Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου το πήγα στην θεσσαλονίκη και μου το έκαναν σε 20 λεπτά μέσα.

Ήταν μέσα στην εγγυηση το άφησα και σε 20 λεπτα με πήραν τηλ να περάσω να το πάρω έτοιμο.

 

Σε ποια διευθυνση το πηγες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η διευθυνση ειναι Σαλαμίνος δεν θημάμαι πόσο αλλά ειναι στην αρχή απο τσιμισκή μερια (κατεβαινοντας προς παραλια στο δεξι σου χερι η πρωτη πολυκατοικια διπλα σε ενα γωνιακο ξενοδοχειο).

Το τηλ ειναι 2310 555143 και η εταιρια λέγεται Microtech

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια όσο το δυνατόν πιο γρήγορα παιδια.

Μού φερε η μέλουσα σύζυγος δώρο ένα μπακατελ 991D, εγώ είχα παλαιότερα το galaxy s2, μόλις το είδα άρχισαν οι ταχυκαρδίες κτλ λεω κατευθείαν παει για αλλαγή.

Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν θέλω να χωσω πολλά χρήματα για κάτι καλύτερο, ξαφνικά και μετα απο πλοήγηση στο πλαίσιο απο οπου μου πήρε και το δωρο βρήκα το nexus s σε πολύ καλή τιμή, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόση μνήμη έχει για εφαρμογες και πόσες περίπου πάιρνει γιατί με το galaxy s2 έβαζα και δεν τελείωνε. Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι δεν έχει ραδιόφωνο.

Αξίζει όμως η αγορά του τώρα

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια όσο το δυνατόν πιο γρήγορα παιδια.

Μού φερε η μέλουσα σύζυγος δώρο ένα μπακατελ 991D, εγώ είχα παλαιότερα το galaxy s2, μόλις το είδα άρχισαν οι ταχυκαρδίες κτλ λεω κατευθείαν παει για αλλαγή.

Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν θέλω να χωσω πολλά χρήματα για κάτι καλύτερο, ξαφνικά και μετα απο πλοήγηση στο πλαίσιο απο οπου μου πήρε και το δωρο βρήκα το nexus s σε πολύ καλή τιμή, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόση μνήμη έχει για εφαρμογες και πόσες περίπου πάιρνει γιατί με το galaxy s2 έβαζα και δεν τελείωνε. Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι δεν έχει ραδιόφωνο.

Αξίζει όμως η αγορά του τώρα

 

Εννοείται οτι αξίζει θα πάρει και android 4.1 στα μέσα ιουλίου!! 1gb περίπου είναι για τις εφαρμογές αλλά μπορείς να τις μετακινήσεις στον υπόλοιπο αποθηκευτικό χώρο ~15GB όπως θα έκανες και με τα κινητά που έχουν sd (ουσιαστικά το κινητό "βλέπει" την εσωτερική μνήμη ώς sd και έτσι απλά κάνεις move to sd card)

Link to comment
Share on other sites

1gb μνήμη έχει για εφαρμογές.

 

Για τον αξίζει εξαρτάται από τις ανάγκες σου, εμένα ακόμα δε με έχει απογοητεύσει η απόδοσή του.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Η διευθυνση ειναι Σαλαμίνος δεν θημάμαι πόσο αλλά ειναι στην αρχή απο τσιμισκή μερια (κατεβαινοντας προς παραλια στο δεξι σου χερι η πρωτη πολυκατοικια διπλα σε ενα γωνιακο ξενοδοχειο).

Το τηλ ειναι 2310 555143 και η εταιρια λέγεται Microtech

 

Οκ το βρηκα, Σαλαμινος 5 ειναι. Θα το παω την Δευτερα και ελπιζω να μου το φτιαξουν.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια όσο το δυνατόν πιο γρήγορα παιδια.

Μού φερε η μέλουσα σύζυγος δώρο ένα μπακατελ 991D, εγώ είχα παλαιότερα το galaxy s2, μόλις το είδα άρχισαν οι ταχυκαρδίες κτλ λεω κατευθείαν παει για αλλαγή.

Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν θέλω να χωσω πολλά χρήματα για κάτι καλύτερο, ξαφνικά και μετα απο πλοήγηση στο πλαίσιο απο οπου μου πήρε και το δωρο βρήκα το nexus s σε πολύ καλή τιμή, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόση μνήμη έχει για εφαρμογες και πόσες περίπου πάιρνει γιατί με το galaxy s2 έβαζα και δεν τελείωνε. Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι δεν έχει ραδιόφωνο.

Αξίζει όμως η αγορά του τώρα

 

Κοίτα Galaxy S2 δεν είναι! Αλλά είναι παραπάνω από τίμιο για την τιμή του!

Μη δώσεις πολλά λεφτά. Άμα είναι να το αλλάξεις με το Alcatel με καθόλου ή μικρή διαφορά χτύπα το! Δεν αξίζει να δίνεις παραπάνω λεφτά. Μέσα στον επόμενο μήνα θα έχεις και επίσημα Android Jelly Bean 4.1 :D

 

Για εφαρμογές όπως είπαν τα παιδιά έχει 1gb αλλά τις μεταφέρεις εύκολα, μέσα από τις ρυθμίσεις εφαρμογών, στη "μεγάλη" μνήμη της συσκευής (16gb) που λειτουργεί σαν εξωτερική (μόνο πιο γρήογρα!!) Οπότε βάζεις εκεί τις μεγάλες (παιχνίδια κλπ) και ξεμπερδεύεις...

 

Καλές αγορές!

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συμφορουμιτες...ηδη εχει γινει port στο αγαπημενο μας NEXUS S ...τα καλα παιδια απο XDA μερια αναφερουν οτι εχουν καταφερει να δουλευει μερικως! και οχι εξ ολοκληρου η νεα εκδοση jelly bean ...

ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ :

-Touchscreen

-Bluetooth

-GPU

-Camera

-Softkeys

-NFC

-Butter

-SDcard

-ADB

-USB

 

ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ (ακομα τουλαχιστον):

-Audio

-Wifi

-GSM

-libwvm

-More stuffs not working.

 

Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ....το καλυτερο value for money κινητο σε 2 εβομαδες απο τωρα περιπου θα τρωει ΖΑΧΑΡΩΤΟ!!! :ninja: :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

 

Δεν μπορώ να ρυθμίσω τα mms (άκυρο, όλα ok, πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τα δεδομένα, αλλιώς δεν το στέλνει)

 

το timefix δε λειτουργεί

Edited by Trextaras
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συμφορουμιτες...ηδη εχει γινει port στο αγαπημενο μας NEXUS S ...τα καλα παιδια απο XDA μερια αναφερουν οτι εχουν καταφερει να δουλευει μερικως! και οχι εξ ολοκληρου η νεα εκδοση jelly bean ...

ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ :

-Touchscreen

-Bluetooth

-GPU

-Camera

-Softkeys

-NFC

-Butter

-SDcard

-ADB

-USB

 

ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ (ακομα τουλαχιστον):

-Audio

-Wifi

-GSM

-libwvm

-More stuffs not working.

 

Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ....το καλυτερο value for money κινητο σε 2 εβομαδες απο τωρα περιπου θα τρωει ΖΑΧΑΡΩΤΟ!!! :ninja: :nuke:

 

Πρώτες εντυπώσεις από το βούτυρο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το πιστέψω, αλλά μήπως τα τελευταία κομμάτια του Πλαισίου ήταν τίποτα refurbished και δεν μας το είπανε και το συγκεκριμένο τους...ξέφυγε πριν το ξαναπουλήσουνε??? Γιατί όπως σωστά λέει κι o grigri αυτά παρατηρούνται μόνο σε πειραγμένα από το χρήστη κινητά και αν...εγώ λοιπόν θα έλεγα να πας στο μαγαζί που το πήρες και να απαιτήσεις άλλο, το κινητό κάνει ανεξήγητα για καινούργιο πράγματα...

 

Sorry για την καθυστέρηση. Έκανα manual update στην 2.3.6, την εγκατέστησε χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά το κινητό έκανε μόνο του update στην 4.0.4!!!!!!!!! Ακούγεται normal??????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Πρόσφατα απέκτησα το Nexus S και ως πρωτάρης έχω κάποιες απορίες, αρχίζοντας με την κλασική των 70 χαρακτήρων στα μηνύματα! Έβαλα το gosms, ακολούθησα τις οδηγίες :

 

1. Για 160 χαρακτήρες βάλτε το GoSMS και ενεργοποιήστε locale (και επιλέξτε τα Ελληνικά) - θα τα κάνει όλα κεφαλαία αλλά θα στέλνει 160.

 

αλλά τίποτα! Μόλις αρχίσω να πληκτρολογώ το sms, πάλι από 160 που δείχνει, πέφτει στα 60-κάτι.

 

Για να δουλεύουν σωστά οι διάφορες εφαρμογές που χρησιμοποιούν μνμτα, δεν επιλέγουμε "απενεργοποίηση ειδοποιήσεων της στοκ εφαρμογής" αλλά πηγαίνουμε στην στοκ και απενεργοποιούμε από εκεί τις ειδοποιήσεις.

 

Το παραπάνω τι σημαίνει; Τι πρέπει να αλλάξω;

 

Φίλε μου νέος χρήστης και εγώ και για τα μηνύματα βρήκα αυτό το πληκτρολόγιο:

http://www.greeceandroid.gr/my-apps/android-apps/greek-keyboard

Υπάρχει και στο Play Store αν το κάνεις αναζήτηση.

 

Προσωπικά για οτιδήποτε αλλο βρήκα πιο εύχρηστο το Swiftkey X ;-)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την καθυστέρηση. Έκανα manual update στην 2.3.6, την εγκατέστησε χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά το κινητό έκανε μόνο του update στην 4.0.4!!!!!!!!! Ακούγεται normal??????

 

Πολλά θα μπορούσαμε να πούμε, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία...απόλαυσε το "παγωτό" σου και ετοιμάσου μέσα στον Ιούλιο για 4.1 jelly bean, μια που ανήκεις κι εσύ στην παρέα των τυχερών η σοφών αγοραστών του Nexus :-)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να αναβαθμίσω το Nexus S σε android 4.0.4 πρέπει πρώτα να αναβαθμίσω από 2.3.4 (που έχει τώρα) σε 2.3.6 και μετά σε 4.0.4; Υπάρχει κάπου οδηγός; Ή έστω κάποιος να μου πει χοντρά-χοντρά τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Για να αναβαθμίσω το Nexus S σε android 4.0.4 πρέπει πρώτα να αναβαθμίσω από 2.3.4 (που έχει τώρα) σε 2.3.6 και μετά σε 4.0.4; Υπάρχει κάπου οδηγός; Ή έστω κάποιος να μου πει χοντρά-χοντρά τι πρέπει να κάνω;

 

Το έχεις μαγειρέψει το κινητό ή είναι stock?

Αν είναι stock, δεν σου έχει έρθει ΟΤΑ?

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, μόλις προχθές πήρα ένα Nexus S από το Πλαίσιο και ενδιαφέρομαι να το αναβαθμίσω (με επίσημες μεθόδους και όχι μέσω άλλων sites και ομάδων) σε Android 4.0.4. Δυστυχώς η συσκευασία και το ίδιο το κινητό δε μου δίνουν καμία ένδειξη για το τι πρέπει να κάνω και οι προηγούμενες 300+ σελίδες αυτού του thread μου μοιάζουν κάπως πολλές για να τις ψάξω όλες. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, μόλις προχθές πήρα ένα Nexus S από το Πλαίσιο και ενδιαφέρομαι να το αναβαθμίσω (με επίσημες μεθόδους και όχι μέσω άλλων sites και ομάδων) σε Android 4.0.4. Δυστυχώς η συσκευασία και το ίδιο το κινητό δε μου δίνουν καμία ένδειξη για το τι πρέπει να κάνω και οι προηγούμενες 300+ σελίδες αυτού του thread μου μοιάζουν κάπως πολλές για να τις ψάξω όλες. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει;

 

Συνδέθηκες με wifi ή έχεις κάποιο πακέτο data (internet) ? Aν όχι συνδέσου και θα σου έρθει ειδοποίηση αμέσως και θα γίνουν σχεδόν αυτοματοποιημένα. Ετσι έγινε τουλάχιστον σε εμένα. Με το που συνδέθηκε στο οικιακό wifi κατέβασε μόνο του την ics 4.0.4 και την εγκατέστησε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, μόλις προχθές πήρα ένα Nexus S από το Πλαίσιο και ενδιαφέρομαι να το αναβαθμίσω (με επίσημες μεθόδους και όχι μέσω άλλων sites και ομάδων) σε Android 4.0.4. Δυστυχώς η συσκευασία και το ίδιο το κινητό δε μου δίνουν καμία ένδειξη για το τι πρέπει να κάνω και οι προηγούμενες 300+ σελίδες αυτού του thread μου μοιάζουν κάπως πολλές για να τις ψάξω όλες. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει;

 

Συνδέθηκες με wifi ή έχεις κάποιο πακέτο data (internet) ? Aν όχι συνδέσου και θα σου έρθει ειδοποίηση αμέσως και θα γίνουν σχεδόν αυτοματοποιημένα. Ετσι έγινε τουλάχιστον σε εμένα. Με το που συνδέθηκε στο οικιακό wifi κατέβασε μόνο του την ics 4.0.4 και την εγκατέστησε.

 

Έτσι ακριβώς έγινε και σε μένα. Με το που συνδέθηκε στο Wi-Fi έβγαλε ειδοποίηση για να κάνει ΟΤΑ αναβάθμιση στο 4.0.4.

Το σύνδεσα και στο φορτιστή για να είμαστε καλυμένοι και ξεκίνησα την αναβάθμιση. Όλα καλά μέχρι τώρα.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία είδα ότι στα επίσημα specs της Google για το Galaxy Nexus www.google.com/nexus/#/galaxy/specs που θα πάρει μαζί μας την αναβάθμιση, δίνει ήδη ως λειτουργικό την 4.1! Λέτε να γίνει κανένα θαύμα πριν τα μέσα Ιουλίου?? Δεν μπορώ να περιμένω!!! :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποδεικνύεται χρυσή αγορά το Nexus S! Αν και το έχω φορτώσει με ένα σωρό βλακείες (νέος χρήστης του Android) δεν κολλάει καθόλου κάτι που με εντυπωσίασε, μετά και από αυτά που διάβασα στο site για τα lag του android λειτουργικού. Κάνοντας κιολας την μετάβαση απο το iOS μετά απο 2,5 χρόνια κατοχής του iPhone 3GS ομολογώ ότι δεν μου λείπει καθόλου!

Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η μπαταρία του, αν και ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν φταίω εγώ που κρατάει με το ζόρι μια μέρα λόγω της χρήσης που το κάνω.

Έχετε υπόψην σας κάποιο monitoring προγραμματάκι;

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποδεικνύεται χρυσή αγορά το Nexus S! Αν και το έχω φορτώσει με ένα σωρό βλακείες (νέος χρήστης του Android) δεν κολλάει καθόλου κάτι που με εντυπωσίασε, μετά και από αυτά που διάβασα στο site για τα lag του android λειτουργικού. Κάνοντας κιολας την μετάβαση απο το iOS μετά απο 2,5 χρόνια κατοχής του iPhone 3GS ομολογώ ότι δεν μου λείπει καθόλου!

Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η μπαταρία του, αν και ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν φταίω εγώ που κρατάει με το ζόρι μια μέρα λόγω της χρήσης που το κάνω.

Έχετε υπόψην σας κάποιο monitoring προγραμματάκι;

 

Έτσι είναι το καθαρό android. Τρέχει ικανοποιητικότατα στο nexus s παρόλο που είναι μονοπύρηνο και με το Jelly Bean σε 2 εβδομάδες, λογικά, θα γίνει ακόμη καλύτερο.

Η μπαταρία έτσι είναι. Ό,τι και να δοκιμάσεις, αν το χρησιμοποιείς σαν smartphone με ιντερνετ, παιχνίδια, ομιλία, μουσική κλπ θα σου βγάζει μία μέρα.

Για monitor ρώτα στο νήμα με τις εφαρμογές android. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τίποτα γι' αυτό δεν ξέρω τι να σου προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, και συγνώμη για την ενόχληση. Εχω πάρει το nexus s το οποίο έχει την 2.3.4 android version με baseband version Ι9023ΧΧKD1. Κατεβάζω το update για την 4.0.4 αλλά όταν κάνει reboot και αρχίζει η εγκατάσταση σε κάποια στιγμή μου βγάζει το android bot και ένα θαυμαστικό σε τρίγωνο. Μου βγάζει error 7 και καποιο μύνημα assert . Βοήθεια παρακαλώ άν μπορείτε.

Πώς κάνεις την αναβάθμιση φίλε μου; Μέσω OTA?

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, και συγνώμη για την ενόχληση. Εχω πάρει το nexus s το οποίο έχει την 2.3.4 android version με baseband version Ι9023ΧΧKD1. Κατεβάζω το update για την 4.0.4 αλλά όταν κάνει reboot και αρχίζει η εγκατάσταση σε κάποια στιγμή μου βγάζει το android bot και ένα θαυμαστικό σε τρίγωνο. Μου βγάζει error 7 και καποιο μύνημα assert . Βοήθεια παρακαλώ άν μπορείτε.

 

Ναι από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι το εξής....

Εγώ γενικά να ξέρεις την αναβάθμηση την έκανα απο xda γιατί βαριόμουν να περιμένω αλλά αυτά που γράφουν εκεί πρέπει να ισχύουν γενικά....

Λοιπόν εκεί λένε ότι για να πας στην 4 πρέπει να περάσεις από 2.3.4 σε 2.3.6 και μετά σε 4.χ σε κάποιες εκδόσεις (ή τουλάχιστον έτσι έλεγαν κάποτε)....

Αυτό το κάνει και σε ένα φίλο μου που έχει 2.3.4. Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να περάσεις 2.3.6 χειροκίνητα και μετά 4.0.1

Τώρα πως περνάς χειροκίνητα 2.3.6...

Υπάρχουν 2 τρόποι...

Είτε ξεκλειδώνεις τον bootloader (χάνοντας προσωρινά την εγγύηση μέχρι να τον ξανακλειδώσεις), είτε περνάς από μαμά recovery το update για την 2.3.6 το οποίο μπορείς να βρεις εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1445635

 

Πρέπει να ξέρεις τι baseband version έχεις που το βλέπεις στο about phone και τι radio κλπ....

Αναλόγως κατεβάζεις αυτό που πρέπει....

 

Δεν ξέρω αν έχει να σου προτείνει κάποιος κάτι πιο απλό αλλά εγώ θα έκανα κάτι από τα δύο....

 

Λοιπόν για να μπείς στο μαμα recovery αν θυμάμαι καλά γίνεται με volume up + power πατημένα μετά θα σε πετάξει σε ένα μενού περίεργο (αν θυμάμαι καλά είναι ένα ξεκοιλιασμένο android). Εκεί για να σου εμφανίσει το μενού του μαμά recovery πρέπει να πατήσεις κάποιο συνδυασμό κουμπιών που δεν τον θυμάμαι ακριβώς.... Πρέπει όμως να είναι 2 φορές πάνω volume up και μετά power ή power και μετά δύο φορές volume up.... Αυτό μπορεί να στο πει κάποιος στα σίγουρα με μαμά recovery.

Αλλά και να δοκιμάσεις δεν χάνεις κάτι....

 

Αφού μπεις στο μενού πατάς apply update from sd card. Εκεί λογικά θα σου έχει ήδη το update για την 4 και θα πρέπει εσύ να έχεις βάλει στην εξωτερική μνήμη το update για την 2.3.6.

Εάν όλα πάνε καλά και μπει η 2.3.6 κάνεις το ίδιο και για την 4 και είσαι μια χαρά....

Κάνε backup καλού κακού τα αρχεία σου μην τα χάσεις....

 

Εάν τελικά δεν τα καταφέρεις μπορείς να ξεκλειδώσεις προσωρινά τον bootloader να περάσεις την 4 έκδοση "καθαρά" χωρίς updates και patches χάνοντας τα αρχεία σου βέβαια.... Μετά ξανακλειδώνεις τον bootloader και τέλος η υπόθεση....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...