Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

μήπως υπάρχει για cm 10.2-20130829 android 4.3 JB τίποτα που να φιξάρει το κλείδωμα δορυφόρων είναι υπερβολικά αργό έως ανύπαρκτο ειδικά αν κίνησε ακόμα σε ανοιχτό ουρανό χωρίς εμπόδια.

 

έχω δοκιμάσει το iGO και το sygic και με τα δυο απογοητευτικά ίσος είναι το πρώτο smartphone που πέφτει στα χέρια μου με τόσο άχρηστο δέκτη GPS

 

Κατέβασε από google play το GPS Status, πήγαινε Tools->Manage AGPS state και κάνε Reset και στη συνέχεια Download.

Μετά άφησε το κινητό σε ανοικτό ουρανό ακίνητο μέχρι να κλειδώσει. Την 1η φορά μπορεί να χρειαστεί και 10-15 λεπτά, αλλά τις επόμενες φορές θα κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό.

Παρόμοια δουλειά κάνει και το GPS Test.

Επίσης είχα παρατηρήσει πως αν κατά την διάρκεια του κλειδώματος, βάλω το τηλέφωνο σε airplane mode με μόνο το GPS ανοικτό, κλειδώνει πολύ ταχύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια βοήθεια. Με απείραχτη 4.0.4 το κινητό τις τελευταίες μέρες μου κάνει το εξής κουλό: κρατώντας λίγο πατημένο το power button αντι να βγει η επιλογή για κλείσιμο η restart, τραβάει screenshot. Μετα απο άσχετο χρόνο τυχαία μπορεί να βγει και η σωστη οθόνη επιλογής. Φαντάζεται κανείς τίποτα; Τελευταίες αναβαθμίσεις youtube, gmail, maps, αν σημαίνει κατι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο κινητό του πατέρα μου εκεί που μιλάς στο τηλέφωνο σβήνει το τηλέφωνο μόνο του το ίδιο και μερικές φορές όταν το αφήσεις ανοιχτό ! Δεν το κάνει συνέχεια αλλά είναι πολύ σπαστικο !! Τι μπορώ να κάνω ; πιστευω ότι είναι πρόβλημa πλάκετας εσείς τι λέτε ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο κινητό του πατέρα μου εκεί που μιλάς στο τηλέφωνο σβήνει το τηλέφωνο μόνο του το ίδιο και μερικές φορές όταν το αφήσεις ανοιχτό ! Δεν το κάνει συνέχεια αλλά είναι πολύ σπαστικο !! Τι μπορώ να κάνω ; πιστευω ότι είναι πρόβλημa πλάκετας εσείς τι λέτε ;

 

Μήπως το κάνει όταν φορτίζει;

Γενικά έχει ένα θέμα με random restart, δοκίμασε να δείς αν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση. Με την τελευταία έχει λίγο βελτιωθεί.

Αλλά γενικά είναι προβληματικό σαν συσκευή...(Για αυτό το αλλάξανε πολλοί πριν την ώρα του)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από google play το GPS Status, πήγαινε Tools->Manage AGPS state και κάνε Reset και στη συνέχεια Download.

Μετά άφησε το κινητό σε ανοικτό ουρανό ακίνητο μέχρι να κλειδώσει. Την 1η φορά μπορεί να χρειαστεί και 10-15 λεπτά, αλλά τις επόμενες φορές θα κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό.

Παρόμοια δουλειά κάνει και το GPS Test.

Επίσης είχα παρατηρήσει πως αν κατά την διάρκεια του κλειδώματος, βάλω το τηλέφωνο σε airplane mode με μόνο το GPS ανοικτό, κλειδώνει πολύ ταχύτερα.

 

φίλε μου είχα λίγες μέρες να μπω στο forum για αυτό τώρα είδα το μήνυμα σου.

τα είχα δοκιμάσει αυτά αλλά δεν ήμουν σε ανοιχτό ουρανό ας πούμε ταράτσα αλλά βεράντα και στο πρώτο τρίλεπτο πεντάλεπτα τα έπαιρνα και την έκλεινα την εφαρμογή πιστεύοντας πως δεν έκανε κάτι. με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω και θα απαντήσω. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κάνει όταν φορτίζει;

Γενικά έχει ένα θέμα με random restart, δοκίμασε να δείς αν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση. Με την τελευταία έχει λίγο βελτιωθεί.

Αλλά γενικά είναι προβληματικό σαν συσκευή...(Για αυτό το αλλάξανε πολλοί πριν την ώρα του)

 

τι εννοεις ; οτι το αλλαξαν πριν την ωρα του; δηλαδη να εχεις κινητο και να το κοιτας και να ειναι κλειστο απο μονο του ειναι σπασιμο νευρων.. του εκανα αναβαθμιση αλλα τιποτα.. επισης το αλλο κουλο παω να δω τι ωρα εγραφε και ελεγε ετος 2007 και το ρολοι πηγαινε 8 ωρες πισω .. τι να πω οτι ναναι! και ξανα ρυθμισα το ρολοι μου ερχεται να το πεταξω στα σκουπιδια.. και να παρω του πατερα μου ενα απλο κινητο με κουμπια να τελειωνει η υποθεση.. να ξερω οτι παντα θα του ειναι ανοιχτο να τον βρισκω..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ; οτι το αλλαξαν πριν την ωρα του; δηλαδη να εχεις κινητο και να το κοιτας και να ειναι κλειστο απο μονο του ειναι σπασιμο νευρων.. του εκανα αναβαθμιση αλλα τιποτα.. επισης το αλλο κουλο παω να δω τι ωρα εγραφε και ελεγε ετος 2007 και το ρολοι πηγαινε 8 ωρες πισω .. τι να πω οτι ναναι! και ξανα ρυθμισα το ρολοι μου ερχεται να το πεταξω στα σκουπιδια.. και να παρω του πατερα μου ενα απλο κινητο με κουμπια να τελειωνει η υποθεση.. να ξερω οτι παντα θα του ειναι ανοιχτο να τον βρισκω..

 

Γιατι δεν βαζεις του tonyp PA v2.6 build 13 ή την 4.2.2. build 05 να γινει το κινητο οπως θα επρεπε να ειναι ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ; οτι το αλλαξαν πριν την ωρα του; δηλαδη να εχεις κινητο και να το κοιτας και να ειναι κλειστο απο μονο του ειναι σπασιμο νευρων.. του εκανα αναβαθμιση αλλα τιποτα.. επισης το αλλο κουλο παω να δω τι ωρα εγραφε και ελεγε ετος 2007 και το ρολοι πηγαινε 8 ωρες πισω .. τι να πω οτι ναναι! και ξανα ρυθμισα το ρολοι μου ερχεται να το πεταξω στα σκουπιδια.. και να παρω του πατερα μου ενα απλο κινητο με κουμπια να τελειωνει η υποθεση.. να ξερω οτι παντα θα του ειναι ανοιχτο να τον βρισκω..

 

 

Και το δικό μου το κάνει αυτο το κουλό με την ημ/νια και την ώρα, αλλά άμα το βάλω στη πρίζα ενώ το βύσμα είναι ήδη στο τηλέφωνο. Μέτα δε παίρνει μπρος με τπτ και του βγάζω τη μπατάρια...:( Πάντως την ICS μάλλον δε τη σηκώνει το τηλέφωνο, το είχα rooted gb και ηταν πολυ καλύτερο απο άποψη ταχύτητας. Το να του βάλω κάποια custom rom είναι εύκολο γιατί δε το χω ξαναδοκιμάσει. Τις επαφές τις χάνεις; Βεβαία για μένα είναι πολύ σημαντικό το ραδιόφωνο και θέλω να δουλευει. Ή απλά να το κάνω root και να του σβήσω/ παγώσω διάφορα σκουπίδια; Ποια είναι η γνώμη σας ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου το κάνει αυτο το κουλό με την ημ/νια και την ώρα, αλλά άμα το βάλω στη πρίζα ενώ το βύσμα είναι ήδη στο τηλέφωνο. Μέτα δε παίρνει μπρος με τπτ και του βγάζω τη μπατάρια...:( Πάντως την ICS μάλλον δε τη σηκώνει το τηλέφωνο, το είχα rooted gb και ηταν πολυ καλύτερο απο άποψη ταχύτητας. Το να του βάλω κάποια custom rom είναι εύκολο γιατί δε το χω ξαναδοκιμάσει. Τις επαφές τις χάνεις; Βεβαία για μένα είναι πολύ σημαντικό το ραδιόφωνο και θέλω να δουλευει. Ή απλά να το κάνω root και να του σβήσω/ παγώσω διάφορα σκουπίδια; Ποια είναι η γνώμη σας ρε παιδιά;

 

 

Λοιπόν για αρχή κατέβασε το AIO toolkit και εκεί έχει όλες τις οδηγίες για να βάλεις το new bootloader.

Κατέβασε την django manouche και πέρνα την.Αρκετά καλή , custom ics...επαφές δεν χάνεις γιατί γίνονται backup στο gmail αλλά καλού κακού Κάνε ένα backup με μια εφαρμογή στο play store...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για αρχή κατέβασε το AIO toolkit και εκεί έχει όλες τις οδηγίες για να βάλεις το new bootloader.

Κατέβασε την django manouche και πέρνα την.Αρκετά καλή , custom ics...επαφές δεν χάνεις γιατί γίνονται backup στο gmail αλλά καλού κακού Κάνε ένα backup με μια εφαρμογή στο play store...

 

Ράδιο και φωτογραφικη μηχανη παίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για αρχή κατέβασε το AIO toolkit και εκεί έχει όλες τις οδηγίες για να βάλεις το new bootloader.

Κατέβασε την django manouche και πέρνα την.Αρκετά καλή , custom ics...επαφές δεν χάνεις γιατί γίνονται backup στο gmail αλλά καλού κακού Κάνε ένα backup με μια εφαρμογή στο play store...

 

Ρε παιδια μηπως μπορειτε να πειτε δυο κουβεντουλες για να περασω django manouche.

Ενταξει δεν ειμαι ασχετος ενα ροοτ το εχω κανει απλα δεν αντεχω αλλο με την 2.3.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως μπορειτε να πειτε δυο κουβεντουλες για να περασω django manouche.

Ενταξει δεν ειμαι ασχετος ενα ροοτ το εχω κανει απλα δεν αντεχω αλλο με την 2.3.4

 

Διαβασε τις οδηγιες του tool και τις οδηγιες μεσα στη rom που θες να περασεις .

 

Ουσιαστικα με το tool βαζεις cwm old/new bootloader και μετα μεσω του μενου του cwm περνας την rom .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε παιδια... Μετα την αναβαθμιση σε ics.. Βλεπω οτι εχω διαθεσημη μνημη ραμ 320mb (παραπανω ηταν με 2,3) και λεω διαθεσημη που με γραφει το task killer το οποιο αφαιρει αυτη που καταλαμβανει ics (192 δηλ) και μου δινει 320mb και απο αυτα τα 250 σιγουρα τα εξαντλω χωρις να κανω κατι...γιαυτο σερνετε το κινητο... Μηπως εκανα κατι λαθος? την περασα χερατα μονος και οχι με update την στιγμη που βγηκε... Ετσι ειναι σε ολους; Δηλ ειναι σαν να εχω ραμ 320..
iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε παιδια... Μετα την αναβαθμιση σε ics.. Βλεπω οτι εχω διαθεσημη μνημη ραμ 320mb (παραπανω ηταν με 2,3) και λεω διαθεσημη που με γραφει το task killer το οποιο αφαιρει αυτη που καταλαμβανει ics (192 δηλ) και μου δινει 320mb και απο αυτα τα 250 σιγουρα τα εξαντλω χωρις να κανω κατι...γιαυτο σερνετε το κινητο... Μηπως εκανα κατι λαθος? την περασα χερατα μονος και οχι με update την στιγμη που βγηκε... Ετσι ειναι σε ολους; Δηλ ειναι σαν να εχω ραμ 320..

 

Asta Να πάνε φιλαράκι... Και εγω που το κάνα αυτόματα χάλια μαυρα όσον αφορα τη μνήμη και ναι λογικά γι αυτο σέρνετε.

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα ενα 2x σε πολυ καλη κατασταση και φτηνο.

Αλλα διαβαζοντας εστω τα τελευταια ποσταρισματα δειχνει να ειναι απελπιστικο σαν συσκευη......

(εκτος και γραφονται απο ανθρωπους που θελουνε επιδοσεις s3!:lol: )

Tην γνωμη σας παρακαλω.Κατεχω πολυ καλα απο root και custom rom.

Oποτε παιζει μια rom πληρως λειτουργικη,τα παντα ολα,για να περαστει και το κινητο να περπαταει σωστα?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 4.0.4 Django Manouche X1.2 kernel 2.6.39.4_ KingOfBirds 0.2 oc14 και τρέχει χωρείς προβλήματα...! είχα βάλει την 4.0.4 Django Manouche X1.6 final και είχα πολλά προβλήματα, και ξανά γύρισα στην X1.2..! Τι να πω.....μάλλον μου έκατσε..!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 4.0.4 Django Manouche X1.2 kernel 2.6.39.4_ KingOfBirds 0.2 oc14 και τρέχει χωρείς προβλήματα...! είχα βάλει την 4.0.4 Django Manouche X1.6 final και είχα πολλά προβλήματα, και ξανά γύρισα στην X1.2..! Τι να πω.....μάλλον μου έκατσε..!;)

 

Μάριε δουλεύουν ραδιο και καμερα με τη ΡΟΜ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 4.0.4 Django Manouche X1.2 kernel 2.6.39.4_ KingOfBirds 0.2 oc14 και τρέχει χωρείς προβλήματα...! είχα βάλει την 4.0.4 Django Manouche X1.6 final και είχα πολλά προβλήματα, και ξανά γύρισα στην X1.2..! Τι να πω.....μάλλον μου έκατσε..!;)

 

Δεν το εχω παρει ακομα,ειναι για το βραδυ.

Δηλαδη με την γνησια ics σερνεται?ελεος για 2πυρινο.........

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μάριε δουλεύουν ραδιο και καμερα με τη ΡΟΜ?

 

Radio δεν έχω δοκιμάσει μιας που έχω χάσι τα ακουστικά..!!! η CAMERA ΣΚΙΖΕΙ...!!! ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

To πηρα το 2χ.Πολυ φτηνη η αγορα του και αψεγαδιαστο(μια μικροσκοπικη γραμμουλα σε μια γωνια του πλαστικου μονο)

φοραει 4.0.4 και δουλευει αψογα.Δεν ειναι rot και ετσι θα μεινει.

2 ωρες που το σκαλιζω-μαθαινω(μονιμα η οθονη ανοιχτη) η μπαταρια δεν κατεβηκε χοντρικα χοντρικα 10%.

Παρα το φορτωμα τρεχει σφαιρα οσο και την στιγμη που το πηρα αδειο!antutu me 30 εφαρμογες-παιχνιδια-πλοηγηση 8.534!

Υπαρχει hard θηκη που καλυπτει την πισω πλευρα?

ευχαριστω.

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς...Προσπάθησα να κάνω root στο κινητό με το tool του δικού μας spyko αλλά τα έκανα σαλάτα...

Πιο συγκεκριμένα έβαλα την 4.0.4 μαμά με έτοιμη την διαδικασία του root μέσα που την βρήκα από το xda.Mε το που τελειώσαν όλα και λέω τι καλά κοιτάω την μπαταρία και έδειχνε ποσοστό 999% :wacko:

Τρεμόπαιζε και η οθόνη και μετά που έκλεισε δεν ξανά άναψε!

Αντε λέω θα τα σβήσω όλα και θα βάλω το zip στην sd και θα το κάνω εγκατάσταση με το recovery που λέτε εσείς.

Και φυσικά έκανα πάλι τα ίδια...το κινητό ανάβει για λίγο μετά τρεμοπαίζει και η ένδειξη της μπαταρίας παραμένει στο 999% και μετά κλείνει και δεν ανοίγει ξανά....

Επειδή με τις αγγλικές οδηγίες δε τα πάω καλά αν μπορεί και έχει την διάθεση κάποιος ας μου πει πως να σβήσω ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο κινητό και να περάσω είτε την 4.0.4 είτε την 2.3(αν γίνεται μαμά και όχι μαγειρεμένες rom)

ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

To πηρα το 2χ.Πολυ φτηνη η αγορα του και αψεγαδιαστο(μια μικροσκοπικη γραμμουλα σε μια γωνια του πλαστικου μονο)

φοραει 4.0.4 και δουλευει αψογα.Δεν ειναι rot και ετσι θα μεινει.

2 ωρες που το σκαλιζω-μαθαινω(μονιμα η οθονη ανοιχτη) η μπαταρια δεν κατεβηκε χοντρικα χοντρικα 10%.

Παρα το φορτωμα τρεχει σφαιρα οσο και την στιγμη που το πηρα αδειο!antutu me 30 εφαρμογες-παιχνιδια-πλοηγηση 8.534!

Υπαρχει hard θηκη που καλυπτει την πισω πλευρα?

ευχαριστω.

 

τι διάολο, άλλο κινητό πήραμε εμείς;;; χαχα... φίλε μακάρι να παραμείνει έτσι, αλλά πολύ δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

τι διάολο, άλλο κινητό πήραμε εμείς;;; χαχα... φίλε μακάρι να παραμείνει έτσι, αλλά πολύ δύσκολο...

 

Tι θα αλλαξει στο μελλον,θα το σαμποταρει η samsung?Oπως ειναι σημερα θα ειναι και σε 15 μερες.

Το μονο που ειναι σπαστικο με καθε εκινηση αλλαζει η ωρα +2 ωρες,και η αργη προετοιμασια της καρτας sd.

Διορθωνονται?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...