Jump to content

Master Chef - Master Chef Junior (Mega)


NetSurfer_g7
 Κοινοποίηση

Ποιος πιστευετε οτι θα ειναι ο νικητης του MasterChef 2019?  

11 members have voted

  1. 1. Ποιος πιστευετε οτι θα ειναι ο νικητης του MasterChef 2019?

    • Χρήστος
      5
    • Μανώλης
      3
    • Ζαχίρ
      1
    • Παντελής
      1
    • Πάνος
      0
    • Σπυριδούλα
      0
    • Ασημίνα
      1
    • Ιωάννα
      0


Recommended Posts

Εστω οτι τους ενημερωναν..θα αλλαζε κατι? εφοσον δεχονται να συμμετεχουν σε ενα παιχνιδι επρεπε να ξερουν οτι θα τους γινουν αναλυτικες εξετασεις γιατι το καναλι πρεπει να ειναι σιγουρο οτι ολα θα λειτουργησουν σωστα... δεν μπορουν και αυτοι να το ρισκαρουν... αν δεν εκαναν αυτες τις εξετασεις και εμπαινε μεσα στο παιχνιδι ατομο με AIDS και γινονταν ατυχημα και κολλαγε και αλλο παιδι...τι θα γινονταν τοτε?...ισως να εκαναν λαθος που δεν ενημερωσαν... ουτε φταιει βεβαια το παιδι που δυστυχως δεν μπορει να πραγματοποιησει τα ονειρα του...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 471
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως το παιχνίδι είναι άδικο.Κάποιοι έχουν επαγγελματική εμπειρία και φαίνεται και από έναν άσχετο αυτό.Πχ ο Άκης και άλλοι σίγουρα.Δεν μπορείς σε ένα παιχνίδι να βάζεις ερασιτέχνες και επαγγελματίες να διαγωνιστούν στα ίδια.Προχτές έγινε ο τελικός?Έτσι άκουσα.
Link to comment
Share on other sites

Το mega δεν ενημέρωσε κανέναν υποψήφιο ότι οι εξετάσεις αίματος θα περιλάμβαναν και τεστ για τον ιό HIV.

Αυτό όπως ξέρουμε όλοι είναι παράνομο και ο υποψήφιος θα κάνει μήνυση στο κανάλι για παραβίαση ιατρικού απορρήτου.

 

Προσωπικά, δε νομίζω να βγει τίποτα από αυτό, αλλά καλά τους κάνει.

 

Δηλαδή, αυτός τώρα θα τους κάνει μήνυση επειδή του κάναν εξετάσεις AIDS χωρίς να του το έχουν πει;

 

Νομίζω θα έπρεπε να τους ευχαριστεί κιόλας που έμαθε -έστω και έτσι- ότι έχει AIDS.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αυτός τώρα θα τους κάνει μήνυση επειδή του κάναν εξετάσεις AIDS χωρίς να του το έχουν πει;

Ναι ακριβώς αυτό.

Κανονικά έπρεπε να πάρουν γραπτή συγκατάθεση από όλους τους υποψήφιους.. Οι εξετάσεις για τον ιό HIV δεν περιλαμβάνονται στις γενικές αίματος που έκαναν οι παίκτες..

Link to comment
Share on other sites

Sorry που παρεμβαίνω γιατί δε βλέπω τo Master Chef (μια φορά το γύρισα, είδα ότι η Μανωλίδου έχει γίνει μια Black Forest πριν τα Bodyline, ξενέρωσα και έκτοτε δεν το ξαναείδα :p) αλλά έτυχε να μπω στο thread και είδα ότι συζητάτε ένα πολύ σημαντικό θέμα αυτό του AIDS σε επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με την παρασκευή τροφίμων.

 

Πρώτον, αν κατάλαβα καλά ο παίκτης έμαθε πως έχει AIDS μέσα από το ριάλιτι (σωστά; )

Συγγνώμη, αλλά αν έμπαινα για ένα λεπτό στη θέση του, η πρώτη μου αντίδραση δε θα ήταν να πω "μα γιατί δε με βάλανε;"...νομίζω πως έχει πολύ, μα πάρα πολύ σημαντικότερα θέματα να ασχοληθεί από αυτό.

 

Δεύτερον,

Από τη μία πλευρά, είτε το ήξερε από πριν είτε όχι, από τη στιγμή που το όνομά του δεν έγινε γνωστό, δε νομίζω πως έχει και πολύ δίκιο να κατηγορεί το κανάλι που πήρε τις προφυλάξεις του. Το κανάλι κάλυπτε τον... απ'αυτό του γιατί φανταστείτε τις μηνύσεις που θα έσκαγαν αν μαθευόταν πως υπήρχε υποψήφιος φορέας του AIDS, χωρίς οι άλλοι παίκτες να το ξέρουν. Από αυτή λοιπόν την άποψη πιστεύω πως έχει άδικο.

Από την άλλη βέβαια, δε νομίζω πως υπήρχε και λόγος το κανάλι, να μην πάρει γραπτή συγκατάθεση από τους παίκτες και για αυτή την εξέταση. Από αυτή την άποψη, έχει κάθε δικαίωμα να το κυνηγήσει νομικά όσον αφορά όμως το θέμα της γραπτής συγκατάθεσης και ΜΟΝΟ.

 

Τώρα στο "κυρίως πιάτο" (:p)

Από τη στιγμή που έχει τον ιο, σημαίνει πως αν έσπαγε ο... Άδωνις το ποδάρι του (:p) και έκοβε το χέρι του και ερχόταν σε επαφή το αίμα του με κάποια πληγή άλλου παίκτη ή του συνεργείου καθαρισμού, υπήρχε κίνδυνος να μολύνει κι άλλους ανθρώπους. Πράγμα απαράδεκτο από όποια πλευρά και αν το δει κανείς. Και ναι, είναι απλά μια "πιθανότητα" αλλά όταν μιλάμε για ανθρώπινες ζωές ακόμα και η μία αυτή πιθανότητα που μπορεί να προβλεφθεί, πρέπει να προβλέπεται.

 

Επίσης, πολλά από αυτά τα παιδιά θα βρουν σχετικά εύκολα δουλειά σε μαγαζιά γιατί γίνανε γνωστοί. Πολύ πιθανόν λοιπόν αυτά τα μαγαζιά (ιδιαίτερα αυτά που θα...καίγονται περισσότερο να βάλουν στο δυναμικό τους έναν γνωστό chef) να μην τηρήσουν τους κανόνες του υγιεονομικού. Απαράδεκτο επίσης, αν και ίσως όχι το ίδιο πιθανό με το παραπάνω, πάντως σίγουρα παίζει σαν πιθανότητα.

 

Και τέλος, να πω ότι δε θεωρώ τον εαυτό μου ρατσιστή, αλλά ρεαλιστή.

Όπως προαναφέρθηκε, απλά επειδή εγώ θέλω να κάνω κάτι, δε σημαίνει πως πρέπει κιόλας να το κάνω. Πρώτα από όλα, με το χέρι στην καρδιά, ποιός θα πήγαινε να φάει σε μαγαζί όπου ο chef είναι οροθετικός (ή όπως λέγεται ο φορέας του ιού, συγχωρείστε με αλλά δεν τα πάω καλά με την ιατρική ορολογία);;;

Έπειτα, ασχέτως του αν είναι ρατσιστικό ή μη, δε θα έπρεπε οι υπόλοιποι παίκτες που (απ'ότι έχω δει σε trailer) τρέχουν, σκοντάφτουν, κόβονται, χτυπάνε να γνωρίζουν για το φορέα; Σε έναν τέλειο κόσμο, ο φορέας θα το παραδεχόταν από μόνος του, αλλά δε ζούμε δυστυχώς σε έναν τέτοιο κόσμο.

 

Μου κάνει εντύπωση λοιπόν που το Mega (ένα μεγάλο κανάλι που σίγουρα έχει από πίσω του τρελό αριθμό δικηγόρων για κάθε του βήμα) δεν πήρε γραπτή συγκατάθεση για μια τέτοια εξέταση και ο άνθρωπος έχει κάθε δικαίωμα (και, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ΠΡΕΠΕΙ) να το κυνηγήσει νομικά, αλλά αυτό δεν αφαιρεί σε τίποτα την ορθότητα της κίνησης του καναλιού να "κόψει" τον παίκτη.

 

Ξέρω πως θα έπρεπε κάθε άνθρωπος να είναι ελεύθερος να κυνηγήσει το όνειρό του και ίσως είναι λίγο άσχημο αυτό που θα πω, αλλά κυνήγα το όνειρό σου χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος να κάνεις μαζικό κακό.

 

Ανάμεσα στα όνειρα μια ολόκληρης ομάδας ανθρώπων και στα όνειρά ενός ανθρώπου, συγγνώμη αλλά επιλέγω άνετα το πρώτο.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν υπεγραψε καποιο χαρτι;Ακομα και στην αιτηση που συμπληρωσε για να συμμετασχει μπορει να εχει γραφτει κατι που να δινει το δικαιωμα στην παραγωγη να κανει τετοιες εξετασεις.

Τοσους δικηγορους εχουν ,αυτο ξεχασαν;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο Μιχάλης έκαψε την πίτσα ; Κάτι δεν πάει καλά.Ο Μιχάλης είναι πάντα φοβερός και κάνει

τρομερή δουλειά.Μήπως το έκανε επίτηδες ; Εγώ θέλω να το πάρει ο Μιχάλης γιατί του αξίζει αλλά πολύ τον σπρώχνουν τον Άκη και αυτός ψιλοτσαμπουκάς το παίζει και καμιά φορά αδικημένος.Αφού όλο παρατηρήσεις του κάνουν , ήμαρτον δηλαδή :)

 

Τεσπά για να δούμε τι θα γίνει στον τελικό :)

Link to comment
Share on other sites

Σε συνθήκες άκρας μυστικότητας ολοκληρώθηκαν τα γυρίσματα του τελικού του Master Chef...

Ο Άκης Πετρετζίκης και ο Μιχάλης Καλαβρινός είναι οι δυο παίκτες που κατάφεραν να φτάσουν στον τελικό του Master Chef και να διεκδικήσουν τον τίτλο του πρώτου Έλληνα Master Chef και φυσικά τα 50.000 ευρώ. Ο τελικός θα μεταδοθεί την Τρίτη 28 Δεκεμβρίου στις 21:50, ενώ μια μέρα πριν, την Δευτέρα 27 Δεκεμβρίου στις 21:50 θα δούμε το τελευταίο master class στο οποίο επίσης παρευρίσκονται όλοι οι παίκτες. Σύμφωνα με πληροφορίες το «αουτσάιντερ» θα βγει ο πρώτος Έλληνας Master Chef..

Edited by eLeKtriK EyE

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έβαζες σπόιλερ??Λέω μια ιδέα και γω για μας που το βλέπουμε και προτιμούσαμε να το δούμε μόνοι μας ποιοι πήγανε στον τελικό αντί να μας το πεις εσύ σε ένα φόρουμ.
Link to comment
Share on other sites

Ο τελικός περιλαμβάνει 3 άτομα, οπότε δεν ισχύει το παραπάνω, μην ανησυχείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ:)

 

Όποιος θέλει να μας πει κάτι που ακόμα δεν προβλήθηκε ας βάζει spoiler, να μας αφήσει να το ευχαριστηθούμε.Λίγο έμεινε άλλωστε.Μην κάνετε μερικοί σαν κιτρινο-"δημοσιογράφοι".

Link to comment
Share on other sites

spoiler

 

ο τελικός περιλαμβάνει 2 παίκτες

και όντος είναι οι 2 που αναφέρθηκαν παραπάνω

στους 3 τελευταίους είναι ο Αποστολάκης.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να υπενθυμίζω πως αρμόδιοι για υποδείξεις προς τα μέλη είναι μόνον τα μέλη της Ομάδας Διαχείρισης.

 

Επίσης, θα ήθελα να υπενθυμίσω έναν εκ των βασικών κανόνων του My Movies & TV που είναι η χρήση των spoilers.

 

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , μην τα βλεπουμε τα πραγματα ωραια και ρομαντικα!!!!....

Ο ανθρωπος ειναι φορεας μιας σοβαροτατης ασθενειας, οπως αυτη του AIDS...

 

Δεν υπαρχει κανενας λογος να εργαζεται ως chef ....

Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει (Μια φορα να σπασει ο διαολος το παδαρι του... :X )

Τουλαχιστον εγω σαν πελατης δεν θα εμπιστευομουν να φαω απο το συγκεκριμενο ανθρωπο σε μαγαζι...

Τεσπα ....

 

Γνωριζουμε το νικητη???....

 

 

κατι εχω ακουσει για ακη ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μήπως τελικά είναι ψέμα το όλο θέμα με το AIDS;

Στην αρχή διαβάσαμε ότι κάποιος παίκτης έκανε μήνυση γιατί τον έδιωξαν επειδή είχε AIDS. Μετά διαβάσαμε ότι την μήνυση την έκανε επειδή του έκαναν την εξέταση εν αγνοία του και του δώσανε την επιλογή να μείνει στο σπίτι αλλά να το ανακοινώσει στους υπόλοιπους. Χθες διάβασα ότι η μήνυση έγινε επειδή ανακοίνωσε το κανάλι μπροστά στους υπόλοιπους ότι έχει AIDS.

 

Όταν αλλάζει τόσες φορές μια ιστορία και οι πηγές είναι το fimes.gr κάποιο καμπανάκι χτυπάει μέσα μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Spoiler για τον νικητή

 

 

Ο νικητής είναι ο Μιχάλης

 

Μακάρι φίλε.

 

 

Πραγματικά του αξίζει :) Μας τα είχαν πρήξει με κάποιους άλλους που τους έσπρωναν με το ζόρι προς την κορυφή. (κατά τη γνώμη μου πάντα) Πολύ καλός παίκτης , low profile και φοβερός μάγειρας σχεδόν πάντα. Ούτε εκρήξεις και χαζομάρες όπως κάποιοι άλλοι.

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιατί ξέρω ότι νηκητής είναι ο άλλος ?:p:D

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιατί ξέρω ότι νηκητής είναι ο άλλος ?:p:D

 

τι να πω ίσως μας έχουν μπερδέψει λόγο στοιχημάτων.

Link to comment
Share on other sites

θα μάθουμε στις 28 ;)

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

βασίκα δεν νομίζω να μάθουμε ποτέ ποιός είχε και είναι λογικό νομίζω

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

εχει βγει ποιος ειναι νικητης με ενα πόντο διαφορα....και δεν ειναι ο spoiler

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

τα έχετε μπερδέψει και έχετε πλάκα!ας νικήσει ο καλύτερος...η τούρτα σήμερα ήταν έρωτας :love:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...