Jump to content

Huawei IDEOS U8150


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=970832

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1057487

http://ideosdevteam.blogspot.com/p/gingerman-cyanogen-mod-7.html

 

 

οι πρωτες 2 ειναι καλες...εχω δοκιμασει την fusion και δεν αντιμετωπισα προβληματα...η τριτη ειναι η 2.3.4 ειναι αρκετα γρηγορη και ελαφρια...απο τα 167mb ελευθερα ειναι τα 163...εχει ομως ενα βασικο προβλημα...δεν δουλευει το μαρκετ...ο μονος τροπος για να εγκαταστησεις εφαρμογες ειναι χειροκινητα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση? Προσπαθώ να συνδέσω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή για να δω την κάρτα μνήμης αλλά δε μου τη βλέπει? Υπάρχει κάποια διαδιακασία? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα σας γνωριζει κανεις πως μπορω να εχω μενου στα ρωσικα? Το κινητο υποστηριζει αγγλικα και ελληνικα μονο. . Δεν μιλαω μονο για μηνυματα κλπ αλλα και για τα εικονιδια στο μενου κλπ..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ Καλησπέρα

Επειδή το δινει η `WIND δωρεάν το σκεπτομαι...Ερωτηση είναι πράγματι A-GPS ή αν του φορτώσεις ένα navigator δουλεύει και GPS χωρίς τη χρέωση του παρόχου;;

Λοιπον,

Ας πω και εγω την εμπειρια μου μιας και ειμαι χρηστης της συσκευης εδω και ενα μηνα.

 

Εν πρωτοις να πω οτι ειναι η πρωτη μου συσκευη smartphone,η πρωτη με Touch Screen και φυσικα η πρωτη μου γνωριμια με το Android.

 

H οθονη του ειναι σχετικα μικρη για να επιτυγχανεις αλανθαστη πληκτρολογηση

(κυριως στα sms που χρησιμοποιω κατα κορον...).

Με τον καιρο βεβαια,καταφερα να κανω ενα μονο λαθος ανα 40-50 λεξεις και ειμαι

ικανοποιημενος...:p

Η αναλυση της εμενα μου φαινεται καλη,αλλοι χρηστες πιο εμπειροι βεβαια,εχουν

ενστασεις πανω σε αυτο.

 

Ο επεξεργαστης του ειναι καλος εαν δεν το φορτωσεις με πολλες και

βαριες εφαρμογες και δεν κανει "σπασιματα" στην κυλιση.Βεβαια βαρια παιχνιδια

δεν παιζω και νομιζω πω εκει τα πραγματα ειναι σκουρα...

 

Το hardware πληκτρο που εχει στο κεντρο ειναι ΠΟΛΥ πρακτικο,κυριως οταν θελω

με ενα πατημα να ανοιξω την οθονη χωρις να χρειαζεται να ψηλαφηζω το κινητο για να βρω το πληκτρο on/off.

 

Του εβαλα προγραμμα GPS επανω και δουλευει αψογα! Συγχρονιζει μεσα σε 5 με 6

λεπτα με δορυφορους και ειναι σουπερ.Πολυ ικανοποιημενος εδω.:D

 

Το wifi του δουλευει και αυτο ρολοι.Δεν με εχει προβληματισει ποτε,βρισκει παντα

το οποιο διαθεσιμο δικτυο και συνδεεται αμεσως.

 

Μπαινω και στο ιντερνετ μεσω της Cosmote.Δεν χρειαστηκε να ορισω τιποτα

για να βγαινει απο εκει,επαιξε αμεσως.Αργει βεβαια,αλλα δεν φταιει η συσκευη γι'αυτο...

 

Αλλα προβληματα με επανεκκινησεις και κολληματα δεν εχω καθολου,αλλα

αυτο ισως ειναι περισσοτερο θεμα εφαρμογων που φερει το καθενα και γι'αυτο

συμβαινει σε οσους συμβαινει.

 

Μου εχει βγαλει βεβαια ενα προβληματακι,το οποιο δεν μπορω να εξακριβωσω

πως συμβαινει...Οταν πληκτρολογω στην οθονη,καποιες φορες δεν ακουω τον

ηχο των πληκτρων(τον default ηχο) αλλα κατι σαν βραχυκυκλωμα(!):wacko:

και ακουω το μεγαφωνο να ανοιγει...:blink:

Δεν ξερω τι ειδους προβλημα ειναι αυτο αλλα στην αρχη δεν το εκανε...

Αναγκαστηκα λοιπον και κατηργησα την αναπαραγωγη ηχου οταν πληκτρολογεις

στην οθονη και ησυχασα...:happy:

 

Συμπερασματικα,θα πως πως απο το κινητο ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Κανει πολλα πραγματα,τα περισσοτερα μαλιστα τα κανει πολυ ικανοποιητικα

και δεν εχει παρουσιασει σημαντικα προβληματα μεχρι τωρα.

Αν το ξαναγοραζα τωρα,θα το πληρωνα ακομα και παραπανω απο 166 ευρω.

Πιστευω οτι ηταν πολυ καλη αγορα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να απενεργοποιεί τα πλήκτρα οθόνης (αναζήτηση, υπομενού, home, και πίσω..) ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σας!

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να απενεργοποιεί τα πλήκτρα οθόνης (αναζήτηση, υπομενού, home, και πίσω..) ?

 

Ευχαριστώ!

 

Και αν τα απενεργοποιήσεις πως θα δουλεύει η συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση.θελω να φλασαρω το κινητο αυτο (ideos u8150) να επανελθει στην αρχικη εργοστασιακη κατασταση.το εκανα ρουτ καποια στιγμη.μετα εκανα επαναφορα στισ εργοστασιακες ρυθμισεις και το εικονιδιο superuser παρεμεινε.εχω φαει το ιντερνετ στο ψαξιμο,κατεβασα απο το σαιτ της χουαγει ενα λογισμικο αλλα τιποτα.ξερει καποιος να μου πει τι ακριβως να κανω (εστω με pm) ωστε να το επναφερω εντελως στην αρχη αναβαθμισμενο????θελω να ξαναπερασω ολο το λογισμικο.please βοηθεια γιατι ειμαι στο τσακ να το πεταξω απο το παραθυρο Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικά να τα επανενεργοποιήσω θέλω... Απενεργοποιημένα μου τα έφεραν.. :lol:

 

Συγνώμη για να καταλάβω... τώρα δηλαδή δεν σου δουλεύουν;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω... τώρα δηλαδή δεν σου δουλεύουν;

 

Οχι δεν μου δουλευουν και προσπαθω να βρω αν υπαρχει καποια ρυθμιση ετσι ωστε να δουλεψουν και να μη χρειαστει να χασω τα δεδομενα μου (πχ επαναφορα εργοστασιακων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Και πως δούλευες τη συσκευή με απενεργοποιημένα τα πλήκτρα αυτά; Δεν είπες ότι έτσι σου το έφεραν; :confused:

 

Τέλος πάντων... την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν βλέπω να τη γλυτώνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπορει καποιοσ να μου πει πως φλασαρω το huawei u8150?πηγα στην wind στα γρεβενα και μου ειπαν οτι μονο να το στειλουν αθηνα στα κεντρικα.και να κανω επαναφορα στις εργοστακες ρυθμισεις.το εκανα αυτο αλλα το εικονιδιο superuser παραμενει.θελω να το φλασαρω το λογισμικο (κατι παρομοιο με το pc companion i SEUS sonyericsson xperia x10 mini)να επαναγκατασταθει το λογισμικο.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά.

Ξέρει κανένας πόσο δείκτη sar έχει το κινητό ?

Ευχαριστώ.

 

Γειά χαρά παιδιά.

Ξέρει κανένας πόσο δείκτη sar έχει το κινητό ?

Ευχαριστώ.

 

Τελικά ψάχνοντας το βρήκα. 1,27.

http://www.pricerunner.co.uk/pi/1-2658376/Mobile-Phones/Huawei-U8150-Ideos-Product-Info

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι.

Πάντως και το σάϊτ που παραθέτω είναι Αγγλικό αλλά και εδώ, http://www.phonearena.com/phones/Huawei-U8150-IDEOS_id4917/fullspecs τα ίδια λέει.

Αλήθεια το phonearena είναι Αγγλικό ή Αμερικάνικο ?

(Ομάδα διαχείρησης, οκ).

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι.

Πάντως και το σάϊτ που παραθέτω είναι Αγγλικό αλλά και εδώ, http://www.phonearena.com/phones/Huawei-U8150-IDEOS_id4917/fullspecs τα ίδια λέει.

Αλήθεια το phonearena είναι Αγγλικό ή Αμερικάνικο ?

(Ομάδα διαχείρησης, οκ).

 

Εγώ το βρήκα στη σελίδα της Huawei στην παρουσίαση του κινητού και αφού κατέβασα στα αγγλικά το manual από εδώ,

http://www.huaweidevice.com/worldwide/productFeatures.do?pinfoId=2831&directoryId=6001&treeId=3745&tab=0

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπορει καποιοσ να μου πει πως φλασαρω το huawei u8150?πηγα στην wind στα γρεβενα και μου ειπαν οτι μονο να το στειλουν αθηνα στα κεντρικα.και να κανω επαναφορα στις εργοστακες ρυθμισεις.το εκανα αυτο αλλα το εικονιδιο superuser παραμενει.θελω να το φλασαρω το λογισμικο (κατι παρομοιο με το pc companion i SEUS sonyericsson xperia x10 mini)να επαναγκατασταθει το λογισμικο.

 

τελικα μπορει καποιος να μου πει κατι για αυτο?ειναι η τριτη φορα που ρωταω.απλα ενα ξερω η ενα δεν ξερω.τελικα αυτα τα κινεζικα τηλεφωνα σε υποστηριξη ειναι εντελως μαπες αφου ουτε μια επανεγκατασταση λογισμικου δεν μπορεις να κανεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά βοηθήστε αν γνωρίζετε γιατί θα παλαβώσω.Ανοίγω οποιαδήποτε σελίδα στο internet δεν ανοίγει όμως με τίποτε η σελίδα του Android market και η πλοήγηση.Το περίεργο είναι οτι με wifi δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όλα δουλεύουν ρολόι. Άραγε φταίει

το τηλ. ή το δίκτυο;Το αγόρασα από wid και έχω κάρτα cosmote.

Λύθηκε το πρόβλημα ήταν τελικά θέμα ρύθμισης για σύνδεση στο δίκτυο.

Edited by Sterka
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα σας, έχω κάποιο πρόβλημα με το u8150, ενώ με wi fi συνδέομαι κανονικά στο internet, με την υπηρεσία internet του δικτύου (wind) δεν μπορώ να συνδεθώ, όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές, τι συμβαίνει;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έχω κάποιο πρόβλημα με το u8150, ενώ με wi fi συνδέομαι κανονικά στο internet, με την υπηρεσία internet του δικτύου (wind) δεν μπορώ να συνδεθώ, όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές, τι συμβαίνει;;;;

πας ρυθμίσεις ,ασύρματο και δίκτυα , δίκτυα κινητής τηλεφωνίας ,ονόματα σημείου πρόσβασης, τσέκαρε wind gr internet.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και από μένα,

Έχω το εξής θέμα.Είμαι εδώ και χρόνια παιδί των blackberry και πριν λίγες μέρες πήρα σαν δεύτερο κινητό το u8510 γιατί ήθελα σιγά-σιγά να μάθω το android επειδή και στο pc linux χρησιμοποιώ και ξέρω τις δυνατότητές τους.

Παρ όλα αυτά δυσκολεύομαι πολύ να συνηθίσω το flashrarisma στα android καθώς στα bb ήταν πολύ πιο απλοποιημένη η διαδικασία.Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο tutorial,στα ελληνικά κατά προτίμηση,γιατί το πήρα με μια custom rom(μεταχειρισμένο) που η μπαταρία του πάει βόλτα στις 16 πρώτες ώρες χωρίς χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Το κινητό δούλευε κανονικά. Τις τελευταίες ημέρες εντελώς ξαφνικά δεν μπορώ να συνδεθώ σε δίκτυα με WI-FI. Συνδέεται και αμέσως αποσυνδέεται. Αυτό το κάνει σε όλα τα δίκτυα. Έκανα επαναφορά μέσα από το menu αλλά και με τα πλήκτρα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έχει άλλος αυτό το πρόβλημα? Υπάρχει κάποια λύση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά .Το κιν το αγόρασα εχθές μεταχειρισμένο και παρατήρησα ότι το ακουστικό του δεν ακούγετε δυνατά και με δυσκολεύει πολύ στην ομιλία .Και σε σας έτσι είναι ?
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά του έκανα αναβάθμιση .Του έβαλα CWM 5.0.2.7 και CyanogenMod 7.1 NIGHTLY 2.3.7 και το ακουστικό έστρωσε αρκετά. Από ότι είδα υπάρχουν διαθέσιμες rom και με Ice Cream Sandwich για το κινητό .
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei IDEOS U8150

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...