Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια μικρή βοήθεια. Μου έβγαλε ειδοποίηση για την ics την κατέβασα μια χαρά και όταν έβγαλε το μήνυμα για επανακινηση αλλά μετά τίποτα. Το έκλεισε και το ξανααναψα αλλά είναι στην 2.3.6 ακόμα και με ενημερωμένο σύστημα. Any suggestions??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προφανως δεν την περασε τελικα και τωρα πρεπει να περιμενεις για να ξαναερθει ΟΤΑ. Αλλιως το κανεις χειροκινητα, οπως περιγραφουν τα παιδια προηγουμενως
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Λες ε? Δηλαδη να κανω διαδικασια οπως εδω και καπακι αυτο και θα μαι ΟΚ ?

Ευχαριστω για τις απαντησεις φιλε.

Ναι εγω ετσι το εκανα. απλα πριν την επανεκιννηση και μεσα απ την cwm φλασαρα αμεσως το super user που πηρα απο εδω.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1396959. Απ το μαρκετ δεν γινεται να το περασεις με την cwm. Κατεβασε το απ το λινκ που σου εδωσα, βαλτο στην συσκευη και καντο απο εκει εγκατασταση. Λογικα θα δουλεψει οπως και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ... Αυτή η ΟΤΑ δεν λέει να μου έρθει με τίποτα... Μάλλον όπως και με την 2.3.6 που ερχόταν σε όλους το ξημέρωμα έτσι έχω διαπιστώσει από τα πόστ ότι η 4.0 έρχεται σε όλους κάπου στις 11 το βράδυ οπότε πάμε για αύριο πάλι...

Εντωμεταξύ, κάποιος σε προηγούμενο πόστ ανέφερε για wipe πριν την εγκατάσταση της νέας έκδοσης. Έχει διαφορά αν κάνεις wipe πριν ή μετά την εγκατάσταση? Ρωτάω μήπως και με wipe πριν χαθεί και η ΟΤΑ ειδοποίηση και άντε στην αναμονή ξανά...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα έγινα και εγώ κάτοχος Google Nexus S. Μου έβγαλε ειδοποιήση για την ενημέρωση 2.3.6 έκανα την αναβάθμηση αλλά δεν έβγαλε κάποια άλλη ενημέρωση για την έκδοση 4. Το wipe τι είναι που αναφερετε παραπάνω?? Ηθελα επίσης να ρωτήσω οτι αν γίνει αναβάθμηση στην 4 θα έχω προβλημα με τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει απο το μάρκετ με τα μηνύματα τις εικόνες και γενικά με το τι θα έχω στο κινητό?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστασει τελικα χειροκινητα την 4 και ευχαριστω τα παιδια για τη βοηθεια τους.

Δεν μπαινει ομως recovery για να το κανω root. Μπαινει fast boot και οταν επιλεγω recovery κανει restart.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστασει τελικα χειροκινητα την 4 και ευχαριστω τα παιδια για τη βοηθεια τους.

Δεν μπαινει ομως recovery για να το κανω root. Μπαινει fast boot και οταν επιλεγω recovery κανει restart.

 

Το εκανες εγκατασταση το superuser οπως ανεφερα πιο πισω; Μετα την επανεκκινηση τι βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαθος και εβαζα πιο παλιο CWM φλασαρω το σωστο και ολα μια χαρα. Και ICS & root πλεον. Αναγκαιο και το wipe ή οχι τελικα?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου φιλε Αlex!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαθος και εβαζα πιο παλιο CWM φλασαρω το σωστο και ολα μια χαρα. Και ICS & root πλεον. Αναγκαιο και το wipe ή οχι τελικα?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου φιλε Αlex!!

 

Τίποτα να σαι καλα. Για το wipe δεν ξερω. Αν και θα θελα να εστηνα με καθαρη εγκατασταση το παγωτο θα το δουλεψω λιγο ετσι να δω πως θα παει. Αν ειναι οκ.θα τα σβησω όλα και θα το ξαναστησω απ την αρχη.

Χρησιμοποιει κανεις τον stock launcher του ics να μας πει εντυπώσεις;

Edited by alexx
Link to comment
Share on other sites

Η ICS ήταν που θα εμπαινε. Κανονικα δεν επρεππε να μου βγαλει ξανα OTA αφου δεν περαστηκε καλα?

 

Και στο δικό μου τα ιδία έκανε εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το settings - ασφαλεια μετά που επανεκινησε πήρε κανονικά την αναβάθμιση.....βεβαία χάνεις τα δεδομένα του τηλεφώνου και τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα ok, την έκανα χειροκινητα και τώρα πετάει. Πρώτες εντυπώσεις μειωμένη φωτεινότητα στο αυτόματο και χάλια music player!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα wipe μετά τη χειροκίνητη εγκατάσταση της ics και είδα βελτίωση στην ομαλοτητα αλλά γενικά η αφή του είναι πιο σφιχτή από τη 2.3. Χρειάζεται δλδ μεγαλύτερη πίεση στην οθόνη για να καταγραφεί η επιλογή σου και το σκρολαρισμα είναι πιο αργό. Εμένα αυτο μου κακοφανηκε.

Έβαλα custom kernel συγκεκριμένα τη glados 2.1 και τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετά.

Αυτά προς το παρόν:)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα να σαι καλα. Για το wipe δεν ξερω. Αν και θα θελα να εστηνα με καθαρη εγκατασταση το παγωτο θα το δουλεψω λιγο ετσι να δω πως θα παει. Αν ειναι οκ.θα τα σβησω όλα και θα το ξαναστησω απ την αρχη.

Χρησιμοποιει κανεις τον stock launcher του ics να μας πει εντυπώσεις;

 

Ο stock launcher δεν δουλευεται φίλε (εκτός και αν δεν έχεις ξαναδουλέψει ποτέ κάποιον άλλο)

 

Τα 5 βασικά μειονεκτήματα του (προσωπικά πάντα) είναι:

1. Δεν μπορείς να βάλεις όσες εφαρμογές θές στο dock

2. Δεν μπορείς να αλλάξεις γραμμές και στήλες

3. Δεν μπορείς να κάνεις resize σε widget

4. Η νεα εμφάνιση των widgets (δίπλα στα apps) είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ

5. Δεν μπορείς να αλλάξεις την σειρά των οθονών

 

Αυτά απο μένα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

περασα και εγω το παγωτακι...

 

σαν να αγορασα αλλο κινητο.

Μου εβγαλε την αναβαθμιση απο 2.3.4 σε 4.0.3 και την εκανε αμεσως.

Βεβαια το κινητο δεν το εχω πειραξει ακομα και απ οτι βλεπω ουτε προκειται.

 

1.τελεια η φωτεινοτητα που την κατεβασαν λιγο.

2.το wifi πιανει λιγο καλητερα.

3.μπαταρια δεν ξερω λλα χθες εβγαλε μια μερα με πολυ χρηση (ειμαι στην 2η φορτιση ομως)

4.το μονο που θα ηταν τελειο ειναι τα led των capacitive buttons να αναβοσβηναν σε notification αλλα ας ειναι οι CM γι αυτο.

5.ισως επειδη το κινητο δεν το ειχα πειραξει ,δεν παρατηρω κανενα απολυτως προβλημα!

 

πανεμορφο το νεο android και στο nexus s (το ειχα δοκιμασει και στο galaxy nexus)

τωρα πρεπει

1.να βρω προγραμματακια για sync με iTunes.

2.να βαλω ενα ελληνικο πληκτρολογιο.(καμμια ιδεα)

 

η καλυτερη αγορα του 2011 σε κινητα που εκανα ειναι αυτο....

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ο stock launcher δεν δουλευεται φίλε (εκτός και αν δεν έχεις ξαναδουλέψει ποτέ κάποιον άλλο)

 

Τα 5 βασικά μειονεκτήματα του (προσωπικά πάντα) είναι:

1. Δεν μπορείς να βάλεις όσες εφαρμογές θές στο dock

2. Δεν μπορείς να αλλάξεις γραμμές και στήλες

3. Δεν μπορείς να κάνεις resize σε widget

4. Η νεα εμφάνιση των widgets (δίπλα στα apps) είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ

5. Δεν μπορείς να αλλάξεις την σειρά των οθονών

 

Αυτά απο μένα...

 

1. Τι ενοεις; Οποια εφαρμογή θες μπορεις να βαλεις

2. Τι ενοεις και εδω;

3. Αυτο γινεται μια χαρα. Απλα μαλλον πρεπει να το υποστηριζει το widget.

4. Εδω υπαρχει χασμα στη λογικη χρησης. Υποτιθεται οτι με την 4.0 που εχεις φακελους μπορεις να εχεις ολες τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις συχνα πανω στις οθονες και σε αυτο το μενου να μπαινεις πολυ σπανια μονο οταν θες να δημιουργησεις μια καινουρια συντομευση η να προσθεσεις ενα καινουριο widget. Δεν ειναι δηλαδη μενου για να μπαινεις ολη την ωρα.

5. Αυτο πραγματι δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Τα αξίζει τρομερά τα λεφτά του πάντως. Δεν είχα το παραμικρό κόλλημα με το κινητό. Το άφησα γύρω στις 2 το βράδυ με 95% μπαταρία και στις 9.30 το πρωί είχε πάει 93%. Καλά δεν είναι? Η δόνηση του είναι λίγο παράξενη. Αν το αφήσεις σε τραπέζι ακούγεται σαν κομπρεσέρ :P Αλλά είναι λιγότερο ενοχλητική απο τα άλλα κινητά που είχα εκεί ήταν πιο απότομη. Καταλαβαίνετε φυσικά και το WOW μου επειδή είχα συνηθίσει σε 3" με 320x480 :P Επίσης, αν και πλαστικό, είναι πολύ στιβαρό και ποιοτικό και η οθόνη γλιστράει πολύ εύκολα δεν έχει μεγάλη και σπαστική τριβή Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

σαν γενική αίσθηση σε σχέση με το μηλόφωνο που είχες τι εισπράττεις?

 

Καλημέρα,

 

Είναι νωρίς ακόμα για να κάνω συγκρίσεις. Πάντως μου αρέσει πολύ περισσότερο η εμφάνιση της ICS (αν και είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου αυτό) και το κινητό σαν κατασκευή, αίσθηση και απόδοση από το λίγο που το δουλεύω είναι κελεπούρι στα €250. Είμαι στην φάση να βρω ίδιες ή αντίστοιχες εφαρμογές με αυτές που χρησιμοποιώ στο iPhone ώστε να το δοκιμάσω και σαν κύριο. Σε σύγκριση πάντως με το μηλόφωνο 4, δεν βρίσκω διαφορές σε αίσθηση σε οθόνη, ανταπόκριση, ποιότητα κατασκευής και απόδοση. Το όλο θέμα είναι αν θα μπορέσω να απεμπλακώ από το όλο οικοσύστημα (icloud, itunes κτλ) που έχω στήσει και βολευτεί τα τελευταία 4 χρόνια.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

1. Τι ενοεις; Οποια εφαρμογή θες μπορεις να βαλεις

2. Τι ενοεις και εδω;

3. Αυτο γινεται μια χαρα. Απλα μαλλον πρεπει να το υποστηριζει το widget.

4. Εδω υπαρχει χασμα στη λογικη χρησης. Υποτιθεται οτι με την 4.0 που εχεις φακελους μπορεις να εχεις ολες τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις συχνα πανω στις οθονες και σε αυτο το μενου να μπαινεις πολυ σπανια μονο οταν θες να δημιουργησεις μια καινουρια συντομευση η να προσθεσεις ενα καινουριο widget. Δεν ειναι δηλαδη μενου για να μπαινεις ολη την ωρα.

5. Αυτο πραγματι δεν γινεται...

 

1. Δεν είπα όποια, είπα όσες

2. Εννοώ το να αλλάξω τις γράμμες (rows) απο 4 σε 6 (έτσι όπως κάνω τώρα με το Go Launcher δηλαδή)

3. για να το λες κάτι θα ξέρεις... εμένα δεν το έκανε σε κανένα widget (ή δεν βρήκα τον τρόπο)

4. Για όσους παίζουν συνεχώς με widgets (και το εννοώ το συνεχώς) είναι εξαιρετικά αβολη η νέα παρουσίαση που προτείνει το google... ευτυχώς που με το Go launcher εξακολουθεί να τα εμφανίζει σε λίστα ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1. Τι ενοεις; Οποια εφαρμογή θες μπορεις να βαλεις

2. Τι ενοεις και εδω;

3. Αυτο γινεται μια χαρα. Απλα μαλλον πρεπει να το υποστηριζει το widget.

4. Εδω υπαρχει χασμα στη λογικη χρησης. Υποτιθεται οτι με την 4.0 που εχεις φακελους μπορεις να εχεις ολες τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις συχνα πανω στις οθονες και σε αυτο το μενου να μπαινεις πολυ σπανια μονο οταν θες να δημιουργησεις μια καινουρια συντομευση η να προσθεσεις ενα καινουριο widget. Δεν ειναι δηλαδη μενου για να μπαινεις ολη την ωρα.

5. Αυτο πραγματι δεν γινεται...

 

1)Εννοει πως μπορεις να βαλεις εως 4 εφαρμογες στο dock.

2) Εννοει πως εχεις μια διαταξη στο user interface σου 4x4 και δεν μπορεις να την αλλαξεις.

3)Αυτο γινεται χωρις να το υποστηριζει το widget σε πολλους launcher.

4)Οι φακελοι δεν ειναι καινοτομια του ics. Υπηρχε απο τις προηγουμενες εκδοσεις, απλως ηταν λιγο πιο χρονοβορο να φτιαξεις τον φακελο. Αυτο που εχουν κανει με τα widgets και τα προγραμματα απλα ειναι ασχημο και δυσκολο στην χρηση. Απλα ετσι ειναι. Για να βαλεις ενα widget που ειναι χωμενο στις τελευταιες σελιδες σου σπαζουν τα νευρα! Ασε αμα τελικα το ηθελες σε αλλο μεγεθος! Παλι απο την αρχη!

5) Τα ειπατε μονοι σας:)

 

+Δεν μπορεις να αλλαξεις το μεγεθος των εικονιδιων στο dock. Και πραγματικα φαινονται ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

 

Δοκιμασε καποιον launcher(πχ adw launcher ex) και μολις δεις τις επιλογες και τις παραμετροποιησεις που κανεις, θα δεις πως μετα δεν θα συμβιβαζεσαι με κατι λιγοτερο!

 

Συμφωνω σε οσα ειπε ο φιλος DimitrisAndNiki

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...