Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ παιδια,αναστηθηκε το κινητο! :P

Tωρα δε ξερω ποια απο τις 2 καμερες να κρατησω γιατι εχω αυτη που εχει απο μονο του αλλα και αυτη που ειπε ο φιλος πιο πανω,στην αρχη η δευτερα μου εκανε κατι "μαγκιες" αλλα απο οτι φαινεται εστρωσε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

cm10.1 γιατι τη θεωρησα πιο ολοκληρωμενη.

 

είναι όντως πιο ολοκληρωμένη. Απλά η CM11 είναι πιο γρήγορη και έλεγα μήπως συγκρίναμε κανένα μικροπρόβλημα (κυρίως κάμερα)

 

Υπόψιν, η CM10.1 του TonyP, σε διάστημα πχ 6 μηνών, 4 με 5 φορές σε επανεκκίνηση που έκανα εγώ, έσβηνε όσες εφαρμογές μετέφερα στο sdcard partition. Πρέπει να συνέβαινε όταν σχεδόν γέμιζε το κινητό (δεν είμαι σίγουρος). Προσοχή όσοι έχετε τη συγκεκριμένη ROM για καλό και για κακό, είναι κρίμα κάθε φορά να περνάτε εφαρμογές, να καθαρίζετε, και μετά ξανα login, σετάρισμα κλπ.

Με τη CM11 που είμαι εδώ και κανα 2μηνο είμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για όσους έχετε την cm11.. τι bugs υπαρχουν? camera? bluetooth? wifi tethering? fm radio? δουλευουν κανονικα? συνίσταται να φύγω απο optix r5.5 (δεν έχω κανένα θέμα εδω και 2 μηνες περίπου...)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για όσους έχετε την cm11.. τι bugs υπαρχουν? camera? bluetooth? wifi tethering? fm radio? δουλευουν κανονικα? συνίσταται να φύγω απο optix r5.5 (δεν έχω κανένα θέμα εδω και 2 μηνες περίπου...)

 

Buggy:

Camera (image preview may be upside down)

 

Not working / other bugs:

WiFi tethering

Bluetooth calls???

 

Bugs not related to ROM:

Battery level is sometimes incorrect???

 

 

ραδιόφωνο λειτουργεί με εφαρμογή (Spirit FM) γιατί οι CM δεν έχουν προεγκατεστημένη εδώ και καιρό.

Η κάμερα είναι θέμα πυρήνα, θα λυθεί, αλλά από ότι βλέπω αργεί...

Σχετικά με το θέμα με την μπαταρία, όντως κάποιες φορές η τιμή "ανεβοκατεβαίνει" λίγο αλλά μετά από λίγο επανέρχεται. Στην αρχή δεν μου το έκανε καθόλου, τώρα τελευταία μου συμβαίνει.

 

Με Optix δεν ασχολήθηκα ποτέ, δεν ξέρω για να συγκρίνω. Αλλά είναι βασισμένη σε ICS οπότε θεωρητικά είναι πιο αργή. Όσες ROM είναι βασισμένες σε KitKat έχουν καλύτερη διαχείριση μνήμης (αυτός είναι ο λόγος που την επέλεξα). Γενικά πρέπει να δοκιμάσεις για να βγάλεις συμπέρασμα καθώς οι καθένας έχει διαφορετικές εφαρμογές και ρυθμίσεις (συγχρονισμούς κλπ)

Η τελευταία έκδοση CM11 του TonyP λειτουργεί με τον 3.χχ πυρήνα που είναι πολύ καλύτερος, απλά οι developers δεν τον έχουν βελτιστοποιήσει ακόμα. Ειδικά στο θέμα WiFi είναι διαφορά μέρα-νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως πολύ καλή η cm11 και όλα αυτά τα μπαγκς που έχει δεν τα χρησιμοποιώ έτσι κ αλλιώς.Η κάμερα αυτό με την ανάποδη εικόνα μπορεί να το κάνει μέχρι 3 φορές το πολυ αλλά μόλις βγω και ξαναμπώ εφαρμογή όλα καλά.

 

Το spirit fm me cm10.1 μου δούλευε αλλά τις προάλλες που το δοκίμασα με αυτήν που έχω τώρα cm11 δεν δούλευε.

Έχεις καμία ιδέα πως μπορεί να δουλέψει ξανά?

Link to comment
Share on other sites

σε μένα δουλεύει... δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και να το εγκαταστήσεις ξανά... Με τις ρυθμίσεις του δεν ασχολήθηκα, σπάνια ακούω ράδιο, αλλά ίσως δεν δουλεύει επειδή δεν το έχεις ρυθμίσει σωστά...

Κάτι πχ Settings>Audio>Method επέλεξε LG P990 κλπ... αλλά δεν ξέρω τι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

H free δεν δουλευει

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω σοβαρο προβλημα στα καλα καθουμενα με τη μπαταρια..

Εδω και αρκετα χρονια ηταν μια χαρα, και ξαφνικα εδω και 2-3 βδομαδες ειναι σε αθλια κατασταση, αλλα εντελως ξαφνικα, δεν ειναι κατι που εγινε σταδιακα. Πεφτει με ρυθμους 1% ανα λεπτο αν δεν ειναι το τηλ σε κατασταση αναμονης, και ειδικα οταν μπαινω στο wifi πεφτει για πλακα. Χτες το ειχα πληρως φορτισμενο, ανοιξα το wifi, πηγε σε χρονο dt στο 80% και μετα απο το 80 εδειξε οτι ειναι αδειο και εκλεισε. Νομιζω οτι δεν ειναι προβλημα μπαταριας, αλλα για καποιο λογο νομιζει οτι εχει λιγοτερη μπαταρια ή οτι αδειασε. Πως μπορω να το διορθωσω αυτο? Εχω καμια ελπιδα? Btw το τηλ μου δεν ειναι rout..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις αν κάτι κρατάει την μπαταρία ενεργή.

Wakelock detector app ή

Better battery stats app.

 

Αν όλα είναι καλά τότε δοκίμασε με άλλη μπαταρία.

Είναι πολύ φτηνές 2-3 ευρώ με φορτιστή.

 

Νομίζω η μπαταρία σου πρέπει να τα έχει παίξει και να θέλει αλλαγή :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, θα δοκιμασω το πρωτο app, παντως δεν εννοω οτι τρωει την μπαταρια οταν ειναι σβηστη η οθονη, αλλα οταν ειναι σε χρηση.

Πχ τωρα μπηκα wifi και στο play να κατεβασω αυτο το app και η μπαταρια επεσε 12% σε 10 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να φταίει η μπαταρία... θέλει ίσως calibration, αλλά αφού δεν είσαι root δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή που το κάνει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω σοβαρο προβλημα στα καλα καθουμενα με τη μπαταρια..

Εδω και αρκετα χρονια ηταν μια χαρα, και ξαφνικα εδω και 2-3 βδομαδες ειναι σε αθλια κατασταση, αλλα εντελως ξαφνικα, δεν ειναι κατι που εγινε σταδιακα. Πεφτει με ρυθμους 1% ανα λεπτο αν δεν ειναι το τηλ σε κατασταση αναμονης, και ειδικα οταν μπαινω στο wifi πεφτει για πλακα. Χτες το ειχα πληρως φορτισμενο, ανοιξα το wifi, πηγε σε χρονο dt στο 80% και μετα απο το 80 εδειξε οτι ειναι αδειο και εκλεισε. Νομιζω οτι δεν ειναι προβλημα μπαταριας, αλλα για καποιο λογο νομιζει οτι εχει λιγοτερη μπαταρια ή οτι αδειασε. Πως μπορω να το διορθωσω αυτο? Εχω καμια ελπιδα? Btw το τηλ μου δεν ειναι rout..

Τα ίδια έκανε και το δικό μου και έστρωσε με hard reset. Αν δεν σε ενοχλεί να ξαναπερνάς τις εφαρμογές, δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω calibration πιστευω οτι χρειαζεται. Αλλα αν δε γινεται ετσι απλα και θελει hard reset, τοτε καλυτερα να το ρουταρω κιολας ε... Τι τραβαμε στα γεραματα και δε ξερω κι απ'αυτα
Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να φταίει η μπαταρία... θέλει ίσως calibration, αλλά αφού δεν είσαι root δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή που το κάνει...

 

Κι εγω calibration πιστευω οτι χρειαζεται. Αλλα αν δε γινεται ετσι απλα και θελει hard reset, τοτε καλυτερα να το ρουταρω κιολας ε... Τι τραβαμε στα γεραματα και δε ξερω κι απ'αυτα

 

Το calibration είναι αστικός μύθος. Δεν υπάρχει στο android κάτι τέτοιο. Ολα μα όλα τα προγράμματα που υπόσχονται αυτό το πράγμα, το μόνο που κάνουν, είναι να σβήνουν ένα αρχείο με τα δεδομένα την μπαταρίας. Ενα αρχείο που σβήνεται κάθε φορά, ούτως ή άλλως, από το λειτουργικό κάθε φορά που γίνεται πλήρης φόρτιση.

Αυτά δεν είναι δικά μου λόγια, είναι απαντήσεις μηχανικών της Google σε αντίστοιχα ερωτήματα.

 

Αν έχει μείνει κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό που τρώει μπαταρία, ακόμα και ένα απλό restart θα το λύσει το πρόβλημα.

Αν όμως το πρόβλημα συνεχίσει, τότε είναι 100% κάποιο κακογραμμένο πρόγραμμα που έχει μπεί στο κινητό. Με τα προγράμματα "διαχείρισης" μνήμης κλπ να είναι τα πρώτα υποψήφια (τα πιο άχρηστα προγράμματα που έχουν βγεί....)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παντως δε βλεπω καποια εφαρμογη να ρουφαει μπαταρια απο τους μετρητες, ουτως ή αλλως εχω λιγες... Κι οπως ξαναειπα στο sleep mode δεν πεφτει, πχ απο το βραδυ που πεφτω για υπνο μεχρι τρο πρωι εχει πεσει ελαχιστα..

Πεφτει πολυ οταν ειναι ανοιχτη η οθονη, και σαν τσουληθρα οταν ειναι ανοιχτο και το wifi δε κραταει ουτε 1 ωρα... Μπορει αυτο να οφειλεται σε καποιο app και να μενει και κρυφο? Η battery health μου λεει good κατα τ'αλλα.. Τελικα τι προτεινετε να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ. Επισης οπως ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα πριν 3 μερες, ενω ηταν 95% περιπου, εβαλα wifi, αρχισε να πεφτει τρελα κι ενω ηταν γυρω στο 80, εκλεισε. Ημουν εξω και μετα προσπαθουσα να το ξανανοιξω, μετα απο προσπαθειες και αφου εβγαλα την μπαταρια και την ξαναεβαλα, και αφου οταν ανοιξε το κινητο και προλαβα και εκλεισα το wifi (στις 3-4 πρωτες προσπαθειες ξανακλεινε πριν προλαβω), μετα σταδιακα η μπαταρια εδειχνε να ανεβαινει, αρχικα 5%, μετα ανεωαινε ανεβαινε εως οτου εφτασε 30% περιπου, και επειτα απο χρηση ξαναεπεσε. Πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο, και τι μπορει να φταιει? Σιγουρα ειναι μυθος το calibration?

Link to comment
Share on other sites

Παντως δε βλεπω καποια εφαρμογη να ρουφαει μπαταρια απο τους μετρητες, ουτως ή αλλως εχω λιγες... Κι οπως ξαναειπα στο sleep mode δεν πεφτει, πχ απο το βραδυ που πεφτω για υπνο μεχρι τρο πρωι εχει πεσει ελαχιστα..

Πεφτει πολυ οταν ειναι ανοιχτη η οθονη, και σαν τσουληθρα οταν ειναι ανοιχτο και το wifi δε κραταει ουτε 1 ωρα... Μπορει αυτο να οφειλεται σε καποιο app και να μενει και κρυφο? Η battery health μου λεει good κατα τ'αλλα.. Τελικα τι προτεινετε να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ. Επισης οπως ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα πριν 3 μερες, ενω ηταν 95% περιπου, εβαλα wifi, αρχισε να πεφτει τρελα κι ενω ηταν γυρω στο 80, εκλεισε. Ημουν εξω και μετα προσπαθουσα να το ξανανοιξω, μετα απο προσπαθειες και αφου εβγαλα την μπαταρια και την ξαναεβαλα, και αφου οταν ανοιξε το κινητο και προλαβα και εκλεισα το wifi (στις 3-4 πρωτες προσπαθειες ξανακλεινε πριν προλαβω), μετα σταδιακα η μπαταρια εδειχνε να ανεβαινει, αρχικα 5%, μετα ανεωαινε ανεβαινε εως οτου εφτασε 30% περιπου, και επειτα απο χρηση ξαναεπεσε. Πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο, και τι μπορει να φταιει? Σιγουρα ειναι μυθος το calibration?

 

Αυτά που περιγράφεις μοιάζουν να δείχνουν ετοιμοθάνατη μπαταρία. Δοκίμασε με μία άλλη, δεν κοστίζουν πολύ 11-12 Ευρώ

Για το calibration είναι μύθος, διάβασε και το link που έδωσα πιο πάνω.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

[/color]ΥΓ. Επισης οπως ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα πριν 3 μερες, ενω ηταν 95% περιπου, εβαλα wifi, αρχισε να πεφτει τρελα κι ενω ηταν γυρω στο 80, εκλεισε. Ημουν εξω και μετα προσπαθουσα να το ξανανοιξω, μετα απο προσπαθειες και αφου εβγαλα την μπαταρια και την ξαναεβαλα, και αφου οταν ανοιξε το κινητο και προλαβα και εκλεισα το wifi (στις 3-4 πρωτες προσπαθειες ξανακλεινε πριν προλαβω), μετα σταδιακα η μπαταρια εδειχνε να ανεβαινει, αρχικα 5%, μετα ανεωαινε ανεβαινε εως οτου εφτασε 30% περιπου, και επειτα απο χρηση ξαναεπεσε. Πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο, και τι μπορει να φταιει? Σιγουρα ειναι μυθος το calibration?

 

ότι το calibration απλά σβήνει τα batterystats είναι αλήθεια, οπότε το λες και μύθο. Απλά ίσως διορθώσει κάτι.

 

Είμαι με CM11 του TonyP και η συγκεκριμένη ROM έχει κάτι παρόμοιο. Ο Pengus που έγραψε τον πυρήνα, λέει ότι είναι θέμα δικό του, και προτείνει να ΜΗΝ φορτίζεις το κινητό όταν είναι σβηστό τελείως (όχι γενικά, αν χρησιμοποιείς τον πυρήνα του). Αυτό γιατί ακόμα δεν "ανανεώνει" την μπαταρία όταν είναι σβηστό το κινητό.

Εχθές έκανα full wipe και πέρασα τα πάντα από την αρχή. Σήμερα περίμενα να φτάσει η μπαταρία στο 1% και άρχισα να τη φορτίζω στο αυτοκίνητο. Στην αρχή σέρφαρα ταυτόχρονα και ανέβαινε σχετικά αργά. Έφτασε 4%. Σβήνω την οθόνη/ wifi κλπ και το αφήνω δίπλα. Μετά από 15λεπτά την ανοίγω και βλέπω 10 % (κάτι τρέχει). Βγάζω το φορτιστή, σβήνω την οθόνη και το αφήνω κάνα 10λεπτο. Όταν την άναψα πάλι έδειχνε 36%.

 

Τα λέω αυτά γιατί με την προηγούμενη ROM που είχα πριν 3-4 μήνες (The ROM CM10 TonyP ) ήταν όλα ΟΚ. Θεωρώ αδύνατο να τα έφτυσε η μπαταρία έτσι ξαφνικά, θα μου έδειχνε σημάδια σιγά σιγά. Άρα είναι θέμα πυρήνα/ ρυθμίσεων (πχ σε αρχείο συστήματος, όχι εφαρμογών).

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Βασικα χτες εκανα αυτη τη μεθοδο

1. Let the phone battery run out of charge, wait until it turns off because of low battery.

2. Charge the phone fully without turning on your phone.

3. Once it is fully charged, turn it on and leave it untouched for 30 minutes.

4. Again plug in the charger and allow it to charge for another 30 minutes, don’t use it in between.

5. Once the battery is fully charged, unplug it and your battery is now calibrated.

 

και δεν ειδα διαφορα.. Σημερα κανω το εξης τεστ. Το φορτισα στο 100%, εβαλα το κινητο σε airplane mode και εβαλα απο τις ρυθμισεις η οθονη να μη σβηνει ποτε, ωστε να δω ποση ωρα θα κρατησει η μπαταρια μεχρι να σβησει. Κρατησε 95 λεπτα, εφτασε στο 15% και εκλεισε.

Δε το ειχα κανει ποτε με υγιη μπαταρια, κανονικα ποσο κραταει η μπαταρια με ανοιχτη οθονη? Σιγουρα αρκετα παραπανω υποθετω, ποσο ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να το τεσταρει και να μου πει με σχετικη σιγουρια... Γιατι λεω να παρω καινουρια μπαταρια, αλλα αν δεν ειναι αυτο και εχουμε τα ιδια, θα ειναι κριμα τα λεφτα..
Link to comment
Share on other sites

φίλε είπες είσαι με stock rom σωστά; και είδες ότι δεν φταίει κάποια εφαρμογή; (αυτό το βλέπεις πχ με το better battery stats ή το wakelock detector)

Αν ναι τότε μάλλον φταίει η μπαταρία σου... Και σε μένα κρατάει κάπου 2,5 ώρες με οθόνη, και είναι 2 χρονών μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...