτό?http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=3

το bootloader ακόμα το ψάχνω...

 

Ναι αυτο είναι το kdz αρχειο που πρεπει να κατεβασεις .

Edited by kprse

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια... Να σας πω κι εγω το προβλημα που αντιμετωπίζω...

Κανω root το κινητο με το super oneclick, μπαινω και κατεβαζω το clockworkmod και ενω παταω volume down και power αντι να μπει στο μενου του CWM μου δείχνει ενα εικονίδιο unpacking και κολλάει εκει.... Καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια... Να σας πω κι εγω το προβλημα που αντιμετωπίζω...

Κανω root το κινητο με το super oneclick, μπαινω και κατεβαζω το clockworkmod και ενω παταω volume down και power αντι να μπει στο μενου του CWM μου δείχνει ενα εικονίδιο unpacking και κολλάει εκει.... Καμιά ιδέα???

 

εδώ είσαι φιλαράκι κάντο με αυτό εδώ το πρόγραμμα και πριν ξεκινήσεις το root κανε ένα backup όπως το έχεις αν το έχεις OEM για να γυρίσεις οποτε γουστάρεις με ένα απλό κλικ πίσω στο stock όπως ακριβώς το είχες 1 λεπτό πριν το ροοταρις ;)

 

* και μην ξεχάσω αν θες κανε και το 4 αν έχεις καρτούλα μέσα απλά μου έλυσε όλα τα προβλήματα χώρου.

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Έκανα ρουτ το τηλ μεσω του allInone tool του spyrosk που ειναι στην επιλογη Νο 3 και για CWM εβαλα τη 2 επιλογη. Το θεμα ομως είναι οτι το τηλ δεν ρουταριστικε. στο τέλος της διαδικασίας μου εβγαλε το AIO tool το μυνημα να μπω στη CWM και να εγκαταστησω το SUxxxxx.zip. Δεν έχω βαλει κανενα SUxxxx.zip αρχειο στη καρτα.Τι πρέπει να κάνω; το σιγουρο ειναι οτι ρουτ δεν ειμαι μου το λεει το titanium...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Έκανα ρουτ το τηλ μεσω του allInone tool του spyrosk που ειναι στην επιλογη Νο 3 και για CWM εβαλα τη 2 επιλογη. Το θεμα ομως είναι οτι το τηλ δεν ρουταριστικε. στο τέλος της διαδικασίας μου εβγαλε το AIO tool το μυνημα να μπω στη CWM και να εγκαταστησω το SUxxxxx.zip. Δεν έχω βαλει κανενα SUxxxx.zip αρχειο στη καρτα.Τι πρέπει να κάνω; το σιγουρο ειναι οτι ρουτ δεν ειμαι μου το λεει το titanium...

 

Oλλα οκ κατεβασα το ζιπ απο το android.com\superuser και τωρα ειμαι ροοτ

 

Aπο τη Tη cwm μπορω να παρω backup τη stock ics ρομ που εχω; και αν γινει καμια πατατα με τη custom που θελω να βαλω να επιστρεψω στη στοκ απροβληματιστα μεσω του buckup\restore;

Edited by KPONOSS
Link to comment
Share on other sites

μπορείς ναι.

άλλα να ξέρεις μπορείς να πάρεις και backup από το ΑΙΟ tool από την επιλογή 1 αν θυμάμαι καλά και να έχει backup και στο pc σου.

σε περίπτωση που δια γράψεις το backup καταλάθος από το κινητό.

( αν και θα σου πρότεινα να το έχεις στο pc μιας και πιάνει αρκετό χορό στο κινητό το backup )

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει αυτή τη Rom στο κινητό και τρέχει άψογα...

CM10.1 - tonyp - T-Build 05

Έχω μόνο ένα θέμα...Δεν μπορώ να στείλω sms 160 χαρακτήρων. Ξέρετε κανένα τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει αυτή τη Rom στο κινητό και τρέχει άψογα...

CM10.1 - tonyp - T-Build 05

Έχω μόνο ένα θέμα...Δεν μπορώ να στείλω sms 160 χαρακτήρων. Ξέρετε κανένα τρόπο?

 

από την 4.0.4 αν δεν κάνω λάθος κανένα δεν στέλνει 160 χαρακτήρες εκτός από stock rom.

ο μόνος τρόπος είναι το Handcent SMS από το play που να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες στα ελληνικά διαφορετικά έχω την εντύπωση ότι με αγγλικούς χαρακτήρες μπορείς να στήλης και τώρα 160

Link to comment
Share on other sites

από την 4.0.4 αν δεν κάνω λάθος κανένα δεν στέλνει 160 χαρακτήρες εκτός από stock rom.

ο μόνος τρόπος είναι το Handcent SMS από το play που να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες στα ελληνικά διαφορετικά έχω την εντύπωση ότι με αγγλικούς χαρακτήρες μπορείς να στήλης και τώρα 160

Αυτό δεν το γνώριζα αν και μου φαίνεται πολύ κουλό αυτό που κάνανε...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση

Κανένας άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω το παρακατω link για να βαλω την ROM.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1037751

 

Λοιπον απο οτι καταλαβαινω εχω official 2.3.4

 

Πρωτα κανω root,μετα αλλαζω partition απο το All-In-One P990-Toolkit με ICs partition.

Mετα περναω twrp??? η cwm ??? η τα βαζει αυτα τo tool αυτοματα??

Μετα κατεβαζω την rom και την περναω στην external sd και μετα την φλασαρω απο το αρχικο μενου??

 

Βοηθατε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνώριζα αν και μου φαίνεται πολύ κουλό αυτό που κάνανε...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση

Κανένας άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα?

 

Δοκίμασες το Go SMS;

Εγώ έχω τη DjangoManouche 1.6.1 και στέλνω κανονικά μηνύματα με 160 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει αυτή τη Rom στο κινητό και τρέχει άψογα...

CM10.1 - tonyp - T-Build 05

Έχω μόνο ένα θέμα...Δεν μπορώ να στείλω sms 160 χαρακτήρων. Ξέρετε κανένα τρόπο?

 

Πηγαινε στα μηνυματα -> στις ρυθμισεις -> αφαιρεση Unicode

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στα μηνυματα -> στις ρυθμισεις -> αφαιρεση Unicode

Πάτησα αφαίρεση όλων των χαρακτήρων που δεν μπορούν να κωδικοποιηθούν και είμαι κομπλέ!

Σε ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

5η-6η μερα συμβιωσης με το κινητο και δουλευει αψογα και απροβληματιστα...........:)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στα μηνυματα -> στις ρυθμισεις -> αφαιρεση Unicode

 

έλα ρε man που ήσουνα τόσο καιρό.

ΜΠΡΑΒΟ! δεν το γνώριζα και όσο είχα ψαχτεί με αυτό το θέμα δεν το είχε αναφέρει κανείς.

:up:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω το παρακατω link για να βαλω την DjangoManouche 1.6.1 ROM.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1037751

 

Λοιπον απο οτι καταλαβαινω εχω official 2.3.4

 

Πρωτα κανω root,μετα αλλαζω partition απο το All-In-One P990-Toolkit με ICs partition.

Mετα περναω twrp??? η cwm ??? η τα βαζει αυτα τo tool αυτοματα??

Μετα κατεβαζω την rom και την περναω στην external sd και μετα την φλασαρω απο το αρχικο μενου??

 

Βοηθατε λιγο

 

Μπορει να βοηθησει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βοηθησει καποιος

 

Το tool οταν κανεις ρουτ σου δίνει επιλογες για recovery οποτε επιλεγεις μια απο τις 3. ο carburano λεει οτι το φλασαρισμα γινετε και με τις 3 recovery δλδ ειτε cwm ή twrp. ΅Εγω όταν εκανα ρουτ με το τουλ επρεπε να φλασαρω το αρχειο superuser.zip απο τη recovery δε το κανε αυτοματα οπως το εκανε το superonclick αλλα αυτο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. το ζιπακι το κατεβασα απο εδω: http://androidsu.com/superuser/ και μετα απο τη recovery ekana install zip from sd card και εγινα ρουτ.

Μετα πρεπει να περασεις κερνελ και ρομ στην sd card, external αν δεν απατωμαι ειναι εκεινη η καρτα που βαζεις εσυ στο κινητο. Κανεις τα αντιστοιχα wipes full wipe κτλ παντα απο τη recovery.

Μετα παλι απο τη recovery πηγενεις εκει που λεει install zip from sd card, περνας τη ρομ και μετα το κερνελ. Και μετα κανεις fix permitions, που δε ξερω τι ειναι, πρεπει να ειναι καπου στο advance μενου της recovery.

Αυτα τα ολιγα αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο υπολογιστης μου βγαζει ενα κουλο μeτα που εκανα το ρουταρισμα απο το tool. Οποτε ανοιγω το laptop παει να κανει install kati drivers του LG καπως Net frame δε θυμαμαι και πως τους λεει, τεσπα και δε τους βρισκει... Ξερει κανεις τι ειναι αυτο.

Υγ δεν ειναι οι APK drivers.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ειναι η καλυτερη ρομ για το κινητακι..τωρα ειμαι στοκ αλλα ρουτ..με ενδιαφερει να εχει και καλη καμερα..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...