Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν το έχεις πλήρως φορτίσει και το αφήσεις το βράδυ μέχρι το πρωί τι ποσοστό% περίπου χάνει;

 

Από 3% εως και 10% ανάλογα, αν είναι κανένα πρόγραμμα που δουλεύει στο παρασκήνιο που δεν το έχω πάρει χαμπάρι τότε τρώει και 30%...!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μάλλον έχει θέμα η συσκευή γιατί κάποια στιγμή το απόγευμα ενώ το είχα από clean install πήγα να το ξεκλειδώσω για να κοιτάξω κάτι και δεν ανταποκρινόταν να ανοίξει η οθόνη.Πάτησα παρατεταμένα το κουμπί αφού λέω έχει κλείσει αλλά και πάλι τπτ,ώσπου έβγαλα την μπαταρία και την ξαναέβαλα και λειτουργεί και πάλι.Τελευταία ευκαιρία του θα είναι σήμερα να το αφήσω όλο το βράδυ για να δω αν το πρωί θα έχει κλείσει :lol:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που άνοιξα το κινητό και συνδέθηκα στο ίντερνετ και όταν ανοίγω το play store ή το YouTube μου γράφει πρόβλημα συνδεσης, ενώ το tapatalk λειτουργεί μια χαρά...τι φταίει; Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

δοκιμάστε την T-build CM10.1 να βρείτε την υγειά σας! Θυμίζει εποχές Temasek λέμε!!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265329

 

Παλιός ή νέος bootloader;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και για τους δύο bootloaders. Στο thread, πήγαινε στο Downloads, και πάτα "click to show contents", θα φανούν τα δύο λινκ. Η ROM έχει ενσωματωμένα τα "tiny google apps" (ας πουμε minimum έκδοση), αν θέλεις τα full google apps πρέπει να φλασάρεις μετά τη ROM τα Gapps που σου προτείνει αποκλειστικά πιο κάτω (είναι μια "πειραγμένη" έκδοσή τους για να είναι συμβατή με τον επεξεργαστή του O2X) - δες και στα Instructions πιο κάτω ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα O2X που δεν χρησιμοποιώ προσωπικά πλέον.

Αυτή τη στιγμή δουλεύει με stock ICS και δεδομένου ότι ο χρήστης δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικός όλα είναι καλά. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι η ενσωματωμένη λειτουργία "call filter" που έχει στις επιλογές του dialer: Όποτε πας να προσθέσεις αριθμούς στη λίστα, πεθαίνει ο dialer (com.android.phone has stopped working).

 

Θα μπορούσα να κάνω μια προσπάθεια να κάνω μια νέα εγκατάσταση stock ICS, αλλά σκεφτόμουν και DjangoManouche που κατά κοινή ομολογία είναι η καλύτερη custom που κυκλοφορεί για το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή.

Θέλω όμως να είμαι σαφής: Δεν ενδιαφέρομαι για features ή παραμετροποίηση: Βασικός σκοπός μου είναι να λυθεί το μικρό θέμα που έχει και σε καθημερινή χρήση για απλούς χρήστες να είναι λειτουργικό.

Η τρίτη επιλογή είναι απλά να βάλω μια τρίτη εφαρμογή για φιλτράρισμα κλήσεων, αλλά με χαλάει ότι υπάρχει κάτι στο τηλέφωνο που δεν δουλεύει!

 

Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να αποχαιρετήσω όλους τους φίλους εδώ μέσα κατόχους του LG optimus 2X καθώς από σήμερα παίζω με το νέο μου HTC One. Είμαι κάτοχος του 2x από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα και οφείλω να αναγνωρίσω ότι τόσο εδώ, όσο και στο xda βρήκα όλες αυτές τις πληροφορίες που με έκαναν να το διατηρήσω στην κατοχή μου για τόσο καιρό.

Εις το επανιδείν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και για τους δύο bootloaders. Στο thread, πήγαινε στο Downloads, και πάτα "click to show contents", θα φανούν τα δύο λινκ. Η ROM έχει ενσωματωμένα τα "tiny google apps" (ας πουμε minimum έκδοση), αν θέλεις τα full google apps πρέπει να φλασάρεις μετά τη ROM τα Gapps που σου προτείνει αποκλειστικά πιο κάτω (είναι μια "πειραγμένη" έκδοσή τους για να είναι συμβατή με τον επεξεργαστή του O2X) - δες και στα Instructions πιο κάτω ;)

Εχώ κάποιο λόγο να μην είμαι ευχαριστημένος με τα "tiny gapps";

Δεν θα μου δώσει το Play Store όσα μου λείπουν; Πχ. Google Now, το νέο Hangouts, κλπ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα O2X που δεν χρησιμοποιώ προσωπικά πλέον.

Αυτή τη στιγμή δουλεύει με stock ICS και δεδομένου ότι ο χρήστης δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικός όλα είναι καλά. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι η ενσωματωμένη λειτουργία "call filter" που έχει στις επιλογές του dialer: Όποτε πας να προσθέσεις αριθμούς στη λίστα, πεθαίνει ο dialer (com.android.phone has stopped working).

 

Θα μπορούσα να κάνω μια προσπάθεια να κάνω μια νέα εγκατάσταση stock ICS, αλλά σκεφτόμουν και DjangoManouche που κατά κοινή ομολογία είναι η καλύτερη custom που κυκλοφορεί για το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή.

Θέλω όμως να είμαι σαφής: Δεν ενδιαφέρομαι για features ή παραμετροποίηση: Βασικός σκοπός μου είναι να λυθεί το μικρό θέμα που έχει και σε καθημερινή χρήση για απλούς χρήστες να είναι λειτουργικό.

Η τρίτη επιλογή είναι απλά να βάλω μια τρίτη εφαρμογή για φιλτράρισμα κλήσεων, αλλά με χαλάει ότι υπάρχει κάτι στο τηλέφωνο που δεν δουλεύει!

 

Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας.

 

φίλε για το πρόβλημα που λες δεν γνωρίζω κάτι, απλά θέλω να σου πω με την ευκαιρία ότι κατά την άποψή μου η Django Manouche είναι η τρίτη καλύτερη :P (ίσως είναι η καλύτερη από τις custom ICS) με πρώτη την T-Build του TonyP

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265329

(έχει ένα θεματάκι με την μπαταρία αλλά όπου να'ναι θα ανεβεί νέα έκδοση με νέο driver για τη μπαταρία)

Δεύτερη καλύτερη για μένα η Paranoid Android 2.6 (πάλι του TonyP - μας έχει σώσει ο τύπος)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2097807

Βέβαια η T-Build είναι βασισμένη σε 4.2.2 (!) και η Paranoid Android σε 4.1.2. Απλά ενημερώνω! Δεν ξέρω αν σ'αυτές δεν υπάρχει το πρόβλημα που λες!

 

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να αποχαιρετήσω όλους τους φίλους εδώ μέσα κατόχους του LG optimus 2X καθώς από σήμερα παίζω με το νέο μου HTC One. Είμαι κάτοχος του 2x από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα και οφείλω να αναγνωρίσω ότι τόσο εδώ, όσο και στο xda βρήκα όλες αυτές τις πληροφορίες που με έκαναν να το διατηρήσω στην κατοχή μου για τόσο καιρό.

Εις το επανιδείν.

Πράγματι η κοινότητα του O2x αποδείχθηκε αρκετά μεγάλη... και εδώ, και στο xda :cool: Με 'γεια το νέο κινητό λοιπόν!! Εύχομαι να μην έχεις κανένα πρόβλημα σαν αυτά του γερόλυκού μας!! :X

 

Εχώ κάποιο λόγο να μην είμαι ευχαριστημένος με τα "tiny gapps";

Δεν θα μου δώσει το Play Store όσα μου λείπουν; Πχ. Google Now, το νέο Hangouts, κλπ.

Ακριβώς, μπορείς να κατεβάσεις μετά ό,τι θέλεις. Δεν υπάρχει λόγος να φλασάρεις τα full gapps βασικά (ειδικά το Google Now λαγκάρει το κινητό μας λίγο λόγω έλλειψης μνήμης), απλά έτσι αποφάσισε ο δημιουργός της ROM για να είναι πιο "αεράτο" ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε για το πρόβλημα που λες δεν γνωρίζω κάτι, απλά θέλω να σου πω με την ευκαιρία ότι κατά την άποψή μου η Django Manouche είναι η τρίτη καλύτερη :P (ίσως είναι η καλύτερη από τις custom ICS) με πρώτη την T-Build του TonyP

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265329

(έχει ένα θεματάκι με την μπαταρία αλλά όπου να'ναι θα ανεβεί νέα έκδοση με νέο driver για τη μπαταρία)

Δεύτερη καλύτερη για μένα η Paranoid Android 2.6 (πάλι του TonyP - μας έχει σώσει ο τύπος)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2097807

Βέβαια η T-Build είναι βασισμένη σε 4.2.2 (!) και η Paranoid Android σε 4.1.2. Απλά ενημερώνω! Δεν ξέρω αν σ'αυτές δεν υπάρχει το πρόβλημα που λες!

 

 

Πράγματι η κοινότητα του O2x αποδείχθηκε αρκετά μεγάλη... και εδώ, και στο xda :cool: Με 'γεια το νέο κινητό λοιπόν!! Εύχομαι να μην έχεις κανένα πρόβλημα σαν αυτά του γερόλυκού μας!! :X

 

 

Ακριβώς, μπορείς να κατεβάσεις μετά ό,τι θέλεις. Δεν υπάρχει λόγος να φλασάρεις τα full gapps βασικά (ειδικά το Google Now λαγκάρει το κινητό μας λίγο λόγω έλλειψης μνήμης), απλά έτσι αποφάσισε ο δημιουργός της ROM για να είναι πιο "αεράτο" ;)

Από θέμα αυτονομίας τι προτείνεις από τις 3;;Είμαι με paranoid τώρα και γενικά φαίνεται πολύ καλό σύνολο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα αυτονομίας τι προτείνεις από τις 3;;Είμαι με paranoid τώρα και γενικά φαίνεται πολύ καλό σύνολο :cool:

 

νομίζω η Django Manouche είναι η καλύτερη... Αλλά έχει άλλα "κουλά" (τυχαίες επανεκκινήσεις, πρόβλημα με viber, άνοιγε μόνη της η οθόνη κλπ) και lagάρει περισσότερο... Οπότε καλύτερα να φορτίζεις το κινητό 4 ώρες νωρίτερα παρά να σε εκνευρίζει κάθε φορά που το ξεκλειδώνεις... Εξάλλου, πιο σφαιρικά αν το δεις, έτσι κι αλλιώς μια φορά τη μέρα θα το φορτίσεις, είτε έχεις 10% είτε 25% το ίδιο δεν είναι; (γενικά μιλάω)

Μετά νομίζω πάει η Paranoid και μετά η T-Build. Αλλά για την τελευταία, όπως λένε, ο Pengus γράφει νέο driver για τη μπαταρία που θα μπει στον επόμενο Kowalski kernel, και θα πάει καλύτερα. Επίσης τονίζουν εκεί τα παιδιά ότι όταν φλασάρεις νέα ROM πρέπει να κάνει 3-4 κύκλους φόρτισης για να πιάσει καλύτερη απόδοση. Οπότε όταν δοκιμάζουμε νέα ROM την αφήνουμε λίγες μέρες για να κρίνουμε από άποψη μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω η Django Manouche είναι η καλύτερη... Αλλά έχει άλλα "κουλά" (τυχαίες επανεκκινήσεις, πρόβλημα με viber, άνοιγε μόνη της η οθόνη κλπ) και lagάρει περισσότερο... Οπότε καλύτερα να φορτίζεις το κινητό 4 ώρες νωρίτερα παρά να σε εκνευρίζει κάθε φορά που το ξεκλειδώνεις... Εξάλλου, πιο σφαιρικά αν το δεις, έτσι κι αλλιώς μια φορά τη μέρα θα το φορτίσεις, είτε έχεις 10% είτε 25% το ίδιο δεν είναι; (γενικά μιλάω)

Μετά νομίζω πάει η Paranoid και μετά η T-Build. Αλλά για την τελευταία, όπως λένε, ο Pengus γράφει νέο driver για τη μπαταρία που θα μπει στον επόμενο Kowalski kernel, και θα πάει καλύτερα. Επίσης τονίζουν εκεί τα παιδιά ότι όταν φλασάρεις νέα ROM πρέπει να κάνει 3-4 κύκλους φόρτισης για να πιάσει καλύτερη απόδοση. Οπότε όταν δοκιμάζουμε νέα ROM την αφήνουμε λίγες μέρες για να κρίνουμε από άποψη μπαταρίας.

Συμφωνώ απόλυτα......η manouche είχε καλή αυτονομία και γενικά ήταν πολύ γρήγορη αλλά σε εμένα τουλάχιστον έκλεινε την συσκευή και μετά για να ανοιξει πάλι έπρεπε να βγαζω την μπαταρία.Πήγα σε paranoid τώρα γιατί την χρησιμοποιούσα γενικά και στο galaxy nexus που είχα και ήμουν ευχαριστημένος.Γρήγορη και αυτή το μόνο που παρατηρώ είναι ότι τα χρειάζεται στο market όταν κατεβάζω κάτι κολλάει το σύμπαν αλλά φαντάζομαι όλες έτσι είναι.Θα κρατήσω backup και θα δοκιμάσω και την τ-build που λες:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μπορείς να κατεβάσεις μετά ό,τι θέλεις. Δεν υπάρχει λόγος να φλασάρεις τα full gapps βασικά (ειδικά το Google Now λαγκάρει το κινητό μας λίγο λόγω έλλειψης μνήμης), απλά έτσι αποφάσισε ο δημιουργός της ROM για να είναι πιο "αεράτο" ;)

Πιο αεράτο είναι αν το αφήσεις με τα tiny ή αν φλασαρεις τα full;

 

Ενώ αυτό που καταλαβαίνω από το post σου (και λέει η λογική) είναι ότι με τα tiny gapps πάει αερατα, στο τέλος λες ότι ο tonyp αποφάσισε να δώσει τα full gapps για να πάει πιο αερατα. Η διαβάζω λάθος;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιο αεράτο είναι αν το αφήσεις με τα tiny ή αν φλασαρεις τα full;

 

Ενώ αυτό που καταλαβαίνω από το post σου (και λέει η λογική) είναι ότι με τα tiny gapps πάει αερατα, στο τέλος λες ότι ο tonyp αποφάσισε να δώσει τα full gapps για να πάει πιο αερατα. Η διαβάζω λάθος;

πιο αεράτο είναι με τα tiny gapps, σωστά κατάλαβες. Εννοούσα αποφάσισε να μην βάλει τα full gapps στη ROM του. Βασικά από ότι διάβασα, τα gapps για Android 4.2.2 κανονικά δεν είναι συμβατά με τον Tegra του Optimus 2x. Οπότε τα τροποποίησε (αφαίρεσε τις neon εντολές στον κώδικα αν κατάλαβα καλά - "non-neon gapps") και τα προσφέρει ως flashable zip. Μην ανησυχείς, κι εγώ έτσι έστησα το κινητό, φλάσαρα τη ROM μόνο και μετά ότι χρειάστηκα (maps, gmail, google search, youtube) τα κατέβασα από το playstore. Δεν υπάρχει κανένα θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Άψογα, thanks.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε root σε μαμισια έκδοση 4.0.4 αρθ. κατασκ. (ΙΜΜ76L.LG-P990-P99030a.1211302332) Κανενε λινκ παρακαλώ..!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε root σε μαμισια έκδοση 4.0.4 αρθ. κατασκ. (ΙΜΜ76L.LG-P990-P99030a.1211302332) Κανενε λινκ παρακαλώ..!!!

 

o.k. με All-In-One Toolkit;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

πως κανω ρουτ σε στοκ 4.0.4?

 

το γράφω ακριβώς απο πάνω .......... με All-In-One Toolkit http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020737

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...και νομιζα οτι ημουν ο μονος που ελιωνε το 2x στις rom....:lol::lol::lol:

Μετα απο ΑΡΚΕΤΑ flash σε ics αλλα και σε jelly, κατεληξα στην django ics και στην tonyp build3 (η τελευταια που εχει βγαλει)

Μου αρεσει ΠΟΛΥ περισσοτερο του tonyp ΑΛΛΑ:

 

1) Η καμερα (μιλαμε παντα για την μαμα jellybean camera) κολλαει μολις τραβηξεις μερικες φωτο (μεχρι και restart κανει το τηλεφωνο). Σε βιντεο αξιζει μονο να τραβας 720p με 29 fps.

Το βιντεο του και οι φωτο ειναι αξιοπρεπεστατες ΑΛΛΑ δεν δουλευει σωστα...ΑΥτος ειναι ενας λογος που δεν μπορω να την εχω πανω στο κινητο μιας και την χρησιμοποιω πολυ και δεν με παιρνει να κολλαει.

Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα οτι φταιει ο kernel του Pengus γιατι αν βαλετε αλλη εκδοση jelly Π.χ. temasek build v65 που φοραει αλλον κερνελ, η καμερα δουλευει αψογα αλλα η rom δεν ειναι τοσο γρηγορη οσο του tonyp και ΔΕΝ δουλευει καθολου σωστα το gps.

Camera ics+ σε jellybean για βιντεο απλα δεν κανει.

 

2) Η εκδοση του django ειναι μια χαρα ολα δουλευουν σωστα και με το mod για autofocus, περνατε μεσα την ics+ apo to market και τραβατε βιντεο 1080p στα 24fps και bitrate 34000 η 17500.

Αλλα...την smooth αισθηση που εχει η jelly tou tonyp δεν την εχει με τιποτα...

Εχω κολλησει λοιπον και δεν ξερω τι να κανω...

εχω δοκιμασει ολες του tonyp, του Pengus την τελευταια look ma no hands (παει σφαιρα ισως η γρηγοροτερη), την Pacman, paranoid, temasek, thrust, και αλλες που ουτε καν θυμαμαι....

Τα φωτα σας αν εςχετε συναντησει κατι παρομοιο...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...