Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας μαγκες,και καλησπερα και καλως σας βρηκα.

Θα ηθελα οσοι γνωριζετε να με βοηησετε αν μπορειτε. Εχω το Nexus S ,και εχει λιγο καιρο που περασα την 4αρα. Και εχω καποιες αποριες .

1) Οταν βαζω αυτοματη φωτεινωτητα,δεν λειτουργει ο αισθητηρας.Το δοκιμαζω βαζοντας το δαχτυλο μπροστα ,αλα τπτ,νεκρο.

2) Επισυς,οταν παταω την συντομευση της αυτοματης περιστροφης,δεν λειτουργει,πρεπει να μπω απ τις ριθμισεις και να το κανω.

3) Ειναι δυνατον να μην μπορω να βαλω δικο μου ηχο για κληση και sms ?

4) Εχω ενα θεμα με το recovery , Οταν παω να κανω recovery το παταω,βγαινει το οικονιδιο της google ,και μετα ενα ρομποτακι με ενα τριγωνο,και ενα ακομα ξαπλωμενο,με ενα κοκκινο τριγωνο και την κοιλια του χαλασμενη,και κλεινει. Επισυς δεν λειτουργει και ο mmi code για hard reset!

 

Ελπιζω να γνωριζετε μαγκες. Ευχαριστω προκαταβολικα

 

1) Ο αισθητήρας λειτουργεί, απλά δεν αλλάζει φωτεινότητα με το όταν βάζεις το δάχτυλο πάνω του, πράγμα που νομίζω έχει να κάνει με το proximity sensor (εκεινο που σβήνει την οθόνη όταν το πλησιάζεις στο αυτί σου για να μιλήσεις).

3) κάνε στο αρχικό directory ένα φάκελο με όνομα ringtones και βάλε τα κομμάτια σου εκεί. Μετά θα φαίνονται ανάμεσα σε εκείνα του τηλεφώνου όταν διαλέγεις ringtones.

4) Πάτα volume + και on/off αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει bug και δε λειτουργεί ο φωτισμός, οπότε για να δεις τι γράφει η οθόνη θα πρέπει να το βάλεις κόντρα σε δυνατό φως και να βγάλεις τα μάτια σου :p .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η συντομευση αυτη,βρισκετε πανω στην μπαρα στην επιφανεια εργασιας. Που περιεχει , φωτηνοτητα,ενεργοποιηση τοποθεσιας,wifi,bluetooth,αυτοματη περιστροφη .

 

Σχετικα με την φωτεινωτητα,εκει ακριβως π ειπες,βαζω το δαχτυλο,και θαπρεπε να φωτηζει παραπανω η οθονη αλα τπτ. Κατι τρεχει.

 

Οταν λες volume up on/off ,μπορεις να μου εξηγησεις καθε κινιση ? ναχω κλειστο κινιτο ? τι εννοεις με το on/off ?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την φωτεινωτητα,εκει ακριβως π ειπες,βαζω το δαχτυλο,και θαπρεπε να φωτηζει παραπανω η οθονη αλα τπτ. Κατι τρεχει.

 

Δεν ισχυει αυτο.

Για να δοκιμασεις αμα λειτουργει σωστα ο αισθητηρας, πανε σε ενα δωμάτιο τη νυχτα και ενω εχεις κλειστό το φως ανοιξε το για να δεις αμα θα αλλαξει η φωτεινοτητα της συσκευης.

Η γενικα δοκιμασε το με εντονες αλλαγες του φωτος.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

σήμερα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και δε ξέρω αν φταίει το τηλέφωνο η ο πάροχος μου. Δεν μου λειτουργεί το internet όταν είναι σε 3g και μου έχει φάει όλη τη μπαταρία σε πολύ λίγες ώρες!Το περίεργο είναι ότι αν το βάλω σε 2g το internet παίζει κανονικά!Πρώτη φορα το κάνει.Το τηλέφωνο είναι σε ICS. Παίζει να φταίει το τηλέφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Η συντομευση αυτη,βρισκετε πανω στην μπαρα στην επιφανεια εργασιας. Που περιεχει , φωτηνοτητα,ενεργοποιηση τοποθεσιας,wifi,bluetooth,αυτοματη περιστροφη .

 

Σχετικα με την φωτεινωτητα,εκει ακριβως π ειπες,βαζω το δαχτυλο,και θαπρεπε να φωτηζει παραπανω η οθονη αλα τπτ. Κατι τρεχει.

 

Οταν λες volume up on/off ,μπορεις να μου εξηγησεις καθε κινιση ? ναχω κλειστο κινιτο ? τι εννοεις με το on/off ?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

Για τη συντόμευση, αν εννοείς εκείνο με τα βελάκια που είναι το προτελευταίο, δεν είναι αυτόματη περιστροφή αλλά sync και αν θες να συγχρονίζεις με το google account επαφές ημερολόγιο κτλ έχε το αναμμένο.

 

Ο αισθητήρας όταν βάζεις το δάχτυλό σου είναι σαν να πηγαίνεις σε σκοτεινό δωμάτιο οπότε θα έπρεπε να μειώνεται και όχι να αυξάνεται η φωτεινότητα, αλλά και πάλι, το proximitty sensor καταλαβαίνει ότι βάζεις το δάχτυλο και ότι δεν αλλάζει η φωτεινότητα του χώρου και γι'αυτό δε γίνεται τίποτα.

 

Για το recovery:

1) Σβήσε το κινητό

2) πάτα ταυτόχρονα το volume + και το on off (δεξιά, εκείνο με το οποίο κλειδώνεις το κινητό)

3)με το volume +/- πας πάνω κάτω στο μενού που εμφανίζεται. Πήγαινε στο recovery και επέλεξε με το on off

4) θα βγεί το τριγωνάκι με το θαυμαστικό. Ξαναπάτα το volume + και το on off και θα βγεί ένα μενού. Εκεί κάνε ότι θες να κάνεις (recovery, restart κτλ)

 

Στην ice cream sandwich να ξέρεις ότι σε αυτό το μενού δε λειτουργεί ο φωτισμός, οπότε πιθανά να νομίσεις ότι το κινητό είναι σβηστό. Δεν είναι, απλά πήγαινε κάπου κόντρα ήλιο ή με δυνατό φως και προσπάθησε να διαβάσεις τι λέει.

 

σήμερα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και δε ξέρω αν φταίει το τηλέφωνο η ο πάροχος μου. Δεν μου λειτουργεί το internet όταν είναι σε 3g και μου έχει φάει όλη τη μπαταρία σε πολύ λίγες ώρες!Το περίεργο είναι ότι αν το βάλω σε 2g το internet παίζει κανονικά!Πρώτη φορα το κάνει.Το τηλέφωνο είναι σε ICS. Παίζει να φταίει το τηλέφωνο?

 

Πρώτα κάνε ένα restart το τηλέφωνο. Διαφορετικά δες μήπως πειράχτηκε κάποιο από τα access point. Αλλιώς επικοινώνησε με την εταιρία σου μήπως υπάρχει πρόβλημα με τη συνδεση. Αν τίποτα δε δουλέψει, κάνε ένα factory reset. Αν ούτε τότε δε στρώσει τότε μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το τηλέφωνο.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

έκανα restart αλλα τίποτα...με την εταιρία δύσκολο να επικοινωνήσω!Να περιμένω μήπως φτιάξει κρίμα δεν είναι να κάνω factory reset? Τώρα μου το παρουσίασε δεν το έχει ξανακάνει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...αν μπορει ας βοηθησει καποιος...γνωριζετε καποιο προγραμμα για να βαζω στις επαφες τις φωτο απο το fb???

Επισης το gps χρεωνει??Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επισης το gps χρεωνει??

 

Αν χρησιμοποιήσεις ένα από τα αυτόνομα προγράμματα πλοήγησης της αγοράς (που δεν απαιτούν σύνδεση στο internet)... όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος γιατι ενω εμπαινε κανονικα στο ιντερνετ εδω κ 2 μερες οταν μπαινω αμεσως μου ριχνει τη συνδεση κ πρεπει να κανω επανεναρξη του μοντεμ?

εβγαλα απο το νεξουλακι μου τις τελευταιες εφαρμογες που του ειχα βαλει..αλλα τιποτα..

(επισης εκανα κ reset το μοντεμ,και ολες οι αλλες συσκευες μπαινουν κανονικα,χωρις προβληματα)

το μοντεμ ειναι ενα thomspon tg585 v8.

 

***

βρηκα μια λυση αλλα δεν κρατησε για πανω απο 3 φορες το πειραμα. --> κλεινω χειροκινητα το wifi και δεν το αφηνω να μπει σε αδρανεια μολις κλεισει η οθονη.. (απο τις ->ρυθμισεις wifi -->options-->συνθετα-->πολιτικη καταστασης αδρανειας)

αν καποιος ξερει τη λυση ας μου δωσει τα φωτα του..

Edited by kamasterix
βρεθηκε η λυση
Link to comment
Share on other sites

οκ μαγκες,αυτο με την αυτοματη περιστροφη ,οκ μου την ειπατε XD

Οσον αφορα την φωτεινωτητα θα το δοκιμασω και θα σας ενημερωσω μαγκες.

Και 3ον PARANOID,σχετικα με το recovery,μπαινω φιλε μου οπως λες. κλεινω την συσκευη παταω το volume up + on/off μπαινει κανονικα το Bootloader. Και εχει τις εξις επιλογες, reboot bootloader ,Reboot,recovery ,power off. Οταν παταω το recovery για να βαλω μια αλη ICs,βγαινει ενα android με ενα κυβο στην κοιλια τους,και μετα ενα ξαπλωμενο android με ξεσκισμενη κοιλια και με ενα κοκκινο τριγωνο .και σβηνει η οθονη μετα.αλα προσεξα αυτο π πες,και τελκα μενει το ξαπλωμενο android,και το βλεπω με το ζορι ! Τι παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το bug που έλεγα. Πάτα ξανά on/off και volume + και στο πάνω μέρος της οθόνης θα διακρίνεις με δυσκολία ότι έχει εμφανιστεί ένα μενού (το πεθαμένο android θα συνεχίσει να φαίνεται) που λέει wipe, recovery from sd και άλλα τέτοια.
Link to comment
Share on other sites

με το θέμα με τις μπαταρίες γίνεστε υπερβολικοί...εμενα με 2 ώρες τηλέφωνο,3g data μόνιμα ανοιχτό άπειρο whatsapp και σερφάρισμα στη μια μέρα πέφτει στο 15% η μπαταρία. Χωρίς 3g αλλα με 2g η μπαταρία κρατάει 2 μέρες. Δε νομίζω τα λοιπά smartphone να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας μην τρελαίνεστε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε πρόβλημα με την ICS (όπως είχα και εγώ μεγάλο σχετικά) θα πρότεινα να βάλετε του bigxie και kernel Matrix v15 με λίγο undervolt (25mV σε όλα από τα 100MHz εώς τα 1406MHz) φαίνεται να κρατάει πολύ περισσότερο. Κατά την διάρκεια της νύχτα έχασε 2% μόνο. Και πριν λίγες ώρες πήγε στο 85% οπότε μου φαίνεται πολύ καλά.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε πρόβλημα με την ICS (όπως είχα και εγώ μεγάλο σχετικά) θα πρότεινα να βάλετε του bigxie και kernel Matrix v15 με λίγο undervolt (25mV σε όλα από τα 100MHz εώς τα 1406MHz) φαίνεται να κρατάει πολύ περισσότερο. Κατά την διάρκεια της νύχτα έχασε 2% μόνο. Και πριν λίγες ώρες πήγε στο 85% οπότε μου φαίνεται πολύ καλά.

 

-25mV στο arm ή στο int voltage?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Η οθόνη κάποιες στιγμές γίνεται πολύ "ευαίσθητη" με αποτέλεσμα να ενεργοποιούνται εφαρμογές χωρίς καν να το αγγίζω, να τρέμει η οθόνη και τελικά να παγώνει, και να επανέρχετε μόνο με το κουμπί έναρξης. 'Εχει γίνει hard reset και δεν βελτιώθηκε τίποτα, το Android ειναι το 2.3.4

Μήπως υπάρχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολουσ. θα ηθελα βοηθεια για screen protector..αγορασα απο ebay αλλα ειναι ελαχιστα πιο μεγαλη απο οσο θα επρεπε (δεν βγαινει εκτοσ οθονησ) και αφηνει ενα μικρο μεροσ χωρισ να κολλαει στιν οθονη...

 

καποιο λινκ για δοκιμασμενο μου να εχει τελεια εφαρμογη...

 

Επισησ ακομα περιμενω το 4.0.3 σε ΟΤΑ kai tpt...μηπωσ φταιει οτι εχω root η flasharismeni custom recovery?

 

τηνκσ

 

Τέλεια εφαρμογή

SGP ultra oleophobic

 

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=190547363689&index=1&nav=SEARCH&nid=96388607377

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

-25mV στο arm ή στο int voltage?

 

Δεν έχω πειράξει από το NSTools αλλά από το Performance Settings του κινητού. Απ' ότι βλέπω όμως στο κινητό είναι στο arm γιατί στο int voltage υπάρχουν κάτι "διαφωνίες" στα mV.

Σημείωση: Δεν το έχω λειτουργήσει πάνω από 1200MHz.

 

Edit: Στην ROM του bigxie 4-2 μου λειτουργεί και το SIMToolkit :)...

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

 

γιατι ρε παιδια τοσο ακριβες?? τι παραπανω εχουν απο τις απλες κλασικες κινεζικες που κανουν οι 5.. 2€ ??

Link to comment
Share on other sites

με το θέμα με τις μπαταρίες γίνεστε υπερβολικοί...εμενα με 2 ώρες τηλέφωνο,3g data μόνιμα ανοιχτό άπειρο whatsapp και σερφάρισμα στη μια μέρα πέφτει στο 15% η μπαταρία. Χωρίς 3g αλλα με 2g η μπαταρία κρατάει 2 μέρες. Δε νομίζω τα λοιπά smartphone να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας μην τρελαίνεστε

 

παιζει ρολο και το δικτυο ομως...

 

;)

 

πολυ πιο συαθερο σε αλλες χωρες σε σχεση με την Ελλαδα μας....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

 

Ασε τις περιμένω εδώ και 1,5 μήνα... Συνεπέστατοι οι τύποι!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο και το δικτυο ομως...

 

;)

 

πολυ πιο συαθερο σε αλλες χωρες σε σχεση με την Ελλαδα μας....

 

Στην ιταλία βρίσκομαι :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια. εχω το nexus s εδω και 1μιση χρονο και εχει την 2.3.6 . ελεγα να περιμενω την αυτοματη αναβαθμιση σε isc αλλα απο οτι βλεπω η google μας εχει γραψει , οποτε αποφασισα να περασω την επισημη μονος μου . Αλλα μια που ειμαι λιγο ασχετος δεν ξερω αν πρεπει να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις πριν το κανω η αν δεν χρειαζετε ( απο την αλλη βεβαια ειναι μια καλη ευκαιρεια για ξεβρωμισμα ). ρε παιδια αν κανω την αναβαθμιση χειροκινητα θα μου ερχονται στο μελλον οι αυτοματες αναβαθμισεις απο την google , ετσι δεν ειναι ??

 

κατι ακομα , ποια εκδοση να κατεβασω απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1063664 ρε παιδια ?? πως μπορω να βρω ποιο ειναι το δικο μου τηλεφωνο ???

Edited by kpv
:X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...