Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου

 

Είμαι χρήστης του O2X εδώ και 2 σχεδόν χρόνια και απ την αρχή είχα προβλήματα, τα οποία είχα μοιραστεί μαζί σας. Τελευταία όμως η κατάσταση έχει πάψει να είναι υποφερτή...

 

επιγραμματικά μερικά προβλήματα

1. σβήνει μόνο του, χωρίς λόγο

2. αν το βάλω να φορτίσει έχοντάς το κλειδωμένο, τότε απλά...σβήνει! Πρέπει λοιπόν την ώρα που βάζω το βύσμα να έχω το νου μου, ακόμη κι αν απλά μετακινούμαι από οθόνη σε οθόνη...

3. αν βγω από δίκτυο WiFi και το αφήσω αναμμένο (το Wi-Fi) και αποπειρωθώ να μπω στο ιντερνετ, τότε χάνεται η μπαλα: δε μπορεί να συνδεθεί, απενεργοποιώ το WiFi και πάλι τίποτα. Πρέπει ή να το σβήσω ή να μπω σε λειτουργία πτήσης για λίγο, μπας και μπω στο ίντερνετ

4. καλά δε το συζητώ για 3G. ούτε για πλάκα! Έτσι και το ενεργοποιήσω και δεν έχει καλό σήμα, απλά δε μπορώ να κάνω καμια κλήση

5. Μπορεί να έχω μπαταρία 30% και ξαφνικά να μου χτυπάει ένδειξη χαμηλής στάθμης και το κινητό...σβήνει! το ανάβω πα΄λι και λειτουργεί κανονικά...

6. Το ICS και το αναδυόμενο μενού είναι καταστροφή. Το κινητό ξεκλειδώνει στην τσέπη για πλάκα, στέλνει μηνύματα, καλεί, γενικά κάνει ό,τι θέλει...

7. Το χειρότερο: είναι ΤΡΑΓΙΚΑ αργό. Το έχω αδειάσει απ όλες τις εφαρμογές πλέον (ένα REAL Football 2013 κατέβασα και σερνόταν, οπότε το ξήλωσα) κι όμως πάλι σέρνεται. Για να ανοίξει τη λειτουργία του φακού χρειάζεται 5 δεύτερα, άλλα τόσα για το viber, πολλές φορές δεν ανοίγει καν το μενού των κλήσεων...

8. Μιλώντας για κλήσεις, πολύ συχνά (τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα) αρνείται η οθόνη να ανάψει ή δεν υπακούει στο δάχτυλό μου κι έτσι δε μπορώ να λάβω κλήσεις...

 

Κι όλα αυτά από ένα κινητό που θεωρητικά είναι ακόμη σύγχρονο. Θα έκανα υπομονή με τα υπόλοιπα ελαττώματά του, αντιλαμβάνομαι οτι το ξεκλείδωμα δεν είναι θέμα του κινητού μόνο ,αλλά τα προβλη΄ματα χρήσης, το οτι αργεί, το οτι χάνω κλήσεις κτλ είναι απαράδεκτα! Μιλάμε για επαγγελματικό τηλέφωνο, άρα δε μπορώ να παίζω...έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα κινητό παλαιού τύπου και να κρατήσω το Ο2Χ με μια sim για τα email μου κτλ...

 

Η κατάσταση είναι πραγματικά απελπιστική. Ακόμη και το ξεκλέιδωμα παίρνει μερικά δευτερόλεπτα!

 

Για την ιστορία έχω πάνω custom rom (δεν έχω ιδέα από σπασμένες rom κτλ) Ρ99030a και 4,0,4

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω πριν το πετάξω;

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

Άμα βάλεις dmx την τελευταία έκδοση το κινητό πάει πολύ καλύτερα, καμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλοι μου

 

Είμαι χρήστης του O2X εδώ και 2 σχεδόν χρόνια και απ την αρχή είχα προβλήματα, τα οποία είχα μοιραστεί μαζί σας. Τελευταία όμως η κατάσταση έχει πάψει να είναι υποφερτή...

 

επιγραμματικά μερικά προβλήματα

1. σβήνει μόνο του, χωρίς λόγο

2. αν το βάλω να φορτίσει έχοντάς το κλειδωμένο, τότε απλά...σβήνει! Πρέπει λοιπόν την ώρα που βάζω το βύσμα να έχω το νου μου, ακόμη κι αν απλά μετακινούμαι από οθόνη σε οθόνη...

3. αν βγω από δίκτυο WiFi και το αφήσω αναμμένο (το Wi-Fi) και αποπειρωθώ να μπω στο ιντερνετ, τότε χάνεται η μπαλα: δε μπορεί να συνδεθεί, απενεργοποιώ το WiFi και πάλι τίποτα. Πρέπει ή να το σβήσω ή να μπω σε λειτουργία πτήσης για λίγο, μπας και μπω στο ίντερνετ

4. καλά δε το συζητώ για 3G. ούτε για πλάκα! Έτσι και το ενεργοποιήσω και δεν έχει καλό σήμα, απλά δε μπορώ να κάνω καμια κλήση

5. Μπορεί να έχω μπαταρία 30% και ξαφνικά να μου χτυπάει ένδειξη χαμηλής στάθμης και το κινητό...σβήνει! το ανάβω πα΄λι και λειτουργεί κανονικά...

6. Το ICS και το αναδυόμενο μενού είναι καταστροφή. Το κινητό ξεκλειδώνει στην τσέπη για πλάκα, στέλνει μηνύματα, καλεί, γενικά κάνει ό,τι θέλει...

7. Το χειρότερο: είναι ΤΡΑΓΙΚΑ αργό. Το έχω αδειάσει απ όλες τις εφαρμογές πλέον (ένα REAL Football 2013 κατέβασα και σερνόταν, οπότε το ξήλωσα) κι όμως πάλι σέρνεται. Για να ανοίξει τη λειτουργία του φακού χρειάζεται 5 δεύτερα, άλλα τόσα για το viber, πολλές φορές δεν ανοίγει καν το μενού των κλήσεων...

8. Μιλώντας για κλήσεις, πολύ συχνά (τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα) αρνείται η οθόνη να ανάψει ή δεν υπακούει στο δάχτυλό μου κι έτσι δε μπορώ να λάβω κλήσεις...

 

Κι όλα αυτά από ένα κινητό που θεωρητικά είναι ακόμη σύγχρονο. Θα έκανα υπομονή με τα υπόλοιπα ελαττώματά του, αντιλαμβάνομαι οτι το ξεκλείδωμα δεν είναι θέμα του κινητού μόνο ,αλλά τα προβλη΄ματα χρήσης, το οτι αργεί, το οτι χάνω κλήσεις κτλ είναι απαράδεκτα! Μιλάμε για επαγγελματικό τηλέφωνο, άρα δε μπορώ να παίζω...έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα κινητό παλαιού τύπου και να κρατήσω το Ο2Χ με μια sim για τα email μου κτλ...

 

Η κατάσταση είναι πραγματικά απελπιστική. Ακόμη και το ξεκλέιδωμα παίρνει μερικά δευτερόλεπτα!

 

Για την ιστορία έχω πάνω custom rom (δεν έχω ιδέα από σπασμένες rom κτλ) Ρ99030a και 4,0,4

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω πριν το πετάξω;

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

Πάρε άλλο τηλέφωνο! :banghead:

 

Το 2Χ είναι ίσως το χειρότερο (πρώην) high end κινητό που έχει βγει ποτέ. Το κράτησα με τα χίλια ζόρια σαν πρώτο τηλέφωνο ένα χρόνο, πριν το αλλάξω με το SIII. Απορώ πως άντεξα τόσο. Είχα δοκιμάσει ότι ROM είχε βγει. Θα έχει φάει πανω από 100 φλασαρισματα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε άλλο τηλέφωνο! :banghead:

 

Το 2Χ είναι ίσως το χειρότερο (πρώην) high end κινητό που έχει βγει ποτέ. Το κράτησα με τα χίλια ζόρια σαν πρώτο τηλέφωνο ένα χρόνο, πριν το αλλάξω με το SIII. Απορώ πως άντεξα τόσο. Είχα δοκιμάσει ότι ROM είχε βγει. Θα έχει φάει πανω από 100 φλασαρισματα.

 

Έχεις ένα δίκιο γιατί και εμένα μου έβγαλε την πίστη για να φτάσει εδώ που είναι τώρα που είναι σχεδόν μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε άλλο τηλέφωνο! :banghead:

 

Το 2Χ είναι ίσως το χειρότερο (πρώην) high end κινητό που έχει βγει ποτέ. Το κράτησα με τα χίλια ζόρια σαν πρώτο τηλέφωνο ένα χρόνο, πριν το αλλάξω με το SIII. Απορώ πως άντεξα τόσο. Είχα δοκιμάσει ότι ROM είχε βγει. Θα έχει φάει πανω από 100 φλασαρισματα.

 

Ισχύει 100%...Πηγά σε nexus 4 και πραγματικα ηρεμησα...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει 100%...Πηγά σε nexus 4 και πραγματικα ηρεμησα...

 

Αχ διακαής πωθος αυτό το nexus 4 κουκλι και σφαίρα...

Μετα την εμπειρία με το 2x αυτό που ξέρω είναι πως το επόμενο μου θα είναι nexus στάνταρ..

 

Κατα τα αλλά η dmx δεν μου άφησε και καποια φοβερή εντύπωση.Μακράν η ποιο smooth είναι η 04 του tonyp όλα πολύ καλά αλλά χωρίς ραδιόφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Αχ διακαής πωθος αυτό το nexus 4 κουκλι και σφαίρα...

Μετα την εμπειρία με το 2x αυτό που ξέρω είναι πως το επόμενο μου θα είναι nexus στάνταρ..

 

Κατα τα αλλά η dmx δεν μου άφησε και καποια φοβερή εντύπωση.Μακράν η ποιο smooth είναι η 04 του tonyp όλα πολύ καλά αλλά χωρίς ραδιόφωνο...

 

απο καμερα τι λεει??

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ νομίζω πως η T-Build 4 του tonyP είναι πραγματικά ό,τι πρέπει.... Μαζί με greenify το κινητό είναι σχετικά γρήγορο. Nexus δεν θα γίνει ποτέ με 375 MB RAM στην ουσία, μην ζητάμε και παπάδες από αυτή τη συσκευή. Αλλά νομίζω χωρίς πολλές εφαρμογές που λέει ο φίλος πιο πάνω, δεν υπάρχει ΚΑΝ λόγος να το αντικαταστήσει κανείς. Οπότε ασυζητητί, ξεχάστε και DMX, δοκιμάστε T-Build 04 + Greenify.

[Υπόψιν, ραδιόφωνο δεν έχει - νομίζω βάζεις έφαρμογή από το Playstore όμως και ΟΚ, και η κάμερα είναι νορμάλ, όχι κ τέλεια, αλλά βγαίνουν ήδη πολλά mods... ]

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες!

 

Δυστυχώς λόγω σχολής και δουλειάς δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω την εξέλιξη των ρομ και έχω μείνει στην paranoid 2,6-13-tonyp, έχοντας μερικά προβληματάκια.

 

Μιάς και το κινητό θα περάσει στα χέρια του πατέρα μου θέλω κάτι απλά σταθερό, και με καλή μπαταρία για απλή λειτουργία, κάνα τηλέφωνο, κάνα 10λεπτο ίντερνετ κτλ.

 

Κάποια δοκιμασμένη πρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω πρεπει να εκανα πατατα και ρωρα το κινητο κολαει στο σημα lg και δεν ανοιγει. Εκανα root κανονικα εβαλα και το recovery και κατεβασα μια rom να την βαλω εκανα factory reset cache kai particion και μετα κολησε.τωρα εχει κολησει στο σημα και τιποτα.εκανα και hard reset αλλα τιποτα. Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω πρεπει να εκανα πατατα και ρωρα το κινητο κολαει στο σημα lg και δεν ανοιγει. Εκανα root κανονικα εβαλα και το recovery και κατεβασα μια rom να την βαλω εκανα factory reset cache kai particion και μετα κολησε.τωρα εχει κολησει στο σημα και τιποτα.εκανα και hard reset αλλα τιποτα. Καμια ιδεα;

 

Τη Ρομ τη φλασαρες;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα tonyp build 04 oldbl. Έχω ένα θεματάκι και δεν ξέρω εαν το έχει αντιμετωπίσει άλλος. Έχω το δίκτυο only 2g και κανα 2 φορές μέσα σε 2 ημέρες το έχω βρεί εκτός δικτύου παρόλο που δείχνει για παράδειγμα 3 μπάρες σήμα. Το καταλαβαίνω μόνο όταν πάω εγω να κάνω κλήση και δεν κάνει. Την ίδια στιγμή δεν μπορούν να με καλέσουν. Για να επανέλθει κάνω reboot. Σήμερα έβαλα το 3g για δοκιμή. Εαν ξέρει κάποιος κάτι για αυτό το bug ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.
http://eppforum.cretaforce.net/TOM-F/F43001.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες!

 

Δυστυχώς λόγω σχολής και δουλειάς δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω την εξέλιξη των ρομ και έχω μείνει στην paranoid 2,6-13-tonyp, έχοντας μερικά προβληματάκια.

 

Μιάς και το κινητό θα περάσει στα χέρια του πατέρα μου θέλω κάτι απλά σταθερό, και με καλή μπαταρία για απλή λειτουργία, κάνα τηλέφωνο, κάνα 10λεπτο ίντερνετ κτλ.

 

Κάποια δοκιμασμένη πρόταση ?

 

Αυτη ακριβως που εχεις . Με τον kowalski kernel 125 ειναι οτι πιο σταθερο και καλυτερο ειχα ποτε (σχεδον 2 μερες μπαταρια)

 

Αμα εχεις θεματα (γιατι ειχα και εγω) κανε full wipe και περνα τις εφαρμογες που θες μια μια (επανεφερε δεδομενα μονο σε οσες πραγματικα χρειαζεται ) και θα ειναι τελεια .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Να πας από το recovery και να κανείς εγκατάσταση τη Ρομ από το zip της..

 

Δεν μπορω να μπω σε recovery φξλε μου παταω το power+down και τιποτα ενφανιζεται το σημα της lg και κολαει εκει

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η tonyp build 04. Γρήγορη και χωρίς πολλά προβλήματα. Ειδικα εαν εχεις 4 μπαταρίες για να βγάλεις τη μέρα ή εαν θες το κινητο να το εχεις μονο για το σπιτι σε μια πριζα είναι η καλυτερη!
Link to comment
Share on other sites

DMX 1.6.5 & KoB 0.7 και καθάρισες...

Θα δυσκολευτώ πάρα πολύ για να αλλάξω rom.

Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα!

Εντυπώσεις από άλλους για τις νέες rom που έχουν βγεί;

Tony P rom

Pengus Rom κλπ

Link to comment
Share on other sites

DMX 1.6.5 & KoB 0.7 και καθάρισες...

Θα δυσκολευτώ πάρα πολύ για να αλλάξω rom.

Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα!

Εντυπώσεις από άλλους για τις νέες rom που έχουν βγεί;

Tony P rom

Pengus Rom κλπ

 

Καλά και με όσες DMX δοκίμασα είχα τα προβληματάκια μου. Με όλες είχα τυχαίες επανεκιννήσεις χωρίς προφανή αιτία, μέχρι που εβαλα το κινητό να ανοίγει χωρίς pin για να ησυχάσω. Του tony p νομίζω είναι πιο smooth αλλά καταναλώνει τη μπαταρία αβέρτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά και με όσες DMX δοκίμασα είχα τα προβληματάκια μου. Με όλες είχα τυχαίες επανεκιννήσεις χωρίς προφανή αιτία, μέχρι που εβαλα το κινητό να ανοίγει χωρίς pin για να ησυχάσω. Του tony p νομίζω είναι πιο smooth αλλά καταναλώνει τη μπαταρία αβέρτα.

 

Με τον συνδυασμό του mpoumpis106 δεν είχα ποτέ επανεκκίνηση από μόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια?

Έχω djanco manouche ics και θέλω να βαλω jb από cm

Μπορώ με cwm η πρέπει να περάσω κάτι άλλο?

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια?

Έχω djanco manouche ics και θέλω να βαλω jb από cm

Μπορώ με cwm η πρέπει να περάσω κάτι άλλο?

 

Νομίζω θέλει την τελευταία έκδοση της cwm ή αλλιώς TWRP. Αλλά αν βάλεις cm πάρε και μια δεύτερη μπαταρία για να βγάζεις τη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Με ποια έκδοση θα βγάζει μέρα χωρίς πολλά κολληματα?

Από χρήση σχεδόν καθόλου τηλέφωνα αλλά αρκετό ίντερνετ και φωτογραφίες

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Με ποια έκδοση θα βγάζει μέρα χωρίς πολλά κολληματα?

Από χρήση σχεδόν καθόλου τηλέφωνα αλλά αρκετό ίντερνετ και φωτογραφίες

 

Βάλε DMX 1.6.5 & KoB 0.7 που είναι βασισμένη πάνω στη μαμά rom. Είναι αρκετά smooth και κάνει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας από όσες έχω δοκιμάσει. PA και tonyp t-build είναι πιο ομορφές και smooth από DMX 1.6.5 αλλά ρουφάνε τη μπαταρία με μπουρί σόμπας!

Από τις 2 jb νομίζω καλύτερη διαχείριση ενέργειας έχει η t-build 04 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265329), αλλά μέρα δε θα βγάλεις!

Edited by kdami4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...