Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Η επίσημη CM10 δουλεύει στον παλιό Bootloader.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε και μπράβο για το εργαλείο σου! :bow:

Μας έχει λύσει τα χέρια! :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε και μπράβο για το εργαλείο σου! :bow:

Μας έχει λύσει τα χέρια! :respect:

 

Ευχαριστώ.

Για να ξέρεις, εκτός τις Stock based ICS που είναι για νεο bootloader,

όλες οι άλλες που είναι, το λένε καθαρά για ΝΕW ICS Bootloader για να μην μπερδεύονται.

Αυτές που δεν το λένε είναι για παλιό.

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για τον spyko:

Ξεκινάω και πατάω 3. Κάνω όλα αυτά που λέει 1, 2, 3 πατάω C το τηλέφωνο γράφει s/w download και από το dos command window βλέπω την πρόοδο (όταν βγάζει 1, 2 ή 3 ποιό αρχείο επιλέγω, παίζει ρόλο; ). Τελειώνει αυτό και μετά μου λέει να πατήσω vol- και power off ώστε να επιλέξω από την κάρτα μνήμης το zip που έχω κάνει copy. Αυτό δεν δουλεύει... Επίσης αυτό που ρωτάω είναι επειδή η διαδικασία έχει γίνει μέχρι την μέση, έχει χαλάσει κάτι; Αν ναι πως το επαναφέρω; Βέβαια αυτό που θέλω είναι βοήθεια για να το κάνω root.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για τον spyko:

Ξεκινάω και πατάω 3. Κάνω όλα αυτά που λέει 1, 2, 3 πατάω C το τηλέφωνο γράφει s/w download και από το dos command window βλέπω την πρόοδο (όταν βγάζει 1, 2 ή 3 ποιό αρχείο επιλέγω, παίζει ρόλο; ). Τελειώνει αυτό και μετά μου λέει να πατήσω vol- και power off ώστε να επιλέξω από την κάρτα μνήμης το zip που έχω κάνει copy. Αυτό δεν δουλεύει... Επίσης αυτό που ρωτάω είναι επειδή η διαδικασία έχει γίνει μέχρι την μέση, έχει χαλάσει κάτι; Αν ναι πως το επαναφέρω; Βέβαια αυτό που θέλω είναι βοήθεια για να το κάνω root.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 

Καλημέρα,

ποιό αρχείο επιλέγω, παίζει ρόλο; οχι

Αυτό δεν δουλεύει... αυτό αργεί. περίπου 30'' θα τα κρατάς πατημένα μέχρι να εμφανιστεί το cwm menu.

επειδή η διαδικασία έχει γίνει μέχρι την μέση, έχει χαλάσει κάτι; οχι

βοήθεια για να το κάνω root. Μπες σε recovery και κάνε install το zip που κοπιαρες

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Είμαι στη δουλειά τώρα αλλά θα δοκιμάσω όταν επιστρέψω σπίτι...

Απλά το zip αρχείο το βάζουμε "χύμα" στην κάρτα ή σε κάποιο κατάλογο; Την διαδικασία θα την επαναλαμβάνω όλη από την αρχή ή από εκεί που δεν ολοκληρώθηκε;

Θα σε ενημερώσω αν τα κατάφερα.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Edited by gfaf
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Είμαι στη δουλειά τώρα αλλά θα δοκιμάσω όταν επιστρέψω σπίτι...

Απλά το zip αρχείο το βάζουμε "χύμα" στην κάρτα ή σε κάποιο κατάλογο; Την διαδικασία θα την επαναλαμβάνω όλη από την αρχή ή από εκεί που δεν ολοκληρώθηκε;

Θα σε ενημερώσω αν τα κατάφερα.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

το zip αρχείο το βάζουμε "χύμα" στην κάρτα ή σε κάποιο κατάλογο; όπου θέλεις

Την διαδικασία θα την επαναλαμβάνω όλη από την αρχή; όχι από κει που σταμάτησες.

 

Καλή επιτυχία

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

 

Ετσι ομως χανεται το στοκ recovery .... αρα το κινητο χανει εγγυηση και θελει διαδικασια αν τυχων παθει τιποτα ... για να ξαναγινει στοκ ... σωστα ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ομως χανεται το στοκ recovery .... αρα το κινητο χανει εγγυηση και θελει διαδικασια αν τυχων παθει τιποτα ... για να ξαναγινει στοκ ... σωστα ?

 

Ναι,

Α) Με ένα off-line update με το kdz αρχείο που πρέπει να έχετε καβάντζα μη τυχόν και τα οποιαδήποτε links χαθούν (αν και της LG δεν νομίζω)

ή

Β) Με smartflash τα AP.bin & fls αρχεία (extracted από το kdz)

Με οποιδήποτε από αυτούς τους τρόπους το κινητό γίνεται μαμμίσιο.

 

Επειδή στην ICS αλλάζουμε και τον official bootloader με τον un-locked η recovery δεν είναι το μόνο που αλλάζει. Τώρα θα μου πεις ποιος θα ασχοληθεί να το καταλάβει.

Την stock recovery μπορείς επίσης, αφού την κάνεις extract από το AP.bin αρχείο και την προσθέσεις στον imgs φάκελο όπως γράφω στις οδηγίες (με ICS- ή GB- στο όνομα του image), να την φλασάρεις με την επιλογή 2.

 

Υπάρχουν οι τρόποι να κάνεις τα πάντα με συνδυασμό των επιλογών που έχει το toolkit.

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Μικρό προβληματάκι:

έχω το Battery Monitor Widget, και έχω θέσει notification μόλις φορτίσει η μπαταρία 100%. Το θέμα είναι ότι όταν το κινητό είναι σε sleep mode δεν "ανανεώνει" ο μετρητής στο background.

Δηλ πχ είναι 90%, πατάω Power σβήνει η οθόνη και το αφήνω να φορτίσει για πχ 1 ώρα. Ενώ προφανώς έχει φορτίσει, δεν χτυπάει το notification! Αν πατήσω όμως Power να ανοίξει η οθόνη, στιγμιαία βλέπω το 90% γίνεται 100% και χτυπάει το notification. Δοκίμασα απεγκατάσταση, cache cleaning κλπ αλλά τα ίδια... Ο μετρητής της ICS δεν έχει αυτό το πρόβλημα, ανανεώνει στο background...

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; (είμαι με Django Manouche X 1.2.1 NoOC 0.3 kernel)

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Φίλε Spyko τελικά τα κατάφερα. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια. Πολλά μπράβο και για την εφαρμογή σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιδη εχω το LG 2x βγήκε επίσημα η ics,μπορώ να την περάσω με odin?

To Odin είναι για Samsung.

H θα το περάσεις με το πρόγραμμα της LG (για να μην χάσεις τίποτα) ή με smartflash

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

To Odin είναι για Samsung.

H θα το περάσεις με το πρόγραμμα της LG (για να μην χάσεις τίποτα) ή με smartflash

 

Δεν χρησιμοποιώ ο ίδιος το O2X μου, αλλά επειδή ίσως χρειαστεί να το αναβαθμίσω:

Βλέπω ότι από έλεγχο ενημέρωσης με το IMEI δείχνει ότι είναι διαθέσιμη η v30A, ενώ από το ίδιο κινητό με V20(r/s?) λέει ότι δεν υπάρχει ενημερωμένη έκδοση. Δεν αναμένεται να κάνουν διαθέσιμο το ICS μέσω ΟΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ ο ίδιος το O2X μου, αλλά επειδή ίσως χρειαστεί να το αναβαθμίσω:

Βλέπω ότι από έλεγχο ενημέρωσης με το IMEI δείχνει ότι είναι διαθέσιμη η v30A, ενώ από το ίδιο κινητό με V20(r/s?) λέει ότι δεν υπάρχει ενημερωμένη έκδοση. Δεν αναμένεται να κάνουν διαθέσιμο το ICS μέσω ΟΤΑ?

 

Σύνδεσέ το με KIES. Λογικά θα στην βγάλει.

Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα μπορείς με smartflash να την περάσεις ανά πάσα στιγμή.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα με την official ics - άρχισε να μου καταβροχθίζει μπαταρία και ειδικά όταν έχω ανοικτά τα δεδομένα

δεν μπορώ να περάσω custom επειδή έχει μέσα ειδικά προγράμματα για την δουλειά που δεν μπορώ να εγκαταστήσω μόνος μου (πρέπει να ξαναπάει στην εταιρία που δίνει το software)...

μπορώ να κάνω κάτι?

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα με την official ics - άρχισε να μου καταβροχθίζει μπαταρία και ειδικά όταν έχω ανοικτά τα δεδομένα

δεν μπορώ να περάσω custom επειδή έχει μέσα ειδικά προγράμματα για την δουλειά που δεν μπορώ να εγκαταστήσω μόνος μου (πρέπει να ξαναπάει στην εταιρία που δίνει το software)...

μπορώ να κάνω κάτι?

 

Ίσως με κάποιο custom kernel να δεις διάφορα..Ρώτησε στο xda αμα κανει ο κερνελ απο την djangomanouche..

Link to comment
Share on other sites

και ο Temasek επέστρεψε μάλλον!! με ενα preview CM10.1 (4.2.1) Temasek's kang (παλιό bootloader αλλά μάλλον θα το αλλάξει)

 

Πλάκα κανεις έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κανεις έτσι;;

 

νοο νοοο σενιόρρρρρ!! :lol:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2090369

 

είναι πολύ αρχικό στάδιο όμως, λέει δεν την έχει δοκιμάσει καν (γι αυτό και ο παλιός bootloader) :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο σε στοκ ICS V30a...

 

Μετα το update δεν εχω το widget του ημερολογιου ...

 

Μπορω να το ξανακανω "update" μεσω του all-in-one-toolkit ξανα στην stock V30a με KDZ ... μπας και περαστει σωστα αυτην τη φορα ...

 

Την προηγουμενη φορα δεν εχασα τιποτα με το KDZ τροπο ... θεωρω πως ουτε παλι θα χασω ... σωστα ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό widget του ημερολογίου απλά ξέχνα το. Δεν υπάρχει στην νέα έκδοση. Μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με τα ίδια αποτελέσματα με δύο δωρεάν widget από το market. Το Simple Calendar widget και το Month Calendar widget. Με το ένα θα προβάλεις από κάτω τις υπενθυμίσεις της συγκεκριμένης μέρας και με το δεύτερο από επάνω θα έχεις την προβολή του μήνα. Αυτή τη λύση βρήκα εγώ που το χρησιμοποιούσα αρκετά το προηγούμενο ημερολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα το δικο μου απο το service και παλι εχει lag :mad: απο το κακο στο χειροτερο να το ξαναπαο πισω στην lg τουλαχιστον ερχονται και το περνουν δεν ξερω τι να κανω πια εαν ειχα λεφτα θα το πεταγα και θα τσιμπαγα καινουργιο
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα το δικο μου απο το service και παλι εχει lag :mad: απο το κακο στο χειροτερο να το ξαναπαο πισω στην lg τουλαχιστον ερχονται και το περνουν δεν ξερω τι να κανω πια εαν ειχα λεφτα θα το πεταγα και θα τσιμπαγα καινουργιο

 

Τι είχε πάθει η συσκευή σου;;Βάλε μια custom rom..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα το δικο μου απο το service και παλι εχει lag :mad: απο το κακο στο χειροτερο να το ξαναπαο πισω στην lg τουλαχιστον ερχονται και το περνουν δεν ξερω τι να κανω πια εαν ειχα λεφτα θα το πεταγα και θα τσιμπαγα καινουργιο

 

Αν δεν σου έχουν περάσει V30, πέρνα τη μόνος σου και καθάρισες...απλώς βεβαιώσου ότι έχεις κάνει τα πάντα όλα wipe ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...